Strona główna
Poradniki

5 pomysłów na kolor dachu pasujący do białych okien

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Białe okna to prawdziwa klasyka. Prezentują się świeżo, estetycznie i pasują do większości kolorów elewacji, w związku z czym można obserwować je w wielu budynkach – zarówno jedno, jak i wielorodzinnych. Planujesz budowę domu lub jego renowację i chcesz postawić na białą stolarkę okienną? Sprawdź, jaki kolor dachu do białych okien będzie najlepszym wyborem.

Inspiracja 1: białe okna i zielony dach

Nasza pierwsza propozycja nawiązuje do stylu rustykalnego. Powinna przypaść Ci do gustu, jeżeli lubisz małe, wiejskie domki, w których panuje przytulny, rodzinny, sielski klimat.

Dom z zielonym dachem i białymi oknami

Dach, pomalowany na naturalny odcień zieleni, bardzo ciekawie koresponduje z drewnianymi, zielonymi okiennicami, za którymi skrywają się białe okna z ozdobnymi szprosami. Biała elewacja stanowi doskonałe tło dla wyrazistych elementów, a przy tym sprawia, że całość prezentuje się lekko. Rustykalny dom, z białymi oknami i zielonym dachem, pięknie prezentuje się w otoczeniu zieleni, kwiatów i drzew.

Inspiracja 2: szary dach i białe okna

Duże, białe okna, ciemnoszary dach i drewniana elewacja – to elementy, które idealnie wpisują się w styl tradycyjny. Ta propozycja powinna spodobać się każdemu, kto w architekturze ceni prostotę i klasykę.

Dom z szarym dachem i białymi oknami

Dach w kolorze ciemnej szarości, antracytu lub grafitu, tworzy bardzo ciekawy i estetyczny kontrast dla jasnych okien. Interesującym elementem są szare elementy elewacji, nawiązujące do koloru dachu – obramowania okien, drzwi oraz krawędzi ścian. Czy szarość w połączeniu z bielą może prezentować się ciekawie? Oczywiście! Dobrym sposobem na przełamanie kolorystycznej nudy mogą być drzwi o soczystej, wyrazistej barwie – na przykład turkusowej.

Inspiracja 3: czerwony dach i białe okna

Czerwono-pomarańczowe dachówki i biała stolarka okienna jednoznacznie kojarzą się ze stylem kamienicznym, do którego mocno nawiązują współczesne trendy w architekturze: boho oraz industrialny.

Dom z czerwonym dachem i białymi oknami

Ciepły, intensywny kolor dachu dobrze komponuje się z neutralną bielą – zarówno stolarki okiennej, jak i elewacji. Aby uzyskać efekt, który będzie przywoływał na myśl piękne, staromiejskie kamienice, możesz zdecydować się na ozdobne okna, przecinane szprosami, ciężkie okiennice lub dwuskrzydłowe, drewniane drzwi wejściowe. Jeżeli zależy Ci na loftowym klimacie, możesz postawić na duże, pozbawione ozdób przeszklenia i ciemne, metalowe parapety oraz wyraźnie zaznaczone rynny.

Inspiracja 4: białe okna i niebieski dach

Lubisz iść pod prąd i zbaczasz z wytartych ścieżek? Być może zainteresuje Cię nasza kolejna propozycja – połączenie klasycznych, białych okien z oryginalnym, intensywnie niebieskim kolorem dachu oraz elewacji.

Dom z niebieskim dachem i białymi oknami

Wybór nietypowego koloru dla największych powierzchni zewnętrznej części domu – dachu i ścian – to spora odwaga. Sięgnięcie po kilka odcieni niebieskiego przy wykończeniu budynku – to brzmi jak prawdziwe szaleństwo! A jednak ostateczny efekt sprawia harmonijne, uporządkowane wrażenie. To wszystko dzięki połączeniu niebieskiego z klasycznymi, białymi elementami i zastosowaniu przemyślanych bloków kolorystycznych. Białe okna z ozdobnymi listwami korespondują z białymi elementami elewacji. Ciemnoniebieskie okiennice zostały dopasowane do koloru dachu.

Inspiracja 5: czarny dach i białe okna

Jeżeli lubisz minimalizm i styl nowoczesny, możesz zdecydować się na połączenie białych okien z czarnymi dachówkami. Boisz się, że efekt będzie zbyt surowy? Niepotrzebnie! Czarno-biały kontrast łatwo złagodzić można odpowiednimi dodatkami.

Dom z czarnym dachem i białymi oknami

Dom, utrzymany w monochromatycznych barw, prezentuje się przytulnie dzięki dużej ilości zieleni w otaczającym go ogrodzie, ozdobnym oknom oraz panelom elewacyjnym. Ważną rolę w czarno-białej stylizacji odgrywa także architektura ogrodowa. Wygodne, komfortowe meble, kominek, drewniana podłoga – to wszystko, pomimo neutralnych barw, podkreśla ciepły i rodzinny charakter domu.

{{recomended-product}}

Białe okna – jaki kolor dachu?

Jeżeli nasze inspiracje zachęciły Cię do zmiany koloru dachu, możesz zrobić to w łatwy sposób. Bez generalnego remontu i wymiany pokrycia. Wystarczy, że sięgniesz po RAFIL Radach Farbę Na Dach – emalię przeznaczoną do malowania ocynkowanych, stalowych i aluminiowych dachów.

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

RAFIL Radach farba na dach

  • Wydajność:
    do 12
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

  • Karta techniczna – zapis tworzony przez producenta, dotyczący konkretnego wyrobu, jego przeznaczenia, charakterystyki i stosowania.
  • Symbol wyrobu – każdy wyrób posiada dany symbol, który określa typ rodzaj i jego kolor, na tej podstawie wyrób jest identyfikowany.
  • Gęstość – masa 1 cm3 wyrobu oznaczana piknometrycznie w temp. 20°C; dla wyrobów dwuskładnikowych jest to wartość średnia, po zmieszaniu składników.
  • Punkt zapłonu (ang. flash point) – jest to najniższa temp. materiału malarskiego, w której wytworzy on pary substancji palnych wystarczających do zapłonu w określonych warunkach zapłonu.
  • Zużycie teoretyczne (ang. theoretical spreading rate) – wartość (i/m2; kg/m2; m2/l; m2/kg) podawana w danych technicznych farby; arytmetyczny wynik zależności zawartości substancji nielotnej i specyfikowanej grubości powłoki malarskiej.
  • Zużycie praktyczne - zależy od wielu czynników, między innymi od zużycia teoretycznego, chropowatości podłoża, metody i warunków nakładania, wielkości i rodzaju malowanej powierzchni, a także roli powłoki w zestawie; określa się iloczynem współ- zużycia praktycznego i zużycia teoretycznego farby.
  • Czas przydatności wyrobu do stosowania (ang. pot life) – max. czas, w którym wyrób lakierowy po zmieszaniu z utwardzaczem zachowuje swoje właściwości i nadaje się do nanoszenia na podłoże.
  • Czas schnięcia (ang. drying time) czas przejścia ciekłej powłoki malarskiej w stałą powłokę o określonych własnościach fizycznych i mechanicznych w danej temp.
  • Porowatość (ang. porosity) – zależy w głównej mierze od użytego pigmentu, charakteryzuje ją obecność w powłoce otworków i kanalików sięgających do podłoża.
  • Przepuszczalność (ang. permeability) – charakteryzuje zdolność przepuszczania gazów lub par przez powłokę, zależy od własności fizykochemicznych, grubości powłoki.
  • Przyczepność (ang. adhesion) – zdolność powłoki do wiązania się z podłożem lub poprzednią warstwą.
  • Trwałość powłoki (ang. durability) – przypuszczalny czas „życia” powłoki malarskiej do pierwszej głównej renowacji.
  • Wydajność - powierzchnia (w m2), która może być pokryta daną ilością wyrobu lakierowego tworzącego powłokę o wymaganej grubości; zależy od warunków stosowania, złożoności geometrycznej konstrukcji, warunków atmosferycznych itp.
  • Powłoka termoodporna – odporna na długookresowy wpływ temp. powyżej 150°C.
  • Emalia (ang. top coat) – wyrób malarski pigmentowany o wysokich walorach dekoracyjnych, zwłaszcza barwie i połysku. Jako warstwy nawierzchniowe – emalie – muszą być odporne na wpływ zewnętrznych czynników korozyjnych np. promieniowanie słoneczne.
  • Farba (ang. primer) – materiał malarski pigmentowany, tworzący powłokę kryjącą – która ma przede wszystkim spełniać funkcje ochronne. Farby tego typu (gruntujące, przeciwrdzewne) nanoszone są bezpośrednio na podłoże i zawierają składniki powstrzymujące procesy korozyjne. Powinny charakteryzować się głównie dobrą przyczepnością do podłoża.
  • Farba do czasowej ochrony – chroni czasowo przed działaniem czynników atmosferycznych i korozyjnych (najczęściej przez okres 6 m-cy na czas montażu, transportu, składowania).
  • Farba, emalia tiksotropowa – zawiera dodatki powodujące efekt zmniejszania się lepkości pozornej (upłynnienie) w czasie działania naprężeń ścinających (mieszanie, rozcieranie pędzlem).
  • Farba na gorzej przygotowane podłoże (ang. surface tolerant) – przeznaczona do gruntowania, tolerująca gorzej przygotowane powierzchnie. Posiada właściwości: stabilizacji, przetwarzania i penetracji rdzy.
  • Farby chemoutwardzalne (ang. chemical curing paints) – produkt malarski składający się z dwu lub trzech składników (żywica + utwardzacz) mieszanych bezpośrednio przed aplikacją.
  • Farba grubopowłokowa (ang. high build) – materiał malarski dający grubszą powłokę suchą niż powszechnie stosowane materiały.
  • Lakier (ang. varnish) – wyrób malarski niepigmentowany dający w efekcie powłokę przeświecalną.
  • Pigmenty (ang. pigments) – są to substancje nierozpuszczalne w spoiwie farby a ulegające w nim zdyspergowaniu. Charakterystyczne dla nich są następujące własności: barwa, zdolność krycia, niekiedy zdolności ochronne i przeciwrdzewne.
  • Rozcieńczalnik (ang. thinner) – lotna ciecz nie rozpuszczająca substancji błonotwórczej. Po dodaniu do materiału malarskiego nie powoduje niekorzystnych objawów. Dodatek rozcieńczalnika wymagany może być w przypadku nadmiernego zgęstnienia wyrobu wskutek zbyt długiego lub nieodpowiedniego przechowywania. Należy jednak pamiętać, że dodatek nawet małej ilości rozcieńczalnika może spowodować duże zmiany w grubości powłoki (szczególnie dla wyrobów tiksotropowych).
  • Rozpuszczalnik (ang. solvent) – ciecz rozpuszczająca substancje błonotwórczą (spoiwo). Przy doborze rozpuszczalnika zwrócić trzeba uwagę m. in. na: zdolność rozpuszczania, lotność, temp. zapłonu, toksyczność, zapach itp.
  • Substancja nielotna; części stałe (ang. solids) – łączna zawartość substancji błonotwórczych, pigmentów, wypełniaczy i innych składników materiału malarskiego pozostająca na powierzchni malowanej w procesie schnięcia powłoki.

Terminy, określenia, nazwy

Przeczytasz w 5 min

Dbanie o odpowiednią kondycję powłok malarskich to obowiązek każdego, kto chce utrzymać maszynę rolniczą w dobrej kondycji. Zwłaszcza że urządzenia tego typu muszą znosić naprawdę wiele! Ziemia, wilgoć, substancje chemiczne wykorzystywane w gospodarstwie, piasek i kamienie – to tylko przykłady czynników, które na co dzień zagrażają powierzchni maszyn i stwarzają ryzyko pojawienia się korozji. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować powierzchnię do malowania i przekonaj się, jaka farba do maszyn rolniczych zapewni najlepszy efekt estetyczny i ochronny.

Malowanie maszyn rolniczych – przygotowanie podłoża krok po kroku

Aby przygotować maszynę do malowania, postępuj według poniższych wskazówek.

  1. Dokładnie umyj maszynę rolniczą, pozbywając się takich zanieczyszczeń, jak ziemia, błoto, fragmenty roślin, olej czy ślady substancji chemicznych. Najlepiej, jeżeli do mycia użyjesz specjalistycznego produktu, np. płynu do czyszczenia ciągników czy kombajnów.
  2. Pozbądź się łuszczącej warstwy starej farby oraz śladów rdzy. Możesz wykorzystać do tego celu ręczną, drucianą szczotkę do metalu. Jeżeli renowacja obejmuje duże elementy maszyny, dobrym rozwiązaniem może okazać się szlifierka.
  3. Powierzchnię maszyny dokładnie przetrzyj papierem ściernym, aby uzyskać efekt zmatowienia. Ponownie, możesz zrobić to ręcznie lub przy pomocy szlifierki.
  4. Umyj maszynę, aby usunąć pył, kurz oraz brud, jaki powstał podczas pracy.
  5. Odtłuść powierzchnię maszyny rolniczej przy użyciu RAFIL Preparat Do Odtłuszczania. Produkt należy wymieszać z wodą, a następnie nanieść na wybraną powierzchnię przy pomocy szmatki, gąbki, szczotki lub myjki wysokociśnieniowej.

Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu maszyny rolniczej możesz przejść do kolejnego etapu renowacji, czyli malowania.

Naprawianie maszyny rolniczej

Farba do maszyn rolniczych – jak wybrać odpowiedni produkt?

Farba do maszyn rolniczych musi wyróżniać się doskonałą trwałością, zapewniać ochronę przed korozją, a przy tym sprawdzać się na różnych powierzchniach – od eksponowanych elementów maszyny, po jej wnętrze i części funkcjonalne, wymagające zabezpieczenia przed rdzą. W wymagania te najlepiej wpisuje się RAFIL Chlorokauczuk – farba poliuretanowa do maszyn rolniczych, urządzeń mechanicznych oraz konstrukcji budowlanych. Do jej niezwykłych właściwości zaliczyć można m.in.:

Trwała i elastyczna powłoka malarska – emalia tworzy na malowanej powierzchni powłokę, która wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy uderzenia. To niezwykle ważne podczas pracy w trudnych warunkach, na jakie każdego dnia narażona jest maszyna rolnicza.

Zwiększona odporność na trudne warunki pogodowepowłoka malarska jest odporna na czynniki atmosferyczne, takie jak opady, skrajne temperatury czy działanie promieni UV.

Gwarancja Ochrony przed korozją – połączenie emalii CHLOROKAUCZUK z produktem RAFIL Podkład Chlorokauczukowy to najlepsza ochrona maszyny rolniczej przed destrukcyjnym działaniem rdzy. Producent po spełnieniu warunków, zapewnia Gwarancję Ochrony przed korozją przez 8 lat!

{{recomended-product}}

Oprócz wyjątkowych właściwości ochronnych RAFIL Chlorokauczuk zapewnia również doskonały efekt estetyczny. Emalia dostępna jest w aż 20 kolorach, dzięki czemu bez problemu wybierzesz odcień idealny dla swojej maszyny.

Jak malować maszyny rolnicze?

Kiedy przygotujesz powierzchnię i wybierzesz odpowiednią farbę do maszyn rolniczych, możesz przejść do ostatniego etapu renowacji. O czym pamiętać podczas malowania?

Zagruntuj powierzchnię przy użyciu RAFIL Podkład Chlorokauczukowy – wystarczy jedna warstwa produktu (w przypadku części szczególnie narażonych na korozję, możesz nałożyć drugą warstwę podkładu, po 20-90 minutach lub po 10 dniach). Produkt możesz nanosić przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku.

Odczekaj 1 godzinę i nałóż na maszynę pierwszą warstwę emalii RAFIL Chlorokauczuk. Po upływie 30-120 minut nałóż drugą warstwę (jeżeli nie uda Ci się zachować wymaganego odstępu czasowego, drugą warstwę emalii nałóż nie wcześniej niż po 5 dniach od pierwszej). W razie potrzeby możesz nałożyć trzecią warstwę farby, przy zachowaniu takich samych odstępów czasowych.

O czym pamiętać malując maszyny rolnicze?

Przeczytasz w 5 min

Planujesz malowanie ogrodzenia? Koszt takiej pracy zależy od wybranego rodzaju farb do ogrodzenia i innych produktów, od wielkości płotu i zakresu prac, w tym przygotowania ogrodzenia do malowania. Jak to policzyć? Podpowiadamy!

Chcesz odnowić ogrodzenie wokół domu i zastanawiasz się, ile kosztuje malowanie ogrodzenia metalowego, z siatki, z drewna czy z betonu? Sprawdź, co wziąć pod uwagę, tworząc kosztorys, a także jakie są ceny farb, impregnatów i innych produktów do renowacji ogrodzeń. Jako przykład posłużą nam niezawodne produkty RAFIL.

Co uwzględnić w kosztorysie malowania ogrodzenia – ceny, metraż, narzędzia, farby

To, ile kosztuje malowanie ogrodzenia, zależy od kilku czynników. Koszty mogą się różnić w zależności od surowca, z jakiego wykonano płot, a także jego wielkości, konstrukcji i stanu. Najwięcej farby oraz impregnatów zużyjesz, malując pełny płot, np. betonowy czy drewniany, najmniej na pomalowanie ogrodzenia z siatki. Cena będzie też uzależniona od sposobu malowania i użytej do tego techniki, a także od kosztów impregnatów i farb oraz cen narzędzi (jeśli ich nie masz).

Za najwydajniejsze i najefektywniejsze uchodzi malowanie natryskowe przy użyciu specjalnego pistoletu, jednak jeśli nie masz takiego sprzętu, do kosztorysu należy doliczyć cenę jego zakupu lub wypożyczenia, co podniesie ostateczny koszt malowania ogrodzenia.

Kiedy warto pomalować ogrodzenie natryskowo? Malowanie pistoletem malarskim jest znacznie szybsze niż pędzlem. Możesz pokryć farbą dużą powierzchnię w krótkim czasie, co oszczędza czas i wysiłek. Co więcej, malowanie natryskowe zapewnia równomierne i gładkie wykończenie, wolne od smug i zacieków. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych powierzchni takich jak ogrodzenia. Pistolet malarski pozwala również na dokładne pokrycie trudno dostępnych miejsc jak narożniki i zakamarki.

Ile kosztuje sprzęt do malowania natryskowego? Najprostsze i najmniejsze zestawy znajdziesz już za kilkaset zł. Lepszej jakości sprzęt to kwota kilku tysięcy zł. Profesjonalny – nawet kilkunastu tysięcy. Przy jednorazowym malowaniu ogrodzenia koszt ten może okazać się za wysoki. W takim wypadku lepiej sprzęt wypożyczyć. Cena wynajmu sprzętu zaczyna się od ok. 100 zł za dobę.

Pamiętaj też, że nie wszystkie rodzaje farb do ogrodzenia nadają się do metody natryskowej – sprawdź to przed rozpoczęciem prac.

Malowanie proszkowe ogrodzenia – cena

Malowanie proszkowe to skuteczny i efektywny sposób malowania powierzchni aluminiowych, żeliwnych czy stalowych. Ceny takiego malowania są zróżnicowane i uzależnione m.in. od rodzaju podłoża czy ogólnego stanu powierzchni przed malowaniem.

Cena malowania proszkowego ogrodzenia z surowej stali to zwykle około 30 zł/m2. Jeśli malowanie poprzedzone jest nałożeniem podkładu, wówczas cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Jeśli konieczne jest także wykonanie piaskowania ogrodzenia, do ostatecznej kwoty należy zwykle doliczyć 20-30 zł za m2. Stawki te mogą się oczywiście różnić w zależności od oferty danego wykonawcy.

Co daje malowanie proszkowe? Zapewnia doskonałą ochronę przed rdzą i korozją, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku ogrodzeń metalowych, które są narażone na działanie czynników związanych z wilgocią, mrozem czy promieniowaniem UV. Powłoka proszkowa jest bardzo twarda i odporna na zarysowania, uderzenia i pęknięcia. Dzięki temu ogrodzenie będzie wyglądać lepiej przez dłuższy czas. Powłoka proszkowa jest również odporna na działanie wielu chemikaliów, co czyni ją idealnym wyborem dla ogrodzeń w miejscach narażonych na działanie soli, detergentów lub innych substancji chemicznych.

Zielona farba do ogrodzenia

Jak liczyć malowanie ogrodzenia? Ceny farb, gruntów i impregnatów

By oszacować koszty malowania, należy zmierzyć powierzchnię ogrodzenia i sprawdzić wydajność farby, której będziesz używać. Informacje na ten temat znajdziesz na kartach technicznych produktów malarskich.

Dobre farby do metalu, takie jak RAFIL Do Bram i Ogrodzeń, mają wydajność do 10 m2/l. Farby do betonu mogą mieć wydajność do 12 m2/l. Produkty do drewna, takie jak bejce czy lakierobejce, wystarczają zwykle na pomalowanie większej powierzchni, ale warto pamiętać, że nie zapewniają one 100% krycia. Dla porównania litr lakierobejcy może wystarczyć na pomalowanie do 20 m2 ogrodzenia, a litr bejcy aż do 80 m2 ogrodzenia. Pamiętaj jednak, że podane przez producenta parametry dotyczą jednej warstwy, a najczęściej ogrodzenie trzeba pomalować minimum dwa razy.

Jak liczyć malowanie ogrodzenia? Ceny farb są uzależnione od ich rodzaju, parametrów technicznych czy producenta. Na przykład 1 l antykorozyjnej farby do metalu czy gruntoemalii do dachów, rynien i parapetów (którą pomalujesz także ogrodzenie metalowe i z siatki) może kosztować około 38-45 zł. Podobne są koszty farb do betonu. Litr dobrej lakierobejcy to 40-50 zł, a litr bejcy to 35-45 zł. Do kosztów farby należy doliczyć też koszty impregnatów lub gruntów oraz ewentualnie lakierów. Ceny impregnatów ochronnych do drewna oscylują zwykle w przedziale 10-20 zł/l. Litr gruntoemalii na rdzę może kosztować 30-35 zł, a koszt litra lakieru to średnio 20-30 zł.

Malowanie metalowego ogrodzenia

Ile kosztuje malowanie ogrodzenia? Cena dodatkowych materiałów

Aby odnowić ogrodzenie, często potrzebne są nie tylko farby, impregnaty czy grunty. W zależności od tego, z czego wykonany jest Twój płot, warto wziąć też pod uwagę możliwość zakupu środków, takich jak:

  • szpachla do drewna, dzięki której wypełnisz ubytki w drewnie – może kosztować około 10 zł za opakowanie o pojemności 250 ml;

  • preparat odrdzewiający do usuwania ognisk rdzy oraz preparaty antykorozyjne – ceny są urozmaicone. Na rynku dostępne są preparaty w cenie 20 zł/l oraz środki o pojemności 0,5 l w cenie 60-70 zł;

  • zaprawa wyrównująca lub mieszanka cementu, piasku i wody do uzupełniania ubytków w ogrodzeniu betonowym – produkty te nie są zwykle drogie. Na przykład worek cementu kupisz już za 15 zł, a zaprawę wyrównującą za 15-30 zł;

  • benzyna ekstrakcyjna lub środek do usuwania plam z metalu – nawet 5 zł za 0,5 l.

Pamiętaj też, by do kosztów malowania ogrodzenia doliczyć cenę narzędzi, takich jak wałki, pędzle, kuwety, papier ścierny, szczotka do usuwania rdzy, odzież ochronna, rękawiczki czy okulary.

Podsumowanie

Oszacowanie kosztów malowania ogrodzenia należy zacząć od starannego zmierzenia powierzchni ogrodzenia i sprawdzenia, jakich zabiegów wymaga przygotowanie ogrodzenia do malowania.

Drugi etap to wybór właściwego rodzaju farby do ogrodzenia. Z gamy produktów RAFIL polecamy:

  • RAFIL Do Bram i Ogrodzeń — antykorozyjna emalia przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych: stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na uderzenia. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Aby zapewnić pełną ochronę przed korozją, stosuj ją z podkładem RAFIL Podkład Antykorozyjny.
  • RAFIL Chlorokauczuk – farba chlorokauczukowa przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Może być również stosowana do dekoracyjnego malowania podłoży betonowych i tynków cementowo wapiennych. Bardzo odporna na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.
  • RAFIL Prosto Na Rdzę — specjalistyczna gruntoemalia 3 w 1 stosowana bezpośrednio na powierzchnie stalowe i żeliwne eksploatowane na zewnątrz. Nadaje się do nakładania na niewielkie ogniska rdzy. Zwiększona odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Regularne malowanie metalowego ogrodzenia to inwestycja, która się opłaca. Chroni ogrodzenie przed uszkodzeniami, poprawia jego wygląd i wydłuża żywotność. Zaplanuj budżet na to zadanie, wybierz farby RAFIL i Ciesz Się Swoim Odnowionym Ogrodzeniem!

Jak oszacować koszty malowania ogrodzenia – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Postawienie betonowego grilla to inwestycja, która nie należy do najtańszych, ale zwykle z takiej konstrukcji można korzystać przez długie lata – wystarczy co jakiś czas go odnawiać. Sprawdź, czym pomalować grill betonowy, jaką farbę wybrać i jak przygotować się do malowania.

Jak odnowić betonowy grill, krok 1. Wybór odpowiedniego dnia

Malowanie betonowego grilla zwykle przeprowadza się na zewnątrz. Jeśli i Ty będziesz malować grill na powietrzu, wybierz pogodny, ciepły dzień. Temperatura nie powinna być niższa niż 10°C i wyższa niż 25°C, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%. Jeśli wieje porywisty wiatr, lepiej przełożyć malowanie na inny dzień.

Pamiętaj, że podczas malowania jakichkolwiek powierzchni wewnątrz konieczne jest zadbanie o dobra wentylację pomieszczeń.

Czyszczenie betonu z zabrudzeń

Jak odnowić betonowy grill, krok 2. Przygotowanie powierzchni

Aby odnawianie betonowego grilla było skuteczne, zanim przejdziesz do właściwego malowania, musisz dobrze przygotować powierzchnię. Jeśli na grillu pozostaną fragmenty starej, luźnej farby, plamy po tłuszczu czy resztki sadzy lub inne zanieczyszczenia, renowacja może nie przynieść zamierzonych efektów – farba nie będzie dobrze przylegać, malowanie będzie utrudnione, a efekt niezadowalający.

Jeśli grill był wcześniej malowany, usuń farbę, która jest luźno związana, łuszczy się i odpada. To samo zrób z betonem, który wcześniej nie był pomalowany, a na którym widać uszkodzenia. Możesz też przeszlifować powierzchnię i na koniec koniecznie ją odpylić. Wyrównanie powierzchni sprawi, że farba będzie się lepiej trzymać.

Odtłuść powierzchnię grilla i usuń wszelkie zanieczyszczenia. Możesz do tego wykorzystać wodę lub wodę z detergentami. Najlepiej sprawdzi się mycie pod ciśnieniem. Jeśli korzystasz z detergentów, na koniec dokładnie spłucz je czystą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Wskazówka! Malowanie nowego grilla z betonu

Jeśli chcesz pomalować betonowy grill, który dopiero został postawiony, nie spiesz się z tym. Sezonowanie betonu powinno trwać minimum 4 tygodnie. Dopiero po tym czasie powierzchnia będzie wystarczająco sucha i utwardzona.

Krok 3. Jaką farbą pomalować grill betonowy?

Wybór farby na grill betonowy to jeden z ważniejszych etapów odnawiania powierzchni. Musisz postawić na emalię, która będzie tworzyć elastyczną, wodoodporną powłoką, odporną na ścieranie i działanie trudnych warunków atmosferycznych. Farba powinna charakteryzować się także dobrą przyczepnością do podłoża.

Możesz postawić np. na farbę RAFIL Chlorokauczuk. Emalia ta jest przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania nie tylko betonu, ale także powierzchni stalowych i żeliwnych. Możesz ją wykorzystać do malowania ogrodzeń, barierek, maszyn, urządzeń mechanicznych czy tynków cementowo-wapiennych. Dostępne są różne kolory farby, która oprócz świetnych parametrów technicznych zapewnia też głęboki i trwały odcień.

Odnawianie grilla z betonu

Czym pomalować betonowy grill? Wybór narzędzia

Betonowe powierzchnie możesz malować natryskowo lub tradycyjnie – przy pomocy pędzla lub wałka. Wałki umożliwiają szybkie malowanie dużych powierzchni, małe (okrągłe i płaskie) pędzle będą natomiast odpowiednie do malowania trudno dostępnych miejsc. Im bardziej nierówna jest powierzchnia, tym dłuższe powinno być włosie wałka.

Krok 4. Malowanie betonowego grilla

W zależności od tego, jakiej farby używasz, możesz pod nią położyć farbę gruntującą. Jeśli korzystasz z emalii RAFIL Chlorokauczuk, gruntowanie nie będzie konieczne.
Zanim przystąpisz do malowania, przeczytaj dokładnie instrukcje producenta. Różne farby mogą mieć odmienne parametry techniczne i mogą wymagać zastosowania dodatkowych preparatów, takich jak rozcieńczalniki.

{{recomended-product}}

Farbę dokładnie wymieszaj, a potem przejdź do malowania. Najlepiej nałożyć dwie-trzy cienkie warstwy emalii, zamiast jednej grubej, w dostępach 30-120 minut.

Czym zaimpregnować grill betonowy?

Jeśli wybierzesz dobrą farbę, która odpowiednio zabezpieczy powierzchnię przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych, wilgoci czy uszkodzeń mechanicznych, dodatkowa impregnacja grilla betonowego nie będzie konieczna.

Jeśli chcesz zabezpieczyć grill betonowy na zimę, zadbaj przede wszystkim o ruszty. Wyczyść je dokładnie, naoliw (możesz do tego wykorzystać nawet zwykły, jadalny olej) i, jeśli to możliwe, schowaj na zimę.

Jak odnowić i pomalować betonowy grill – poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie