Strona główna
Poradniki

Jak wybrać farbę do malowania aluminium? Porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Aluminium to metal o wielu zaletach. Jest lekki, a przy tym mało podatny na korozję. Aby w pełni zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i odświeżyć jego wygląd, aluminium warto malować. Jaka farba do aluminium będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Spis treści:
1. Malowanie aluminium – farba RAFIL RADACH
2. Malowanie aluminium – jaki podkład?
3. Czym pomalować aluminium? Farba RADACH w praktyce
4. Czy aluminium można malować proszkowo?
5. Malowanie aluminium sprayem - najważniejsze informacje

Aluminium to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych – wyjątkowo odporny na rdzę, lekki i wytrzymały. Producenci chętnie wykorzystują je między innymi do produkcji pokryć dachowych, rynien, stolarki drzwiowej czy okiennej.

Pomimo wielu zalet aluminium, jak każdy rodzaj metalu, wymaga regularnego odświeżania, aby zachować estetyczny wygląd i właściwości. Jak powinno wyglądać malowanie aluminium? Jaka farba będzie najlepsza do tego celu? Nasz ekspert podpowiada!

Malowanie aluminium – farba RAFIL RADACH

Do malowania aluminium należy używać tylko produktów do tego przeznaczonych. W żadnym wypadku nie wystarczy „zwykła” emalia do metalu! Używając nieodpowiedniego produktu, możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i spowodować więcej szkód niż pożytku. Przed wyborem farby koniecznie upewnij się, czy producent dopuszcza stosowanie jej na powierzchnię aluminium!

W ofercie RAFIL znajdziesz emalię, która doskonale sprawdza się w malowaniu aluminium – to RAFIL RADACH FARBA NA DACH, wysokiej jakości farba poliwinylowo­akrylowa, odpowiednia na powierzchnie metalowe, w tym aluminiowe, odznaczająca się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz odpornością na działanie korozji, światła, wody i innych czynników atmosferycznych.

Czym jeszcze wyróżnia się ten produkt? Oto najważniejsze zalety RAFIL RADACH:

• Szybki czas schnięcia – malowana powierzchnia jest sucha w dotyku po upływie zaledwie godziny.

• Zabezpieczenie przed korozją – farba, stosowana wraz z podkładem antykorozyjnym, zapewnia doskonałą ochronę przed rdzą. Metal chroniony jest nawet przez 8 lat!

• Ochrona nawet przed najtrudniejszymi warunkami – emalia zapewnia najwyższy poziom ochrony przed zmiennymi, skrajnymi czynnikami atmosferycznymi. Częste opady? Mróz? Palące słońce? RAFIL RADACH doskonale radzi sobie w każdych warunkach.

• Bogata oferta kolorów – emalia RAFIL RADACH występuje w dwóch typach wykończenia – półmat (w 13 kolorach do wyboru) oraz połysk (w 3 kolorach do wyboru).

• Uniwersalne zastosowanie – farba może być używana do malowania powierzchni aluminiowych, a także stalowych i ocynkowanych. Sięgnij po nią, kiedy malujesz metal po raz pierwszy, jak i wtedy, gdy odnawiasz powierzchnie malowane w przeszłości inną emalią.

• Wiele powierzchni – RAFIL RADACH FARBA NA DACH może posłużyć do malowania wielu elementów znajdujących się na zewnątrz Twojego domu i narażonych na ekstremalne warunki pogodowe. Przy jej pomocy odnowisz dach, rynny, parapety, a także aluminiowe okna czy drzwi.

Parapet z aluminium
Farba RAFIL RADACH FARBA NA DACH nadaje się także do malowania parapetów zewnętrznych.

Malowanie aluminium – jaki podkład?

Malowanie aluminium bez podkładu to zły pomysł. Aby osiągnąć optymalne efekty krycia i ochrony metalu, farbę RADACH stosuj razem z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM RAFIL. Produkt ten tworzy elastyczną, wysoko przyczepną powłokę, do której z łatwością przylega emalia. Podkład wzmacnia ochronne działanie farby – stosowanie tych dwóch produktów jednocześnie to ośmioletnia gwarancja ochrony metalu przed korozją.

RAFIL PODKŁAD ANTYKOROZYJNY można stosować na powierzchnie aluminiowe, ale też ocynkowane i stalowe. Farbą warto zabezpieczyć powierzchnie narażone na rdzewienie czy wymalowane nieznaną emalią. Zwróć uwagę, że podkład dostępny jest w dwóch odcieniach. Jeden z nich to szary okienny stosowany pod jasne odcienie farby nawierzchniowej. Drugi - czerwony tlenkowy przeznaczony jest pod ciemne odcienie farby nawierzchniowej.

Rynna z aluminium
RAFIL PODKŁAD ANTYKOROZYJNY można stosować na powierzchnie aluminiowe, ocynkowane i stalowe. Dosonale sprawdzi się więc do malowania rynien.

Czym pomalować aluminium? Farba RADACH w praktyce

Jak malować aluminiowe powierzchnie? Skorzystaj z naszego przewodnika krok po kroku:

1. Oczyść metal z warstw starej, luźnej farby, brudu, kurzu i rdzy (możesz użyć do tego polerki lub drucianej szczotki). Podłoże przeznaczone do malowania powinno być czyste, suche i bez śladów korozji.

2. Przetrzyj powierzchnię papierem ściernym, aby ją zmatowić.

3. Usuń pył, a następnie dokładnie odtłuść aluminium (np. przy pomocy Rafil PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA). Preparat nie tylko odtłuszcza, ale także usuwa brud, glony, mech i inne zanieczyszczenia, a także przygotowuje aluminiową powierzchnię do malowania. Nakłada się go gąbką, pędzlem, szczotką lub tkaniną.

4. Przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku rozprowadź jedną warstwę PODKŁADU ANTYKOROZYJNEGO.To gruntująca farba do aluminium, która poprawia przyczepność właściwej farby do podłoża, a także poprawia jej właściwości antykorozyjne. W szczególności trzeba nią pokryć wszystkie powierzchnie pomalowane wcześniej nieznaną substancją.

5. Odczekaj od 3 do 6 godzin i nałóż pierwszą, cienką warstwę RAFIL RADACH. Upewnij się, czy wszystkie elementy (w tym miejsca trudno dostępne) zostały pokryte farbą. Emalię możesz nakładać przy użyciu dowolnego narzędzia – pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego (w zależności od sprzętu, jakim dysponujesz i rozmiaru malowanej powierzchni).

6. Odczekaj co najmniej 6 godzin i nałóż drugą, nieco grubszą warstwę emalii. Jeżeli uzyskany efekt dekoracyjny nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, po kolejnych 6 godzinach możesz nałożyć kolejną warstwę.

7. Nakładając kolejne warstwy farby do aluminium, zwracaj uwagę, aby na malowanej powierzchni nie osadziły się pyłki, kurz czy inne zanieczyszczenia, które mogą zmniejszyć przyczepność farby.

8. Nie maluj w czasie mgły, deszczu i przed burzą. Temperatura otoczenia powinna wynosić od 5 stopni do 25 stopni przy wilgotności powietrza poniżej 80 %. Temperatura malowanego podłoża nie może być niższa niż 10 stopni i wyższa niż 35 stopni.

Gotowe! Twoje aluminiowe powierzchnie będą prezentować się doskonale przez naprawdę długi czas, a Ty możesz być spokojny o ich bezpieczeństwo. Profesjonalne produkty RAFIL ochronią metal przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi!

Czy aluminium można malować proszkowo?

Jedną z metod zabezpieczenia aluminiowych powierzchni jest malowanie proszkowe aluminium. Technika ta polega na pokryciu aluminium cząsteczkami farby i żywicy przy użyciu natrysku elektrostatycznego. Pokryte proszkiem elementy umieszcza się następnie w specjalnym piecu, gdzie ulegają stopieniu i zmieniają się w gładką, twardą powłokę. Powierzchnia staje się tez bardzo odporna na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Jak widać z przytoczonego opisu, malowanie proszkowe aluminium to proces, którego nie da się przeprowadzić w domu. Odbywa się on w specjalnych lakierniach proszkowych, które świadczą usługi malowania proszkowego. Odpowiednią farbę do aluminium dobiera się, biorąc pod uwagę powierzchnię do malowania oraz jej przeznaczenie – czy będzie znajdować się na zewnątrz, czy wewnątrz budynku.

Metoda malowania proszkowego aluminium jest wydajna i efektywna. Zapewnia gładką, odporną powłokę o jednakowej grubości. Konieczne jest tu jednak użycie specjalistycznego sprzętu oraz posiadanie odpowiednich umiejętności.

Malowanie aluminium sprayem - najważniejsze informacje

W sklepach spotkasz środki do malowania aluminium sprayem. Czy to dobry pomysł? Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. Malowanie aluminium sprayem nie pozwala na pokrycie powierzchni jednolitą powłoką. Nie utworzysz w ten sposób grubej warstwy ochronnej, aluminium nie będzie więc zabezpieczone przed korozją i trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Spraye nadają się jednak do celów dekoracyjnych. Można z ich pomocą wymalowywać różne wzory. Mogą być też niezłym sposobem na punktowe poprawki na aluminiowych powierzchniach czy innych elementach z tego metalu.

Ostatnie wpisy:

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Ogrodzenia, bramy, dachy i inne metalowe powierzchnie wymagają szczególnej ochrony. Powinny zostać zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych specjalistyczną farbą, która pozwoli uniknąć korozji. Zobacz, jak prawidłowo malować metal pędzlem – bez smug i zacieków.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jak przygotować podłoże do malowania metalu pędzlem,- jakie farby są odpowiednie do malowania metalu pędzlem bez smug i zacieków,- jakie wskazówki warto wziąć sobie do serca podczas pracy.

Malowanie metalu pędzlem – jak prawidłowo przygotować podłoże?

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest niezbędne, aby pomalować metal pędzlem bez smug czy nieestetycznych zacieków. Dlatego przed przystąpieniem do pracy przygotuj powierzchnię w kilku prostych krokach:1. Jeśli odnawiasz bramę czy dach, który był już wcześniej malowany, zacznij od usunięcia starej powłoki w miejscach, w których jest uszkodzona. Luźną, łuszczącą się lub pokruszoną farbę trzeba zeszlifować.2. Możesz (ale nie musisz) zeszlifować całą starą warstwę farby lub lakieru, zostawiając goły metal.

Usuwanie rdzy

3. Metodą mechaniczną pozbądź się ognisk rdzy – wykorzystaj do tego celu papier ścierny lub szczotkę nylonową do rdzy. Możesz także pomóc sobie specjalnym preparatem.4. Jeśli zależy Ci na gładkiej powierzchni i malowaniu metalu pędzlem bez smug i najmniejszych defektów, ponownie zeszlifuj podłoże.5. Dokładnie odpyl i oczyść metal, usuwając wszystkie luźne cząsteczki, a następnie umyj całą powierzchnię za pomocą Preparatu do Odtłuszczania marki Rafil.6. Jeśli to konieczne, zastosuj preparat gruntujący o działaniu antykorozyjnym np.: Rafil Podkład Antykorozyjny.Tak przygotowane podłoże jest gotowe na przyjęcie pierwszej warstwy farby.

Farby odpowiednie do malowania metalu pędzlem bez smug i zacieków

Dobra farba ma ogromne znaczenie dla wygody pracy oraz estetyki uzyskanego efektu. Wybieraj produkty, które wyróżniają się dużą przyczepnością, aby farba nie spływała z powierzchni podczas malowania metalu pędzlem. Emalia powinna chronić przed korozją oraz szkodliwym działaniem wody. Najlepiej sięgać po preparaty dedykowane konkretnym powierzchniom metalowym.Do wyboru masz na przykład farbę Radach marki Rafil, która została opracowana z myślą o malowaniu dachów, rynien oraz parapetów. Wykazuje wysoką odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych – nie niszczeje pod wpływem promieniowania UV, deszczu, śniegu i wilgoci. Nadaje się zarówno do powierzchni stalowych i aluminiowych, jak i ocynkowanych.

Malowanie metalowego dachu

W przypadku bram, płotów i metalowych balustrad lepiej sprawdzi się farba Rafil do bram i ogrodzeń, która pełni funkcję zarówno ochronną, jak i dekoracyjną. Może być stosowana także do malowania metalowych elementów mebli ogrodowych – na przykład ławek. Zapewnia trwałą ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych i korozją oraz estetyczne wykończenie detali w Twoim ogrodzie.

Malowanie metalu – wskazówki, jak malować bez smug

1. Wybierz dobrą pogodę do malowania – słońce nie może grzać zbyt mocno, aby powłoka nie zaczęła pękać. Idealny będzie bezwietrzny, suchy dzień z temperaturą powietrza pomiędzy 15 a 20°C.2. Aby malować bez smug, przede wszystkim kup dobrej jakości pędzle z miękkiego włosia syntetycznego (nylonu lub poliestru). Pomogą Ci w uzyskaniu jednolitej powłoki. Wielkość i typ pędzli będzie zależał od rodzaju konstrukcji – mniejsze sprawdzą się do malowania detali i wszelkich zakamarków, a większe do sporych powierzchni, takich jak dach.

Malowanie siatki pędzlem na żółty kolor

3. Podczas nakładania farby pędzlem zwróć uwagę, aby wykonywać ruchy w tym samym kierunku, na przykład z góry na dół. Kolejne pasy powinny lekko na siebie nachodzić.4. Pilnuj, aby nie nabierać na pędzel zbyt dużej ilości farby – może to być jednym z powodów powstawania smug na metalowych powierzchniach. Zdecydowanie lepiej będzie zastosować kilka cienkich warstw.5. Po wyschnięciu poprzedniej warstwy emalii wykonaj szlifowanie międzywarstwowe. Wygładzisz powierzchnię z wszelkich nierówności i usuniesz smugi po malowaniu.

Ostatnie wpisy:

Malowanie metalu pędzlem bez smug – poradnik eksperta

Przeczytasz w 5 min

Planujesz malowanie metalowej powierzchni? Zanim zabierzesz się za nakładanie farby, solidnie przygotuj podłoże! Metal wymaga oczyszczenia z wszelkiego brudu i kurzu, usunięcia poprzednich warstw farby, a także dokładnego odtłuszczenia. Jak się za nie zabrać? Czego unikać? Podpowiadamy!Spis treści:

Czym najlepiej odtłuścić metal? Tego unikaj!

Niestety, dość często spotykaną praktyką jest pomijanie tego kroku lub odtłuszczanie metalowych powierzchni przy użyciu nieodpowiednich preparatów. Wiąże się to z dwoma podstawowymi problemami:• nieskutecznym oczyszczeniem metalu z tłuszczu – powierzchnia, która nie została dokładnie odtłuszczona, nie przyjmie równomiernie nowej powłoki; farba szybko zacznie się łuszczyć i odchodzić od metalu;• narażaniem swojego bezpieczeństwa podczas pracy z niesprawdzonymi, łatwopalnymi, żrącymi lub toksycznymi substancjami.Zdecydowanie odradzamy sięgania po środki nieprzeznaczone do metalu, pochodzące z niepewnego źródła (np. przechowywane przez długi czas w niepodpisanych pojemnikach, w zakamarkach garażu lub piwnicy).

Czym odtłuścić powierzchnię? Metal, stal, aluminium

Jeżeli zastanawiasz się, czym odtłuścić metal, aby zachować bezpieczeństwo i osiągnąć najlepsze rezultaty, mamy dla Ciebie gotową odpowiedź – Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. Przy jego pomocy skutecznie odtłuścisz różnorodne metalowe powierzchnie. Możesz stosować go do stali, stali ocynkowanej oraz aluminium. Wykorzystasz go do oczyszczenia:• metalowych przęseł ogrodzeniowych, bram, furtek;• metalowych elementów pokrycia dachowego;• metalowych mebli oraz innych elementów architektury ogrodowej;• metalowych barierek balkonowych, tarasowych czy werandowych;• metalowych balustrad na zewnętrznych i wewnętrznych klatkach schodowych;• innych metalowych elementów wokół domu, np. rynien.

Czyszczenie powierzchni

Co ważne, Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA usuwa nie tylko tłuszcz, ale także, inne, niepożądane zabrudzenia czy naloty. Używając go na powierzchni przeznaczonej do malowania, za jednym razem pozbędziesz się brudu, kurzu, mchu, glonów oraz oczywiście warstwy tłuszczu. Dzięki temu zyskujesz podwójnie – oszczędzasz czas i energię, a także otrzymujesz pewność, że powierzchnia jest dokładnie oczyszczona i gotowa na nakładanie wybranej emalii.

Czym najlepiej odtłuścić metal – narzędzia

Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA może być używany z niemal wszystkimi popularnymi narzędziami i nakładany różnymi technikami. W zależności od tego, jakim wyposażeniem dysponujesz oraz tego, jak mocno zabrudzona jest powierzchnia, którą chcesz przygotować do malowania, możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję. Możliwości są następujące:

• Gąbka lub ściereczka

Ta metoda najlepiej sprawdzi się przy lekko lub średnio zabrudzonych powierzchniach. Preparat nanieś na materiał lub gąbkę, a następnie przecieraj miejsca, które chcesz odtłuścić.

• Szczotka

Do bardziej zabrudzonego lub zatłuszczonego metalu możesz użyć szczotki, która skutecznie usunie nie pożądane warstwy. Preparat możesz nanieść na powierzchnię przy pomocy pędzla, a następnie całość dokładnie wyczyścić szczotką.

• Myjka ciśnieniowa

Ta opcja sprawdzi się nawet przy mocno zabrudzonym metalu. Myjki używaj zgodnie z zaleceniami producenta.Niezależnie od tego, na którą technikę się zdecydujesz, jedna warstwa PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil wystarczy, by skutecznie przygotować metal do malowania.

Proces odtłuszczania metalu

Porada eksperta: jak przygotować PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA?

Wiesz już, czym najlepiej odtłuścić metal przed malowaniem. Pora, by dowiedzieć się, jak przygotować preparat do użycia. Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA to koncentrat, z którego przygotujesz gotowy do użycia roztwór. Jedna 0,5-litrowa butelka koncentratu może zostać wymieszana z 40 litrami wody – taka ilość roztworu wystarczy, by odtłuścić nawet 40 m2 powierzchni (w zależności od stopnia zabrudzenia metalu).

Odtłuszczając i oczyszczając metal z brudu, mchu oraz glonów, doskonale przygotujesz jego powierzchnię do malowania. Nie bagatelizuj ani nie pomijaj tego kroku! Dzięki zastosowaniu PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil farba będzie mogła dokładnie pokryć malowaną powierzchnię, a co za tym idzie – dłużej zachować estetyczny wygląd oraz swoje właściwości.

Zobacz inne artykuły

Czym skutecznie odtłuścić metal przed malowaniem? Porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Schody zewnętrzne to element, który trudno jest ukryć – najczęściej rzucają się w oczy i mają niebagatelny wpływ na estetykę całego domu. Jeżeli Twoje metalowe schody przestały prezentować się atrakcyjnie, nie załamuj rąk! Dzięki odpowiednim preparatom i kilku praktycznym wskazówkom, szybko i łatwo je odnowisz. Czym pomalować metalowe schody? Jak przygotować się do renowacji? Podpowiadamy!

Metalowe schody do domu – kiedy warto je odnowić?

Metalowe schody – to ważny element wyposażenia domu. Pełnią nie tylko ważną funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Ponieważ domownicy intensywnie z nich korzystają, każdego dnia schody narażone są uszkodzenia, rysy, zabrudzenia, odpryski farby czy odbarwienia. Co więcej, na zewnątrz schody narażony są na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych, duży poziom wilgoci i promieniowanie UV. Nic dziwnego, że z czasem mogą przestać prezentować się estetycznie.Jeżeli Twoje metalowe schody (na strych, piętro, do piwnicy) wciąż są bezpieczne, stabilne i dobrze zachowane pod względem technicznym, nie musisz wymieniać ich na nowe. Aby nadać im nowego wyglądu, możesz po prostu odnowić ich kolor, sięgając po specjalistyczną emalię do metalu.

Jak przygotować metalowe schody do malowania?

Aby mieć pewność, że malowanie przebiegnie sprawnie, a jego efekt będzie doskonały, odpowiednio przygotuj schody oraz ich otoczenie.• Zabezpiecz chodnik, ściany i elementy wokół, które mogłyby zostać zabrudzone lub uszkodzone podczas malowania. Możesz wykorzystać do tego kartony lub specjalną folię malarką.• Sprawdź powierzchnię schodów, aby upewnić się, że nie wymagają naprawy lub wymiany części bądź modułów.• Usuń wszystkie przedmioty, jakie znajdują się na schodach (ozdoby, elementy wyposażenia). Jeżeli nie chcesz malować wszystkich części schodów (np. drewnianych poręczy), zabezpiecz je lub zdemontuj.• Dokładnie wyczyść schody: usuń z nich pozostałości poprzednich farb, brud, kurz, rdzę. Możesz użyć do tego drucianej szczotki, papieru ściernego lub szlifierki.• Odpyl schody, używając odkurzacza. Upewnij się, że ich powierzchnia jest czysta i sucha.• Odtłuść schody, sięgając po benzynę ekstrakcyjną lub Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA.• Zagruntuj powierzchnię, używając produktu Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY. Możesz zrobić to ręcznie (przy użyciu pędzla lub wałka) lub mechanicznie (przy pomocy natrysku hydrodynamicznego bądź pneumatycznego).Po nałożeniu 1 lub 2 warstw podkładu chlorokauczukowego, odczekaj co najmniej 48 godzin. Po tym czasie przeprowadź próbę: pokryj niewielką powierzchnię wybraną emalią i sprawdź, czy zachowuje się ona prawidłowo. Jeżeli nie zauważysz niczego niepokojącego, np. marszczenia się powłoki, możesz pomalować całą powierzchnię schodów.

Czym pomalować metalowe schody?

Aby nadać schodom nowy kolor, sięgnij po Rafil CHLOROKAUCZUK. Przy pomocy wałka, pędzla lub natrysku nałóż cienką warstwę emalii, a następnie odczekaj od 30 minut do 2 godzin. Po tym czasie dołóż kolejną warstwę. Jeżeli uzyskany efekt Cię nie satysfakcjonuje, możesz nałożyć 3 warstwę farby (po ponownym odczekaniu wskazanego czasu).Marzą Ci się stylowe, czarne metalowe schody? Do Twojego domu pasowałyby metalowe schody białe? A może wręcz przeciwnie – chciałbyś, aby stanowiły wyrazisty akcent kolorystyczny na Twojej elewacji? W każdym z tych przypadków możesz sięgnąć po emalię Rafil CHLOROKAUCZUK, występującą w aż 20 pięknych kolorach.

Jak dbać o metalowe schody do domu?

Kiedy odnowisz swoje schody, zadbaj o to, by jak najdłużej pozostały one w nienagannym stanie. Utrzymuj ich powierzchnię w czystości i nie dopuszczaj do zalegania zabrudzeń na pomalowanej powierzchni.

Ostatnie wpisy:

Jak i czym pomalować metalowe schody zewnętrzne?

Przeczytasz w 5 min

Metalowe ozdoby do ogrodu mogą z biegiem czasu niszczeć, pokryć się rdzą czy śniedzią. Zwłaszcza jeśli sezon zimowy spędziły na zewnątrz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przywrócić im pierwotny wygląd (a może sprawić, że będą wyglądały jeszcze lepiej niż kiedyś?). Sprawdź, jak odnowić metalowe ozdoby ogrodowe, czym je pomalować i jak zabezpieczyć przed korozją.

Narzędzia i materiały do renowacji metalowych ozdób w ogrodzie?

Do odnowienia ozdób ogrodowych z metalu przydadzą Ci się następujące narzędzia i materiały:• szczotka nylonowa, szlifierka lub gruboziarnisty papier ścierny – do usunięcia ognisk rdzy czy luźnych powłok starych farb,• drobnoziarnisty papier ścierny – do wygładzenia powierzchni, zwłaszcza delikatnych, małych ozdób,• pędzel – płaskim pędzlem pomalujesz większe powierzchnie, a okrągły sprawdzi się świetnie do odnawiania drobnych ozdób i zakamarków. Czy do malowania metalu można używać wałka? Tak, ale raczej nie będzie odpowiedni do odnawiania drobnych elementów,

Warto wiedzieć!

Chcesz pomalować ozdoby o nieregularnych kształtach? Możesz postawić na pistolet natryskowy, przy pomocy którego równo rozprowadzisz farbę nawet w trudno dostępnych miejscach.

• preparat odtłuszczający – do usuwania zanieczyszczeń,

• podkład antykorozyjny – by zabezpieczyć metalowe ozdoby ogrodowe przed rdzą,

• farba do malowania metalu,

• rozcieńczalnik do czyszczenia narzędzi,

• odkurzacz lub inne sprzęt do odpylenia drzwi,

• woda i ścierki.

Metalowe meble ogrodowe

Metalowe dekoracje ogrodowe - jak zabezpieczyć je przed korozją?

Wybór farby do malowania ogrodowych ozdób z metalu to ważny krok. Od tego, jaką emalię wybierzesz, zależeć będzie zarówno efekt wizualny, jak i to, czy Twoje ozdoby będą chronione przed rdzą i uszkodzeniami mechanicznymi.Farba do malowania metalowych elementów wyposażenia ogrodu powinna być przeznaczona do malowania powierzchni znajdujących się na zewnątrz – nie możesz używać farb przeznaczonych wyłącznie do użytku wewnętrznego. Emalia musi być odporna na promieniowanie słoneczne, zmienne temperatury, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne.Świetnie sprawdzi się np. farba Rafil CHLOROKAUCZUK, przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych, żeliwnych i betonowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Emalia tworzy na malowanych powierzchniach trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Pamiętaj, aby wcześniej nałożyć Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY, który tworzy matową, elastyczną powłokę oraz zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej. Połączenie tych dwóch produktów zapewnia wysoką trwałość powłoki i wieloletnią ochronę antykorozyjną.

Warto wiedzieć!

Dużą zaletą farby chlorokauczukowej Rafil jest dostępność różnych kolorów – dzięki temu możesz dobrać kolor ozdób ogrodowych np. do koloru ogrodzenia albo nadać im zupełnie nowy charakter.

Inną farbą, której możesz użyć, i która łączy w sobie funkcje gruntu i emalii, jest Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ. To antykorozyjna emalia przeznaczona do malowania powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz chroni malowane powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pod farbę Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ również możesz położyć dedykowany przez producenta podkład antykorozyjny, by zwiększyć ochronę przed rdzą.

Kolorowa metalowa ławka

Od czego zacząć renowację metalowych ozdób ogrodowych? Przygotowanie powierzchni

Zanim przejdziesz do malowania ozdób metalowych podkładem antykorozyjnym lub farbą, przygotuj dobrze powierzchnię. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia i odtłuszczenia metalu oraz usunięcia starych warstw farby. Wyczyszczenie i wyrównanie powierzchni sprawi, że farba będzie lepiej trzymać się podłoża, nie powstaną zacieki, efekt wizualny będzie satysfakcjonujący, a do tego Twoje ozdoby będą dobrze chronione przed korozją.Oto, co warto zrobić krok po kroku:1. Oczyść ozdoby ogrodowe z kurzu, nalotów, piasku i innych zanieczyszczeń.2. Papierem ściernym lub szlifierką usuń słabo przyczepione powłoki malarskie (albo całkowicie pozbądź się starej farby).3. Przy użyciu szczotki nylonowej lub papieru ściernego usuń ogniska rdzy.4. Umyj i odpyl powierzchnię.5. Pozbądź się tłustych plam przy pomocy specjalistycznego odtłuszczacza lub benzyny ekstrakcyjnej.Zanim zaczniesz odnawiać ozdoby w ogrodzie i nałożysz podkład lub emalię, przeczytaj dokładnie zalecenia co do stosowania konkretnych produktów. Zwróć uwagę, ile warstw każdego preparatu trzeba nałożyć, jak długo odczekać między jednym malowaniem a drugim i w jakich warunkach malować.

Ostatnie wpisy

Jak odnowić ozdoby metalowe w ogrodzie? – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie