Renowacja betonowych schodów w ogrodzie – krok po kroku

Ogrodzenie wykonane z betonowych płyt

Farby do betonu – rodzaje, właściwości i zastosowanie

29 lipca 2020
Malowanie starej rynny

Malowanie rynny ocynkowanej – poradnik krok po kroku

30 lipca 2020
Ogrodzenie wykonane z betonowych płyt

Farby do betonu – rodzaje, właściwości i zastosowanie

29 lipca 2020
Malowanie starej rynny

Malowanie rynny ocynkowanej – poradnik krok po kroku

30 lipca 2020
Pokaż wszystkie
Nowe betonowe schody w ogrodzie

Betonowe schody w ogrodzie to wybór na lata, jednak warunki atmosferyczne i upływ czasu mogą sprawić, że ich struktura zostanie osłabiona. Wtedy konieczna będzie renowacja schodów. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ją na własną rękę. Krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:

– kiedy konieczna jest naprawa betonowych schodów,
– jakie materiały będą Ci potrzebne,
– jak przebiega renowacja starych schodów betonowych.

Kiedy betonowe schody wymagają renowacji?

Dla jednych surowy i wysłużony wygląd betonu to atut, inni zaś akceptują tylko gładką powierzchnię i jednolity kolor. O renowacji betonowych schodów w ogrodzie nie powinna jednak decydować estetyka, ale bezpieczeństwo. Pamiętaj, że widoczne wykruszenia, odsłonięte pręty zbrojeniowe czy wyraźne pęknięcia świadczą o naruszeniu struktury betonu, co po dłuższym czasie może okazać się niebezpieczne. Luźne fragmenty betonu mogą się odłupać pod naciskiem, co stanowi realne zagrożenie dla każdego użytkownika.

Ważne!

Schody budowane z myślą o polskim klimacie powinny być wykonane z betonu mrozoodpornego o klasie C30/37 XF3 lub XF4, co zapewni im odporność nawet w najcięższych warunkach. Jeśli nie chcesz stosować dodatkowego wykończenia, rozważ użycie betonu architektonicznego o jednolitym kolorycie i gładkim wykończeniu.

Zareaguj, gdy tylko zauważysz pierwsze ubytki, dzięki czemu renowacja schodów betonowych będzie znacznie prostsza i szybsza niż wtedy, gdy dojdzie do poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych, wymuszających formowanie stopni od podstaw. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, ale też pieniądze, ponieważ dobrej jakości produkty do renowacji betonu bywają kosztowne i często są dostępne wyłącznie w dużych opakowaniach.

Zniszczone schody ogrodowe

Materiały do renowacji betonowych schodów

Wybór materiałów do renowacji betonowych schodów w ogrodzie zależy od poziomu zniszczenia konstrukcji. Niewielkie pęknięcia można po prostu wypełnić, ale przy poważnych ukruszeniach, wymagających rekonstrukcji schodów, konieczne będzie użycie kilku rodzajów produktów, które zapewnią przyczepność podłoża, wypełnienie i właściwe wykończenie powierzchni schodów. Są to:
żywica do sklejania rys i pęknięć składająca się z dwóch składników: bazy i utwardzacza, którymi po połączeniu wypełnisz ubytki;
preparat gruntujący, dzięki któremu masa naprawcza skuteczniej zwiąże się z podłożem;
preparat antykorozyjny do pokrycia zbrojenia – jeśli zaprawa, którą stosujesz, nie ma takich właściwości;
masa naprawcza jednowarstwowa lub trzy osobne produkty: zaprawa kontaktowa, wyrównująca i wypełniająca. W ten sposób wypełnisz ubytki lub uformujesz zupełnie nowe stopnie dzięki zastosowaniu produktu o odpowiednio gęstej konsystencji.
opcjonalnie zaprawa cementowa, która również umożliwia naprawę ubytków;
farba zabezpieczająca do betonu, na przykład Emalia Epoksydowa Rafil Betonmal, która jest odporna na ścieranie, wilgoć, uderzenia i która nadaje schodom właściwości antypoślizgowe.

Renowacja zniszczonych schodów z betonu

Renowacja starych schodów betonowych krok po kroku

1. Przygotuj schody betonowe do renowacji, pozbywając się luźnych fragmentów betonu – być może trzeba będzie je skuć. Jeśli przy okazji odsłonisz zbrojenie, możesz użyć metalowej szczotki, by pozbyć się korozji, ewentualnie, jeśli to konieczne, zastosować piaskowanie. Nie musisz usuwać całej rdzy, a tylko odstające płatki.
2. Tak przygotowaną powierzchnię trzeba odpylić, a następnie zmyć wodą, najlepiej pod wysokim ciśnieniem. Zrób to obficie, ponieważ masa naprawcza lepiej zwiąże się z mokrą powierzchnią betonu.
3. Po odpyleniu, ale przed zmoczeniem, możesz wypełnić pęknięcia za pomocą dwuskładnikowej żywicy naprawczej, którą wlejesz w szczeliny za pomocą lejka. To łatwiejszy sposób niż wypełnianie drobnych ubytków masą naprawczą, aczkolwiek wymaga zakupu dodatkowego produktu i przedłuża naprawę schodów.
4. Kolejnym krokiem jest gruntowanie powierzchni betonowych schodów w ogrodzie, dzięki czemu masa naprawcza lepiej zwiąże się z podłożem.
5. Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż wybraną masę naprawczą, dobraną pod kątem potrzeb i warunków, co zależy między innymi do tego, czy konieczne jest formowanie nowych krawędzi. Taka masa musi być gęsta. Formujesz ją dłońmi, a następnie szlifujesz betonowe schody, by nadać im odpowiedni kształt.
6. Ostatni krok to zabezpieczenie betonowych schodów odpowiednią emalią lub żywicą.