Jak odnowić ozdoby metalowe w ogrodzie? – porady eksperta

Bluszcz rosnący na betonowej powierzchni

Jak wybierać kolory farb do betonu? Porady eksperta

22 czerwca 2021
Metalowy grafitowy dach

Jak wybrać farbę na dach? 3 cechy, które powinna mieć dobra farba na dach

24 czerwca 2021
Bluszcz rosnący na betonowej powierzchni

Jak wybierać kolory farb do betonu? Porady eksperta

22 czerwca 2021
Metalowy grafitowy dach

Jak wybrać farbę na dach? 3 cechy, które powinna mieć dobra farba na dach

24 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Malowanie metalu na biało


Metalowe ozdoby do ogrodu mogą z biegiem czasu niszczeć, pokryć się rdzą czy śniedzią. Zwłaszcza jeśli sezon zimowy spędziły na zewnątrz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przywrócić im pierwotny wygląd (a może sprawić, że będą wyglądały jeszcze lepiej niż kiedyś?). Sprawdź, jak odnowić metalowe ozdoby ogrodowe, czym je pomalować i jak zabezpieczyć przed korozją.

Narzędzia i materiały do renowacji metalowych ozdób w ogrodzie?

Do odnowienia ozdób ogrodowych z metalu przydadzą Ci się następujące narzędzia i materiały:

• szczotka nylonowa, szlifierka lub gruboziarnisty papier ścierny – do usunięcia ognisk rdzy czy luźnych powłok starych farb,

• drobnoziarnisty papier ścierny – do wygładzenia powierzchni, zwłaszcza delikatnych, małych ozdób,

• pędzel – płaskim pędzlem pomalujesz większe powierzchnie, a okrągły sprawdzi się świetnie do odnawiania drobnych ozdób i zakamarków. Czy do malowania metalu można używać wałka? Tak, ale raczej nie będzie odpowiedni do odnawiania drobnych elementów,

Warto wiedzieć!

Chcesz pomalować ozdoby o nieregularnych kształtach? Możesz postawić na pistolet natryskowy, przy pomocy którego równo rozprowadzisz farbę nawet w trudno dostępnych miejscach.

• preparat odtłuszczający – do usuwania zanieczyszczeń,

• podkład antykorozyjny – by zabezpieczyć metalowe ozdoby ogrodowe przed rdzą,

• farba do malowania metalu,

• rozcieńczalnik do czyszczenia narzędzi,

• odkurzacz lub inne sprzęt do odpylenia drzwi,

• woda i ścierki.

Metalowe meble ogrodowe

Metalowe dekoracje ogrodowe – jak zabezpieczyć je przed korozją?

Wybór farby do malowania ogrodowych ozdób z metalu to ważny krok. Od tego, jaką emalię wybierzesz, zależeć będzie zarówno efekt wizualny, jak i to, czy Twoje ozdoby będą chronione przed rdzą i uszkodzeniami mechanicznymi.

Farba do malowania metalowych elementów wyposażenia ogrodu powinna być przeznaczona do malowania powierzchni znajdujących się na zewnątrz – nie możesz używać farb przeznaczonych wyłącznie do użytku wewnętrznego. Emalia musi być odporna na promieniowanie słoneczne, zmienne temperatury, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne.

Świetnie sprawdzi się np. farba Rafil CHLOROKAUCZUK, przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych, żeliwnych i betonowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Emalia tworzy na malowanych powierzchniach trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Pamiętaj, aby wcześniej nałożyć Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY, który tworzy matową, elastyczną powłokę oraz zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej. Połączenie tych dwóch produktów zapewnia wysoką trwałość powłoki i wieloletnią ochronę antykorozyjną.

Warto wiedzieć!

Dużą zaletą farby chlorokauczukowej Rafil jest dostępność różnych kolorów – dzięki temu możesz dobrać kolor ozdób ogrodowych np. do koloru ogrodzenia albo nadać im zupełnie nowy charakter.

Inną farbą, której możesz użyć, i która łączy w sobie funkcje gruntu i emalii, jest Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ. To antykorozyjna emalia przeznaczona do malowania powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz chroni malowane powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pod farbę Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ również możesz położyć dedykowany przez producenta podkład antykorozyjny, by zwiększyć ochronę przed rdzą.

Kolorowa metalowa ławka

Od czego zacząć renowację metalowych ozdób ogrodowych? Przygotowanie powierzchni

Zanim przejdziesz do malowania ozdób metalowych podkładem antykorozyjnym lub farbą, przygotuj dobrze powierzchnię. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia i odtłuszczenia metalu oraz usunięcia starych warstw farby. Wyczyszczenie i wyrównanie powierzchni sprawi, że farba będzie lepiej trzymać się podłoża, nie powstaną zacieki, efekt wizualny będzie satysfakcjonujący, a do tego Twoje ozdoby będą dobrze chronione przed korozją.

Oto, co warto zrobić krok po kroku:

1. Oczyść ozdoby ogrodowe z kurzu, nalotów, piasku i innych zanieczyszczeń.

2. Papierem ściernym lub szlifierką usuń słabo przyczepione powłoki malarskie (albo całkowicie pozbądź się starej farby).

3. Przy użyciu szczotki nylonowej lub papieru ściernego usuń ogniska rdzy.

4. Umyj i odpyl powierzchnię.

5. Pozbądź się tłustych plam przy pomocy specjalistycznego odtłuszczacza lub benzyny ekstrakcyjnej.

Zanim zaczniesz odnawiać ozdoby w ogrodzie i nałożysz podkład lub emalię, przeczytaj dokładnie zalecenia co do stosowania konkretnych produktów. Zwróć uwagę, ile warstw każdego preparatu trzeba nałożyć, jak długo odczekać między jednym malowaniem a drugim i w jakich warunkach malować.