Renowacja kostki brukowej – co musisz wiedzieć? Sprawdzone porady

farba-do-ocynku

Farba do ocynku – czym pomalować parapet zewnętrzny?

25 czerwca 2024
farba-do-ocynku

Farba do ocynku – czym pomalować parapet zewnętrzny?

25 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Kostka brukowa to popularny materiał, chętnie używany do budowy ścieżek, chodników czy podjazdów. Czy wiesz, że zużytą czy brudną kostkę można odnowić? Oto, co warto wiedzieć o renowacji kostki brukowej.

Spis treści:

 1. Jak przygotować kostkę brukową przed renowacją?
 2. Usuwanie zanieczyszczeń z kostki brukowej – skuteczne metody i narzędzia 
 3. Wybór odpowiedniej farby do malowania kostki brukowej 
 4. Krok po kroku: malowanie kostki brukowej – optymalne techniki 
 5. Zabezpieczenie odnowionej kostki brukowej – jak przedłużyć trwałość efektu?

Kostki brukowe najczęściej wykonuje się z betonu. To materiał o wielu zaletach – tani, łatwo dostępny, odporny na warunki atmosferyczne i wytrzymały. Nic dziwnego, że jako budulec ścieżek czy chodników sprawdza się doskonale. Kolejna zaleta betonu to możliwość dowolnego kształtowania. Dzięki temu kostki brukowe mogą mieć właściwie dowolną formę. Najpopularniejsze są klepsydry, trapezy, kwadraty i prostokąty.

Jej renowacja to prosty i skuteczny sposób na jej odświeżenie. Jak krok po kroku przeprowadzić odnawianie kostki brukowej? Sprawdź nasze wskazówki. 

Po renowacji kostka betonowa będzie wyglądać jak nowa. Do odnawiania kostki brukowej użyj środka RAFIL Na Beton Emalia oraz Lakier poliuretanowy. 

Jak przygotować kostkę brukową przed renowacją? 

Aby kostka brukowa długo pozostała jak nowa, trzeba ją regularnie odnawiać. Zapewni to ładny, estetyczny wygląd otoczenia domu oraz przedłuży trwałość chodnika, podjazdu czy ścieżki w ogrodzie. Każda powierzchnia, która jest użytkowana na zewnątrz, w tym także ta betonowa, z czasem traci swój wygląd. Pojawiają się ubytki, rysy, zabrudzenia i plamy. Nieusunięte na czas, wnikają głęboko i stają się trwale widoczne. Renowacja starej kostki brukowej pozwala pozbyć się tych problemów. 

Pierwszy krok to właściwe przygotowanie kostki brukowej do renowacji. Powierzchnia podjazdu czy ścieżki z kostki betonowej powinna być wolna od kurzu, piasku, ale też zanieczyszczeń jak oleje, smary, mech, glony, rośliny itd. Najważniejszym zadaniem przed renowacją kostki betonowej jest więc staranne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń

Betonową kostkę można poddać skutecznej renowacji przy pomocy farby do betonu np. RAFIL Na Beton Emalia. 

Usuwanie zanieczyszczeń z kostki brukowej – skuteczne metody i narzędzia 

W jaki sposób wyczyścić kostkę brukową przed kolejnymi etapami jej renowacji? Najczęstsze zanieczyszczenia na podjazdach, chodnikach, ścieżkach czy tarasach z kostki brukowej to piasek i ziemia oraz inne ślady biologiczne – glony czy mech. Zdarza się też, że pomiędzy kostką wdzierają się drobne roślinki, które próbują zasiedlać ten teren. 

Do usunięcia biologicznych zanieczyszczeń doskonałym rozwiązaniem jest umycie kostki np. z pomocą myjki ciśnieniowej. To prosty i bardzo skuteczny sposób na pozbycie się piasku, ziemi oraz innych osadów, które z czasem pojawiły się na kostce i zmieniły jej zabarwienie. 

Co jednak zrobić, gdy na kostkach brukowych pojawiły się trudne do usunięcia plamy, zwłaszcza te najgorsze, a więc np. tłuszcz z grilla czy olej? Najlepiej działać, gdy plama jest świeża – wtedy pomoże ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub inny odtłuszczacz. Do starszych plam można zastosować specjalistyczne środki do czyszczenia kostki brukowej – znajdziesz je w sklepach ogólnobudowlanych. Można też kupić preparat, który usunie mech i glony. Jeśli na kostce są plamy z farby, usuwa się je szpachelką oraz ciepłą wodą. 

Gdy pomiędzy kostkami pojawiają się roślinki jak np. trawa, możesz usunąć je ręcznie lub z pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych narzędzi. Odradzamy jednak stosowanie w ogrodzie inwazyjnych środków do usuwania chwastów. Są skuteczne, ale bardzo szkodliwe dla środowiska, żyjących w ogrodzie zwierząt, a nawet dla domowych pupili i dzieci. 

Gdy powierzchnia jest już właściwie oczyszczona, sucha i pozbawiona zabrudzeń, czas na kolejny etap renowacji starej kostki brukowej – malowanie specjalistyczną farbą do betonu.

Przed malowaniem kostkę brukową trzeba dokładnie umyć i oczyścić z plam i zabrudzeń. 

Wybór odpowiedniej farby do malowania kostki brukowej 

Jakiej farby użyć do malowania kostki brukowej? Renowacja betonu powinna być zrobiona wyłącznie przy wykorzystaniu specjalistycznych farb do tego rodzaju materiału. Tylko one skutecznie zabezpieczą beton przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. One też nadadzą trwałą powłokę i nowy kolor. 

Zwróć uwagę, aby farba do betonu była przystosowana do warunków zewnętrznych. Kostka brukowa jest przecież narażona nie tylko na ścieranie czy zabrudzenia, ale także na niskie, w tym ujemne temperatury, wiatr, deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. 

Do renowacji kostki brukowej polecamy farby do betonu marki RAFIL. Nasza propozycja to zestaw RAFIL Na Beton z Lakierem Poliuretanowym. Emalia ta przeznaczona jest do malowania podłoży betonowych. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na wodę i substancje chemiczne takie jak aceton, kwas siarkowy 10% czy olej silnikowy. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie warunków atmosferycznych. RAFIL Na Beton Lakier Poliuretanowy długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV.

Do pomalowania i zabezpieczenia kostki brukowej możesz użyć Lakieru RAFIL Na Beton oraz Lakieru Poliuretanowego RAFIL.

Krok po kroku: Malowanie kostki brukowej – optymalne techniki 

Jak pomalować kostkę brukową? Oto instrukcja krok po kroku z wykorzystaniem Lakieru RAFIL Na Beton oraz Lakieru Poliuretanowego RAFIL

 1. Oczyść beton ze wszelkich zanieczyszczeń, odtłuść, uzupełnij ubytki, przeszlifuj i dokładnie odpyl powierzchnię. 
 2. Jeśli kostka była już wcześniej malowana, sprawdź, czy nowa powłoka nie będzie reagować ze starymi podłożami. Nałóż warstwę emalii na niewielką powierzchnię i pozostaw na czas od 3 do 6 godzin. Zobacz, czy nowa powłoka się nie łuszczy i nie odkleja. 
 3. Starannie wymieszaj oba składniki. Zawartość opakowania z utwardzaczem (składnik 2) dodaj lakieru (składnik 1). Mieszankę pozostaw na 15 minut do homogenizacji.
 4. Po tym czasie możesz nakładać mieszankę na kostkę. Rób to przy pomocy wałka, pędzla lub natrysku hydrodynamicznego. Potrzebujesz 1-3 warstw powłoki.
 5. Nie musisz wcześniej gruntować starej, betonowej powierzchni farbą podkładową RAFIL Podkład Chlorokauczukowy. Warto to jednak zrobić, jeśli malujesz nowe podłoże betonowe. 
 6. Kolejne warstwy produktu nakładaj po minimum 24 godzinach. 

UWAGA! Mieszanka jest przydatna do stosowania przez 3 godziny, dlatego przygotowuj produkt na każdą warstwę osobno. 

Zabezpieczenie odnowionej kostki brukowej – jak przedłużyć trwałość efektu?

Jak sprawić, aby pomalowana kostka brukowa długo pozostała jak nowa? Utrzymuj betonową powierzchnię w czystości. Na bieżąco usuwaj mech, glony, piasek czy ziemię. Do likwidacji tego typu zabrudzeń używaj czystej letniej wody oraz szczotki z miękkim włosiem. Utrzymanie kostki brukowej w należytej czystości ma największy wpływ na jakość powłok malarskich.

Aby kostka brukowa długo zachowała swój ładny wygląd, trzeba ją regularnie myć i usuwać na bieżąco zanieczyszczenia biologiczne, pył i osady. 

Renowacja kostki brukowej z produktami RAFIL jest prostsza niż myślisz! Na każdym produkcie znajdziesz dokładną instrukcję. Sprawdź i odnów ścieżkę, podjazd czy chodnik, by zyskał nowy wygląd.