Strona główna
Poradniki

Czym skutecznie odtłuścić metal przed malowaniem? Porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Planujesz malowanie metalowej powierzchni? Zanim zabierzesz się za nakładanie farby, solidnie przygotuj podłoże! Metal wymaga oczyszczenia z wszelkiego brudu i kurzu, usunięcia poprzednich warstw farby, a także dokładnego odtłuszczenia. Jak się za nie zabrać? Czego unikać? Podpowiadamy!Spis treści:

Czym najlepiej odtłuścić metal? Tego unikaj!

Niestety, dość często spotykaną praktyką jest pomijanie tego kroku lub odtłuszczanie metalowych powierzchni przy użyciu nieodpowiednich preparatów. Wiąże się to z dwoma podstawowymi problemami:• nieskutecznym oczyszczeniem metalu z tłuszczu – powierzchnia, która nie została dokładnie odtłuszczona, nie przyjmie równomiernie nowej powłoki; farba szybko zacznie się łuszczyć i odchodzić od metalu;• narażaniem swojego bezpieczeństwa podczas pracy z niesprawdzonymi, łatwopalnymi, żrącymi lub toksycznymi substancjami.Zdecydowanie odradzamy sięgania po środki nieprzeznaczone do metalu, pochodzące z niepewnego źródła (np. przechowywane przez długi czas w niepodpisanych pojemnikach, w zakamarkach garażu lub piwnicy).

Czym odtłuścić powierzchnię? Metal, stal, aluminium

Jeżeli zastanawiasz się, czym odtłuścić metal, aby zachować bezpieczeństwo i osiągnąć najlepsze rezultaty, mamy dla Ciebie gotową odpowiedź – Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. Przy jego pomocy skutecznie odtłuścisz różnorodne metalowe powierzchnie. Możesz stosować go do stali, stali ocynkowanej oraz aluminium. Wykorzystasz go do oczyszczenia:• metalowych przęseł ogrodzeniowych, bram, furtek;• metalowych elementów pokrycia dachowego;• metalowych mebli oraz innych elementów architektury ogrodowej;• metalowych barierek balkonowych, tarasowych czy werandowych;• metalowych balustrad na zewnętrznych i wewnętrznych klatkach schodowych;• innych metalowych elementów wokół domu, np. rynien.

Czyszczenie powierzchni

Co ważne, Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA usuwa nie tylko tłuszcz, ale także, inne, niepożądane zabrudzenia czy naloty. Używając go na powierzchni przeznaczonej do malowania, za jednym razem pozbędziesz się brudu, kurzu, mchu, glonów oraz oczywiście warstwy tłuszczu. Dzięki temu zyskujesz podwójnie – oszczędzasz czas i energię, a także otrzymujesz pewność, że powierzchnia jest dokładnie oczyszczona i gotowa na nakładanie wybranej emalii.

Czym najlepiej odtłuścić metal – narzędzia

Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA może być używany z niemal wszystkimi popularnymi narzędziami i nakładany różnymi technikami. W zależności od tego, jakim wyposażeniem dysponujesz oraz tego, jak mocno zabrudzona jest powierzchnia, którą chcesz przygotować do malowania, możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję. Możliwości są następujące:

• Gąbka lub ściereczka

Ta metoda najlepiej sprawdzi się przy lekko lub średnio zabrudzonych powierzchniach. Preparat nanieś na materiał lub gąbkę, a następnie przecieraj miejsca, które chcesz odtłuścić.

• Szczotka

Do bardziej zabrudzonego lub zatłuszczonego metalu możesz użyć szczotki, która skutecznie usunie nie pożądane warstwy. Preparat możesz nanieść na powierzchnię przy pomocy pędzla, a następnie całość dokładnie wyczyścić szczotką.

• Myjka ciśnieniowa

Ta opcja sprawdzi się nawet przy mocno zabrudzonym metalu. Myjki używaj zgodnie z zaleceniami producenta.Niezależnie od tego, na którą technikę się zdecydujesz, jedna warstwa PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil wystarczy, by skutecznie przygotować metal do malowania.

Proces odtłuszczania metalu

Porada eksperta: jak przygotować PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA?

Wiesz już, czym najlepiej odtłuścić metal przed malowaniem. Pora, by dowiedzieć się, jak przygotować preparat do użycia. Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA to koncentrat, z którego przygotujesz gotowy do użycia roztwór. Jedna 0,5-litrowa butelka koncentratu może zostać wymieszana z 40 litrami wody – taka ilość roztworu wystarczy, by odtłuścić nawet 40 m2 powierzchni (w zależności od stopnia zabrudzenia metalu).

Odtłuszczając i oczyszczając metal z brudu, mchu oraz glonów, doskonale przygotujesz jego powierzchnię do malowania. Nie bagatelizuj ani nie pomijaj tego kroku! Dzięki zastosowaniu PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil farba będzie mogła dokładnie pokryć malowaną powierzchnię, a co za tym idzie – dłużej zachować estetyczny wygląd oraz swoje właściwości.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Beton w ogrodzie ma wiele zastosowań. Będzie idealny do stworzenia trwałych i estetycznych obrzeży rabat oraz do budowy podwyższonych rabat betonowych. Jak je zaprojektować? Jakie rośliny wybrać? Przeczytaj poradnik!

Spis treści:

  1. Jak zaplanować i zbudować betonową rabatę?
  2. Pielęgnacja i konserwacja betonowej rabaty
  3. Inspiracje i pomysły na dekoracje rabaty

Betonowe rabaty to domena ogrodów w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Doskonale wyglądają w połączeniu z dekoracyjnymi kamieniami, trawami, iglakami czy hortensjami. Wbrew pozorom betonową rabatę możesz wkomponować także do ogrodu w stylu tradycyjnym, naturalistycznym czy wiejskim. W aranżacji ogrodu pomogą farby do betonu Rafil, które ożywią betonową powierzchnię dowolnym kolorem. 

Z artykułu dowiesz się, jak zaprojektować rabatę oraz jak wyznaczyć miejsce dla roślin z betonowym obrzeżem. Podpowiemy również, jak zbudować betonowe rabaty warzywne oraz podwyższone rabaty betonowe na trawy czy kwiaty

Betonowa rabata z bylinami. Beton pomalujesz przy pomocy farby Rafil CHLOROKAUCZUK

Jak zaplanować i zbudować betonową rabatę?

Betonowa rabata w ogrodzie może mieć różne oblicza. Zacznijmy od wersji najprostszej. Betonowymi obrzeżami (np. krawężnikami) możesz łatwo wydzielić rabatę bylinową czy mieszaną i oddzielić ją od trawnika lub chodnika. Taka rabata betonowa będzie pasować do ogrodu w każdym stylu. Wystarczy dobrać niskie betonowe obrzeża i pomalować je na kolor naturalny, np. brązowy. Zalet betonowych rabat jest mnóstwo – to pomysł na obrzeża czy pojemniki, które przez długi czas będą wyglądały atrakcyjnie. W przeciwieństwie do ich drewnianych odpowiedników, betonu nie trzeba regularnie konserwować, niestraszny mu mróz, wiatr czy słońce. 

Drugi pomysł na beton w ogrodzie to rabaty warzywne. Możesz w nich uprawiać dowolne warzywa, w tym pomidory, ogórki czy zioła. Rabata warzywna z betonu jest właściwie niezniszczalna! Do roślin nie trzeba się schylać, a zbiorom nie grożą szkodniki jak nornice czy ślimaki

Kolejna opcja to rabatka betonowa w formie jednej lub kilku połączonych ze sobą donic. To rozwiązanie na mały metraż, do ogrodów nowoczesnych, minimalistycznych, japońskich. Z betonem pięknie komponują się zimozielone drzewka, iglaki oraz miskanty i inne trawy. 

Betonowe obrzeże rabaty. 

Wybór odpowiedniego miejsca i kształtu

Projektując rabatę, zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca. Rabata powinna komponować się z resztą ogrodu i być widoczna z wielu różnych punktów. Dobierz też właściwą wielkość rabaty. Za szeroka jest trudna do pielęgnacji. Za wąska – nie pozwala rozwinąć się roślinom.

Najprościej jest stworzyć rabaty o kształcie geometrycznym – wytycza się je wtedy przy pomocy palika i sznurka. Najładniejsze są jednak te opływowe czy owalne. Pięknie prezentują się rabaty okrągłe w formie wysp na środku trawnika. W centrum sadzi się wtedy najwyższe rośliny, a niższe – bliżej obrzeży. 

Przygotowanie terenu i formy

Przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować teren. Musisz zdjąć darń – najlepiej odłożyć ją na wcześniej przyszykowaną folię. Wyciągnij też kłącza i usuń chwasty. Jeśli planujesz wydzielić miejsce z betonowym obrzeżem, całość spulchnij widłami, do zwięzłej gleby nasyp nieco piasku, a całość wyrównaj. 

Jeśli planujesz podwyższaną grządkę betonową na warzywa, byliny czy inne rośliny, ziemię oczyść i wyrównaj, aby konstrukcja była stabilna. 

Wylewanie betonu i tworzenie struktury

Jest kilka metod na wykonanie betonowej rabaty. Najbardziej pracochłonny (ale i najtańszy) sposób to wylanie betonowej konstrukcji samodzielnie, korzystając z drewnianego deskowania czy innego rodzaju formy. Jest to jednak pomysł dla tych, którzy potrafią pracować z betonem i mają do tego odpowiedni sprzęt.

Początkującym ogrodnikom doradzamy, by kupić gotowe, betonowe panele czy płyty do wykonania podwyższanych grządek lub donic. To półprodukty, które łączy się ze sobą przy pomocy kątowników i śrub, a następnie maluje farbą do betonu. Takie wykonanie rabaty będzie zdecydowanie szybsze. 

Na obrzeża betonowe idealne z kolei będą niskie krawężniki. W przeciwieństwie do obrzeży drewnianych czy z tworzywa pozostaną jak nowe przez wiele lat. Bez problemu kupisz je gotowe w dowolnym rozmiarze. 

Pielęgnacja i konserwacja rabatki betonowej

Choć beton jest wyjątkowo trwałym i odpornym na warunki pogodowe oraz upływ czasu materiałem, odpowiednia pielęgnacja może dodatkowo wydłużyć jego żywotność oraz poprawić wygląd. Jak zadbać o betonowe elementy w Twoim ogrodzie? 

Czyszczenie i usuwanie zabrudzeń

Podstawa pielęgnacji betonowej rabaty, donicy czy obrzeża to regularne czyszczenie i usuwanie zabrudzeń. Należy pozbywać się glonów, mchu, pleśni, ziemi i piasku. Po usunięciu zanieczyszczeń beton trzeba umyć i pozostawić do wyschnięcia. 

Malowanie i impregnacja betonu

Kolejny krok to odnawianie betonu przy pomocy odpowiedniej farby. Polecany produkt do malowania betonowych powierzchni w ogrodzie takich jak: obrzeża, donice, pojemniki, podmurówki to farba Rafil CHLOROKAUCZUK. Produkt tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Co ważne, w przypadku powierzchni betonowych nie wymaga zastosowania podkładu. Dzięki farbie Rafil CHLOROKAUCZUK nadasz betonowym rabatom pożądany kolor – do wyboru masz aż 20 odcieni, od bieli po kolor czarny. 

Beton można też zaimpregnować przy pomocy specjalnego środka, który zabezpieczy obiekty przed działaniem czynników atmosferycznych oraz zadba o trwałość koloru. 

Pielęgnacja roślin w rabacie

Dbając o betonową rabatę, nie zapomnij o najważniejszym jej elemencie, czyli roślinach. Już na etapie wyboru gatunków i odmian trzeba wziąć pod uwagę stanowisko, w jakim będą rosły. Jeśli rabata jest w miejscu zacienionym, dobierz te, które preferują mniej światła. Jeśli w słonecznym – zadbaj o gatunki ciepłolubne. Wybieraj też rośliny mrozoodporne, aby uniknąć kolejnych nasadzeń.

Dobrym pomysłem jest automatyczne nawadnianie kropelkowe rabaty. Pozwala ono uniknąć żmudnego podlewania i skutecznie zmniejsza rachunki za wodę. Weź pod uwagę zapotrzebowanie roślin na wodę oraz składniki odżywcze i przestrzegaj zasad prawidłowej pielęgnacji. Regularnie podcinaj kwiaty i krzewy, jeśli tego wymagają. Stosuj odpowiednie środki ochrony roślin zawsze, kiedy jest to konieczne. 

Beton to dobry materiał do wykonania podwyższanych grządek warzywnych. 

Inspiracje i pomysły na dekoracje rabaty

Jak może wyglądać Twoja rabata? Oto kilka dodatkowych wskazówek! 

Dodatki do betonowej rabaty

Z betonem doskonale komponuje się drewno. To naturalny materiał, który warto stosować w każdym ogrodzie. Rabata betonowa z drewnianymi elementami będzie prezentować się naturalniej i przytulniej. 

Kolorystyka i wybór roślin

Nasza propozycja to rabata wielokolorowa i kwitnąca w różnych porach roku. Dzięki niej ogród będzie atrakcyjny przez cały sezon. Kwiaty jednoroczne zestawiaj więc z bylinami, których ozdobą są liście, takimi jak funkie czy paprocie. Dobieraj rośliny tak, by miały różne okresy wegetacyjne i łącz ze sobą różne kolory i struktury. 

Sezonowe ozdoby i dekoracje

Ogród powinien być piękny przez cały rok. W związku z tym warto zaopatrzyć się w rośliny i dekoracje sezonowe. Wiosną będą to tulipany, żonkile, szafirki, hiacynty czy bratki. Jesienią warto kupić kolorowe wrzosy i chryzantemy w pięknych donicach, a do tego dynie i inne jesienne symbole. Dzięki takim zabiegom będziesz cieszyć się ogrodem nawet wtedy, gdy większość kwiatów na rabatach już przekwitnie. 

Betonowa donica w ogrodzie – ciekawy element dekoracji w stylu nowoczesnym czy loftowym. 

Rabatka betonowa to sposób na niepowtarzalny, nowoczesny ogród. Betonowe elementy na zewnątrz warto konserwować przy pomocy środków Rafil – dzięki temu będą wyglądały efektownie wiele lat!

Ostatnie wpisy

Betonowa rabata – jak pielęgnować nie tylko rośliny?

Przeczytasz w 5 min

Garaż metalowy, zwany często blaszakiem, to prosta konstrukcja z metalu, najczęściej z ocynkowanej lub malowanej na dowolny kolor blachy. Takie garaże nie bez powodu nadal cieszą się sporą popularnością. Jak zrobić garaż blaszany? Lepsza będzie własna konstrukcja czy zakup gotowej? Sprawdź wskazówki. 

Dzisiaj bez garażu trudno wyobrazić dziś sobie posesję. Trzymanie samochodu na mrozie i zimnie jest mało komfortowe. Nie zawsze da się przewidzieć czy zaprojektować garaż jako część domu, nie wszyscy zresztą lubią takie rozwiązanie. Pomocą służą wolnostojące garaże, w tym uniwersalny i tani blaszak, czyli garaż metalowy. 

W artykule znajdziesz informacje, jak tanio zrobić garaż blaszany. Podpowiemy, jak załatwić sprawy urzędowe, jak wybrać materiał i rodzaj konstrukcji. Ocenimy, kiedy lepiej wykonać garaż samodzielnie, a kiedy postawić na gotową konstrukcję. Doradzimy też, jak i czym zabezpieczyć garaż przed korozją i trudnymi warunkami pogodowymi.

Stary metalowy garaż możesz łatwo odnowić dzięki środkom RAFIL, np. RAFIL Radach Farba na Dach lub RAFIL Chlorokauczuk.

Garaż metalowy – czy potrzebujesz zezwolenia na budowę?

Aby postawić garaż blaszany, nie potrzebujesz dziś żadnego zezwolenia. Jedyne, co musisz zrobić, to złożyć do wydziału budowlanego w gminie lub w powiecie zawiadomienie o postawieniu dodatkowego budynku. W zgłoszeniu powinien się znaleźć rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin rozpoczęcia prac.

Jeśli w ciągu 21 dni nie otrzymasz odpowiedzi, oznacza to, że garaż możesz stawiać bez przeszkód.

Budynek nie powinien w obrysie przekraczać 35 mkw powierzchni. Na każde 500 mkw możesz postawić maksymalnie dwa takie budynki.

Jaki garaż możesz wybudować? Określają to przepisy budowlane. Mówią one, że wysokość konstrukcji nie powinna być niższa niż 2,2 m. Wjazd do garażu musi mieć co najmniej 2,3 m szerokości oraz 2 m wysokości. Garaż trzeba wyposażyć w instalację elektryczną i nachyloną posadzkę. Z przepisów przeciwpożarowych wynika też, że garaż musi być zlokalizowany co najmniej 3 m od granicy działki, a jeśli od strony granicy znajdują się brama czy okna – minimalna odległość to co najmniej 4 m.

Jaki garaż blaszany wybrać – ilość stanowisk, zadaszenie, rodzaj blachy

Jeśli wszystkie formalności zostały już dopięte, można zacząć planować konstrukcję i wygląd metalowego garażu. Należy je dopasować dokładnie do potrzeb użytkowników.

Zwykle garaż blaszany jest jednostanowiskowy, choć zdarzają się konstrukcje dwustanowiskowe, również w gotowych propozycjach producentów. 

Garaże blaszane mają bardzo prostą konstrukcję. Różnice występują w rodzaju dachu – może to być dach płaski, jednospadowy lub dach dwuspadowy, najbardziej elegancki, ale i najdroższy w budowie.

Kolejna decyzja, jaką musisz podjąć, to rodzaj materiału. Najpopularniejszy materiał na garaż metalowy to odporna na wilgoć i korozję blacha ocynkowana trapezowa w wersji błyszczącej. Bardziej wymagający inwestorzy wybierają blachę ocynkowaną powlekaną kolorem z palety RAL lub blachę powlekaną materiałem drewnopodobnym. Ta ostatnia opcja pozwala nadać blaszakowi ładniejszy wygląd i dopasować jego kolor do kolorystyki innych elementów jak ogrodzenie, stolarka okienna czy drzwi wejściowe do domu. 

Pozostaje Ci także decyzja, jaką bramę do garażu wybrać. Najtańsza opcja to drzwi skrzydłowe zamykane na kłódkę czy na zamek. Droższe, ale bardziej funkcjonalne są drzwi uchylne lub drzwi segmentowe. 

Jakie wymiary blaszaka? 

Jaką wielkość powinien mieć garaż? Maksymalną określają przepisy – to 35 mkw po obrysie. Zwykle garaże (te gotowe, jak i robione samodzielnie) to prostokąty o wymiarach 3x5 m lub 6x5 m. Wielkość garażu warto jednak dokładnie zaplanować i dopasować do swoich potrzeb oraz do położenia na posesji. Taki garaż dobrze wpisze się w wygląd otoczenia domu, zapełni kawałek posesji oraz pozwoli na łatwy wyjazd i wjazd samochodu. 

Na czym powinien stanąć garaż blaszany? 

Aby postawić garaż, niezbędna jest wylewka. Powinna ona być większa o ok. 10 cm od obrysu garażu, tak aby znalazło się tu miejsce na opaskę. Wylewkę trzeba wykonać ze spadkiem na zewnątrz – chodzi o odprowadzenie wody. 

Garaż metalowy kupiony – zalety i wady

Gotowa konstrukcja garażu, którą tylko montuje się samodzielnie i stawia na wcześniej przygotowanej wylewce, to atrakcyjna alternatywa dla garażu wykonywanego samodzielnie od zera.

{{recomended-product}}

Kiedy warto kupić gotowy garaż do samodzielnego zmontowania? Jeśli nie masz czasu, umiejętności w zakresie obróbki metalu oraz odpowiednich narzędzi. Konstrukcja garażu, choć raczej prosta, może nastręczyć trudności mało wprawionym majsterkowiczom. Łatwo też o popełnienie błędu budowlanego i konstrukcyjnego, który będzie skutkował np. zalewaniem wnętrza garażu podczas roztopów. 

Gotowa konstrukcja ma wiele zalet. Możesz zamówić ją w dowolnym wymiarze oraz dobrać rodzaj materiału, dachu czy bramy do swoich potrzeb i budżetu. Co więcej, gotowe garaże blaszane są tanie. W ofercie producentów znajdziesz je już od 2000 zł. 

Czy gotowy garaż metalowy ma wady? Nie masz wpływu na jakość konstrukcji oraz użytych materiałów. Z tego powodu warto zrobić szczególnie dobry research przed zakupem. Sprawdź opinie innych kupujących i wybierz raczej jakość niż najniższą możliwą cenę. 

Metalowy garaż należy odpowiednio zabezpieczyć przed korozją, aby przedłużyć jego trwałość i czas użytkowania. Pomocą służą środki RAFIL.

Jak zrobić garaż blaszany? Samodzielna konstrukcja garażu metalowego krok po kroku

Jeśli jednak chcesz wykonać garaż blaszany samodzielnie, jak najbardziej możesz się tym zająć. Kolejne kroki przygotowania garażu metalowego to:

  1. Wykonanie odpowiedniej wylewki betonowej. Podobnie jak w przypadku garażu gotowego powinna ona być większa o ok. 10 cm niż obrys planowanego garażu.
  2. Postawienie metalowej konstrukcji i postawienie na niej bryły garażu. Zwróć uwagę, aby metalowe profile miały odpowiednią grubość i zadbaj o solidne śruby łączące całość. Konstrukcja musi być solidna i bezpieczna.
  3. Szkielet należy następnie postawić na docelowym miejscu. Na tym etapie przytwierdza się do niego blachy z pomocą nitów.
  4. Jeśli garaż ma mieć dodatkową podłogę, należy ją wykonać na tym etapie.
  5. Następny  krok to montaż bramy garażowej – dwuskrzydłowej, uchylnej itd.
  6. Teraz pozostaje już tylko montaż takich elementów jak oświetlenie czy wentylacja oraz zabezpieczenie garażu przed korozją i warunkami atmosferycznymi.

Jak zabezpieczyć garaż blaszany przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi?

Aby przedłużyć czas użytkowanie garażu metalowego, warto go zabezpieczyć przed korozją. Polecamy wysokiej jakości gruntoemalię RAFIL Radach Farba na Dach.  Przeznaczona jest ona do ochronno-dekoracyjnego malowania zewnętrznych powierzchni metalowych: stalowych, ocynkowanych i aluminiowych. Farba stosowana jest zarówno do wykonywania nowych wymalowań, jak i renowacji starych powłok malarskich. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża. Tworzy szybkoschnące, wysoce elastyczne powłoki o podwyższonej odporności na działanie światła słonecznego, wody i innych czynników atmosferycznych.

{{expert-advice}}

Emalia RAFIL Chlorokauczuk przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Może być również stosowana do dekoracyjnego malowania podłoży betonowych i tynków cementowo wapiennych. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną malowanych powierzchni metalowych w zestawieniu z RAFIL Podkład Chlorokauczukowy.

Wiesz już, jak tanio zrobić garaż blaszany. Zdecyduj, czy wolisz zbudować garaż samodzielnie, czy też lepsza dla Ciebie opcja to zakup gotowej konstrukcji do samodzielnego złożenia. W każdym z tych wypadków zabezpiecz powierzchnię garażu z pomocą środków RAFIL!

Jak zrobić garaż blaszany? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Szafka ogrodowa metalowa to praktyczny i estetyczny pomysł, by przechowywać na zewnątrz narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Jak dbać o szafę na narzędzia ogrodowe? Sprawdź, czym odnawiać taki mebel, aby odzyskał dawny blask i znów prezentował się nienagannie.

Spis treści:

  1. Szafa narzędziowa do ogrodu − renowacja. Kiedy warto to zrobić?
  2. Jak wybrać odpowiedni kolor do malowania szafki metalowej
  3. Szafka ogrodowa metalowa − przywrócenie koloru krok po kroku

W każdym ogrodzie, dużym i niewielkim, niezbędne jest miejsce do przechowywania narzędzi, akcesoriów i innych rzeczy przydatnych przy uprawie i pielęgnacji roślin. Będą to grabki, łopatki, wiaderka i inne przedmioty, bez których nie sposób właściwie zadbać o warzywnik czy rabatę. 

Gdzie je trzymać? Jednym z rozwiązań jest garaż, innym – domek na narzędzia. Jeśli jednak brak Ci miejsca, sprawdzi się mniejsza szafa narzędziowa ogrodowa – z tworzywa, drewniana lub metalowa. Dziś podpowiadamy, jak zatroszczyć się o mebel wykonany z metalu. 

Domek narzędziowy lub mniejsza szafa wykonana z metalu to trwałe i odporne rozwiązanie do ogrodu.

Szafa narzędziowa do ogrodu – renowacja. Kiedy warto to zrobić? 

Szafy i domki narzędziowe mogą być wykonane z drewna, tworzywa lub metalu. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Drewno wygląda estetycznie i naturalnie, można je łatwo malować i odnawiać. Jest jednak mało odporne na warunki atmosferyczne – wodę, śnieg, promienie UV. 

Tworzywo z kolei łatwo blaknie pod wpływem słońca. Może też zmienić swój kształt, krzywić się i szybko stracić ładny wygląd. 

Najtrwalszym materiałem z pewnością jest metal, zwłaszcza ocynkowany. Po odpowiednim zabezpieczeniu metalowa szafa na narzędzia ogrodowe przetrwa bezpiecznie wiele sezonów. Niestraszne jej deszcze, śniegi czy promienie słoneczne. Nie połamie się i łatwo nie zniszczy. Największe ryzyko dla metalu to korozja – a tu z pomocą przychodzą specjalistyczne produkty, które chronią metalową powierzchnię przed rdzewieniem. 

Aby mebel dłużej zachował swój ładny wygląd, szafę narzędziową ogrodową co jakiś czas trzeba poddawać renowacji. Specjalistyczne farby do metalu pozwolą nadać powierzchni nowy kolor lub odświeżyć już istniejący. Zapewnią także długotrwałą ochronę przed korozją i wzmocnią powłokę, zabezpieczając ją przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. 

Metalowa szafka narzędziowa na tarasie.

Jak wybrać odpowiedni kolor do malowania szafki metalowej

Jeśli chcesz pomalować szafę narzędziową do ogrodu wykonaną z metalu, do wyboru masz różne produkty. Zwróć uwagę, aby była one przeznaczona do malowania powierzchni metalowych oraz dostosowane do warunków zewnętrznych. 

Szczególnie polecamy dwa produkty marki RAFIL – RAFIL Chlorokauczuk oraz RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Zestaw RAFIL Chlorokauczuk i RAFIL Podkład Chlorokauczukowy to niezawodny duet, który gwarantuje metalowym powierzchniom odporność na trudne warunki pogodowe i uderzenia. Farba RAFIL Chlorokauczuk przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną malowanych powierzchni metalowych, a w zestawieniu z podkładem RAFIL – daje gwarancję jakości to aż 8 lat. 

Jeśli zdecydujesz się na ten produkt, do wyboru masz aż 20 różnych kolorów RAFIL. Są wśród nich dwa odcienie bieli (ciepła i chłodna), kolory żółte, czerwone, zielenie, odcienie niebieskiego czy szarości. Paleta barw jest szeroka i bez problemu znajdziesz produkt dopasowany do swoich potrzeb. Farba dostępna jest w wersji z wysokim połyskiem. 

Druga propozycja to antykorozyjna emalia RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych – stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Farba charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Zapewnia świetny efekt dekoracyjny (dostępna jest w macie i półmacie), a w zestawieniu z produktem RAFIL Podkład Antykorozyjny skutecznie chroni przed korozją. 

RAFIL Do Bram i Ogrodzeń w półmacie dostępna jest w trzech kolorach RAL – ciemnoszarym RAL 7016, czarnym RAL 9005 i brązowym RAL 8017. Jeśli wolisz powierzchnię głęboko matową, do wyboru masz również ponadczasową czerń. 

Pomysł na szafkę ogrodową metalową w stylu nowoczesnym. Taką powierzchnię możesz odnowić przy pomocy produktu RAFIL Chlorokauczuk, dostępnym aż w 20 kolorach.

Szafka ogrodowa metalowa – przywrócenie koloru krok po kroku

Jak odnowić szafę narzędziową ogrodową? Sprawdź instrukcję krok po kroku. 

1. Przygotowanie miejsca do pracy

Zabezpiecz podłoże, na którym stoi szafka, szczególnie jeśli są to płytki, deski czy kostka brukowa, z których ciężko jest usunąć farbę. Przyda się folia lub kartony. Jeśli trzeba, osłoń też stojące niedaleko inne elementy architektury ogrodowej np. meble. 

2. Oczyszczenie i przygotowanie szafki

Kolejny krok to przygotowanie szafki metalowej do malowania. Aby to zrobić:

  • Przetrzyj powierzchnię szafki drucianą szczotką, aby usunąć starą farbę, brud czy rdzę. Nie zapomnij o tym etapie, ponieważ każde zabrudzenie pogarsza przyczepność kolejnej powłoki.
  • Jeśli na powierzchni dostrzegasz duże ogniska rdzy – przyda się szlifierka. Z jej pomocą wykonasz też kolejny etap, czyli zmatowisz powierzchnię mebla. Możesz też użyć do tego papieru ściernego.
  • Następnie odpyl mebel np. z pomocą podkurzacza. Powierzchnia szafki powinna być wolna od kurzu, piasku, luźnej rdzy, olejów, smarów i innych zanieczyszczeń.
  • Możesz odtłuścić szafkę z pomocą preparatu RAFIL PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. Usuwa on brud i tłuszcz, odtłuszcza metalową powierzchnię i przygotowuje podłoże do malowania. Preparat dostępny jest w koncentracie do przygotowania 1,25% roztworu roboczego. Nakłada się go gąbką, szczotką, pędzlem lub tkaniną, a następnie spłukuje wodą.

3. Wybór narzędzi do malowania szafki narzędziowej 

Do malowania metalowej szafki narzędziowej najlepszy będzie wałek do emalii i pędzel. Wałkiem pomaluj duże i gładkie powierzchnie np. fronty szafki. Pędzel z kolei będzie niezastąpiony, aby dotrzeć w zakamarki i trudno dostępne miejsca. Zwróć uwagę, aby pędzel miał miękkie włosie. Wałek powinien być odpowiedni do wybranej przez Ciebie farby – sprawdź w specyfikacji technicznej zalecenia producenta. Kolejna wskazówka – przy malowaniu pędzlem unikaj przeciągania, aby powierzchnia mebla pozostała gładka i ładna. 

Jeśli malujesz metodą natrysku pneumatycznego, zalecana lepkość farby w przypadku np. farby RAFIL Chlorokauczuk to 25-35 sek. Dodatek rozcieńczalnika do 25%, a ciśnienie natrysku 0,3-0,5 MPa. Potrzebujesz 2-3 warstw farby. 

4. Malowanie szafki metalowej na narzędzia

  • Maluj w temperaturze otoczenia oraz malowanej powierzchni +10°C do +25°C. Wilgotność względna powietrza powinna być niższa niż 80%. Nie pracuj przy dużej wilgotności, wtedy, gdy zbiera się na deszcz i przy silnym wietrze.
  • W przypadku prac renowacyjnych przed użyciem, w pierwszej kolejności, sprawdź, czy nowa powłoka nie będzie reagować ze starymi podłożami.
  • Nakładaj 2-3 warstwy na wcześniej zagruntowane podłoże (w przypadku RAFIL Chlorokauczuk będzie to farba RAFIL Podkład Chlorokauczukowy).
  • Kolejne warstwy produktu nakładaj w czasie od 0,5 do 2 h. W razie niedotrzymania tych wytycznych konieczne jest malowanie po minimum 5 dniach od zakończenia aplikacji warstwy poprzedniej.

Metalowa szafka ogrodowa to mebel, który jest funkcjonalny, a do tego może prezentować się nowocześnie i estetycznie. Z naszymi wskazówkami odnowienie szafki na narzędzia będzie o wiele łatwiejsze. Wybierz odpowiednią farbę RAFIL i do dzieła!

Ostatnie wpisy

Metalowa szafka ogrodowa − jak przywrócić jej dawny kolor

Przeczytasz w 5 min


Malowanie natryskowe zyskuje dużą popularność nie tylko wśród zawodowych malarzy czy lakierników, ale też wśród użytkowników prywatnych. Trudno się dziwić – jest to szybki i efektywny sposób na pokrycie farbą wybranych powierzchni. Sprawdź, jak malować pistoletem natryskowym do metalu.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jak przygotować stanowisko do malowania i malowaną powierzchnię,
- jaką farbę wybrać do malowania metalu pistoletem,
- jakie są skuteczne sposoby na efektywne malowanie metalu pistoletem.

Malowanie metalu pistoletem – jak przygotować stanowisko i malowaną powierzchnię?

Zanim przystąpisz do malowania, przygotuj stanowisko pracy i wyczyść powierzchnię, którą będziesz malować. Jeśli będziesz malować w pomieszczeniu, przygotuj stanowisko pracy tak, by móc zachować swobodne ruchy i dotrzeć do wszystkich zakamarków. Zabezpiecz też powierzchnię niepokrywaną farbą, np. tekturami i foliami ochronnymi.

Malowanie pistoletem przez fachowca

Następnym krokiem jest przygotowanie metalu do malowania pistoletem:
• jeśli malujesz przedmiot wcześniej pokryty farbą, możesz całkowicie zeszlifować stare powłoki lub przy pomocy papieru ściernego usunąć wyłącznie te elementy, na których znajduje się luźna, pokruszona farba czy lakier,
• usuń ogniska rdzy np. przy pomocy szczotki nylonowej, szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego. Uważaj przy tym, by nie uszkodzić głęboko metalu,
• usuń z powierzchni wszelkie zabrudzenia, zwłaszcza tłuste plamy – możesz do tego użyć benzyny ekstrakcyjnej, rozpuszczalnika lub Preparatu do Odtłuszczania Rafil,
• jeśli chcesz, by powierzchnia była bardzo gładka, zeszlifuj ją jeszcze raz szlifierką,
• umyj i odpyl powierzchnię,
• jeśli to wskazane, zagruntuj metal dopasowanym preparatem, np. podkładem antykorozyjnym.

Malowanie pistoletem dachu na zielony kolor

Malowanie pistoletem do metalu – jaką farbę wybrać?

Wybierając farbę do malowania natryskowego metalu, postaw na emalię przeznaczoną do takich właśnie powierzchni. Możesz postawić np. na farbę Rafil RADACH Na Dach, którą wykorzystasz do malowania zarówno blachy dachowej, jak i rynien, parapetów czy ogrodzenia. Niezależnie od tego, jaką emalię wybierzesz, przeczytaj zalecenia zarówno producenta farby, jak i pistoletu natryskowego – dowiesz się z nich, jak przygotować emalię do użycia.

Jak malować pistoletem natryskowym? – porady

Aby malowanie metalu pistoletem natryskowym przebiegło pomyślnie, skorzystaj z poniższych podpowiedzi:

• Zanim przejdziesz do właściwego malowania, wykonaj test na dużym kartonie. Umieść go pionowo, poziomo lub ukośnie. Najlepiej, jeśli karton ułożysz w pozycji podobnej do pozycji przedmiotu, który będziesz malować. Wypróbuj, czy przygotowany preparat ma odpowiednią konsystencję, czy nie tworzą się zacieki i jak emalia rozprowadza się przy pomocy pistoletu natryskowego.

• Jeśli malujesz powierzchnie pionowe, pistolet ustaw w odległości około 15-20 cm od płaszczyzny i przesuwaj go z góry do dołu, trzymając urządzenie prostopadle do malowanej powierzchni. Następnie maluj kolejne odcinki, które znajdują się tuż obok już pomalowanego fragmentu. Malując powierzchnie poziome, działaj w przeciwnym kierunku – od dołu, ku górze.

• Gdy malujesz sufit, pistolet trzymaj pod kątem 45°. Malowanie skośnych powierzchni również należy przeprowadzać, trzymając urządzenie pod kątem.

• W przypadku malowania metalowego ogrodzenia ustaw za nim płytę pilśniową lub dużą tekturę, która zapobiegnie rozpylaniu farby po drugiej stronie siatki czy metalowych przęseł.

• Aby farba była równomiernie rozłożona na całej powierzchni, także na brzegach, zacznij spryskiwać ją około 13-15 cm przed jej krawędzią, a nacisk zwolnij 15 cm za malowaną powierzchnią.

• Wielkość strumienia pistoletu możesz regulować. Gdy malujesz duże powierzchnie, zwiększ strumień do maksimum – dzięki temu wykonasz mniej ruchów i skrócisz czas pracy.

• Mimo że malowanie natryskowe wykonuje się inaczej niż tradycyjne malowanie wałkiem czy pędzlem, przesuwaj pistolet z podobną prędkością, z jaką przesuwałbyś pędzel bądź wałek.
Pamiętaj też, by przygotować ubranie robocze i ochronne – zabezpieczającą koszulę i spodnie lub kombinezon oraz maseczkę na twarz i okulary. Koniecznie zadbaj o dobrą wentylację, jeśli będziesz malować w pomieszczeniu.

Ostatnie wpisy:

Malowanie metalu pistoletem natryskowym – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie