Strona główna
Poradniki

Czym są farby epoksydowe? Charakterystyka i właściwości

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Farba epoksydowa to doskonały produkt do ochronnego i dekoracyjnego malowania powierzchni betonowych czy metalowych. Efekt? Trwała, antypoślizgowa i odporna na ścieranie powłoka. Co warto wiedzieć o farbach epoksydowych i jak ich używać?

Spis treści

Zabezpieczenie posadzek lub powierzchni w pomieszczeniach, gdzie są one narażone na działanie substancji lub płynów trudnych do usunięcia lub bardzo brudzących, nie jest łatwym zadaniem. Wybór odpowiedniego środka zabezpieczającego to kluczowy aspekt przy zabezpieczaniu pomieszczeń w przemyśle chemicznym czy spożywczym, a także w warsztatach samochodowych, halach produkcyjnych, garażach, parkingach czy domowych piwnicach. 

W artykule odpowiadamy na pytanie, do czego służy farba epoksydowa i kiedy warto zastosować to rozwiązanie. Doradzimy również, jak malować farbami epoksydowymi i jak prawidłowo połączyć oba składniki emalii epoksydowej.

Farby epoksydowe – co to jest?

Czym są farby epoksydowe? To produkt bardzo daleki od dobrze znanych nam farb akrylowych, których używamy przy malowaniu domów lub mieszkań. Farba epoksydowa składa się z syntetycznej żywicy epoksydowej oraz utwardzacza – dopiero wymieszanie tych dwóch substancji pozwala uzyskać mieszaninę o pożądanych właściwościach.

Po połączeniu obu substancji pomiędzy cząsteczkami żywicy epoksydowej zachodzi intensywna reakcja. Pod jej wpływem wytwarzają się między nimi bardzo mocne wiązania. Efekt? Wyjątkowo mocna, trwała, ale elastyczna powłoka, odporna na ścieranie, działanie substancji chemicznych, wysokich temperatur, dużych obciążeń.

Czy farby epoksydowe są szkodliwe?

Farby nie są produktami obojętnymi dla zdrowia ze względu na zawarte w nich substancje, jednak farby epoksydowe wymagają szczególnej ostrożności przy malowaniu. Żywica epoksydowa zawarta w produkcie – a konkretniej jej opary – mogą działać drażniąco na skórę lub oczy. Farba epoksydowa powoduje reakcję alergiczną skóry i podrażnienie dróg oddechowych. 

Zastosowanie środków ochrony osobistej, takich jak rękawice czy okulary ochronne, jest koniecznością. Kontakt farby epoksydowej ze skórą czy z oczami może powodować zapalenie lub uszkodzenia tkanek. W przypadku rozpylania farby epoksydowej mogą się tworzyć niebezpieczne kropelki. Dlatego też nie wolno wdychać rozpylonej cieczy lub mgły. 

Zastosowanie farb epoksydowych

Farby epoksydowe doskonale nadają się do zabezpieczania powierzchni metalowych (także ocynkowanych), betonowych lub do glazury. Dzięki właściwościom naniesionej powłoki możliwe jest powstrzymanie niszczącego wpływu gazów, kwasów czy zasad na zabezpieczone powierzchnie.

Farba epoksydowa może być stosowana do ochrony podłoży betonowych w halach produkcyjnych, warsztatach mechanicznych, magazynach przemysłowych, garażach, piwnicach, kotłowniach.

Doskonałym przykładem mogą być tu budynki przemysłu spożywczego, gdzie często przy produkcji stosowane są kwasy (ich roztwory) lub substancje agresywne. W takich miejscach zabezpieczenie podłóg przed szkodliwym działaniem obecnych w pomieszczeniu substancji jest bardzo istotne.

Emalia epoksydowa (np. RAFIL NA BETON EMALIA EPOKSYDOWA) może być stosowana również na zewnątrz. Trzeba jednak wtedy zastosować warstwę ochronną – niezbędny będzie produkt RAFIL NA BETON LAKIER.

Emalia epoksydowa to także dobry wybór do warsztatów samochodowych, gdzie obecne są oleje, smary czy paliwa. Odporność tego rodzaju farby na wymienione zanieczyszczenia jest bardzo dobra. Niezabezpieczony beton szybko pokryłby się niemożliwymi do usunięcia plamami, które wniknęły w strukturę materiału.

Farby epoksydowe znajdą też zastosowanie jako antypoślizgowa, odporna na ścieranie powłoka. W miejscach szczególnie narażonych na poślizgnięcie się, można je dodać do pierwszej warstwy powłoki piasku kwarcowego, który znacząco poprawi własności antypoślizgowe powłoki.

W warunkach domowych emalie epoksydowe stosuje się do zabezpieczenia powierzchni betonowych w garażu, piwnicy czy kotłowni.

Farby epoksydowe – najważniejsze właściwości

Emalia epoksydowa tworzy atypoślizgową, trwałą i elastyczną powłokę. Jest ona odporna na ścieranie, uderzenia, wodę, środki myjące, środki odkażające oraz substancje chemiczne.

Powłoki farb epoksydowych z pewnością charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża – oczywiście jeśli to zostało wcześniej należycie przygotowane. Dzięki temu masz pewność, że zastosowana ochrona będzie trwała i nie zacznie się łuszczyć.

Warto mieć na uwadze, że farby epoksydowe nie zostały stworzone z myślą o zapewnieniu jak najwyższych walorów estetycznych i raczej nie powinny być stosowane w tej roli. Jeśli jednak zależy Ci na zabezpieczeniu powierzchni zewnętrznych, niezbędne będzie naniesienie dodatkowej warstwy lakieru poliuretanowego, który zabezpieczy emalię przed szkodliwym wpływem światła słonecznego i promieni UV.

Emalia epoksydowa jest odporna na osmozę – dzięki temu nadaje się doskonale do zabezpieczania laminatowych kadłubów statków czy innych powierzchni, które będą miały częsty kontakt z wodą. To wyeliminuje możliwość przenikania cząstek wody przez mikropory i inne nieszczelności w głąb materiału, co w efekcie mogłoby poskutkować procesem powolnego niszczenia. Z tego samego powodu farb epoksydowych używa się też do powierzchni stalowych czy aluminiowych. 

Jak malować farbami epoksydowymi?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie warunki:
• Temperatura podłoża betonowego powinna być wyższa niż 10°C (i 3°C od temperatury punktu rosy).
• Niezbędna będzie sprawna wentylacja w pomieszczeniu.
• Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 85% (malowanie nie powinno odbywać się w czasie deszczu lub mgły, najlepszy będzie słoneczny i pogodny dzień).

Jak stosować emalię epoksydową? Oto kolejne etapy malowania betonu farbami epoksydowymi.

1. Przygotowanie betonowej powierzchni

Nowe powierzchnie betonowe należy oczyścić, odtłuścić, a także usunąć warstwę mlecza i szlamu cementowego (jeśli są obecne), a następnie dokładnie odpylić.

W przypadku starego niemalowanego betonu usuń luźno związane fragmenty betonu. Podłoże oczyść z zanieczyszczeń i starannie odtłuść. Jeśli powierzchnia jest uszkodzona (są w niej obecne ubytki), powinna być przeszlifowana i wcześniej zagruntowana emalią epoksydową z dodatkiem około 20% rozcieńczalnika do wyrobów na bazie żywicy epoksydowej

Jeśli odnawiasz stary, ale malowany wcześniej beton, oczyść i odtłuść powierzchnię starej powłoki i usuń luźno związaną, łuszczącą się farbę. Całość przeszlifuj i odpyl. Powierzchnię z odsłoniętym betonem trzeba zagruntować tak jak stary niemalowany beton – produktem RAFIL NA BETON z dodatkiem utwardzacza (składnik 2), rozcieńczoną dodatkiem ok. 20 % rozcieńczalnika do wyrobów epoksydowych

2. Przygotowanie emalii epoksydowej

Produkt składa się z dwóch składników – emalii i utwardzacza. Wymieszaj starannie każdy ze składników w swoim opakowaniu. Następnie dodaj do opakowania zawierającego emalię (składnik 1) zawartość opakowania z utwardzaczem (składnik 2).

Wymieszaj dokładnie oba składniki. Musisz uzyskać mieszaninę o jednorodnym kolorze i konsystencji. Całość pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie możesz malować – masz na to 8 godzin. Po tym czasie mieszanina zmienia się w nieprzydatny do stosowania żel.

3. Malowanie emalią epoksydową

Emalię epoksydową nanosić możesz zarówno za pomocą natrysku lub pędzlem czy wałkiem – bez dodatkowego rozcieńczania.

Najpierw beton zagruntuj EMALIĄ RAFIL NA BETON z dodatkiem utwardzacza (składnik 2), rozcieńczoną dodatkiem ok. 20% rozcieńczalnika do wyrobów epoksydowych. Po zagruntowaniu odczekaj 4 godziny i nałóż kolejne warstwy – łączne z gruntem powinny być to 3 warstwy.

W przypadku stosowania emalii epoksydowej do powierzchni zewnętrznych na powłokę emalii musisz nanieść warstwę lakieru poliuretanowego NA BETON, chroniącą przed światłem słonecznym i UV.

Należy obowiązkowo pamiętać o wspomnianych wcześniej środkach ochrony osobistej – opary farby epoksydowej są naprawdę drażniące i brak odpowiedniej ochrony może skończyć się co najmniej nieprzyjemnie!

Emalie epoksydowe są tanim i łatwo dostępnym środkiem, który pomoże zabezpieczyć metalowe czy betonowe powierzchnie nawet przed roztworami kwasów czy paliwami płynnymi. Wytworzona powłoka jest bardzo szczelna i odporna – należy jednak pamiętać, że odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczowe, by zapewnić te właściwości. Już teraz sprawdź produkty RAFIL stworzone z myślą o zabezpieczeniu betonowych powierzchni.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również


Betonowe ogrodzenia cechują się dużą wytrzymałością oraz schludnym, estetycznym wyglądem. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają okresowej konserwacji. Podpowiadamy, czym czyścić ogrodzenia betonowe, jak je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i czym pomalować, aby na długo zachowały trwałość.

Z tego artykułu dowiesz się:

- na czym polega renowacja ogrodzenia betonowego,
- jak i czym wyczyścić ogrodzenie betonowe,
- jak zabezpieczyć ogrodzenie betonowe,
- czym pomalować ogrodzenie betonowe.

Renowacja ogrodzenia betonowego – na czym polega i kiedy jest potrzebna?

Mimo że beton to trwały materiał, który rzadko ulega uszkodzeniom, zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na jego stan wizualny. Częstym widokiem są zaniedbane ogrodzenia betonowe pokryte mchem, pleśnią albo brzydkimi zaciekami.

Starzejący się płot z betonu to nie tylko problem estetyczny. Jeśli na jego powierzchni pojawią się dodatkowo uszkodzenia, pęknięcia i ubytki, których w porę nie uzupełnisz, ogrodzenie lub jego część będzie wymagać wymiany.

Aby do tego nie dopuścić, konieczna jest regularna konserwacja ogrodzenia z betonu. Obejmuje ona dokładne czyszczenie, opcjonalną impregnację i pomalowanie płotu na nowo.

Ogrodzenie betonowe pomalowane na niebiesko

Czyszczenie ogrodzenia z betonu – najlepsze sposoby

Usunięcie zabrudzeń i nalotów ze starego ogrodzenia bywa pracochłonne. Czym wyczyścić betonowy płot, nie poświęcając na to wielu godzin? Zaopatrz się w:
myjkę ciśnieniową – to najłatwiejszy sposób, by skutecznie pozbyć się brudu i pyłu z powierzchni betonu. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz spłukać je przy pomocy zwykłego szlaucha ogrodowego;
ostrą szczotkę, druciak i gruboziarnisty papier ścierny – za ich pomocą usuniesz łuszczącą się farbę, a także zedrzesz mech, ślady pleśni oraz inne nieestetyczne wykwity na powierzchni betonowego ogrodzenia;
rozpuszczalnik – posłuży Ci do wyczyszczenia ogrodzenia betonowego z zacieków i trudnych do usunięcia zabrudzeń z farb, smaru czy oleju.

Zabezpieczenie ogrodzenia – czym impregnować beton?

Do kolejnego etapu remontu betonowego ogrodzenia możesz przejść po jego całkowitym wyschnięciu. Następnie zaszpachluj wszelkie uszkodzenia w jego powierzchni. Dla mchu, grzybów i pleśni zagłębienia, pęknięcia czy ubytki są najbardziej przyjaznym miejscem do rozwoju.
Dokładnie oczyszczoną powierzchnię betonowego ogrodzenia warto też dodatkowo zabezpieczyć impregnatem. Beton to dość porowaty materiał, dlatego łatwo powstają na nim trwałe plamy i trudne do usunięcia naloty biologiczne.

Czym zaimpregnować betonowe ogrodzenie, aby w przyszłości uniknąć pracochłonnego czyszczenia i renowacji? Na rynku znajdziesz produkty o różnych mechanizmach działania – od takich, które wnikają w strukturę betonu, zapobiegając wchłanianiu wilgoci, po preparaty powłokowe, tworzące na powierzchni barierę ochronną.

Odnowione ogrodzenie z betonu

Remont ogrodzenia betonowego – czym je pomalować?

Renowację ogrodzeń betonowych warto zakończyć nałożeniem świeżej powłoki malarskiej, dzięki której całość będzie wyglądać estetycznie i czysto. Czym malować beton? Ważne, by wybrać preparat stworzony z myślą o wykończeniu powierzchni betonowych na zewnątrz – inaczej trwałość farby nie będzie wystarczająca.

Jaka farba na ogrodzenie betonowe sprawdzi się najlepiej? Przy wyborze zwróć uwagę na to, czy produkt tworzy elastyczną powłokę – zapobiegnie to łuszczeniu farby pod wpływem promieni słonecznych. Preparat powinien być odporny na wpływ warunków atmosferycznych, zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Pod tym kątem doskonale sprawdzi się emalia Rafil CHLOROKAUCZUK. Jest dostępna w 20 różnych kolorach i daje ładne wykończenie na wysoki połysk.

Pamiętaj, aby przed nałożeniem emalii dobrze zagruntować powierzchnię farbą podkładową. Dzięki temu zwiększysz przyczepność powłoki i jej trwałość. Ogrodzenie możesz malować przy pomocy pędzla lub wałka, a także – jeśli chcesz zaoszczędzić czas – metodą natryskową.

Ostatnie wpisy:

Renowacja i konserwacja ogrodzenia betonowego – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Sprzęty gospodarstwa domowego z czasem blakną i tracą swój dawny wygląd. Jest na to prosta i skuteczna metoda. Wystarczy dobra farba i kilka machnięć pędzla, by przywrócić im dawną świetność. Jak jednak wybrać właściwą farbę?

Farby dekoracyjne do drewna

Jeśli czeka cię renowacja starych drewnianych mebli lub drzwi, zacznij prace od wyboru odpowiedniej farby. Wybierz produkt stworzony na bazie wodnego rozpuszczalnika, by uniknąć intensywnego zapachu. Jeśli jednak czeka cię malowanie drewnianego płotu, możesz także skorzystać z farb o innym składzie.

Farby akrylowe świetnie sprawdzą się do malowania boazerii, drewnianych ram okiennych, mebli oraz innych elementów o charakterze dekoracyjnym. Zapewniają dobre krycie, pozostawiając matowe, półmatowe lub satynowe wykończenie. Możesz bez obaw czyścić pomalowane akrylem powierzchnie mokrą szmatką. Zasychają po około 16 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy, tworząc twardą powłokę odporną na zarysowania.

Jeśli jednak szukasz specyfiku, który pomoże odświeżyć wygląd drewnianego płotu lub drzwi wejściowych, postaw na farby alkidowe, takie jak emalia Raftal. Stworzone na bazie oleju zapewnią malowanym powierzchniom odporność między innymi na wilgoć. Aby uzyskać najlepszy efekt, nałóż co najmniej dwie warstwy farby. Pamiętaj jednak, że powinieneś nakładać je w odstępie co najmniej doby.

Farby dekoracyjne do metalu

Dobrze, by farba dekoracyjna do metalu była uniwersalna. Oznacza to, że powinny wyróżniać ją trzy cechy:

  • odporność na korozję,
  • dobra przyczepność,
  • odporność na działanie czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji, na przykład olejów czy roztworów kwasów.

Jeśli nie znajdziesz odpowiedniego produktu, który posiada wszystkie te cechy, rozważ pomalowanie metalowej konstrukcji trzema rodzajami farb: gruntującą, podkładową oraz dekoracyjną. Tylko wtedy zapewnisz malowanej powierzchni długą żywotność.

Farby dekoracyjne do metalu

Do malowania stali, żeliwa lub żelaza najlepiej sprawdzą się farby alkidowe albo poliuretanowe. Natomiast do malowania powierzchni cynkowych i aluminiowych – farby winylowe (poliwinylowe) i akrylowe.

Farby dekoracyjne – beton

Powierzchnie betonowe to stały element warsztatów i garaży. Coraz częściej jednak architekci włączają go także do przestrzeni domowej, uzyskując ciekawy wizualnie i oryginalny efekt. Właściwości farby dobierz w zależności od przeznaczenia powierzchni.

Farby dekoracyjne do betonu

Przy malowaniu posadzki w garażu lub betonowego ogrodzenia postaw na farby poliuretanowe lub alkidowe. Dobrym wyborem może być emalia chlorokauczukowa Rafil. Zapewni odporność na ścieranie oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – wilgoć, promienie UV oraz zmiany temperatury powietrza.

Natomiast do malowania elementów betonowych w domu świetnie sprawdzą się farby lateksowe. Zapewnią malowanej powierzchni doskonałe krycie oraz estetyczny wygląd. Alternatywą dla produktów lateksowych są farby akrylowe.

Farby impregnacyjno-dekoracyjne – dlaczego warto zabezpieczyć malowaną powierzchnię?

W pracach malarskich, zwłaszcza wykonywanych na zewnątrz, bardzo ważna jest właściwa impregnacja malowanych powierzchni. Dzięki zabezpieczeniu ich odpowiednimi substancjami, poprawisz ich żywotność oraz zwiększysz efektywność działania farby.

Impregnat zabezpieczy beton przed pękaniem oraz chłonięciem wody, drewno przed wilgocią, grzybami oraz innymi wykwitami, a metal – przed korodowaniem. Substancje zabezpieczające dobrze przygotowują powierzchnie do malowania – zwiększają jej gładkość oraz przyczepność.

Jeśli nie znajdziesz farby dekoracyjnej na zewnątrz, która w swoim składzie zawiera substancje impregnujące, pamiętaj, by przed rozpoczęciem pracy dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię. Idealnie nada się do tego Farba poliwinylowa do gruntowania chemoodporna "Radowil - Gr".

Pamiętaj, wybór farby nie może być przypadkowy. Sięgnij po produkt, który został przeznaczony do malowania powierzchni, jaką chcesz odnosić. Weź też pod uwagę, czy malujesz element znajdujący się w domu, czy na świeżym powietrzu.

Ostatnie wpisy

Farby dekoracyjne do drewna, betonu i metalu – jak wybierać?

Przeczytasz w 5 min

Beton dość jednoznacznie kojarzy się z materiałem wytrzymałym, a przez to trwałym. Praktyka szybko pokazuje jednak, że chociaż z pewnością to materiał o bardzo dobrych własnościach mechanicznych, to jego powierzchnia wcale nie jest wieczna. Zanieczyszczenia czy zbierająca się w mikroszczelinach woda – to wszystko powoduje powolne niszczenie struktury betonu. Czym skutecznie zabezpieczyć beton?

Struktura betonu

Wybierz z głową

Prawdopodobnie najbardziej ekstremalną formą poradzenia sobie z niszczeniem betonowej posadzki jest… ułożenie na niej płytek (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu powierzchni). To rozwiązanie z pewnością miałoby sens, gdyby tylko nie było nie tylko bardzo czasochłonne, ale też horrendalnie drogie w stosunku do innych możliwości. Przyjrzyjmy się zatem produktom, jakie są dostępne w sklepach, a które pomogą chronić betonowe powierzchnie.

Żywica?

Żywice syntetyczne to substancje, które znalazły zastosowanie w wielu gałęziach nauki czy przemysłu. Przede wszystkim żywice epoksydowe cechują się bardzo dobrymi parametrami oraz tworzeniem bardzo szczelnej, doskonale przylegającej do powierzchni powłoki.Żywica to jednak dobry produkt pod pewnym specyficznym warunkiem – jeśli zależy ci na pozostawieniu widocznej surowej powierzchni. W praktyce sama żywica do zabezpieczania betonu jest stosowana raczej rzadko, większe zastosowanie znajdując w stolarstwie, gdzie przezroczystość warstwy ochronnej faktycznie jest pożądana.

Czy warto używać impregnatu?

Impregnaty do betonu to kolejna pozycja na liście środków, których możemy użyć. Decyzja o wyborze tego środka powinna być podyktowana warunkami, na jakie narażona będzie betonowa powierzchnia. Impregnaty tworzą cienką warstwę ochronną, która nie cechuje się zbyt wysoką wytrzymałością – wnika jednak w głąb betonu, bardzo dobrze zabezpieczając go przed wilgocią. To dobry wybór do zastosowania na pionowych powierzchniach, które nie będą narażone na ścieranie czy nacisk.Warto jednak pamiętać, by wybrać produkt, który zapewni paroprzepuszczalność – najczęściej na bazie związków krzemoorganicznych. Brak tej cechy sprawi, że para próbująca przeniknąć przez beton (jeśli to na przykład ściana zewnętrzna, narażona szczególnie w zimie na duże różnice temperatur po obu stronach) dosłownie zniszczyć naniesioną powłokę, a tym samym pozbawić beton ochrony.

Zabezpieczanie betonowej posadzki

Farby – tak, ale odpowiednie

Tradycyjne farby do malowania ścian pełnią głównie funkcję estetyczną – nic dziwnego, ściany raczej nie są narażone na obciążenia czy ścieranie, dlatego nie jest istotne zapewnienie im odpowiedniej ochrony chemicznej czy mechanicznej. Wybór farb specjalistycznych jest jednak szeroki – te na bazie żywicy są przeznaczone właśnie dla ciebie, jeśli zależy ci na odpowiednim zabezpieczeniu betonowych powierzchni.Wybór odpowiedniego rodzaju farby do betonu zależy od tego, co i gdzie chcemy pomalować. Farby epoksydowe, np. Emalia epoksydowa BETONMAL, są bardzo wytrzymałe mechanicznie i chemicznie, ale nieodporne na promieniowanie UV, przez co ich zastosowanie na zewnątrz wymaga dodatkowego zabezpieczania odpowiednim lakierem. Wówczas sięgnij po Lakier poliuretanowy BETONMAL, który, dzięki efektywnej penetracji porowatego podłoża oraz doskonałej przyczepności, wzmacnia je i uszczelnia. Dodatkowo tworzy jednolitą, gładką powłokę, która będzie estetyczna, szczelna i łatwo utrzymasz ją w czystości.Farby epoksydowe to z pewnością dobry wybór na posadzkę w warsztacie lub garażu, a także w innych pomieszczeniach, w których ryzyko zabrudzenia podłogi jest szczególnie duże. Warto jednak pamiętać, że farby epoksydowe są powszechnie stosowane w przemyśle, gdzie narażone są na naprawdę trudne warunki. Być może w przydomowym warsztacie nie będzie nam potrzebna aż tak skuteczna i trwała powłoka, a zakup bardziej ekonomicznej farby okaże się równie dobrym wyborem?Farby poliuretanowe cechują się mniejszą wytrzymałością – to jednak dobry wybór, jeśli chcesz pomalować miejsce zacienione na zewnątrz. W tej roli sprawdzą się także farby alkidowe, cenione za bardzo dobry stosunek ceny do jakości, należy jednak pamiętać, że nie powinny być używane w miejscach, gdzie poziom wilgoci jest stale wysoki lub istnieje ryzyko ciągłego kontaktu z wodą. Nie nadają się także do malowania powierzchni silnie nasłonecznionych.

Betonowa ściana

Nie da się ukryć, że czynników, które warunkują wybranie odpowiedniej formy zabezpieczenia betonu jest wiele. Nasze preferencje dotyczące koloru, natężenie ruchu, łatwość czyszczenia, odporność na konkretny rodzaj zabrudzeń – to wszystko definiuje rodzaj produktu, który powinieneś wybrać. Prawdopodobnie najbardziej popularnym rozwiązaniem wciąż pozostają farby na bazie żywic syntetycznych, jednak i tutaj warto pamiętać, że odpowiedni rodzaj farby także zależy od tego, gdzie i w jakim celu chcemy ją wykorzystać. Na pewno dobrze zastanowić się przed malowaniem powierzchni zewnętrznych, narażonych na działanie światła słonecznego – w przypadku pomieszczeń wybór jest znacznie szerszy i uzależniony od naszych potrzeb i budżetu przeznaczonego na remont.

Zobacz inne artykuły

Farba, impregnat czy żywica – jak skutecznie zabezpieczać beton?

Przeczytasz w 5 min

Rzeźby z betonu i inne elementy dekoracyjne jak donice czy poidła dla ptaków to piękne i długowieczne ozdoby. Jak odnowić rzeźby betonowe do ogrodu, aby odzyskały swój dawny blask? Sprawdź wskazówki.

Spis treści:

  1. Jak oczyścić rzeźby betonowe przed konserwacją?
  2. Konserwacja rzeźb betonowych – skuteczne metody i narzędzia
  3. Wybór odpowiednich środków do konserwacji rzeźb betonowych
  4. Krok po kroku: Konserwacja rzeźb betonowych – optymalne techniki
  5. Zabezpieczenie rzeźb betonowych – jak przedłużyć ich trwałość?
  6. Praktyczne wskazówki i porady dotyczące konserwacji rzeźb betonowych

Dlaczego warto ozdobić ogród dekoracjami betonowymi – rzeźbami, figurkami, donicami i innymi elementami małej architektury ogrodowej? Piękne rzeźby z betonu po odpowiedniej konserwacji przetrwają dziesiątki lat. Dodatkowo stworzą doskonałą kompozycję z roślinami i innymi elementami jak pergole, ławki czy altany. 

W artykule przeczytasz, w jaki sposób krok po kroku przeprowadzić malowanie i renowację rzeźb betonowych do ogrodu. Podpowiemy, jak zadbać o rzeźby z betonu, od oczyszczania z glonów i zabrudzeń po zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych. Wskażemy również, które produkty z oferty RAFIL warto wybrać, by nadać nowy wygląd rzeźbom z betonu do ogrodu. 

Rzeźba betonowa inspirowana starożytnym posągiem.

Jak oczyścić rzeźby betonowe do ogrodu przed konserwacją? 

Rzeźby z betonu do ogrodu mogą przybrać formę posągów ludzi, wizerunków zwierząt, dekoracji ze świata roślin czy nawet motywów abstrakcyjnych. Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez uroczych krasnali czy innych baśniowych stworków. Inni stawiają na inspiracje światem starożytnym i zaludniają swoje ogrody posągami greckich bogów, herosów i postaci z mitologii. 

Niezależnie od tego, jaką rzeźbę betonową, wybierzesz, o każdą musisz dbać. Beton to materiał długowieczny i bardzo odporny. Jednak z upływem czasu staje się mniej wytrzymały i traci swój ładny wygląd. Uszkadza go zwłaszcza kontakt z wilgocią, mrozem czy promieniami UV. Beton używany do produkcji dekoracji betonowych – rzeźb czy donic – jest szlachetniejszy niż ten wykorzystywany w budownictwie. Zawiera w sobie środki uszlachetniające i kruszywo – zamiast zwykłego piasku. Dlatego łatwo się go pielęgnuje i odnawia – pod warunkiem że robisz to regularnie. 

Jak oczyścić betonową rzeźbę przed konserwacją? Odpowiednia do tego będzie np. myjka ciśnieniowa, która usunie wszystkie, nawet najtwardsze zabrudzenia. W przypadku szczególnie silnych wykwitów glonów czy plam stosuje się zabieg zwany piaskowaniem, który polega na oczyszczaniu betonowej powierzchni z pomocą strumienia powietrza z odrobinami piasku. 

Konserwacja rzeźb betonowych – skuteczne metody i narzędzia 

Sposób przygotowania betonowych rzeźb do odnowienia zależy od tego, czy beton został uprzednio malowany, czy pozostał bez powłoki. 

Jeśli mamy do czynienia ze starym niemalowanym betonem, należy usunąć luźno związane fragmenty betonu, a podłoże oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń i starannie odtłuścić. Kolejny krok to uzupełnienie ubytków, przeszlifowanie powierzchni i dokładne odpylenie. 

Gdy mamy do czynienia ze starym, ale malowanym betonem, przed rozpoczęciem malowania właściwego wykonaj próbę, aby upewnić się, czy stare podłoże nie będzie reagować z nową powłoką. Oczyść i odtłuść powierzchnię starej powłoki. Usuń luźno związaną, łuszczącą się farbę, całość przeszlifuj i dokładnie odpyl. Fragmenty odsłoniętego betonu zagruntuj jak wyżej oraz zabezpiecz odpowiednimi środkami. 

Wybór odpowiednich środków do konserwacji rzeźb betonowych 

Jakich produktów z gamy RAFIL można użyć do zabezpieczenia i pomalowania rzeźb betonowych? 

Nasza propozycja to RAFIL Chlorokauczuk. Farba tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na ścieranie i uderzenia. Chroni powierzchnie betonowe przed działaniem wody, środków myjąco-odkażających i wybranych substancji chemicznych. Dostępna jest w wielu kolorach, dzięki temu dobierzesz wygląd rzeźby do stylu ogrodu. 

Jeśli chcesz zabezpieczyć rzeźbę, ale pozostawić naturalny kolor betonu, odpowiedni produkt to Lakier Poliuretanowy RAFIL. Długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, odpornością na ścieranie, uderzenia i zarysowania.

Aby zabezpieczyć betonową rzeźbę przed warunkami atmosferycznymi, użyj zestawu RAFIL Na Beton Lakier Poliuretanowy.

Konserwacja rzeźb betonowych – optymalne techniki 

Jak zabezpieczyć rzeźbę betonową? Oto instrukcja krok po kroku z wykorzystaniem zestawu RAFIL Chlorokauczuk

  1. Przed aplikacją farby, powierzchnię rzeźby należy bardzo dokładnie odpylić, a następnie zagruntować farbą z dodatkiem około 25% rozcieńczalnika.
  1. Kolejne warstwy farby nakładaj nierozcieńczone.
  1. W przypadku prac renowacyjnych przed użyciem sprawdź, czy nowa powłoka nie będzie reagować ze starymi podłożami. Nałóż warstwę farby na niewielką powierzchnię i pozostaw na czas od 3 do 6 godzin. Następnie zobacz, czy na pomalowanej powierzchni nie występuje żadna niepożądana reakcja np. czy farba się nie marszczy.
  1. Farbę nakładaj przy użyciu pędzla lub wałka.

Potrzebujesz 2-­3 warstwy wyrobu. Kolejne warstwy nakładaj w czasie od 0,5 do 2 h. Jeśli przekroczysz ten termin, maluj po 5 dniach od zakończenia aplikacji warstwy poprzedniej.

Zabezpieczenie rzeźb betonowych – jak przedłużyć ich trwałość? 

Rzeźby ogrodowe potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Służy do tego zestaw RAFIL Na Beton Lakier poliuretanowy. Jak go zastosować? Oto instrukcja krok po kroku. 

  1. Do opakowania zawierającego RAFIL Na Beton Lakier Poliuretanowy dodaj zawartość utwardzacza i wymieszaj dokładnie oba składniki do uzyskania mieszaniny o jednorodnej konsystencji. Pozostaw ją do homogenizacji na ok. 15 min. Po tym czasie możesz rozpocząć malowanie.
  2. Mieszanina jest przydatna tylko 3 godziny, po tym czasie żeluje.
  3. Kolejne warstwy produkty nakładaj po minimum 24 godzinach. Potrzebujesz co najmniej 1 powłoki, a maksymalnie.
  4. Nie maluj w czasie deszczu, mgły i przy dużej wilgotności.
  5. Produkt nakłada się pędzlem lub natryskowo.

Rzeźba z betonu – praktyczne wskazówki i porady dotyczące konserwacji

O czym jeszcze pamiętać podczas zabezpieczania i konserwacji rzeźb betonowych w ogrodzie? Podczas nakładania preparatów, zwłaszcza gdy używasz metody natryskowej, stosuj środki ochrony osobistej, takie jak okulary ochronne, maskę, odzież robocza. 

Postępuj zgodnie z instrukcją. Dotyczy to w szczególności czasu przydatności danej mieszaniny – rozwiązania, które proponujemy, to produkty dwuskładnikowe. Ich skuteczność zależy od reakcji chemicznej pomiędzy dwoma składnikami. Betonowe rzeźby maluj w pogodny dzień i przy małej wilgotności powietrza. 

Środkami do odnawiania betonowych powierzchni możesz też zabezpieczyć inne elementy architektury ogrodowej, np. betonowe donice czy ławki. 

Rzeźby betonowe do ogrodu to piękne i bardzo dekoracyjne ozdoby. Przy właściwej pielęgnacji i regularnym odnawianiu będą się prezentować efektownie przez wiele lat. W utrzymaniu ich w dobrym stanie pomogą środki RAFIL.

Ostatnie wpisy

Rzeźby betonowe do ogrodu – jak o nie zadbać? Jak konserwować? Poradnik

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie