Czym i jak pomalować ogrodzenie betonowe – porady eksperta

Balustrada w jasnym kolorze

7 pomysłów na oryginalny kolor balustrady balkonowej – inspiracje

24 lutego 2021
Elewacja domu w kolorze żółtym

4 kolory ogrodzenia pasujące do żółtego domu – inspiracje

26 kwietnia 2021
Balustrada w jasnym kolorze

7 pomysłów na oryginalny kolor balustrady balkonowej – inspiracje

24 lutego 2021
Elewacja domu w kolorze żółtym

4 kolory ogrodzenia pasujące do żółtego domu – inspiracje

26 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
Fragment betonowego ogrodzenia


Wygląd betonowego płotu możesz zmienić samodzielnie, wykorzystując do tego odpowiednie farby. Sprawdź, czym i jak pomalować ogrodzenie betonowe, a także jak przygotować się do malowania.

Spis treści

 1. Jak przygotować betonowe ogrodzenie do malowania?
 2. Wskazówki dotyczące czyszczenia betonowego ogrodzenia
 3. Jaka farba na ogrodzenie betonowe będzie najlepsza?
 4. Wskazówka dotycząca spójnego wyglądu otoczenia
 5. Czy impregnować betonowe ogrodzenie przed malowaniem?
 6. Jak wykończyć ogrodzenie betonowe i kiedy je malować?

Jak przygotować betonowe ogrodzenie do malowania?

Zanim zaczniesz malowanie ogrodzenia betonowego, musisz dobrze przygotować powierzchnię. Należy oczyścić ją z warstw starej farby (zwłaszcza w miejscach, gdzie jest ona luźno związana, kruszy się i pęka), grzybów, pleśni i tłustych plam. Dzięki temu żywotność nowej farby znacznie się wydłuży, a efekty malowania będą satysfakcjonujące.

Przed malowaniem warto też wyrównać powierzchnię – wypełnić wszelkie ubytki i przeszlifować całe ogrodzenie. Na koniec konieczne jest dokładne odpylenie ogrodzenia. Najlepiej wykorzystać do tego odkurzacz.

Jeśli korzystasz z detergentów do czyszczenia betonu, spłucz je dokładnie wodą i zanim przystąpisz do malowania, pozwól betonowi dokładnie wyschnąć.

Wskazówki dotyczące czyszczenia betonowego ogrodzenia

Wskazówka! Czym oczyścić beton przed malowaniem?

• Do czyszczenia betonowego ogrodzenia możesz wykorzystać stalową szczotkę. Jeśli brud jest uporczywy, możesz postawić na szczotkę mechaniczną.
• W przypadku starych ogrodzeń dobrze sprawdzi się delikatne piaskowanie.
• By usunąć tłuste plamy, możesz wykorzystać bawełnianą szmatkę nasączoną rozpuszczalnikiem lub detergentem odtłuszczającym.
• Skutecznym sposobem czyszczenia betonu jest też używanie wody pod wyskim ciśnieniem.

Jaka farba na ogrodzenie betonowe będzie najlepsza?

Do malowania betonowego ogrodzenia nie możesz wykorzystać każdej farby. Musisz postawić na emalię o odpowiednich parametrach, która będzie dobrze współpracowała z podłożem, a do tego będzie odporna na wilgoć, promienie słoneczne, mróz czy inne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli płot usytuowany jest blisko drogi, może być narażony na uderzenia ziaren żwiru czy piasku, wypadających spod kół przejeżdżających samochodów.

Jaką farbą pomalować ogrodzenie betonowe? Możesz postawić np. na farby epoksydowe lub farby chlorokauczukowe. Tworzą one na betonowych powierzchniach bardzo twarde i elastyczne powłoki, odporne na uderzenia, ścieranie, czynniki atmosferyczne, a także chemikalia.

Wskazówka dotycząca spójnego wyglądu otoczenia

Wskazówka! Jak nadać spójny wygląd otoczeniu?

Jeśli chcesz, by otoczenie Twojego domu miało spójny styl, postaw na podobną kolorystykę ogrodzenia, bramy, furtki, dachu, parapetów czy rynien. Wykorzystanie zbliżonej palety barw sprawi, że otoczenie będzie miało harmonijny wygląd. Do malowania metalowych powierzchni możesz wykorzystać Emalię RAFIL Do Bram i Ogrodzeń lub Gruntoemalię RAFIL Radach Na Dach.

Czy impregnować betonowe ogrodzenie przed malowaniem?

To zależy od tego jakie są wskazania na opakowaniu i w karcie technicznej danego produktu. W przypadku farb z serii Rafil Chlorokauczuk nie stosujemy gruntu na beton a tylko i wyłącznie na metal. Z kolei przy farbie epoksydowej zagruntowanie podłoża zmieszaną farbą z dodatkiem rozcieńczalnika jest konieczne.

Jak wykończyć ogrodzenie betonowe i kiedy je malować?

Ogrodzenie betonowe należy malować w odpowiednich warunkach. Nie może być za zimno, za ciepło, zbyt wietrznie i wilgotno. Temperatura betonu powinna być wyższa niż 10°C, a temperatura otoczenia musi mieścić się w przedziale 10-35°C. Ponadto wilgotność względna powietrza nie powinna być wyższa niż 85%. Malowania nie należy przeprowadzać wtedy, gdy wieje porywisty wiatr, niedawno padało lub jest mgliście.

Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt malowania, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Przygotuj farbę – dokładnie ją wymieszaj, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
 • Wyrównaj powierzchnię ogrodzenia – usuń wszelkie ubytki i przeszlifuj całą powierzchnię.
 • Dokładnie oczyść powierzchnię – usuń wszystkie stare farby, grzyby, pleśń i tłuste plamy, aby zapewnić lepszą przyczepność nowej farby.
 • Jeśli korzystasz z detergentów do czyszczenia betonu, spłucz je dokładnie wodą i pozwól betonowi dokładnie wyschnąć.
 • Zagruntuj powierzchnię – zastosuj odpowiedni grunt, aby zapewnić lepszą przyczepność farby.
 • Nałóż farbę na ogrodzenie – wykorzystaj pistolet natryskowy lub wałek, aby równomiernie rozprowadzić farbę na powierzchni ogrodzenia.
 • Nałóż co najmniej dwie warstwy farby – odczekaj minimum 24 godziny między nałożeniem kolejnych warstw.
 • Poczekaj na całkowite utwardzenie się farby – zanim zaczynasz użytkować ogrodzenie, upewnij się, że farba jest w pełni utwardzona.

Malowanie ogrodzenia betonowego może być czasochłonnym zadaniem, ale jeśli wykonasz je zgodnie z zaleceniami producenta farby, uzyskasz trwałą i estetyczną powłokę, która przetrwa wiele lat.

Pamiętaj!

Jeżeli farba nie jest odporna na promienie UV, to jej kolory szybko wyblakną. Aby temu przeciwdziałać, warto zabezpieczyć farbę dodatkową warstwą specjalnego lakieru, jak Rafil NA BETON Lakier poliuretanowy.

Zobacz inne artykuły