Malowanie ławki ogrodowej z metalu – czym i jak to zrobić?

Komunikat nr 1/2023

17 maja 2023
Ogrodzenie żeliwne

Malowanie metalu wałkiem – wszystko, co warto wiedzieć!

27 lipca 2023

Komunikat nr 1/2023

17 maja 2023
Ogrodzenie żeliwne

Malowanie metalu wałkiem – wszystko, co warto wiedzieć!

27 lipca 2023
Pokaż wszystkie
Metalowa ławka ogrodowa

Masz w ogrodzie ławkę z żeliwa? Taki mebel to prawdziwy skarb, zwłaszcza jeśli ma już swoje lata! Jak przeprowadzić malowanie ławki ogrodowej krok po kroku? Jakie produkty będą najlepsze? Zajrzyj do naszego poradnika!

Spis treści:

Żeliwna ławka ogrodowa wygląda pięknie. Może być uroczą dekoracją tarasu i różnych zakątków ogrodu. Prezentuje się ładnie w otoczeniu kwitnących róż, hortensji i innych roślin ogrodowych. Aby jednak żeliwo długie lata wyglądało atrakcyjnie, trzeba je regularnie odnawiać. 

Malowanie ławki ogrodowej najlepiej zacząć od wyboru produktu do renowacji. Z naszego artykułu dowiesz się, czym pomalować ławkę ogrodową z żeliwa oraz jak się za to zabrać. Podpowiemy, które produkty z szerokiej gamy Rafil nadają się do malowania metalu na zewnątrz!

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wypróbuj jeden z szerokiej gamy produktów Rafil, np. Rafil Chlorokauczuk dostępny w kilkunastu atrakcyjnych kolorach. 

Malowanie żeliwa – co trzeba o nim wiedzieć? 

Żeliwo jest stopem żelaza i węgla. To trwały i popularny materiał, który wykorzystuje się do wykonywania ogrodzeń, kaloryferów, balustrad, wanien i elementów architektury ogrodowej. Z żeliwa robi się często także ławki ogrodowe, które mogą być w całości żeliwne lub łączyć żeliwo z drewnem. 

Jakie właściwości ma żeliwo? Jest trwałe, wytrzymałe, solidne, bardzo twarde. Właśnie dlatego to tak wdzięczny materiał do zastosowań nie tylko wewnątrz, ale przede wszystkim na zewnątrz budynków. Żeliwna brama, balustrada czy właśnie ławka ogrodowa zostaną z nami na lata!

Przeczytaj również: 10 pomysłów na metalowe ozdoby i elementy dekoracyjne w ogrodzie

Największym zagrożeniem dla żeliwa jest podatność na korozję. Ten stop metalu jest bowiem wyjątkowo mało odporny na korodowanie. Aby żeliwna ławka nie straciła atrakcyjnego wyglądu i swoich cennych właściwości, należy ją regularnie odnawiać. Ochronna warstwa farby zabezpieczy żeliwo przed wilgocią i wyeliminuje ryzyko powstawania rdzy. 

Malowanie ławki ogrodowej z żeliwa to zadanie, które z łatwością wykonasz samodzielnie. Potrzebujesz jednego lub kilku produktów Rafil, wałka flokowego lub pędzla oraz wolnego czasu. 

Dekoracyjna żeliwna ławka to piękna dekoracja ogrodu. Odnowisz ją, używając produktów Rafil. 

Czym malować żeliwo?

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wybierając odpowiedni produkt do żeliwa, musisz zwrócić uwagę, czy jest przeznaczony na zewnątrz. Żeliwnej ławki nie chowasz przecież na zimę do garażu czy piwnicy – jest na to za ciężka. Musisz więc wybrać produkt, który zabezpieczy żeliwo powłoką odporną na śnieg, deszcz, wiatr, niskie temperatury, ale także gorąco i promieniowanie UV.

Z gamy produktów marki Rafil polecamy trzy produkty, które idealnie nadają się do malowania ławki ogrodowej z metalu. 

Rafil CHLOROKAUCZUK

Rafil Chlorokauczuk

Emalia chlorokauczukowa, przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych, które są użytkowane na zewnątrz. Spoiwem do farby chlorokauczukowej jest chlorowany kauczuk, dzięki czemu tworzy ona elastyczną, ale twardą powłokę, wyjątkowo odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Rafil Chlorokauczuk to emalia, która nie boi się także zarysowań i uszkodzeń mechanicznych. Twojej ławce ogrodowej zapewni doskonałą ochronę przed korozją, ale aby tak się stało, musisz ją zastosować razem z Rafil Podkładem Chlorokauczukowym. Tylko w duecie te dwa produkty dają aż 8 lat gwarancji ochrony przed rdzą!

Rafil Podkład Chlorokauczukowy

To farba gruntująca, która jest niezbędna, gdy malujemy metal emalią chlorokauczukową. Użycie gruntu przed położeniem farby nawierzchniowej zwiększa jej przyczepność, zapewnia wysoką trwałość powłoki oraz daje ochronę przed rdzą na wiele lat. 

 

Rafil Prosto Na Rdzę

Ta gruntoemalia to atrakcyjna alternatywa dla chlorokauczukowej farby do metalu Rafil Chlorokauczuk. Rafil Prosto Na Rdzę jest produktem 3w1 – to farba, grunt i podkład w jednym. Oznacza to, że nie musisz przed jej stosowaniem używać innych farb gruntujących ani podkładu. 

Rafil Prosto Na Rdzę nadaje się do malowania elementów żeliwnych znajdujących się na zewnątrz: balustrad, elementów konstrukcyjnych, ogrodzeń oraz żeliwnych mebli takich jak ławka ogrodowa. Nadaje żeliwu odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, słońca, wiatru, niskich i wysokich temperatur. Tworzy powłokę odporną na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. 

Wielką zaletą tego produktu jest to, że doskonale nadaje się do wykonywania zarówno nowych wymalowań, jak również renowacji starych powłok malarskich. Pomalujesz nim starą ławkę żeliwną, nawet jeśli są na niej ślady rdzy, a nowa powłoka będzie trwała. 

Przeczytaj również: Renowacja i malowanie altany ogrodowej krok po kroku

Jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją? Poradnik 

Jak pomalować ławkę ogrodową? Poniżej znajdziesz naszą instrukcję krok po kroku. Przyjęliśmy dwie alternatywne ścieżki: wykorzystanie farby gruntującej Rafil Podkład Chlorokauczukowy i farby Rafil Chlorokauczuk oraz szybszą alternatywę w postaci gruntoemalii Rafil Prosto Na Rdzę.

Jak przygotować ławkę żeliwną do malowania?

 1. Z żeliwnych elementów ławki usuń resztki ziemi, liści, pajęczyny i inne zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć przyczepność farby.
 2. Jeśli ławka była wcześniej malowana, podłoże musisz zmatowić. Użyj do tego papieru ściernego o małej gradacji.
 3. Jeśli poprzednia warstwa powłoki jest w bardzo złym stanie, należy ją całkowicie usunąć. Pomoże w tym w razie potrzeby elektryczna szlifierka.
 4. Zanim zaczniesz malować ławkę, jej powierzchnia powinna być sucha, bez piasku, kurzu, luźnej rdzy, olejów i smarów.
Rdza na ławce

Czym pomalować ławkę żeliwną, która już zaczęła korodować od wilgoci? Rozwiązanie to gruntoemalia Rafil Prosto Na Rdzę. 

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 1. Rafil Chlorokauczuk

 1. W pierwszej kolejności oczyszczoną ławkę żeliwną trzeba zabezpieczyć przed korozją, używając produktu Rafil Podkład Chlorokauczukowy. Jeśli tego nie zrobisz, na żeliwnych elementach ławki bardzo szybko powstanie rdza nalotowa, a farba szybko zacznie się kruszyć i odrywać.
 2. Podkład nakładaj pędzlem.
 3. Potrzebujesz 1-2 warstw. Jeśli konieczna jest kolejna warstwa gruntu, nakładaj na mokrą powierzchnię w czasie od 20 minut do 1,5 godziny.
 4. Maluj w temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności powietrza poniżej 80%.
 5. Kolejny etap to nakładanie farby chlorokauczukowej Rafil Chlorokauczuk. Musisz ją nałożyć do 1 godziny od nałożenia podkładu chlorokauczukowego lub po minimum 72 godziny od czasu wyschnięcia warstwy podkładowej.
 6. Potrzebujesz 2-3 warstw farby nawierzchniowej. Każdą kolejną warstwę nakładaj w czasie od pół godziny do 2 godzin od nałożenia poprzedniej. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego czasu, musisz poczekać minimum 5 dni, aż warstwa wyschnie. To konieczne, aby nowa powłoka nie zaczęła się marszczyć.
 7. Unikaj wielokrotnego przeciągania pędzlem, aby nie uszkodzić powłoki.
 8. Ławkę ogrodową pomalowaną farbą chlorokauczukową utrzymuj w czystości, a do zabrudzeń używaj czystej wody i szczotki z miękkim włosiem.

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 2. Gruntoemalia Rafil Prosto Na Rdzę

 1. Ławkę maluj pędzlem z miękkim włosiem lub wałkiem flokowym. Podczas malowania pędzlem unikaj wielokrotnego przeciągania włosiem po żeliwie.
 2. Maluj w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza. Nie stosuj farby przy dużej wilgotności i silnym wietrze.
 3. Potrzebujesz 2-3 warstw farby.
 4. Kluczowe jest nakładanie kolejnych warstw w krótkich odstępach czasu. Nakładaj je w czasie od 2 do 4 godzin. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego terminu, musisz czekać minimum 14 dni od zakończenia aplikacji poprzedniej warstwy. Jeśli nie będziesz tego przestrzegać, farba może zacząć się marszczyć.
 5. Farbę możesz stosować bezpośrednio na niewielkie ogniska rdzy. Trzeba jednak usunąć jak najdokładniej jej luźne warstwy.
Żeliwna ławka ogrodowa

Dekoracyjna żeliwna ławka ogrodowa. 

Malowanie ławki ogrodowej z metalu nie jest trudne. Bez problemu wykonasz je samodzielnie. Koniecznie zajrzyj przed malowaniem do naszej instrukcji. Sprawdź też inne produkty Rafil, które pomogą Ci odnowić metalowe czy betonowe elementy w Twoim ogrodzie, czy wokół domu.


Ostatnie wpisy: