Strona główna
Poradniki

Kolorowe pergole metalowe w ogrodzie i na tarasie – inspiracje

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:


Pergola metalowa to jeden z najpopularniejszych elementów małej architektury ogrodowej, a także niezwykle urokliwy dodatek na balkon czy taras. Dzięki bajecznym kształtom, pięknym kolorom, a także praktycznej konstrukcji – zawierającej ławeczkę oraz dach, który chroni przed letnim deszczem – pergola gości w coraz większej liczbie domów. Chciałbyś, aby pergola metalowa znalazła się także w Twoim ogrodzie lub tarasie? A może chciałbyś odnowić konstrukcję, którą już posiadasz? Poznaj nasze inspiracje i stwórz swoją własną, wymarzoną oazę!

Pergola ogrodowa metalowa

Rozmiar oraz kształt pergoli ogrodowej zwykle uzależniony jest od rozmiaru oraz charakteru przestrzeni, jaką dysponujesz. W dużych ogrodach postawić można na potężne konstrukcje, które przypominają altany, np. pergole metalowe z ławką, zadaszeniem i oświetleniem solarnym. Na najmniejszych przestrzeniach dobrze sprawdzą się pergole metalowe narożne, umożliwiające efektywne zagospodarowanie miejsca.

Najczęściej spotykanym typem konstrukcji są zdecydowanie pergole metalowe łukowe. Przy ich pomocy możesz stworzyć efektowne przejście pomiędzy dwiema częściami ogrodu, np. częścią użytkową czy uprawną, a reprezentacyjną czy wypoczynkową. Estetyczny łuk, opleciony pnącymi kwiatami lub roślinami (np. winogronem) bez wątpienia doda uroku każdej przestrzeni.

Pergola w roślinach

Pergola tarasowa metalowa

Pergola metalowa na taras zdecydowanie różni się od konstrukcji ogrodowych. Najczęściej składa się ona z podpór oraz osłon bocznych, spotkać można również modele z zadaszeniem (w tym niezwykle funkcjonalne pergole tarasowe metalowe z ruchomym dachem).
Pergola metalowa na taras stanowi nie tylko element ozdobny, ale także może osłonić Cię przed spojrzeniami sąsiadów i trudnymi warunkami atmosferycznymi: palącym słońcem, wiatrem czy opadami.

Pergola wygięta w łuk

Pergola metalowa – kolory

Pergola metalowa może przybierać nie tylko rozmaite kształty, ale także kolory. Chociaż największą popularnością cieszą się konstrukcje o neutralnych barwach (biel, czerń, szarość, brąz), nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoja pergola zachwycała soczystym, wyrazistym kolorem. Oto nasze propozycje:

  • Niebieska pergola metalowa – błękit kojarzy się ze spokojem i ukojeniem, doskonale prezentuje się na tle natury i stanowi piękny kontrast dla zielonych roślin.
  • Zielona pergola tarasowa lub ogrodowa – ten wybór pozwoli Ci ukryć metalową konstrukcję i sprawić, że nie będzie ona widoczna na pierwszy rzut oka, ustępując porastającym ją roślinom.
  • Różowa lub czerwona pergola metalowa – kolory te bardzo ciekawie kontrastują z zielenią i sprawiają, że ogród lub taras nabierają energii oraz niepowtarzalnego charakteru. Ciekawym zabiegiem bez wątpienia będzie dopasowanie koloru pergoli do barwy kwiatów, jakie będą ją okalać, np. płatków róż.
Niebieska pergola

Pergola metalowa na taras lub do ogrodu – jak pomalować?

Zainspirowaliśmy Cię do odnowienia pergoli metalowej? Świetnie! Postępuj według poniższej instrukcji, aby cieszyć się nową ozdobą w ogrodzie lub na balkonie.

  • Uważaj na kwiaty! Najlepszym momentem do malowania pergoli jest wczesna wiosna, zanim rośliny zaczną kwitnąć. Jeżeli chcesz przeprowadzić renowację latem, upewnij się, że nie uszkodzisz kwiatów, które porastają konstrukcję! Ostrożnie usuń je z pergoli i zapewnij odpowiednie miejsce na przeczekanie prac.
  • Wybierz odpowiednią farbę. Metalowa pergola narażona jest na nieustanne działanie czynników atmosferycznych, zarysowania czy uderzenia (np. podczas pielęgnacji roślin) oraz wilgoć. Rafil CHLOROKAUCZUK, występujący w aż 20 odcieniach o wysokim połysku, zapewni metalowej powierzchni doskonałą ochronę (nawet 8 lat ochrony przed rdzą!) i estetyczny wygląd.
  • Przygotuj pergolę do malowania. Dokładnie oczyść metalową powierzchnię, usuwając z niej starą warstwę farby, kurz, brud i rdzę (przydatna może okazać się szlifierka lub druciana szczotka). Na koniec odpyl i odtłuść pergolę, najlepiej przy użyciu Rafil PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA.

Po wykonaniu powyższych prac, Twoja pergola jest gotowa do pomalowania. Aby zapewnić najlepszy poziom ochrony, emalię stosuj na powierzchnię pokrytą PODKŁADEM CHLOROKAUCZUKOWYM Rafil.

Ostatnie wpisy:

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Choć ogrodzenia betonowe uznaje się za trwałe i odporne, materiał ten pod wpływem warunków atmosferycznych może niszczeć. Podpowiadamy więc, jak odnowić słupki betonowe ogrodzenia, by wyglądały jak nowe. Pomogą Ci w tym farby do malowania słupków betonowych RAFIL. Dzięki nim efekt będzie naprawdę satysfakcjonujący!

Spis treści:

  1. Jak przygotować słupki betonowe przed renowacją?
  2. Usuwanie starej powłoki z betonowych słupków - skuteczne metody i narzędzia
  3. Wybór odpowiedniej farby do malowania słupków metalowych
  4. Jak odnosić słupki betonowe? Techniki malowania
  5. Zabezpieczenie odnowionych słupków betonowych - jak przedłużyć trwałość efektu?
  6. Praktyczne wskazówki i porady dotyczące renowacji słupków betonowych

Beton to popularny materiał wykorzystywany przy budowie ogrodzeń. Wykonuje się z niego zarówno całe panele, jak i poszczególne elementy płotów i parkanów. Betonowe słupki stanowią uniwersalne podparcie dla ogrodzeń drewnianych, a także wykonanych z innych materiałów. 

Podpowiadamy, jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe, aby spełniały swoje zadanie przez długie lata. 

jak odnowić słupki betonowe
Betonowe słupki ogrodzeniowe odnowisz przy pomocy farby RAFIL Chlorokauczuk. 

Jak przygotować słupki betonowe przed renowacją?

Nie ma konieczności demontowania betonowego ogrodzenia. Malowanie słupków betonowych odbywać się będzie bezpośrednio przy ogrodzeniu. Na początek zadbaj o odpowiedni dostęp do elementów ogrodzenia, które będziesz odnawiać. Odsuń lub przytnij gałęzie, które rosną  bezpośrednio przy ogrodzeniu oraz usuń inne przeszkody, które mogą Ci wchodzić w drogę podczas pracy.  

Pamiętaj, że na betonie dość łatwo osiadają warstwy drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek czy sadza. Nieestetyczną warstwę potrafią stworzyć też mikroorganizmy, np. glony lub porosty. Dlatego malowanie słupków betonowych dobrze jest poprzedzić solidnym myciem myjką ciśnieniową. Pozwoli to odsłonić powierzchnię, którą następnie pokryjesz farbą.  Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, aby słupki zdążyły wyschnąć - beton bowiem nie może być mokry w czasie malowania.

jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe
Betonowe słupki po renowacji będą wyglądać jak nowe. 

Usuwanie starej powłoki z betonowych słupków - skuteczne metody i narzędzia

Żeby nowa farba dobrze się trzymała, pięknie się prezentowała i równo pokryła betonową powierzchnię, konieczne jest dokładne  oczyszczenie słupków ze starych powłok.  Jak zrobić to wydajnie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. 

Stare powłoki można usuwać drucianą szczotką lub papierem ściernym. Szczotka sprawdzi się szczególnie w przypadku słupków pokrytych farbą łuszczącą się, która łatwo odchodzi od powierzchni. Papier ścierny natomiast pozwala wyrównać powierzchnię, a w przypadku, kiedy dotychczasowa powłoka jest równa i dobrze się trzyma – zmatowić ją przed kolejnym malowaniem. 

Szlifowanie można wykonywać ręcznie albo przy użyciu dodatkowych narzędzi, takich jak wiertarka, wkrętarka z odpowiednią końcówką lub mechaniczna szlifierka. Po zakończeniu przygotowań będziesz mieć pewność, że nowa farba do malowania słupków betonowych pokryje je dokładnie i estetycznie.

jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe
Betonowe słupki pomogą też stworzyć ogrodzenie w stylu klasycznym czy rustykalnym. 

Wybór odpowiedniej farby do malowania słupków betonowych

Jaką farbę do malowania słupków betonowych wybrać? Produkty marki RAFIL gwarantują doskonałą ochronę betonu i świeży wygląd przez długie lata. Wybierz ten, który najlepiej nadaje się do powierzchni, jaką pokrywasz, oraz zapewni efekt estetyczny, jaki chcesz uzyskać. 

Warto sięgnąć po RAFIL CHLOROKAUCZUK – farbę do malowania słupków betonowych, która pozwala pomalować beton na wysoki połysk. Jej zaletą jest dostępność w aż 20 kolorach, co daje szerokie pole do popisu.

Beton doskonale zabezpiecza także RAFIL NA BETON Zestaw Lakier poliuretanowy. Jest to preparat dwuskładnikowy, który doskonale chroni przed wodą, ale także agresywnymi substancjami chemicznymi. Można stosować go razem z produktem RAFIL NA BETON Zestaw Emalia epoksydowa. To także dwuskładnikowa substancja, która wytwarza powłokę odporną na wodę, środki myjąco-odkażające oraz substancje chemiczne. Emalia dostępna jest w 10 kolorach, lakier natomiast występuje w wersji bezbarwnej.

Przy pomocy farby RAFIL Chlorokauczuk odnowisz betonową podmurówkę ogrodzenia. 

 Jak odnowić słupki betonowe? Techniki malowania

Jak odnowić stare słupki betonowe? Farbę chlorokauczukową, lakier lub emalię możesz nanosić na beton przy pomocy kilku technik. 

Najprostszą jest oczywiście malowanie pędzlem lub wałkiem. Jeśli słupki są proste, o dużych, płaskich powierzchniach, najlepiej wybrać pędzel lub wałek o odpowiedniej szerokości, aby  nanosić farbę równomiernie. 

Jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe, jeśli są nierówne, z zagłębieniami lub elementami ozdobnymi? Potrzebny będzie zestaw mniejszych pędzli, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Beton można wygodnie malować przy pomocy natrysku. Pozwala on pokryć słupek równą warstwą substancji kryjącej. Rozproszona farba dociera do wszystkich zakamarków i schnie nieco szybciej niż po malowaniu pędzlem.

jak odnowić stare słupki betonowe
Stare ogrodzenie po renowacji środkami RAFIL będzie wyglądać jak nowe. 

Zabezpieczenie odnowionych słupków betonowych - jak przedłużyć trwałość efektu?

Jeżeli na etapie malowania dostrzeżesz, że na słupkach widać pęknięcia lub ubytki, uzupełnij je. Możesz np. zaszpachlować je gotową mieszanką lub samodzielnie przygotowanym betonem albo użyć specjalnej żywicy. Malowanie pozwoli zakryć miejsca, w których robione były wypełnienia, a bez spękań i szczelin beton będzie odporniejszy na działanie wody i mrozu.

Jednak największe znaczenie dla długotrwałej ochrony betonu ma dobór i odpowiednia aplikacja farby, żywicy lub lakieru. Jeśli sięgniesz po produkty marki RAFIL, w każdym przypadku zyskujesz pewność długotrwałej i skutecznej ochrony. Trwałe i elastyczne powłoki na lata zabezpieczą powierzchnię betonu, tworząc skuteczną barierę przede wszystkim przed wilgocią, ale także mrozem i nadmiernym nasłonecznieniem. Nowoczesne farby i lakiery podnoszą także odporność betonu na urazy mechaniczne i zarysowania. Stanowią też barierę nie do przeniknięcia dla mikroorganizmów.

Praktyczne wskazówki i porady, jak odnowić słupki betonowe

Jak odnowić stare słupki betonowe? Malowanie na powietrzu trzeba zaplanować na pogodny i suchy dzień. Pamiętaj, że beton nie może być mokry. Warto też dopilnować, aby temperatura podczas malowania nie była zbyt niska, ani nadmiernie wysoka. Zarówno chłód, jak i gorąco źle wpływają na schnięcie specjalnej farby do betonu, a przez to i na trwałość powłoki. Najlepszy będzie więc pogodny wiosenny lub jesienny dzień.

Choć niekiedy może być to trudne, ze względu na ukształtowanie terenu, ustawienie budynku czy rosnącą roślinność, postaraj się, aby słupki betonowe od ogrodzenia nie znajdowały się w zacienionym miejscu. Brak wentylacji i światła oraz wilgoć sprzyjają rozwojowi organizmów, które z czasem niszczą beton lub psują efekt estetyczny. Betonowe słupki – tak jak i całe ogrodzenie – warto raz na kilka lat umyć ciśnieniową myjką.

Estetycznie odnowione betonowe ogrodzenie może przez długie lata cieszyć oko i stanowić ozdobę. Jeżeli przed Tobą prace przy renowacji ogrodzenia – koniecznie zapoznaj się z asortymentem produktów RAFIL i ciesz się ze wspaniałych efektów swojej pracy.

Ostatnie wpisy:

Jak odnowić słupki betonowe? Zrób to sam!

Przeczytasz w 5 min

Nie ma nic bardziej relaksującego niż wypoczynek na hamaku. Ten sprzęt jest niezastąpiony w ogrodzie i na balkonie. Aby wygodnie z niego korzystać, potrzebujesz odpowiedniego stelaża. W artykule podpowiemy, jak zrobić metalowy stelaż do hamaka i jak go zabezpieczyć przed wilgocią. 

Spis treści:

  1. Planowanie projektu — jak zacząć budowę metalowego stelaża do hamaka?
  2. Wybór materiałów i narzędzi — co będzie potrzebne do budowy stelaża?
  3. Budowa stelaża krok po kroku — skompletowanie i montaż konstrukcji
  4. Pielęgnacja metalowego stelaża — jak dbać o stelaż, aby służył przez wiele sezonów?
  5. Alternatywne stelaże i ich zalety

Do wiszącego hamaka niezbędny jest odpowiedni stojak, czyli stelaż. Rzadko kiedy tkaninę da się rozwiesić pomiędzy drzewami czy belkami. Jeśli nie masz takiej możliwości, stelaż pomoże Ci korzystać z hamaka bez przeszkód. 

Do dyspozycji masz różne materiały na stelaż do hamaka. Metalowa konstrukcja jest wśród nich na pewno najtrwalsza. Wystarczy okresowa konserwacja, czyli pomalowanie go emalią antykorozyjną (np. RAFIL Do Bram i Ogrodzeń), aby stelaż do hamaka metalowy służył Ci naprawdę długo. 

W artykule znajdziesz informacje, od czego zacząć wykonanie konstrukcji stelażu do hamaka metalowego. Podpowiemy, jak zrobić to samodzielnie oraz jak wybrać gotowy stojak na hamak metalowy. Doradzimy, jaką farbą zabezpieczyć sprzęt oraz jak o niego dbać, aby służył przez wiele sezonów.

Hamak najwygodniej jest powiesić na wytrzymałym metalowym stelażu.

Jak zrobić metalowy stelaż do hamaka — planowanie projektu

Kiedyś hamaki rozwieszano pomiędzy dwoma pniami drzew lub przymocowywano do drewnianych belek czy po prostu do haków w ścianie np. werandy. Dziś uniwersalnym rozwiązaniem jest specjalny stelaż. 

Stojaki na hamak wiszący, czyli ten klasyczny, mogą być wykonane z drewna lub z metalu. Obie te opcje mają swoje zalety i wady. Drewniany hamak wygląda naturalnie, można go zrobić samodzielnie lub kupić gotowy. Jest on jednak ciężki i nieporęczny, a do tego, co sezon trzeba go impregnować. 

Hamak na metalowym stelażu waży mniej niż jego drewniany odpowiednik, łatwiej go więc przemieszczać z miejsca na miejsca. Metal jest też zdecydowanie odporniejszy na warunki atmosferyczne, zwłaszcza gdy zabezpieczysz go przed wilgocią emalią antykorozyjną – taką jak RAFIL Do Bram i Ogrodzeń.

Jak zrobić metalowy stelaż do hamaka samodzielnie? Najpierw zrób plan swojego stojaka. Do wyboru masz kilka różnych opcji – prostszych lub bardziej skomplikowanych. My podpowiadamy, aby na początek Twój stojak był jak najprostszy. W najłatwiejszej wersji zrobiony jest z pięciu profili stalowych – trzy stanowią stelaż, a dwa krótsze służą jako podstawki. W opcji nieco trudniejszej, ale efektowniejszej, trzeba użyć długiego profilu stalowego na podstawę i dwóch krótszych na podpórki. Profile muszą być jednak wygięte – najprościej zlecić to firmie, która świadczy usługi w zakresie gięcia rur, profili i kątowników ze stali. Gięcie wykonuje się za pomocą specjalistycznego urządzenia, czyli giętarki.

Hamak. Metalowy stelaż z profili stalowych. Do zabezpieczenia profili użyj farby RAFIL Do Bram i Ogrodzeń.

Wybór materiałów i narzędzi — co będzie potrzebne do budowy stelaża?

Pracę nad stojakiem na hamak metalowym rozpocznij od zgromadzenia niezbędnych narzędzi i materiałów. Zacznijmy od prostszej wersji stelaża z prostych profili stalowych. Potrzebujesz pięciu profili ze stali – mogą mieć wymiary np. 50×30×2 mm. Trzy pierwsze po połączeniu śrubami posłużą Ci do wykonania stelaża. Zwróć uwagę, że długość pomiędzy hakami powinna wynosić ok. 300-320 cm. 

Dwa krótsze profile posłużą do wykonania podstawy hamaka. Powinny mieć długość ok. 80 cm, aby hamak stał stabilnie. Profile stalowe warto kupić ze stali nierdzewnej albo ocynkowanej. Potrzebujesz też do tego śrub montażowych, dwóch haków i karabińczyków do zamontowania hamaka oraz ewentualnie łańcucha do regulowania wysokości i ustawienia tkaniny. 

Jest też druga wersja metalowego hamaka. Wygląda ona bardziej elegancko i nowocześnie. Możesz ją wykonać samodzielnie, jeśli masz możliwość zdobycia profili stalowych, które będą wygięte. Profile kształtuje się przy pomocy giętarki, ale z powodzeniem znajdziesz zakłady, które oferują tego typu usługi. 

Potrzebujesz jednego mocnego profilu stalowego na stelaż. Jego proponowane wymiary to 40×40×2 mm. Dobrze, aby profil był ocynkowany, co przedłuży żywotność stali i zmniejszy jej podatność na korozję. Długość stelaża powinna wynosić od 320 do 360 cm – zmieści się tu standardowy hamak, nawet podwójny. Profil powinien mieć kształt półkola o średnicy np. 125 cm.

Oprócz tego niezbędne będą dwa krótsze, lekko wygięte profile na nóżki. Ich długość to np. 125 cm. Profile montujesz ze sobą przy pomocy śrub. Potrzebujesz też solidnych haków do powieszenia hamaka, karabińczyków oraz linek lub łańcucha do regulacji wysokości hamaka. 

Narzędzia, jakie będą Ci niezbędne do pracy to wiertarka do metalu, ewentualnie piłka do cięcia tego materiału. 

Kolejna ważna sprawa to zabezpieczenie stali przed korozją. Do ochrony polecamy produkt RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. To antykorozyjna emalia do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Wyróżnia ją zwiększona odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz na uderzenia. 

Aby w pełni zabezpieczyć metal przed korozją, zastosuj RAFIL Do Bram i Ogrodzeń razem z farbą gruntującą RAFIL Podkład Antykorozyjny. Podkład polecany jest pod powierzchnie ocynkowane, stalowe i aluminiowe. Środek doskonale przylega do podłoża, tworzy elastyczną, twardą powłokę, przez co zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną.

Stojak na hamak. Taka konstrukcja może być wykonana z drewnianych kantówek lub profili stalowych.

Budowa stelaża krok po kroku — skompletowanie i montaż konstrukcji 

Gdy masz już zgromadzone wszystkie materiały i narzędzia, sam montaż hamaku nie powinien nastręczyć Ci dużych trudności. Największym wyzwaniem jest połączenie stalowych profili solidnymi śrubami oraz montaż podpórek, które ustabilizują całą konstrukcję. Warto dodać także metalowe zaślepki na śruby. Jeśli hamak ma być mobilny, do jednej z podpórek służących jako nóżki, domontuj niewielkie kółeczka, które pomogą przeciągać hamak z miejsca na miejsce.

Gdy Twoja konstrukcja jest już gotowa, zabezpiecz ją na wypadek korozji. W pierwszej kolejności użyj farby podkładowej RAFIL Podkład Antykorozyjny. Występuje ona w dwóch odcieniach: szary okienny – stosowany pod jasne odcienie farby nawierzchniowej oraz czerwony tlenkowy – pod ciemne odcienie farby nawierzchniowej.

Teraz zabezpiecz stal przy pomocy emalii RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Zwróć uwagę, że każde podłoże przygotowane do malowania powinno być czyste, suche, pozbawione śladów rdzy i zatłuszczeń. Do mycia i odtłuszczania powierzchni metalowych służy wodny roztwór preparatu RAFIL Preparat Do Odtłuszczania.

Pielęgnacja metalowego stelaża — jak dbać o stelaż, aby służył przez wiele sezonów? 

Jak pielęgnować stojak na hamak metalowy? Nawet jeśli konstrukcja jest pomalowana preparatami antykorozyjnymi, na zimę warto dodatkowo zabezpieczyć hamak przed wilgocią, np. chowając do pomieszczenia gospodarczego lub okrywając stelaż. Oprócz tego dbaj, aby stojak był czysty i regularnie usuwaj z niego ziemię, piasek czy inne zanieczyszczenia. 

Alternatywne rozwiązania — gotowe stelaże i ich zalety

Jeśli nie masz smykałki do majsterkowania ani narzędzi niezbędnych do wykonania samodzielnie metalowego stelaża do hamaka, najlepszą opcją jest zakup gotowego stojaka. Trzeba go jedynie skręcić zgodnie z instrukcją, do czego wystarczy śrubokręt lub najlepiej wkrętarka. Pamiętaj, aby stelaż do hamaka – ten gotowy, i ten DIY, zabezpieczyć przed korozją przy pomocy środków RAFIL!

Ostatnie wpisy

Jak zrobić metalowy stelaż do hamaka i jak o niego zadbać?

Przeczytasz w 5 min

Chcesz odnowić metalową bramę, drzwi, żeliwny stół, a może ławkę ogrodową? Potrzebujesz specjalistycznej farby do metalu oraz narzędzi – pędzla i wałka. Co warto wiedzieć o malowaniu metalu wałkiem? Jakie powierzchnie się do tego nadają?

Spis treści:

Metalowe meble i inne elementy w domu oraz wokół niego z powodzeniem można odnawiać i malować. Jeśli mówimy o żeliwnym ogrodzeniu, bramie czy meblach ogrodowych, regularne malowanie metalu wałkiem lub pędzlem jest wręcz niezbędne. Malowanie zabezpiecza żeliwne elementy przed korozją i przedłuża czas ich użytkowania.

Do nakładania farby do metalu najczęściej używa się różnej szerokości pędzli. Gładkie i płaskie powierzchnie zdecydowanie lepiej odnawiać jednak przy pomocy wałka. Jaki wałek do malowania metalu wybrać? W jaki sposób nakładać farbę, aby uniknąć nieestetycznych marszczeń czy odchodzenia nowej powłoki? W artykule udzielamy odpowiedzi na te pytania. Podpowiadamy również, jak krok po krok zabrać się za malowanie metalu wałkiem.

Przeczytaj również: Klasa korozyjności a wybór farby do metalu – co warto wiedzieć?

Malowanie żeliwa – co trzeba o nim wiedzieć?

W domu i jego otoczeniu nie brakuje elementów wykonanych z żeliwa lub innych stopów metali. Najczęściej są to przęsła ogrodzeniowe, bramy i bramki, ogrodowe stoły, ławki i krzesła żeliwne, a także balustrady czy grzejniki. Każdy z tych elementów można i warto regularnie odnawiać. Nadaje się im wtedy odświeżony, atrakcyjny wygląd oraz – co jeszcze ważniejsze – zabezpiecza metalową powierzchnię przed korozją.

Każdy metal koroduje, ale żeliwo, czyli stop żelaza i węgla, jest na nie wyjątkowo podatne. Żeliwo ma pozytywne właściwości – jest twarde, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, długowieczne. Ma jednak jedną, zasadniczą wadę – łatwo rdzewieje.

Dotyczy to przede wszystkim mebli, ogrodzeń, bram czy balustrad schodów, które znajdują się na zewnątrz domu. Pod wpływem deszczu i śniegu żeliwna powłoka niezabezpieczona odpowiednią farbą antykorozyjną narażona jest na korodowanie, które z czasem prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia żeliwnych elementów i utraty ich właściwości.

Korodowaniu metalu zapobiega powłoka, jaką tworzy farba do metalu taka jak Rafil Chlorokauczuk. Warstwa farby chroni żeliwo przed wilgocią, a dodatkowo wzmacnia je i nadaje mu atrakcyjny wygląd.

Metalowe meble w ogrodzie. Malowanie metalu

Metalowe krzesła i stół w ogrodzie trzeba regularnie malować, aby zabezpieczyć je przed rdzą i nadać im ładny wygląd. Polecany produkt to farba chlorokauczukowa Rafil Chlorokauczuk. Sposób na blat stołu to malowanie metalu wałkiem.

Czym malować żeliwo?

Do malowania żeliwa możesz użyć wałka lub pędzla. Decyzja o tym, jakie narzędzie wybrać, zależy od wielkości malowanej powierzchni, jej wyglądu, a także Twojej wygody i wydajności prac.

Malowanie wałkiem metalu – kiedy warto?

Wałek będzie idealnym narzędziem, jeśli do malowania masz dużą i gładką powierzchnię. Wałek do malowania metalu pokryje ją o wiele szybciej niż jakikolwiek pędzel. Oszczędzisz więc sporo czasu, a także farby, bo malowanie metalu wałkiem jest wydajniejsze.

Ten sposób aplikacji farby ma jeszcze jedną ważną zaletę. Powłoka, która powstaje przy pomocy wałka, jest gładka, równomierna i jednorodna. Przęsło bramy albo blat stołu będą wyglądać ładniej.

Jaki wałek do malowania metalu wybrać? Powinien on mieć odpowiedni rozmiar – im większy, tym szybciej będziesz pokrywać powierzchnię. Najlepiej mieć pod ręką dwa wałki – jeden większy, drugi mniejszy.

Koniecznie zwróć uwagę na to, jaką strukturę ma Twój wałek. Powinna być jak najgładsza, z mało widocznymi porami lub z bardzo krótkim włosiem. To ważne, ponieważ porowaty wałek przeniesie ten wzór na malowaną powierzchnię, a od żeliwnej bramy, balustrady czy stołu oczekuje się, aby wyglądała gładko i estetycznie.

Wybierając wałek do malowania metalu, sprawdź też, czy uchwyt leży wygodnie w dłoni i czy ma odpowiednią długość. Dobierz go do rodzaju malowanej powierzchni. Do niewielkiej wystarczy krótki wałek, do ogrodzeń lepszy będzie dłuższy, z teleskopową rączką.

Przeczytaj również: Malowanie ławki ogrodowej z metalu – czym i jak to zrobić?

Malowanie pędzlem metalu – kiedy warto?

Pędzel do malowania metalu będzie lepszym wyborem, gdy powłokę trzeba nałożyć na drobne, wąskie elementy o skomplikowanej strukturze. Wałek sobie z nimi nie poradzi. Pędzel łatwo dotrze do zakamarków, a także wyrówna zacieki.

Kształt pędzla dobierz do rodzaju malowanej powierzchni. Do płaskich i większych powierzchni wybierz pędzel płaski. Do zakamarków – pędzel okrągły. Do miejsc trudno dostępnych (np. w klasycznych kaloryferach) najlepszy będzie pędzel na długim trzonku, tzw. kaloryferowiec.

Jaką farbę do malowania metalu wybrać?

Wybór odpowiedniego produktu do malowania metalu zależy przede wszystkim od tego, czy malowane elementy służą wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz. Żeliwne meble, balustrady czy ogrodzenia narażone są na codzienny kontakt z wilgocią, wiatrem i promieniami UV. Dlatego potrzebujesz specjalistycznego produktu, który zabezpieczy metalową powierzchnię przed korozją i nada jej elastyczną, ale wytrzymałą powłokę.

Takim produktem jest farba chlorokauczukowa Rafil Chlorokauczuk. Jej przeznaczenie to ochronno-dekoracyjne malowanie powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Można też przy jej pomocy odnawiać tynki cementowo-wapienne oraz beton.

Rafil CHLOROKAUCZUK

Farba wyróżnia się zwiększoną odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestraszny jej śnieg, deszcz, słońce, niskie i wysokie temperatury. Tworzy trwałą powłokę, która skutecznie zabezpiecza malowaną powierzchnię przed korozją. Dodatkowo sprawia, że żeliwny czy stalowy element jest odporniejszy na zarysowania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Farba Rafil Chlorokauczuk dostępna jest w 20 kolorach RAL, od białego po czarny. Nadaje malowanym powierzchniom połysk i odświeża ich wygląd.

Warto wiedzieć, że aby uzyskać pełną ochronę antykorozyjną, przed malowaniem powierzchni farbą Rafil Chlorokauczuk trzeba koniecznie użyć farby gruntującej Rafil Podkład Chlorokauczukowy. Grunt zwiększy przyczepność właściwej farby nawierzchniowej, która stworzy wtedy elastyczną, trwałą powłokę, w pełni odporną na korozję aż do 8 lat.

Metalowe meble na tarasie. Malowanie metalu wałkiem

Żeliwne meble ogrodowe trzeba regularnie odnawiać. Efekt śnieżnej bieli osiągniesz, malując je farbą Rafil Chlorokauczuk w kolorze białym.

Jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją? Poradnik

Jak odnowić żeliwną powierzchnię przy pomocy farby Rafil Chlorokauczuk i jak zabezpieczyć metal przed korozją? Oto poradnik krok po kroku.

  1. Z powierzchni, którą chcesz malować, usuń piasek, ziemię, liście i inne zanieczyszczenia.
  2. Jeśli żeliwo było wcześniej malowane, powłokę trzeba zmatowić, używając do tego drobnoziarnistego papieru ściernego.
  3. Przed malowaniem powierzchnia powinna być sucha, czysta, wolna od olejów, smarów i zanieczyszczeń.
  4. Przed malowaniem właściwą farbą, powierzchnię zabezpiecz przy pomocy Rafil Podkład Chlorokauczukowy. Nałóż 1-2 warstwy. Wystarczy jedna warstwa podkładu. Jeśli jednak podłoże jest bardzo zniszczone, warto nałożyć kolejną warstwę gruntu na mokrą powierzchnię w czasie od 20 minut do 1,5 godziny.
  5. Farbę Rafil Chlorokauczuk nałóż do 1 godziny od nałożenia podkładu chlorokauczukowego lub po minimum 72 godzinach od czasu wyschnięcia warstwy podkładowej.
  6. Ważne, aby każdą z warstw farby Rafil Chlorokauczuk nakładać w krótkim czasie, „na mokro”. Zapobiegnie to marszczeniom powłoki. Kolejne warstwy produktu nakładaj w czasie do 2 godzin.
  7. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać odstępów czasowych, musisz czekać minimum 5 dni, zanim nałożysz kolejną warstwę farby.
Czarne, metalowe meble na tarasie

Żeliwne meble ogrodowe z łatwością pomalujesz przy pomocy farby Rafil Chlorokauczuk.

Malowanie metalu wałkiem przyspiesza prace, a powierzchni nadaje estetyczny, gładki wygląd. Koniecznie sprawdź ofertę produktów dekoracyjnych do metalu marki Rafil. Znajdziesz tu z pewnością farbę odpowiednią do Twoich potrzeb!

Sprawdź ofertę produktów Rafil

Ostatnie wpisy:

Malowanie metalu wałkiem – wszystko, co warto wiedzieć!

Przeczytasz w 5 min

Marzy Ci się idealnie harmonijna stylizacja posesji? Musisz zatem mieć świadomość tego, jak ważne jest odpowiednie zestawienie kolorów elementów architektonicznych. Warto zastanowić się, jaki kolor pasuje do czerwonego dachu – to pomoże Ci dobrać do swojego domu idealne ogrodzenie!Spis treści:

  1. Czerwony dach – czerwone ogrodzenie?
  2. Jaki kolor metalowego ogrodzenia do czerwonego dachu?
  3. Dom z czerwonym dachem a drewniane ogrodzenie posesji
  4. Kamienne ogrodzenie do domu z czerwonym dachem

Czerwony dach – czerwone ogrodzenie?

Aby zyskać spójny wystrój całej posesji, należy się trzymać kilku zasad – jedną z nich jest dobór ogrodzenia pod dach budynku. Dom z czerwonym dachem prezentuje się klasycznie, dzięki czemu daje szerokie możliwości zestawień kolorystycznych i materiałowych. Najpierw jednak warto przyjrzeć się najprostszym rozwiązaniom.Jaki kolor ogrodzenia pasuje do czerwonego dachu najbardziej? Na pewno się nie rozczarujesz, jeśli zdecydujesz się na… czerwień! Pożądany odcień możesz łatwo uzyskać, malując metalowe przęsła farbą do ogrodzeń, taką jak Rafil CHLOROKAUCZUK. Betonowe ogrodzenia także możesz przemalować, używając do tego odpowiednich farb. Ale to nie jedyne rozwiązanie – drugą opcją jest stworzenie ceglanego płotu lub wyłożenie ogrodzenia płytkami cegłopodobnymi.

Ważne!

Czerwień jest intensywnym kolorem, dlatego jeśli zdecydujesz się na niego zarówno na ogrodzeniu, jak i na dachu, dla równowagi koniecznie wybierz łagodniejsze, jaśniejsze barwy ścian i podjazdu.

Jaki kolor metalowego ogrodzenia do czerwonego dachu?

Jakie inne kolory pasują do czerwonego dachu?

  • Biel – białe ogrodzenie najczęściej kojarzy się z niewysokimi płotkami, ale z powodzeniem barwę tę możesz nadać bardziej masywnemu ogrodzeniu.Biel przepięknie skomponuje się przede wszystkim z czerwonym dachem domu parterowego.
  • Czerń – czarne ogrodzenia to klasyka – uniwersalne, najczęściej metalowe pasują do każdego stylu i zróżnicowanych kolorów domostw. W związku z tym świetnie sprawdzą się i w połączeniu z domem z czerwonym dachem. Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje ogrodzenie przed korozją, idealnie do tego się nada emalia RAFIL DO BRAM I OGRODZEŃ.
Ogrodzenie z dwóch materiałów pasujące do czerwonego dachu
  • Szarość – szary to nowa czerń w zakresie ogrodzeń posesji, choć dodaje otoczeniu nieco nowocześniejszego sznytu. Z czerwienią skomponuje się nad wyraz dobrze, szczególnie jeśli całe domostwo będzie utrzymane w raczej prostej, minimalistycznej stylistyce.
  • Zieleń – oczywiście ta żywa. Posesja obsadzona tujami, bukszpanem lub innymi roślinami będzie wyglądała lepiej niż jakiekolwiek inne ogrodzenie, a przy tym zieleń świetnie łączy się z czerwienią!

Dom z czerwonym dachem a drewniane ogrodzenie posesji

Drewniane ogrodzenia są zawsze w modzie – naturalne, o ciepłym wyglądzie i przytulnym charakterze. Czy jednak kolor drewna pasuje do czerwonego? Tutaj do wyboru masz dwa wyjścia – sztachetki płotu mogą mieć bardzo jasny albo zdecydowany, ciemny kolor. W obu przypadkach zaprezentują się wyjątkowo ciekawie i pomogą osiągnąć pożądany efekt wykończeniowy. Jasne drewno wybierz raczej do klasycznych posesji, a ciemne wykorzystaj do stworzenia nowoczesnej stylizacji.

Kamienne ogrodzenie do domu z czerwonym dachem

Dom z czerwonym dachem zaprezentuje się bardzo efektownie, jeśli otoczysz go kamiennym ogrodzeniem. Intensywna czerwień z pewnością polubi się z piaskowcem i innymi jasnymi surowcami, np. granitami, łupkami czy trawertynem.

Ogrodzenie dopasowane kolorystycznie do dachu i elewacji

Nie chcesz wznosić kamiennego muru? Zamiast niego postaw betonowe ogrodzenie, które następnie obłożysz płytkami imitującymi kamień – efekt będzie bardzo naturalny, a wykonanie nieco łatwiejsze.

Zobacz inne artykuły

Jak dobrać kolor ogrodzenia do czerwonego dachu domu?

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie