Malowanie aluminium może być łatwe i przyjemne – wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do planowanej pracy. Sprawdź, jak powinno wyglądać czyszczenie aluminium z rdzy oraz starych powłok malarskich i jak przygotować powierzchnię do malowania. Dowiedz się, jaką farbę wybrać i o czym pamiętać, aby cieszyć się długotrwałymi efektami.
Aluminium – najważniejsze informacje
Aluminium to lekki metal (jest trzykrotnie lżejszy od żelaza!), którego stopy wykorzystuje się w przemyśle, lotnictwie, motoryzacji, a nawet w branży spożywczej – do produkcji puszek czy kapsli do butelek.
Ze względu na plastyczność oraz niewielką wagę aluminium powszechnie wykorzystywane jest również w budownictwie. Stosuje się je do produkcji profili okiennych, dachówek, rynien, bram garażowych, żaluzji okiennych i wielu innych.
Pomimo swoich wyjątkowych właściwości, aluminium (jak każdy metal) może z biegiem czasu tracić swoje właściwości i estetyczny wygląd. Na szczęście proces korozji aluminium można spowolnić, zabezpieczając je odpowiednimi preparatami.
Aluminium, korozja i czyszczenie
Aluminiowa powierzchnia, którą planujesz odnowić, musi zostać dokładnie oczyszczona ze wszelkich substancji, które mogłyby pogarszać przyczepność farby i sprzyjać korodowaniu metalu. Aby zrobić to dokładnie, postępuj według poniższych wskazówek.
Dokładnie przyjrzyj się aluminiowej konstrukcji i sprawdź, czy na jej powierzchni znajdują się ślady rdzy lub luźne fragmenty starej powłoki malarskiej (szczególną uwagę zwróć na trudnodostępne miejsca!).
Odstające fragmenty farby usuń przy pomocy szczotki lub szlifierki.
Pozbądź się wszystkich ognisk rdzy, przecierając metal gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką.
Przetrzyj całą powierzchnię papierem ściernym, aby zmatowić warstwę starej farby.
Wyczyść powierzchnię, usuwając z aluminium pył i wszelkie zabrudzenia.
Odtłuść metal, przecierając jego powierzchnię preparatem do odtłuszczania wymieszanym z wodą.
Pozostaw aluminium do wyschnięcia.
Po zakończeniu czyszczenia aluminium, powierzchnia metalu powinna być pozbawiona brudu oraz rdzy, zmatowiona i gotowa do malowania.
Malowanie aluminium: podkład
Renowacja aluminium wymaga sięgnięcia po specjalistyczne produkty. Jakie?
Pierwszym środkiem, jaki należy nałożyć na powierzchnię odnawianego metalu, jest podkład gruntujący. Zwiększy on przyczepność docelowej farby oraz poprawi jej właściwości.
Nasz typ to RAFIL Podkład Antykorozyjny, który zapewnia doskonałą ochronę aluminium przed rdzą. Jego stosowanie jest niezwykle łatwe: wystarczy, że nałożysz go przy pomocy wałka lub pędzla (możesz sięgnąć również po natrysk hydrodynamiczny) i pozostawisz do wyschnięcia na 3-6 godzin. Jedna warstwa podkładu w zupełności wystarczy!
{{recomended-product}}
Malowanie aluminium: farba
Nakładanie emalii możesz rozpocząć wtedy, gdy podkład wyschnie (w przypadku RAFIL Podkład Antykorozyjny będzie to 3-6 godzin).
Malowanie aluminium rozpocznij od nałożenia pierwszej, cienkiej warstwy – możesz zrobić to przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku. Jeśli malujesz natryskowo, pamiętaj o odpowiednim rozcieńczeniu emalii dedykowanym rozcieńczalnikiem do farb RAFIL Radach. Postaraj się, aby farba była rozłożona równomiernie i pokrywała wszystkie zakamarki konstrukcji.
Renowacja aluminium – jakiej farby użyć?
Farba do aluminium musi wyróżniać się doskonałymi właściwościami ochronnymi (zabezpieczać metal przez czynnikami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV) i oferować nieskazitelny efekt dekoracyjny. Nasza propozycja to RAFIL Radach – najwyższej jakości gruntoemalia do aluminium, stali i ocynku.
Drugą warstwę farby nałóż po upływie co najmniej 6 godzin. Ponownie pozostaw powierzchnię do wyschnięcia i oceń efekt, jaki uzyskałeś. Jeżeli to konieczne, możesz zdecydować się na nałożenie kolejnej warstwy emalii – pamiętaj jednak, by zachować zalecany przez producenta odstęp czasowy (min. 6 godzin pomiędzy kolejnymi warstwami).
Dywany nie wychodzą z mody – obecnie przeżywają wręcz swój renesans. Warto położyć dywan na podłodze z wielu względów, zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych. Należy też o niego odpowiednio zadbać. W naszym artykule podpowiadamy, jak zrobić trzepak do dywanów łatwo i samodzielnie.
Dywan to ozdoba, jak i bardzo funkcjonalny element wyposażenia pomieszczeń. Dosłownie i w przenośni chroni przed chłodem podłogi, wprowadza ciepło i rodzinną atmosferę. Jest niezastąpiony, kiedy w domu są małe dzieci, które chętnie bawią się na podłodze. Tym bardziej ważna jest odpowiednia dbałość o czystość i dobry stan dywanu.
Czynnością, którą należy wykonać co najmniej raz na kilka miesięcy jest trzepanie – pozwala pozbyć się większości osiadających w tkaninie zabrudzeń i mikroorganizmów. A do trzepania niezbędny jest trzepak – zerknij na poniższy poradnik, aby dowiedzieć się, jak zrobić trzepak krok po kroku.
Trzepak do dywanów przyda się przy każdym domu.
Jak zaprojektować trzepak do dywanów?
Z jednej strony można powiedzieć, że w sumie nie ma nic do odkrycia – każdy widział trzepak i każdy wie, że to prosta konstrukcja. W rzeczywistości nie jest to takie oczywiste.
Konstrukcja trzepaka może różnić się pod kilkoma względami, głównie w zależności od zastosowań, do jakich będzie wykorzystywany. I tak np. trzepak może służyć do czyszczenia dywanów różnej wielkości, co będzie wpływać na jego pożądany kształt.
Ważne jest też miejsce, w którym chcesz go ustawić – to rzutuje na rozmiary i najważniejsze elementy. A co, jeśli nie masz miejsca na stały trzepak? Tu też podajemy możliwe rozwiązanie. I w końcu – dlaczego nie nadać trzepakowi dodatkowych funkcji, aby stał się bardziej użyteczny?
Najłatwiejsze rozwiązanie to budowa trzepaka przypominającego prostą piłkarską bramkę – tworzą go dwa słupki i poprzeczka u góry. To już wystarczy, aby skutecznie zadbać o dywan, o ile odpowiednio stabilnie osadzi się konstrukcję w gruncie.
Większe możliwości daje dołożenie niżej dodatkowej poprzeczki, co ułatwia trzepanie mniejszych dywanów. Jeśli natomiast w ogrodzie brakuje miejsca lub trzepak ma być wykorzystywany tylko okresowo, dobrym rozwiązaniem jest wersja przenośna. W takim przypadku nie osadza się go na stałe, ale u dołu, z dwóch dodatkowych rurek, robi się podstawę. Warto przy tym pamiętać, aby poprzeczne rury podstawy miały odpowiednią długość, co zapewni stabilność i ochroni przed wywrotką podczas trzepania.
W ogrodach można też spotkać trzepaki z funkcją suszarki. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dające dodatkowe możliwości. Do trzepaka montuje się wówczas dodatkowe rurki i sznury do wieszania, co pozwala z powodzeniem rozwiesić do suszenia nawet duże pranie.
Mały trzepak można zamontować także na tarasie.
Jakie materiały są potrzebne do budowy?
Ponieważ ten poradnik podpowiada, jak zrobić trzepak do dywanów samodzielnie i przez osoby, które nie są wykwalifikowanymi rzemieślnikami, na początek przyjmijmy dwa ważne założenia. Po pierwsze trzepak wykonany będzie z metalu. W tym przypadku to najrozsądniejszy wybór materiału, ze względu na wytrzymałość i prostotę konstrukcji. Po drugie – zakładamy, że elementy będą łączone w sposób dostępny większości użytkowników, a więc przede wszystkim skręcane, a nie spawane.
Do budowy najprostszego trzepaka potrzebujesz minimum trzech metalowych rurek – dwóch na podpory i jednej na poprzeczkę. Konieczne będzie też odpowiednie posadowienie trzepaka w gruncie. Aby było stabilne, zalecamy najprostsze możliwe rozwiązanie, czyli wkręcane do gruntu stalowe kotwy. Dzięki ich zastosowaniu nie ma konieczności betonowania słupków.
Oczywiście warto pomyśleć o wspomnianych dodatkowych funkcjonalnościach. Jeśli w domu masz kilka dywanów o różnych rozmiarach, na pewno przyda się druga, niższa poprzeczka. Dzięki niej wygodniej zabierzesz się do czyszczenia mniejszych dywanów lub chodniczków.
W przypadku chęci budowy trzepako-suszarki niezbędne są oczywiście odpowiednie elementy, czyli dwie niezbyt długie rurki do umieszczenia na końcach poprzeczki oraz sznurki lub drut do wieszania bielizny. Jeśli chodzi o trzepak w wersji przesuwnej, pamiętaj o dodatkowych dwóch rurkach tworzących stabilną podstawę.
Co do narzędzi, na pewno przydadzą się klucze do skręcania śrub oraz pręt lub specjalna sztanga do kotew. Łączenia rur najlepiej wykonać przy użyciu stalowych kolan lub trójników o odpowiednim przekroju, ewentualnie zewnętrznych zacisków, które skręca się śrubami. Jeśli nie kupisz rurek od razu dociętych na wymiar, niezbędna będzie szlifierka kątowa. Do wykonania otworów przyda się wiertarka z odpowiednim wiertłem do metalu.
Montaż trzepaka – krok po kroku
Pracę zacznij od przygotowania solidnej podstawy. Trzepak najlepiej ustawić w miejscu zapewniającym dobry dostęp z obu stron, przynajmniej dwa metry od ścian budynków, ogrodzeń czy dużych roślin. Teren powinien być równy i stabilny – najlepszy będzie kawałek trawnika. Kotwy wkręca się łatwo, szczególnie jeśli wyposażysz się w odpowiedni pręt lub sztangę. Warto zadbać o ich utrzymanie w pionie – tutaj przyda się poziomica.
Kiedy kotwy uda się stabilnie wkręcić w ziemię, czas na montaż słupków. Fabrycznie wykonane kotwy mają zazwyczaj odpowiednie otwory, wystarczy więc tylko dobrać śruby. Jeśli słupki takich otworów nie mają – posłuż się wiertarką. Aby całość stabilnie się trzymała, zalecamy co najmniej dwie, a jeśli się da to trzy lub cztery śruby do połączenia kotwy ze słupem. Pamiętaj, że konstrukcja musi później wytrzymywać ciężar dywanu i drgania od uderzeń przy trzepaniu.
Kiedy pionowe słupki są stabilnie osadzone – czas na poprzeczkę. Rozwiązań przy jej montażu jest kilka. Najprostsze to metalowe kolana z gotowymi, fabrycznie przygotowanymi śrubami blokującymi. Ich zastosowanie jest banalnie proste: kolano nakłada się na końcówkę słupka i poprzeczki, a następnie przy użyciu klucza imbusowego dokręca się śruby kontrujące. Można także skorzystać ze specjalnych obejm – wówczas nakłada się je na rurkę w miejscu łączenia i skręca przy pomocy śruby z nakrętką.
A jak zrobić trzepak ogrodowy z dodatkową poprzeczką? Z pomocą przychodzi metalowy trójnik, który nakłada się na odpowiedniej, wymaganej wysokości. Postępuje się z nim identycznie jak z kolanem łącznikowym. Średnicę trójnika można dobrać tak, aby nie było potrzeby dodatkowego przecinania słupków.
Jakie farby do metalu najlepiej zabezpieczą trzepak?
Jak zrobić trzepak ogrodowy, aby służył przez długie lata? Poza jakością materiału i prawidłowym montażem podstawowe znaczenie ma dobór odpowiedniej farby, która skutecznie zabezpieczy powierzchnię metalu. Wybór dostępnych preparatów jest ogromny i żadnym problemem nie jest obecnie malowanie powierzchni ocynkowanych, czy nawet aluminiowych.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty marki RAFIL. Gwarantują doskonałe zabezpieczenie metalu, a jednocześnie ich stosowanie nie przysporzy trudności nieprofesjonalnym użytkownikom.
Idealnym wyborem będzie RAFIL do Bram i Ogrodzeń – emalia antykorozyjna, która jednocześnie chroni i poprawia walory estetyczne. To idealny produkt to malowania trzepaka – po nałożeniu na powierzchni metalu powstaje warstwa, która zabezpiecza go na kilka sposobów. Po pierwsze gwarantuje dobrą ochronę przed wilgocią i zmiennymi warunkami atmosferycznymi, co jest podstawą w przypadku konstrukcji użytkowanych na zewnątrz. Jednocześnie posiada bardzo dobre parametry odporności na czynniki mechaniczne, np. uderzenia, a o te przecież przy trzepaniu dywanów nietrudno.
Dzięki połączeniu tych czynników farba doskonale chroni przed korozją – możesz też jeszcze wzmocnić ten efekt, jeśli emalię zastosujesz razem z podkładem antykorozyjnym RAFIL.
Jak dbać o trzepak, aby służył przez długie lata?
Trzepak pozostający na zewnątrz przez cały rok, przez kilka lat z rzędu, będzie narażony na liczne czynniki, które mogą wpływać na jego stan lub wygląd. Największym wrogiem metalu jest oczywiście korozja – jeśli dasz jej pole do popisu, w szybkim tempie może doprowadzić do osłabienia elementów konstrukcji, a ostatecznie do jej zniszczenia.
Czynniki sprzyjające korozji to wilgoć i bezpośrednie oddziaływanie wody. W miesiącach zimowych dochodzi także mróz, który w połączeniu z wilgocią może powodować mikrouszkodzenia i rozsadzanie struktury metalu. Latem czynnikiem niesprzyjającym jest z kolei nadmierne nasłonecznienie.
Na szczęście przed wszystkimi tymi zagrożeniami ochronić może regularne malowanie. Raz na kilka sezonów warto odnowić warstwę farby na trzepaku, aby uzupełnić ubytki – także te, które nie zawsze są łatwo widoczne. Malowanie odświeża też konstrukcję wizualnie, bo farba pozostająca na zewnątrz łapie kurz i zanieczyszczenia z powietrza, a na nich z kolei chętnie kolonizują mikroorganizmy, takie jak glony czy grzyby. Mówiąc krótko – regularne malowanie zabezpiecza i przywraca dobry wygląd!
Wiesz już, jak zrobić trzepak – dzięki niemu twoje dywany będą zawsze zadbane i idealnie czyste. Jeśli postawisz swój pierwszy trzepak na podwórzu lub w ogrodzie – koniecznie przyślij nam jego zdjęcie! Zachęcamy oczywiście, aby przy tej satysfakcjonującej pracy skorzystać z produktów RAFIL!
Aby przedłużyć żywotność blaszanego dachu oraz nadać mu odpowiedni kolor, niezbędne jest malowanie. Jaką farbę na dach z blachy wybrać? Jaką techniką malować, by nie popełnić błędów? Sprawdź nasz poradnik i rekomendacje dotyczące dobrej farby na dach.
Dach z blachy to wyjątkowo popularne rozwiązanie. Nic dziwnego – taki dach jest trwały, niedrogi, lekki, a do tego wygląda nowocześnie. Będzie też wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne – pod warunkiem że zostanie zabezpieczony dobrą farbą na dach o właściwościach antykorozyjnych.
Jaka farba do malowania dachu blaszanego będzie najlepszym wyborem? Wskazówki ekspertów RAFIL znajdziesz w artykule.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby na dach z blachy?
Dobry dach to taki, który wytrzyma każde kaprysy pogody. Farba ma tu kluczowe znaczenie. Dlaczego? Bo musi być jak pancerz – chronić i dobrze wyglądać przez długie lata. Wybór farby na dach z blachy to nie zabawa w kolory, tylko inwestycja w trwałość i bezpieczeństwo.
Jaka farba na dach z blachy? Na start – odporność. Farba, która nie boi się słońca, deszczu, śniegu czy mrozu, to podstawa. Słońce może wypalić nawet najładniejszy kolor, a mróz rozedrzeć kiepską powłokę. Dlatego szukaj farby odpornej na UV i zmienne temperatury.
Kolejna rzecz to przyczepność. Blacha bywa kapryśna – nie każda farba się jej trzyma. Wybierz taką, która nie popęka i nie odpryśnie po pierwszym sezonie. Dobre farby do blachy są elastyczne, a to oznacza, że poradzą sobie z rozszerzaniem i kurczeniem metalu pod wpływem temperatury.
Nie zapominaj o ochronie przed korozją. Dach to pierwsza linia obrony przed deszczem, więc farba musi być wodoodporna i chemicznie odporna. W końcu nikt nie chce widzieć rdzy na świeżo pomalowanym dachu.
Na koniec – estetyka. Dobra farba pozwoli dopasować dach do reszty domu. Wybierz mądrze, bo kolor dachu to nie tapeta, którą zmienisz co sezon.
Rodzaje farb do blachy – które są najlepsze?
Jaką farbę do dachu z blachy kupić? Wybór to coś więcej niż decyzja o kolorze. Każdy rodzaj farby ma swoje mocne strony, ale która najlepiej sprawdzi się na Twoim dachu?
Farby akrylowe to klasyk w świecie dachów. Są elastyczne, dobrze znoszą zmiany temperatur i szybko schną. Do tego łatwo się je nakłada, więc świetnie sprawdzą się przy samodzielnym malowaniu. Jeśli cenisz prostotę, to dobry wybór.
Farby epoksydowe to coś dla tych, którzy potrzebują maksymalnej trwałości. Wytrzymają one chemikalia, deszcz i trudne warunki środowiskowe. Jednak uwaga – ich aplikacja bywa trudniejsza, czasem lepiej powierzyć to fachowcom.
Farby silikonowe to mistrzowie wilgoci. Woda im niestraszna, a do tego są elastyczne i odporne na promieniowanie UV. Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie deszcz bywa codziennością, postaw na silikon.
Farby poliuretanowe to złoty środek. Łączą trwałość epoksydowych z elastycznością akrylowych. Są odporne na zarysowania i chemikalia, a do tego wyglądają świetnie. Idealne na dach, który ma przetrwać wszystko.
Eksperci RAFIL rekomendują do malowania dachu z blachy farbę RAFIL Radach Farba Na Dach. To rozwiązanie, które łączy grunt i farbę w jednym. Farba jest idealna do powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych, oferuje ochronę i dekorację na lata.
Dlaczego warto ją wybrać? Po pierwsze – trwałość. Gwarancja ochrony aż przez 8 lat to pewność, że Twój dach będzie odporny na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Farba tworzy elastyczną powłokę, która świetnie trzyma się podłoża, nie pęka i nie odpryskuje.
Po drugie, uniwersalność. Sprawdzi się nie tylko na dachu, ale także na rynnach czy parapetach. Możesz użyć jej do nowych powierzchni, jak i przy renowacji starych warstw malarskich.
Kolejno – jakość. Formuła poliwinylowo-akrylowa zapewnia doskonałą odporność na korozję, wilgoć i zmienne temperatury. To rozwiązanie, które łączy estetykę z funkcjonalnością.
Malowanie blachy to nie tylko wybór farby. Klucz tkwi w odpowiednim przygotowaniu podłoża. Jak to zrobić, by efekt był trwały i estetyczny?
Zacznij od oczyszczenia powierzchni. Blacha powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. Nie może być na niej korozji ani zabrudzeń. Użyj wodnego preparatu do odtłuszczania, takiego jak RAFIL Preparat Do Odtłuszczania, a następnie spłucz wszystko wodą i wysusz.
Jeśli masz nową blachę ocynkowaną, daj jej czas. Powierzchnia powinna „sezonować” przez co najmniej sześć miesięcy w naturalnych warunkach. To pozwoli cynkowi odpowiednio się utlenić.
Przy starszych blachach sprawdź, czy nie ma „białej rdzy”. Usuwaj ją ręcznie, używając nylonowych szczotek lub syntetycznych włóknin z osadzonym ścierniwem. Uważaj, by nie uszkodzić warstwy cynku.
Jeśli blacha była wcześniej malowana, usuń stare, łuszczące się powłoki skrobakiem lub szpachelką. Dobrze przyczepne warstwy wystarczy zmatowić papierem ściernym i odpylić. Zawsze gruntuj całość podkładem antykorozyjnym, takim jak RAFIL Podkład Antykorozyjny, aby zabezpieczyć blachę przed korozją.
Farba gruntująca stosowana jest na podłoża ocynkowane, stalowe i aluminiowe na zewnątrz. Wymagana jest w przypadku powierzchni trudnych lub wymalowanych nieznaną farbą. Tworzy matową, elastyczną powłokę. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, a w zestawie z farbą zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną.
Odpowiednią techniką malowania dachu jest malowanie natryskowe.
Techniki malowania dachu z blachy
Malowanie dachu z blachy wymaga precyzji i trzymania się kilku zasad. Farba powinna być dokładnie wymieszana. Jeśli używasz pędzla lub wałka, dodaj do farby maksymalnie 5% rozcieńczalnika RADACH. Przy natrysku ilość rozcieńczalnika może wynieść do 10%. Przy zakupie farb z różnych partii wymieszaj je razem w jednym pojemniku, by uniknąć różnic w odcieniu.
Malowanie możesz wykonać pędzlem, wałkiem albo metodą natrysku. Zacznij od pierwszej warstwy o grubości do 40 mikronów. Całkowita grubość wszystkich warstw nie powinna przekraczać 110 mikronów. Najlepiej nałóż 2-3 warstwy farby, zachowując między nimi 6-godzinny odstęp. Pamiętaj, by powierzchnia była wolna od zanieczyszczeń przed każdą kolejną warstwą.
Pracuj w temperaturze od +5°C do +25°C, przy wilgotności powietrza poniżej 80%. Podłoże nie może być chłodniejsze niż 10°C i cieplejsze niż 35°C. Po skończeniu oczyść narzędzia w rozcieńczalniku Radach. Działaj starannie, by dach wyglądał świetnie przez lata!
Jakie dodatkowe zabezpieczenia stosować, aby przedłużyć trwałość malowanej blachy?
Aby zapewnić trwałość malowanej blachy, należy unikać malowania w deszczu, mgle oraz w trakcie upałów. Najlepsze efekty osiągniesz, pracując w pogodne dni przy umiarkowanych temperaturach. Intensywne słońce może powodować szybkie odparowanie rozcieńczalnika, co negatywnie wpływa na wygląd i trwałość powłoki.
Do aplikacji farby używaj pędzla z miękkim włosiem, unikając wielokrotnego pociągania w jednym miejscu, aby nie rozmiękczać poprzednich warstw. Jeśli stosujesz natrysk, unikaj „suchego natrysku”, który obniża jakość wykończenia.
Pamiętaj, aby grubość jednej warstwy nie przekraczała 40 mikronów na sucho. Wysychanie powłoki zależy od temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza, dlatego maluj w odpowiednich warunkach. Nie stosuj farb na podłoża impregnowane lub hydrofobowe, aby zachować właściwości ochronne.
Betonowa podłoga w garażu lub magazynie jest narażona na intensywne użytkowanie i kontakt z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Czym malować beton, by skutecznie zabezpieczyć jego powierzchnię? Podpowiadamy, po jaką farbę do posadzek betonowych warto sięgnąć i jak jej używać, by uzyskać trwały efekt.
Farba do betonu, czyli czym pomalować posadzkę
Choć betonowe posadzki cechują się dużą wytrzymałością, z powodu intensywnego użytkowania często pojawiają się na nich ubytki, pęknięcia, a także trudne do usunięcia tłuste plamy. Beton w garażu lub warsztacie może mieć kontakt z chemikaliami – smarem, olejem silnikowym, benzyną czy różnego typu rozpuszczalnikami.
Chcesz zabezpieczyć betonową posadzkę, by jak najdłużej zachowała dobry stan techniczny? Obecnie najlepszym z dostępnych rozwiązań są epoksydowe farby do betonu. Te preparaty na bazie żywic tworzą trwałą, szczelną i antypoślizgową powłokę, która jednocześnie poprawia estetykę pomieszczeń.
Emalie epoksydowe do posadzek betonowych, takie jak te z serii RAFIL Na Beton, są utwardzane chemicznie. Na ich dwuskładnikową formułę składają się farba do betonu i utwardzacz. Dzięki nim uzyskana powłoka doskonale znosi obciążenia mechaniczne, co ma szczególne znaczenie w warsztatach mechanicznych, halach produkcyjnych, magazynach i garażach. Przy malowaniu elementów betonowych na zewnątrz budynku warto zastosować warstwę lakieru na beton, która będzie chronić powłokę przed promieniowaniem UV.
Uwaga
Ze względu na drażniące opary żywicy epoksydowej w trakcie malowania powierzchni farbą do betonu należy chronić skórę i oczy, korzystając z rękawic i okularów ochronnych.
Jak przygotować podłoże przed nałożeniem farby do betonu?
Przed przystąpieniem do malowania betonu konieczne jest właściwe przygotowanie powierzchni – tylko to gwarantuje nienaganną przyczepność farby do podłoża. O czym pamiętać, zanim zaczniesz malowanie? Pierwszy krok to oczyszczenie posadzki:
Jeśli malujesz nowy i czysty beton – upewnij się, że beton jest suchy, odtłuść podłoże i przy pomocy szpachelki usuń warstwę mleczka cementowego. Na koniec odpyl całą powierzchnię.
Jeśli malujesz stary beton – starannie oczyść podłogę z zanieczyszczeń i luźnych kawałków betonu. Jeśli powierzchnia była wcześniej malowana, usuń łuszczące się resztki starej farby. Drobne ubytki i pęknięcia uzupełnij za pomocą szpachli. Następnie przeszlifuj beton na całej powierzchni i dokładnie odpyl.
Po dokładnym oczyszczeniu betonową podłogę należy zagruntować. Jeśli korzystasz z farby do betonu, w tym celu wystarczy rozcieńczyć ją odpowiednim rozcieńczalnikiem w proporcji 5:1. Po zagruntowaniu odczekaj 4 godziny przed nałożeniem nowej warstwy.
Porada eksperta
Aby posadzka wyróżniała się jeszcze lepszą antypoślizgowością, na zagruntowaną powierzchnię możesz wysypać piasek kwarcowy. Następnie pokryj całość dwoma warstwami farby do betonu.
Malowanie betonowej posadzki – instrukcja
Po starannym przygotowaniu podłoża możesz zabrać się do malowania. Farbę do posadzek betonowych możesz nakładać na dwa sposoby: ręcznie, przy pomocy pędzla lub wałka, bądź metodą natryskową.
Do przygotowania mieszaniny są potrzebne dwa produkty: RAFIL Na Beton oraz utwardzacz.
Dokładnie wymieszaj oba składniki, a następnie wlej utwardzacz do wiadra z emalią.
Przy pomocy mieszadła połącz ze sobą oba preparaty, tak by uzyskać jednolity kolor i gładką konsystencję.
Po upływie pół godziny nałóż pierwszą warstwę i pozostaw do wyschnięcia.
Przed aplikacją kolejnej warstwy odczekaj 24 godziny i ponownie przygotuj mieszaninę emalii i utwardzacza.
Pozostaw do całkowitego wyschnięcia powłoki. Gotowe!
Szafka ogrodowa metalowa to praktyczny i estetyczny pomysł, by przechowywać na zewnątrz narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Jak dbać o szafę na narzędzia ogrodowe? Sprawdź, czym odnawiać taki mebel, aby odzyskał dawny blask i znów prezentował się nienagannie.
W każdym ogrodzie, dużym i niewielkim, niezbędne jest miejsce do przechowywania narzędzi, akcesoriów i innych rzeczy przydatnych przy uprawie i pielęgnacji roślin. Będą to grabki, łopatki, wiaderka i inne przedmioty, bez których nie sposób właściwie zadbać o warzywnik czy rabatę.
Gdzie je trzymać? Jednym z rozwiązań jest garaż, innym – domek na narzędzia. Jeśli jednak brak Ci miejsca, sprawdzi się mniejsza szafa narzędziowa ogrodowa – z tworzywa, drewniana lub metalowa. Dziś podpowiadamy, jak zatroszczyć się o mebel wykonany z metalu.
Domek narzędziowy lub mniejsza szafa wykonana z metalu to trwałe i odporne rozwiązanie do ogrodu.
Szafa narzędziowa do ogrodu – renowacja. Kiedy warto to zrobić?
Szafy i domki narzędziowe mogą być wykonane z drewna, tworzywa lub metalu. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Drewno wygląda estetycznie i naturalnie, można je łatwo malować i odnawiać. Jest jednak mało odporne na warunki atmosferyczne – wodę, śnieg, promienie UV.
Tworzywo z kolei łatwo blaknie pod wpływem słońca. Może też zmienić swój kształt, krzywić się i szybko stracić ładny wygląd.
Najtrwalszym materiałem z pewnością jest metal, zwłaszcza ocynkowany. Po odpowiednim zabezpieczeniu metalowa szafa na narzędzia ogrodowe przetrwa bezpiecznie wiele sezonów. Niestraszne jej deszcze, śniegi czy promienie słoneczne. Nie połamie się i łatwo nie zniszczy. Największe ryzyko dla metalu to korozja – a tu z pomocą przychodzą specjalistyczne produkty, które chronią metalową powierzchnię przed rdzewieniem.
Aby mebel dłużej zachował swój ładny wygląd, szafę narzędziową ogrodową co jakiś czas trzeba poddawać renowacji. Specjalistyczne farby do metalu pozwolą nadać powierzchni nowy kolor lub odświeżyć już istniejący. Zapewnią także długotrwałą ochronę przed korozją i wzmocnią powłokę, zabezpieczając ją przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Metalowa szafka narzędziowa na tarasie.
Jak wybrać odpowiedni kolor do malowania szafki metalowej
Jeśli chcesz pomalować szafę narzędziową do ogrodu wykonaną z metalu, do wyboru masz różne produkty. Zwróć uwagę, aby była one przeznaczona do malowania powierzchni metalowych oraz dostosowane do warunków zewnętrznych.
Szczególnie polecamy dwa produkty marki RAFIL – RAFIL Chlorokauczuk oraz RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Zestaw RAFIL Chlorokauczuk i RAFIL Podkład Chlorokauczukowy to niezawodny duet, który gwarantuje metalowym powierzchniom odporność na trudne warunki pogodowe i uderzenia. Farba RAFIL Chlorokauczuk Przeznaczona Jest Do Ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną malowanych powierzchni metalowych, a w zestawieniu z podkładem RAFIL – daje gwarancję jakości to aż 8 lat.
Jeśli zdecydujesz się na ten produkt, do wyboru masz aż 20 różnych kolorów RAFIL. Są wśród nich dwa odcienie bieli (ciepła i chłodna), kolory żółte, czerwone, zielenie, odcienie niebieskiego czy szarości. Paleta barw jest szeroka i bez problemu znajdziesz produkt dopasowany do swoich potrzeb. Farba dostępna jest w wersji z wysokim połyskiem.
Druga propozycja to antykorozyjna emalia RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych – stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Farba charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zapewnia świetny efekt dekoracyjny (dostępna jest w macie i półmacie), a w zestawieniu z produktem RAFIL Podkład Antykorozyjny skutecznie chroni przed korozją.
RAFIL Do Bram i Ogrodzeń W Półmacie Dostępna Jest W Trzech Kolorach Ral– ciemnoszarym RAL 7016, czarnym RAL 9005 i brązowym RAL 8017. Jeśli wolisz powierzchnię głęboko matową, do wyboru masz również ponadczasową czerń.
Pomysł na szafkę ogrodową metalową w stylu nowoczesnym. Taką powierzchnię możesz odnowić przy pomocy produktu RAFIL Chlorokauczuk, dostępnym aż w 20 kolorach.
Szafka ogrodowa metalowa – przywrócenie koloru krok po kroku
Jak odnowić szafę narzędziową ogrodową? Sprawdź instrukcję krok po kroku.
1. Przygotowanie miejsca do pracy
Zabezpiecz podłoże, na którym stoi szafka, szczególnie jeśli są to płytki, deski czy kostka brukowa, z których ciężko jest usunąć farbę. Przyda się folia lub kartony. Jeśli trzeba, osłoń też stojące niedaleko inne elementy architektury ogrodowej np. meble.
2. Oczyszczenie i przygotowanie szafki
Kolejny krok to przygotowanie szafki metalowej do malowania. Aby to zrobić:
Przetrzyj powierzchnię szafki drucianą szczotką, aby usunąć starą farbę, brud czy rdzę. Nie zapomnij o tym etapie, ponieważ każde zabrudzenie pogarsza przyczepność kolejnej powłoki.
Jeśli na powierzchni dostrzegasz duże ogniska rdzy – przyda się szlifierka. Z jej pomocą wykonasz też kolejny etap, czyli zmatowisz powierzchnię mebla. Możesz też użyć do tego papieru ściernego.
Następnie odpyl mebel np. z pomocą podkurzacza. Powierzchnia szafki powinna być wolna od kurzu, piasku, luźnej rdzy, olejów, smarów i innych zanieczyszczeń.
Możesz odtłuścić szafkę z pomocą preparatu RAFIL Preparat Do Odtłuszczania. Usuwa on brud i tłuszcz, odtłuszcza metalową powierzchnię i przygotowuje podłoże do malowania. Preparat dostępny jest w koncentracie do przygotowania 1,25% roztworu roboczego. Nakłada się go gąbką, szczotką, pędzlem lub tkaniną, a następnie spłukuje wodą.
3. Wybór narzędzi do malowania szafki narzędziowej
Do malowania metalowej szafki narzędziowej najlepszy będzie wałek do emalii i pędzel. Wałkiem pomaluj duże i gładkie powierzchnie np. fronty szafki. Pędzel z kolei będzie niezastąpiony, aby dotrzeć w zakamarki i trudno dostępne miejsca. Zwróć uwagę, aby pędzel miał miękkie włosie. Wałek powinien być odpowiedni do wybranej przez Ciebie farby – sprawdź w specyfikacji technicznej zalecenia producenta. Kolejna wskazówka – przy malowaniu pędzlem unikaj przeciągania, aby powierzchnia mebla pozostała gładka i ładna.
Jeśli malujesz metodą natrysku pneumatycznego, zalecana lepkość farby w przypadku np. farby RAFIL Chlorokauczuk to 25-35 sek. Dodatek rozcieńczalnika do 25%, a ciśnienie natrysku 0,3-0,5 MPa. Potrzebujesz 2-3 warstw farby.
4. Malowanie szafki metalowej na narzędzia
Maluj w temperaturze otoczenia oraz malowanej powierzchni +10°C do +25°C. Wilgotność względna powietrza powinna być niższa niż 80%. Nie pracuj przy dużej wilgotności, wtedy, gdy zbiera się na deszcz i przy silnym wietrze.
W przypadku prac renowacyjnych przed użyciem, w pierwszej kolejności, sprawdź, czy nowa powłoka nie będzie reagować ze starymi podłożami.
Nakładaj 2-3 warstwy na wcześniej zagruntowane podłoże (w przypadku RAFIL Chlorokauczuk będzie to farba RAFIL Podkład Chlorokauczukowy).
Kolejne warstwy produktu nakładaj w czasie od 0,5 do 2 h. W razie niedotrzymania tych wytycznych konieczne jest malowanie po minimum 5 dniach od zakończenia aplikacji warstwy poprzedniej.
Metalowa szafka ogrodowa to mebel, który jest funkcjonalny, a do tego może prezentować się nowocześnie i estetycznie. Z naszymi wskazówkami odnowienie szafki na narzędzia będzie o wiele łatwiejsze. Wybierz odpowiednią farbę RAFIL i Do Dzieła!