Strona główna
Poradniki

Kolor ogrodzenia a otoczenie domu – o czym pamiętać, wybierając kolor?

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się przede wszystkim bezpiecznie. I choć ogrodzenie nie stanowi obronnej fortecy, to umowne granice działki wyznaczają obręby naszej prywatności.

Sprawdź, jaki kolor ogrodzenia pasuje do otoczenia domu i jak sprawić, by przestrzeń wokół domu była przyjemna w odbiorze.

Jak dobrać kolor ogrodzenia domu – porady

Ogrodzenie domu powinno przede wszystkim chronić naszą prywatność. Aby jednak otoczenie było estetyczne, bez względu na to, czy jesteś nowym mieszkańcem, czy w swoim domu mieszkasz od urodzenia, Twoim zadaniem jest zadbać o to, aby kolorystyka i otoczenie były harmonijne.

Zdarza się, że wprowadzamy się do domu, którego ogrodzenie najlepsze lata ma już za sobą. Mimo początkowych założeń o kosztach, jakie generuje wymiana ogrodzenia na nowe, warto wiedzieć, że większość z nich można odnowić. Ogrodzenie ocynkowane, stalowe lub metalowe z łatwością możesz przemalować.

Warto, aby kolorystyka pozostała naturalna. Ogrodzenie nie powinno zdecydowanie wyróżniać się na tle innych elementów. Wybierając stonowane barwy, takie jak szarość, czerń lub ciepły odcień brązu, dom wtopi się w krajobraz, zachowując swoją odrębność.

Ręczne malowanie ogrodzenia

Ważne!

Zanim zdecydujesz się na przemalowanie ogrodzenia swojego domu, które być może nosi już ślady zużycia bądź ma drobne otarcia, zapoznaj się z poradami dotyczącymi przygotowania podłoża tuż przed położeniem farby.

Kolory ogrodzenia, które współgrają z kolorem dachu – postaw na spójność

Zarówno fasada budynku, jak i dach tworzą całość, w której nawet jeden niepasujący element może zaburzyć ogólną koncepcję. Aby wizerunek Twojego domu był spójny, warto wybrać zbliżony lub nawet identyczny z kolorem dachu kolor ogrodzenia.

Szczególnie polecane kolory, które doskonale współgrają z bryłą i otoczeniem, to szary, brązowy oraz czarny. Niepolecane są natomiast krzykliwe i rzucające się w oczy barwy, które, mimo że mogłyby urozmaicić otoczenie, zazwyczaj okazują się nie tyle odważne, ile ekstrawaganckie.

Jeśli chcesz, aby ogrodzenie Twojego domu pasowało do koloru dachu, możesz pomalować je farbą RAFIL Radach. Dobór odpowiedniego koloru ułatwi numer RAL. Spośród dostępnych kolorów farb szczególnym powodzeniem cieszy się klasyka w postaci odcieni RAL 7016 – szary antracytowy półmat – oraz RAL 9005 – czarny głęboki półmat. Warto też zwrócić uwagę na stopień połysku farby: mat, półmat lub połysk, który powinien współgrać z dachem i pozostałymi elementami architektury ogrodowej. Spójność naturalnych odcieni z otoczeniem sprawia, że dom nabiera stonowanego, eleganckiego charakteru.

Otoczenie domu – jak je zaprojektować, by zapraszało, a nie odstraszało?

Czasem już na pierwszy rzut oka możemy wysnuć wnioski na temat tego, jak domownicy dbają o przestrzeń dookoła domu. Dobrze przystrzyżony trawnik, odpowiednio dobrana i zadbana roślinność czy nawet ciekawy kolor balustrady balkonowej – wszystko to sprawia, że otoczenie Twojego domu mówi samo za siebie.

Jeśli dopiero wprowadzasz się do nowego domu i nie masz większego wpływu na zastaną architekturę krajobrazu – bez obaw. To detale decydują o tym, jak odbierają nas sąsiedzi i przechodnie. Najważniejsze jednak jest to, abyś to Ty dobrze czuł się w otoczeniu swojego domu. Marzysz o domu, który już od furtki byłby miejscem, do którego chciałbyś wracać?

Projektując przestrzeń na zewnątrz, zwróć uwagę na to, jakie istotne funkcje będzie pełnić przez kolejne lata. Zadbany ogród, estetyczny wjazd do garażu czy nawet surowiec, z którego wykonany jest dom, bezwzględnie rzutuje na to, jak odnajdziesz się w danym miejscu. Niejednokrotnie to nie metraż domu, a jego funkcjonalność, otoczenie i sąsiedztwo decydują o tym, czy Twój dom będzie wymarzonym miejscem do spędzenia reszty życia.

Domy szeregowe

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Postawienie betonowego grilla to inwestycja, która nie należy do najtańszych, ale zwykle z takiej konstrukcji można korzystać przez długie lata – wystarczy co jakiś czas go odnawiać. Sprawdź, czym pomalować grill betonowy, jaką farbę wybrać i jak przygotować się do malowania.

Jak odnowić betonowy grill, krok 1. Wybór odpowiedniego dnia

Malowanie betonowego grilla zwykle przeprowadza się na zewnątrz. Jeśli i Ty będziesz malować grill na powietrzu, wybierz pogodny, ciepły dzień. Temperatura nie powinna być niższa niż 10°C i wyższa niż 25°C, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%. Jeśli wieje porywisty wiatr, lepiej przełożyć malowanie na inny dzień.

Pamiętaj, że podczas malowania jakichkolwiek powierzchni wewnątrz konieczne jest zadbanie o dobra wentylację pomieszczeń.

Czyszczenie betonu z zabrudzeń

Jak odnowić betonowy grill, krok 2. Przygotowanie powierzchni

Aby odnawianie betonowego grilla było skuteczne, zanim przejdziesz do właściwego malowania, musisz dobrze przygotować powierzchnię. Jeśli na grillu pozostaną fragmenty starej, luźnej farby, plamy po tłuszczu czy resztki sadzy lub inne zanieczyszczenia, renowacja może nie przynieść zamierzonych efektów – farba nie będzie dobrze przylegać, malowanie będzie utrudnione, a efekt niezadowalający.

Jeśli grill był wcześniej malowany, usuń farbę, która jest luźno związana, łuszczy się i odpada. To samo zrób z betonem, który wcześniej nie był pomalowany, a na którym widać uszkodzenia. Możesz też przeszlifować powierzchnię i na koniec koniecznie ją odpylić. Wyrównanie powierzchni sprawi, że farba będzie się lepiej trzymać.

Odtłuść powierzchnię grilla i usuń wszelkie zanieczyszczenia. Możesz do tego wykorzystać wodę lub wodę z detergentami. Najlepiej sprawdzi się mycie pod ciśnieniem. Jeśli korzystasz z detergentów, na koniec dokładnie spłucz je czystą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Wskazówka! Malowanie nowego grilla z betonu

Jeśli chcesz pomalować betonowy grill, który dopiero został postawiony, nie spiesz się z tym. Sezonowanie betonu powinno trwać minimum 4 tygodnie. Dopiero po tym czasie powierzchnia będzie wystarczająco sucha i utwardzona.

Krok 3. Jaką farbą pomalować grill betonowy?

Wybór farby na grill betonowy to jeden z ważniejszych etapów odnawiania powierzchni. Musisz postawić na emalię, która będzie tworzyć elastyczną, wodoodporną powłoką, odporną na ścieranie i działanie trudnych warunków atmosferycznych. Farba powinna charakteryzować się także dobrą przyczepnością do podłoża.

Możesz postawić np. na farbę RAFIL Chlorokauczuk. Emalia ta jest przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania nie tylko betonu, ale także powierzchni stalowych i żeliwnych. Możesz ją wykorzystać do malowania ogrodzeń, barierek, maszyn, urządzeń mechanicznych czy tynków cementowo-wapiennych. Dostępne są różne kolory farby, która oprócz świetnych parametrów technicznych zapewnia też głęboki i trwały odcień.

Odnawianie grilla z betonu

Czym pomalować betonowy grill? Wybór narzędzia

Betonowe powierzchnie możesz malować natryskowo lub tradycyjnie – przy pomocy pędzla lub wałka. Wałki umożliwiają szybkie malowanie dużych powierzchni, małe (okrągłe i płaskie) pędzle będą natomiast odpowiednie do malowania trudno dostępnych miejsc. Im bardziej nierówna jest powierzchnia, tym dłuższe powinno być włosie wałka.

Krok 4. Malowanie betonowego grilla

W zależności od tego, jakiej farby używasz, możesz pod nią położyć farbę gruntującą. Jeśli korzystasz z emalii RAFIL Chlorokauczuk, gruntowanie nie będzie konieczne.
Zanim przystąpisz do malowania, przeczytaj dokładnie instrukcje producenta. Różne farby mogą mieć odmienne parametry techniczne i mogą wymagać zastosowania dodatkowych preparatów, takich jak rozcieńczalniki.

{{recomended-product}}

Farbę dokładnie wymieszaj, a potem przejdź do malowania. Najlepiej nałożyć dwie-trzy cienkie warstwy emalii, zamiast jednej grubej, w dostępach 30-120 minut.

Czym zaimpregnować grill betonowy?

Jeśli wybierzesz dobrą farbę, która odpowiednio zabezpieczy powierzchnię przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych, wilgoci czy uszkodzeń mechanicznych, dodatkowa impregnacja grilla betonowego nie będzie konieczna.

Jeśli chcesz zabezpieczyć grill betonowy na zimę, zadbaj przede wszystkim o ruszty. Wyczyść je dokładnie, naoliw (możesz do tego wykorzystać nawet zwykły, jadalny olej) i, jeśli to możliwe, schowaj na zimę.

Jak odnowić i pomalować betonowy grill – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Jeśli chcesz odnowić stary metalowy mebel, ogrodzenie, bramę czy inną powierzchnię, przed nałożeniem nowej powłoki niezbędne będzie usunięcie starej farby z metalu. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jakie metody są dostępne i która z nich jest najlepsza.

Nowa warstwa farby będzie tworzyć na metalu trwałą powłokę, tylko gdy zostanie zaaplikowana na poprawnie przygotowane podłoże. Czym usunąć farbę z metalu i jak właściwie przygotować powierzchnię do malowania? Sprawdź kilka sposobów na szybkie usuwanie starej farby z metalu. Znajdziesz wśród nich metodę mechanicznego usuwania farby z pomocą szczotki, piasku, opalarki czy użycia szlifierki kątowej, a także metody chemiczne.

Czy zawsze trzeba usuwać starą farbę z metalu przed malowaniem?

Jeśli poprzednia powłoka samoistnie lub przy potarciu łuszczy się, lub odchodzi płatami, jest to konieczne. Gdy ma dobrą przyczepność i jedynie chcesz odświeżyć lub zmienić jej kolor, nie musisz całkowicie usuwać starej farby z metalu. Powierzchnię wystarczy dokładnie umyć, odtłuścić na przykład preparatem do odtłuszczania RAFIL i zmatowić papierem ściernym. Środek usunie brud, tłuszcz, glony i mech, przygotowując podłoże do malowania. Możesz go bezpiecznie używać do mycia powierzchni ocynkowanych, stalowych i aluminiowych.

Jeśli nie usuniesz z metalu odchodzących płatów starej farby, zabrudzeń i tłustych osadów, nowa powłoka malarska wkrótce zacznie się łuszczyć i odpadać. Efekt malowania będzie więc krótkotrwały, a cały proces będzie trzeba wkrótce powtórzyć. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze dokładne oczyszczenie balustrad, ogrodzeń, rynien, dachu czy elementów architektury ogrodowej, które chcesz pomalować.

Sposób nr 1 – jak usunąć farbę z metalu za pomocą drucianej szczotki lub tępej szpachelki

Najprostszymi narzędziami do usuwania starej farby są:

  • druciana szczotka,
  • tępa szpachelka,
  • stalowa wełna.

Musisz jednak wiedzieć, że czynności przy ich użyciu wymagają sporo cierpliwości. Jeśli czyszczona powierzchnia jest niewielka, usunięcie luźnej farby nie będzie przysparzało problemów. Przede wszystkim będzie tanim sposobem na pozbycie się starych powłok malarskich. W przypadku większego podłoża może okazać się jednak zbyt czaso- i energochłonny.

Ręczne czyszczenie metalowej powierzchni

Sposób nr 2 – piaskowanie

Piaskowanie to czyszczenie metalu za pomocą silnego strumienia powietrza i piasku. Metoda wymaga stosowania specjalnej sprężarki ze zbiornikiem i świetnie sprawdza się przy czyszczeniu dużej powierzchni z brudu i powłok malarskich. Jeśli nie posiadasz sprzętu, zadanie szybkiego usuwania starej farby z metalu możesz powierzyć firmie zajmującej się piaskowaniem.

Profesjonalne oczyszczanie metalu

Sposób nr 3 – usuwanie farby za pomocą opalarki elektrycznej lub palnika gazowego

Niektórzy polecają stosowanie opalarki lub palnika do usuwania starych powłok malarskich z balustrad i ogrodzeń. Ten sposób jest jednak mocno kontrowersyjny – metal podczas opalania niebezpiecznie się nagrzewa, a farba może emitować szkodliwe opary. Dlatego lepiej sięgnąć po inne sposoby na usuwanie starej farby olejnej z metalu.

Sposób nr 4 – szczotka stalowa na szlifierce kątowej lub wiertarce

Kolejna metoda mechanicznego usuwania farby. Czym usunąć starą farbę z metalu? Użycie szczotki stalowej w zestawieniu ze szlifierką kątową lub wiertarką to szybki sposób na pozbycie się luźnych powłok lakierniczych i malarskich. Jeśli stara farba mocniej przywiera do podłoża, sięgnij po tarczę lamelkową.

Uwaga!

Podczas pracy wytwarza się dużo pyłu, dlatego wszelkie prace z użyciem szczotki stalowej i szlifierki wykonuj na świeżym powietrzu w masce i okularach ochronnych.

Szczotka do czyszczenia metalu

Oczyszczony element potrzebuje skutecznego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i rdzą. Dlatego warto zainwestować w dobre podkłady antykorozyjne i emalie nawierzchniowe, które wzmocnią odporność odnawianej powierzchni. Znajdziesz je wśród farb do malowania metalu.

Jak usunąć farbę z metalu przy pomocy chemikaliów?

Skuteczną metodą na usunięcie starej farby z metalu są różnego typu środki chemiczne. Mogą to być np. środki bazujące na rozpuszczalnikach spoiw organicznych, które odspajają stare powłoki od metalu, przez co łatwiej je usunąć. Musisz jednak pamiętać, że większość tego typu rozpuszczalników jest toksyczna dla zdrowia i środowiska.

Innym stosowanym tradycyjnie środkiem jest ług sodowy, czyli 10% roztwór wodny wodorotlenku sodu (sody kaustycznej). Po połączeniu z wodą soda tworzy silnie żrący roztwór, bezzapachowy, działający korodująco na metale. Rozkłada on wiązania chemiczne powłoki z farby. Stosuje się go do usuwania starych powłok z lakieru czy farby z ogrodzeń metalowych, starych kominków, mebli i innych przedmiotów wykonanych z metalu. Trzeba jednak uważać, bo ług jest silnie żrący i w kontakcie ze skórą powoduje chemiczne obrażenia. Szkodliwe są także jego opary, których nie wolno wdychać.

Jak zabezpieczyć metal przed czynnikami atmosferycznymi i rdzą?

Gdy metal jest już oczyszczony ze starej powłoki, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed rdzą oraz czynnikami atmosferycznymi. Niezastąpione do tego celu będą środki RAFIL. Dobierz je w zależności od rodzaju powierzchni i jej przeznaczenia.

Do zabezpieczenia metalowych bram i ogrodzeń najbardziej odpowiedni będzie produkt RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. To antykorozyjna emalia przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. RAFIL Do Bram i Ogrodzeń tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na uderzenia. Wyróżnia ją zwiększona odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Jak stosować RAFIL Do Bram i Ogrodzeń?

  1. Farbę starannie wymieszaj. Dla opakowań powyżej 5 litrów i większych zastosuj mieszanie mechaniczne. Podczas prowadzenia prac co ok. godzinę kilkakrotnie dodatkowo zamieszaj produkt, aby uzyskać jednorodną powłokę.
  2. W razie potrzeby zastosuj maksymalnie do 5% rozcieńczalnika RAFIL Radach Rozcieńczalnik.
  3. Maluj w temperaturze 5 stopni Celsjusza do 25 stopni Celsjusza. Temperatura podłoża nie może być wyższa niż 35 stopni Celsjusza. Optymalna wilgotność powietrza wynosi do 80%. Unikaj zwłaszcza malowania w czasie upałów, ponieważ powoduje to bardzo szybkie parowanie rozpuszczalników, które występują w farbie i pogorszenie trwałości powłoki.
  4. Nakładaj farbę miękkim pędzlem, wałkiem lub przez natrysk. Stosując natrysk unikaj tzw. "suchego natrysku".
  5. Zwróć uwagę, aby dobrać odpowiedni wałek, jeśli malujesz wałkiem. Nieodpowiedni może pozostawić charakterystyczną w wyglądzie powłokę.
  6. Następną warstwę nakładaj w odstępie co najmniej 3 godzin od wymalowania poprzedniej.
  7. Unikaj wcierania farby i wielokrotnego pociągania pędzlem.
  8. Farba utwardza się minimum 3 dni.

Z kolei do malowania dachu, rynien czy parapetów odpowiednim produktem będzie RAFIL Radach Farba Na Dach. Farba stosowana jest zarówno do wykonywania nowych wymalowań, jak i renowacji starych powłok malarskich na powierzchniach metalowych, stalowych, ocynkowanych. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością do podłoża. Tworzy szybkoschnące, wysoce elastyczne powłoki o podwyższonej odporności na działanie światła słonecznego, wody i innych czynników atmosferycznych.

Gdy poprzednia powłoka łuszczy się i odspaja, przed malowaniem koniecznie usuń starą farbę z metalu. Stara farba może osłabiać przyczepność nowej farby, powodując jej łuszczenie się i odpadanie. Nowa farba będzie lepiej przylegać do czystego metalu, co tworzy trwalsze i bardziej odporne na zużycie wykończenie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, jak usunąć starą farbę z metalu pomogą Ci przeprowadzić te prace szybko i skutecznie!

Przeczytaj też: Wałek, pędzel czy spray – czym i kiedy malować metal?

Jak usunąć starą farbę z metalu – poznaj sprawdzone sposoby

Przeczytasz w 5 min

Beton, który kiedyś kojarzył się z chłodem i zwykle nie budził pozytywnych skojarzeń, dziś jest uważany za stylowy i modny materiał, który może nadać przestrzeni nietuzinkowy charakter. Daje też spore możliwości w zakresie zmiany wyglądu powierzchni, a malowanie betonu na balkonie czy w innych miejscach wcale nie musi być skomplikowane. Sprawdź, czym zabezpieczyć i pomalować beton na balkonie oraz dlaczego to takie ważne.

Czym pomalować beton na balkonie – wybór farby

Malowanie betonu na zewnątrz to nie tylko kwestia estetyki – betonowe płyty tarasowe czy betonową wylewkę po prostu trzeba pomalować. Dlaczego? Bez odpowiedniego wykończenia i zabezpieczenia beton będzie szybko niszczeć. Jest to materiał chłonny, a woda wnikająca w struktury betonu oraz wszelkie uszkodzenia, szczeliny i rysy, w wyniku zmian temperatury może zamarzać i prowadzić do dalszych zniszczeń. Poza tym niepomalowany beton jest podatny na powstawanie trudnych do usunięcia plam. Farba do betonu powinna być przede wszystkim odporna na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych, a także powinna chronić powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym pomalować beton na balkonie? Najlepiej wybierz farbę przeznaczoną konkretnie do powierzchni betonowych. Emalia powinna zwiększać odporność powierzchni na ścieranie i zarysowania. Musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci czy promieni UV, a także na zmiany temperatury. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie emalii epoksydowej. Jest to wyjątkowy rodzaj farby, która składa się z dwóch składników – żywicy epoksydowej i specjalistycznego utwardzacza. Aby emalia zyskała odpowiednie właściwości, należy zmieszać ze sobą oba składniki. Przykładem takiej farby jest RAFIL Na Beton Emalia Epoksydowa Dwuskładnikowa, która charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i niezwykłą trwałością. Ma też bardzo dobre walory antypoślizgowe i jest odporna na ścieranie.

Aby farba zachowała swoje właściwości, należy odpowiednio przygotować beton do malowania i, co bardzo ważne, przestrzegać instrukcji na opakowaniu.

Czeszczenie posadzki z betonu

Malowanie betonu na zewnątrz – przygotowanie podłoża

Zanim przejdziesz do malowania betonu na balkonie, przygotuj powierzchnię. Bez tego malowanie może być nieefektywne, a nawet najlepsza farba nie spełni swoich funkcji. Wyczyszczone, suche i odkurzone podłoże sprawi, że emalia będzie się łatwo rozprowadzać, dobrze przytwierdzi się do betonu i będzie skutecznie go chronić.

Co zatem zrobić, żeby przygotować beton na balkonie do malowania? Wiele zależy od tego, czy malujesz stary, czy nowy beton.

Malowanie nowego betonu na balkonie – takiego, który jest suchy, czysty i mocny:

  • oczyść beton z kurzu i tłuszczu,
  • usuń warstwę mleczka i szlamu cementowego,
  • odpyl beton.

Pamiętaj, że do malowania betonu na balkonie można rozpocząć dopiero około miesiąc po jego położeniu. W tym czasie beton zdąży dobrze się związać, ale też… zabrudzić. W związku z tym nie pomijaj etapu czyszczenia powierzchni, nawet wtedy, gdy malujesz nowy beton.

Malowanie starego, surowego betonu, który wcześniej nie był pomalowany:

  • usuń luźno związane fragmenty betonu,
  • odtłuść powierzchnię i usuń inne zanieczyszczenia,
  • uzupełnij ewentualne ubytki,
  • przeszlifuj powierzchnię i na koniec dokładnie ją odpyl.

Malowanie betonu na balkonie, który był już pomalowany:

  • usuń luźno związane, łuszczące się fragmenty farby,
  • odtłuść i wyczyść całą powierzchnię,
  • przeszlifuj beton i dokładnie odpyl całe podłoże,
  • jeśli korzystasz z detergentów, spłucz je dokładnie wodą.

Ważne!

Zanim zaczniesz malować beton, koniecznie upewnij się, czy powierzchnia jest całkowicie sucha. Malowanie mokrego betonu będzie po prostu nieefektywne, a farba nie spełni swoich funkcji.

Rozprowadzanie betonu za pomocą pędzla

Czym zaimpregnować beton na balkonie?

Gruntowanie betonu na balkonie nie w każdym przypadku jest obowiązkowe, ale na pewno nie zaszkodzi. Szczególnie warto zaimpregnować beton chłonny, luźno związany lub sypki. Czym zabezpieczyć beton na balkonie? Postaw na grunt do powierzchni betonowych, który zostawi na powierzchni cienką, ochronną warstwę. Grunt sam w sobie nie zapewni należytej ochrony przed uszkodzeniami czy czynnikami atmosferycznymi, ale wniknie głęboko w strukturę betonu, wypełni pory i przygotuje do malowania wybraną emalią. Wzmocni jego konstrukcję, zwiększy odporność na wilgoć i zmniejszy ryzyko pękania farby nawierzchniowej.

Jeśli decydujesz się na malowanie betonu emalią epoksydową RAFIL, zagruntuj powierzchnię odpowiednio rozcieńczoną emalią, zgodnie z zaleceniem producenta. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, pamiętaj, by zawsze stosować się do instrukcji producenta.

Malowanie betonu na balkonie – ważne wskazówki

Malowanie betonu na zewnątrz musi być przeprowadzone w odpowiednich warunkach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę:

  • Balkon maluj tylko wtedy, gdy warunki pogodowe są sprzyjające – nie może być wilgotno. Jeśli kilka dni przed malowaniem padał deszcz, być może konieczne będzie przełożenie prac na później – beton musi być całkowicie suchy. Temperatura powietrza również powinna być optymalna – nie za niska i nie za wysoka. Większość farb należy nakładać wtedy, gdy temperatura oscyluje w granicach 10-30°C.
  • Farbę nakładaj najlepiej wałkiem lub pistoletem natryskowym.
  • Żeby w pełni pokryć beton na balkonie, zwykle należy nałożyć 2-3 warstwy farby, choć oczywiście wszystko zależy od emalii, jaką wybierzesz. Między nakładaniem kolejnych warstw należy zachować odstępy czasowe, wskazane przez producenta. Warstwy farby należy zabezpieczyć dodatkowo bezbarwnym Lakierem Poliuretanowym, RAFIL, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Czas schnięcia emalii, w zależności od wilgotności oraz temperatury powietrza, to zwykle około 24 godzin. Powłoki utwardzają się całkowicie po około 7 dniach.

Zanim zaczniesz malować beton na balkonie, ubierz się w ochronną odzież i załóż maseczkę oraz okulary, a także zabezpiecz włosy. Po skończonej pracy umyj wszystkie narzędzia, a beton pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Malowanie betonu na balkonie – poradnik

Przeczytasz w 5 min

Jeśli masz dom o określonym charakterze, takim jak elewacja z czerwonej cegły, sprawdź, jak za pomocą koloru dachu wydobyć jego piękno.

Elewacja z czerwonej cegły zaczerpnięta z architektury europejskiej

Trend domów z czerwonej cegły rośnie w siłę i coraz więcej Polaków decyduje się na zbudowanie lub kupno domu o takim właśnie charakterze. Niepowtarzalny styl elewacji z czerwonej cegły sprawia, że chętnie czerpiemy z europejskiego wzorca. Szeregowe domy jednorodzinne zbudowane z cegły kojarzą się nie tylko z ponadczasową klasyką, ale również wnoszą do architektury klimat sielanki i spokoju.

Jeśli inspiruje Cię ten tradycyjny styl budownictwa lub właśnie wraz z rodziną dokonaliście zakupu wymarzonego domu z czerwonej cegły, poznaj wskazówki, jak tchnąć w ceglaną bryłę nutę indywidualizmu.

Czy wiesz, że...

Domy mające elewację z cegły słynne były zwłaszcza w latach 60., w państwach, takich jak Holandia, Belgia czy Anglia. Do tej pory charakterystyczna architektura widoczna jest zarówno w centrum miast, jak i na prowincjach.

Jaki kolor dachu pasuje do czerwonej cegły – inspiracje

Mimo niezaprzeczalnego uroku domów zbudowanych z czerwonej cegły piękno i surowość tego materiału sprawiają, że dobór koloru dachu pasującego do elewacji staje się mocno ograniczony. O ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zabrania zmiany koloru dachu, śmiało możesz zdecydować o tak istotnym akcencie swojego domu.

Jeśli Twój wymarzony dom z czerwonej cegły wzorowany na klasycznej, angielskiej architekturze nie spełnia w stu procentach Twoich oczekiwań, musisz wiedzieć, że jest sposób, aby zrealizować zakładaną wizję. Decydując o kolorze dachu, warto pamiętać o tym, że to decyzja na długie lata.

Wymiana pokrycia dachowego jest kosztowna i nie zawsze konieczna. Jeśli stan blachy na dachu Twojego domu jest nadal zadowalający, a jedynie marzysz o zmianie koloru, z pomocą przyjdzie Ci RAFIL Radach Farba Na Dach, dostępna w wielu kolorach. Jeśli zależy Ci, aby stonować charakter domu, idealnym rozwiązaniem będzie kolor dachu w odcieniu RAL 9005 czarny głęboki półmat.

Czerń doskonale współgra z dominującą czerwienią elewacji, tworząc uniwersalną całość. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również połączenie czerwonej cegły z klasycznym odcieniem szarości. Przemalowując dach na odcień RAL 7016 szary antracytowy półmat, postawisz na nowoczesność, piękno i elegancję w jednym, a Twój dom świetnie wpasuje się w otoczenie.

Dom z cegły i ciemny dach

Dom z czerwonej cegły w parze z ceglanym dachem

Jeśli nie satysfakcjonują Cię dotychczasowe rozwiązania i chcesz, aby Twój dom już z daleka sprawiał wrażenie przytulnego, pamiętaj o tym, że domy w tonacji monochromatycznej nadal są w cenie. Śmiało możesz postawić na jednolity wygląd domu, dobierając do czerwonej cegły... ceglany kolor dachu! Dobór ceglanego dachu do surowej elewacji to doskonałe rozwiązanie, które sprawi, że wizerunek domu stanie się niezwykle spójny.

Jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach, więc aby ceglana bryła domu wręcz zapraszała do środka swoją estetyką, warto pokusić się o efekt w postaci elementów dekoracyjnych, takich jak balustrady czy ogrodzenie w innym kolorze. Jeśli szukasz inspiracji, które przybliżą Cię do stworzenia wymarzonego wizerunku domu, więcej pomysłów odnajdziesz w zakładce Poradniki.

Czerwony dom z cegły i dach

Kolory dachu pasujące do elewacji z czerwonej cegły

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie