Strona główna
Poradniki

Pergola metalowa − jak zrobić i jak zabezpieczyć materiał

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Pergola ogrodowa to element architektury ogrodowej, który najczęściej służy do podtrzymywania roślin pnących i zwisających jak wisteria czy powojniki. Jak zrobić pergolę metalową i jak ją zabezpieczyć przed rdzą? Sprawdź nasze wskazówki. 

Spis treści:

  1. Jaką pergolę tarasową i ogrodową wybrać?
  2. Jak zrobić pergolę metalową?
  3. Jak przygotować pergolę przed malowaniem?
  4. Wybór odpowiedniej farby do zabezpieczenia i malowania pergoli
  5. Krok po kroku: zabezpieczenie pergoli – jak przedłużyć trwałość pergoli ogrodowej

Pergole ogrodowe, tarasowe i pergole na balkon najczęściej wykonuje się z drewna lub z metalu. Mają zwykle formę opartą na prostokątnej podstawie ze słupów i ażurowych ściankach, z dachem lub bez. Na rynku znaleźć można proste konstrukcje oraz modele bardziej zaawansowane, z zadaszeniem i systemami przesuwnych ścianek. 

W artykule znajdziesz wskazówki, jaki rodzaj pergoli wybrać. Podpowiemy również, w jaki sposób zabezpieczyć metal przed warunkami zewnętrznymi i jak sprawić, aby pergola ogrodowa służyła nam wiele lat. 

Metalowa pergola w nowoczesnym stylu. Wszystkie metalowe konstrukcje zabezpieczysz przy pomocy środków RAFIL, np. RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. 

Jaką pergolę tarasową i ogrodową wybrać?

Pergola to konstrukcja, która może mieć wiele zastosowań. Najczęściej spotyka się wolnostojące niewielkie pergole, które służą do podtrzymywania roślin pnących i ozdoby ogrodu. Miewają kształty proste lub bardziej fantazyjne, czasem są dodatkowo wyposażane w ławki czy donice. 

Nieco bardziej wyszukaną formę mają pergole z daszkiem w kształcie łuku. Taki rodzaj pergoli urozmaica ogród i pasuje szczególnie do stylu rustykalnego, francuskiego czy romantycznego. 

W nowoczesnych projektach domów coraz częściej spotyka się pergole na taras przylegające do ściany domu. Ich podstawowe zadanie to zadaszenie tarasu i osłonięcie go przed promieniami słonecznymi latem, a jesienią i zimą przed chłodem oraz deszczem. Takie konstrukcje bywają bardzo rozbudowane – mają dekoracyjne elementy jak podesty, ławki, donice. Czasami służą nawet jako rodzaj zimowego ogrodu – wyposaża się je w przesuwne przeszklenia oraz dach. 

Pergolę możesz kupić w sklepie, zlecić na indywidualne zamówienie lub wykonać samodzielnie. Ta ostatnia opcja jest na pewno opłacalna ekonomicznie, ale trzeba znać się na majsterkowaniu. Jeśli będzie to metalowa pergola – niezbędna jest umiejętność spawania i odpowiedni sprzęt. 

Ażurowa pergola ogrodowa z miejscem do relaksu.

Pergola metalowa − jak zrobić? 

Planując pergolę na balkon czy do ogrodu, do wyboru masz dwie opcje: konstrukcję drewnianą lub metalową. Obie mają swoje zalety i ady. Drewno łatwo się obrabia. Daje dużo możliwości aranżacyjnych, ale jest bardzo podatne na warunki atmosferyczne. Pod wpływem wilgoci i promieni słonecznych dosyć szybko się niszczy. 

Jeśli zależy Ci na konstrukcji o dużej trwałości, wybierz pergolę metalową. Może być stalowa lub aluminiowa – wybór materiału zależy przede wszystkim od Twojego budżetu. Czy pergolę metalową da się wykonać samodzielnie? Jak najbardziej. Musisz jednak mieć trochę wiedzy w zakresie obróbki metalu oraz sprzęt do spawania. 

Aby wykonać własnoręcznie prostą pergolę z metalu, będziesz potrzebował metalowych elementów konstrukcji – profili, płaskowników czy rur. Najpierw starannie zaprojektuj swoją pergolę. Jeśli chcesz, aby miała dach – niezbędny będzie także materiał na zadaszenie tarasu, najczęściej jest to przezroczyste tworzywo lub szkło. Nie zapomnij o sprzęcie do spawania. 

Najważniejszym elementem konstrukcji pergoli są słupy podtrzymujące, które decydują o stabilności konstrukcji. Wygląd pergoli należy dopasować do stylu architektonicznego domu, ogrodu oraz innych elementów małej architektury. Do umocowania pergoli w ziemi potrzebujesz fundamentu z betonu lub specjalnych kotw, które pozwolą uniknąć kontaktu konstrukcji z ziemią. 

Gdzie postawić pergolę z metalu?

Do wyboru masz konstrukcję przylegającą do budynku (np. zadaszającą taras) lub wolnostojącą. W przypadku tej ostatniej warto pamiętać, by orientować ją zgodnie ze stronami świata. Najlepiej, aby pergola była usytuowana w kierunku wschód-zachód. 

Pergola, która jest połączona z domem, będzie nieco łatwiejsza i tańsza w budowie. Ściana domu zastąpi tu jedną ze ścian pergoli. Z kolei pergole wolnostojące dają wiele możliwości aranżacyjnych. Te metalowe są lekkie, eleganckie i doskonale pasują do różnych stylów ogrodu. 

Prosta pergola ogrodowa wykonana z czterech słupów podtrzymujących i poziomej kwadratowej konstrukcji, do której przymocowano zasłony. 

Jak przygotować pergolę przed malowaniem?

Gdy przygotowałeś już pergolę, kolejny etap to zabezpieczenie jej przed warunkami zewnętrznymi. Metal to materiał podatny na rdzewienie, dlatego użycie specjalnej farby antykorozyjnej jest tu koniecznością. 

Zanim zabierzesz się za malowanie pergoli, dobrze przygotuj podłoże. Powinno być czyste, suche, pozbawione ognisk rdzy i korozji, śladów tłuszczu, oleju, soli, kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Przed malowaniem warto całą powierzchnię przemyć wodnym roztworem preparatu RAFIL Preparat Do Odtłuszczania

Wybór odpowiedniej farby do zabezpieczenia i malowania pergoli

Jaki produkt wybrać do zabezpieczenia pergoli metalowej przed korozją i warunkami zewnętrznymi? Nasza propozycja to RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. To antykorozyjna emalia, która przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych, stalowych, ocynkowanych lub aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. 

RAFIL Do Bram i Ogrodzeń tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na uderzenia. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Daje długotrwały efekt dekoracyjny malowanych powierzchni. W zestawieniu z RAFIL Podkład Antykorozyjny zabezpiecza przed korozją na wiele lat. 

Drugą opcją jest farba chlorokauczukowa RAFIL Chlorokauczuk. Przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. 

Farba tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną malowanych powierzchni metalowych w zestawieniu z produktem RAFIL Podkład Chlorokauczukowy. Jest odporna na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo, można nią malować też powierzchnie betonowe, co sprawdzi się w przypadku nowoczesnych pergoli przylegających do domu. 

Nowoczesna pergola metalowa służąca jako zadaszenie tarasu.

Krok po kroku – jak przedłużyć trwałość pergoli ogrodowej

Jak pomalować metalową pergolę i zabezpieczyć ją przed korozją? Oto wskazówki krok po kroku. Jako przykład służy farba RAFIL Do Bram i Ogrodzeń

  1. Starannie wymieszaj farbę. Dla opakowań powyżej 5 l i większych zastosuj mieszanie mechaniczne. Gdy malujesz pergolę, co ok. godzinę ponownie przemieszaj farbę. Unikniesz w ten sposób nałożenia niejednorodnej powłoki.
  2. W razie potrzeby dodaj maksymalnie 5% rozcieńczalnika.
  3. Maluj w temperaturze od +5°C do +25°C. Podłoże powinno mieć od +5°C do +35°C i o 3°C więcej od temperatury punktu rosy, natomiast wilgotność powietrza do 80%.
  4. Farbę nakładaj miękkim pędzlem, wałkiem lub przez natrysk.
  5. Następną warstwę nakładaj w odstępie co najmniej 3 h od pomalowania poprzedniej. Cała powłoka utwardza się ok. 3 dni. 

Pergola metalowa to piękna dekoracja ogrodu i sposób na estetyczne podtrzymywanie roślin pnących. Możesz też stworzyć w ten sposób uroczy kącik do relaksu na tarasie czy balkonie. Pamiętaj, aby metalową pergolę zabezpieczyć przed warunkami pogodowymi, stosując odpowiednie środki RAFIL!

Ostatnie wpisy

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również


Malowanie aluminium może być łatwe i przyjemne – wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do planowanej pracy. Sprawdź, jak powinno wyglądać czyszczenie aluminium z rdzy oraz starych powłok malarskich i jak przygotować powierzchnię do malowania. Dowiedz się, jaką farbę wybrać i o czym pamiętać, aby cieszyć się długotrwałymi efektami.

Aluminium – najważniejsze informacje

Aluminium to lekki metal (jest trzykrotnie lżejszy od żelaza!), którego stopy wykorzystuje się w przemyśle, lotnictwie, motoryzacji, a nawet w branży spożywczej – do produkcji puszek czy kapsli do butelek.

Ze względu na plastyczność oraz niewielką wagę aluminium powszechnie wykorzystywane jest również w budownictwie. Stosuje się je do produkcji profili okiennych, dachówek, rynien, bram garażowych, żaluzji okiennych i wielu innych.

Pomimo swoich wyjątkowych właściwości, aluminium (jak każdy metal) może z biegiem czasu tracić swoje właściwości i estetyczny wygląd. Na szczęście proces korozji aluminium można spowolnić, zabezpieczając je odpowiednimi preparatami.

Symbol pierwiastka

Aluminium, korozja i czyszczenie

Aluminiowa powierzchnia, którą planujesz odnowić, musi zostać dokładnie oczyszczona ze wszelkich substancji, które mogłyby pogarszać przyczepność farby i sprzyjać korodowaniu metalu. Aby zrobić to dokładnie, postępuj według poniższych wskazówek:
• Przygotuj:

  • drucianą szczotkę i/lub szlifierkę,
  • papier ścierny,
  • kilka miękkich ścierek,
  • gąbkę do mycia,
  • zapas czystej wody,
  • środek do odtłuszczania metalu (np. Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA).

• Dokładnie przyjrzyj się aluminiowej konstrukcji i sprawdź, czy na jej powierzchni znajdują się ślady rdzy lub luźne fragmenty starej powłoki malarskiej (szczególną uwagę zwróć na trudnodostępne miejsca!).
• Odstające fragmenty farby usuń przy pomocy szczotki lub szlifierki.
• Pozbądź się wszystkich ognisk rdzy, przecierając metal gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką.
• Przetrzyj całą powierzchnię papierem ściernym, aby zmatowić warstwę starej farby.
• Wyczyść powierzchnię, usuwając z aluminium pył i wszelkie zabrudzenia.
• Odtłuść metal, przecierając jego powierzchnię preparatem do odtłuszczania wymieszanym z wodą.
• Pozostaw aluminium do wyschnięcia.

Po zakończeniu czyszczenia aluminium, powierzchnia metalu powinna być pozbawiona brudu oraz rdzy, zmatowiona i gotowa do malowania.

Czyszczenie powierzchni aluminiowej

Malowanie aluminium: podkład

Renowacja aluminium wymaga sięgnięcia po specjalistyczne produkty. Jakie?
Pierwszym środkiem, jaki należy nałożyć na powierzchnię odnawianego metalu, jest podkład gruntujący. Zwiększy on przyczepność docelowej farby oraz poprawi jej właściwości.

Nasz typ to Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY, który zapewnia doskonałą ochronę aluminium przed rdzą. Jego stosowanie jest niezwykle łatwe: wystarczy, że nałożysz go przy pomocy wałka lub pędzla (możesz sięgnąć również po natrysk hydrodynamiczny) i pozostawisz do wyschnięcia na 3-6 godzin. Jedna warstwa podkładu w zupełności wystarczy!

Malowanie aluminium: farba

Nakładanie emalii możesz rozpocząć wtedy, gdy podkład wyschnie (w przypadku Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY będzie to 3-6 godzin).
Malowanie aluminium rozpocznij od nałożenia pierwszej, cienkiej warstwy – możesz zrobić to przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku. Jeśli malujesz natryskowo, pamiętaj o odpowiednim rozcieńczeniu emalii dedykowanym ROZCIEŃCZALNIKIEM DO FARB RADACH. Postaraj się, aby farba była rozłożona równomiernie i pokrywała wszystkie zakamarki konstrukcji.

Renowacja aluminium – jakiej farby użyć?

Farba do aluminium musi wyróżniać się doskonałymi właściwościami ochronnymi (zabezpieczać metal przez czynnikami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV) i oferować nieskazitelny efekt dekoracyjny. Nasza propozycja to Rafil RADACH – najwyższej jakości gruntoemalia do aluminium, stali i ocynku.

Malowanie natryskowe aluminium

Drugą warstwę farby nałóż po upływie co najmniej 6 godzin. Ponownie pozostaw powierzchnię do wyschnięcia i oceń efekt, jaki uzyskałeś. Jeżeli to konieczne, możesz zdecydować się na nałożenie kolejnej warstwy emalii – pamiętaj jednak, by zachować zalecany przez producenta odstęp czasowy (min. 6 godzin pomiędzy kolejnymi warstwami).

Ostatnie wpisy:

Jak wyczyścić i pomalować powierzchnię aluminiową? Porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Planujesz remont dachu, na którym widoczne są już pierwsze uszkodzenia lub rdza? A może budujesz swój dom od zera? Warto pomyśleć nad kolorystyką, która będzie spójna z całą elewacją. Efekt tej decyzji będzie widoczny przez długie lata. Podpowiadamy, kiedy warto zastosować jasne kolory dachu i dlaczego to idealny pomysł na wykończenie domu.

Dlaczego warto postawić na jasne kolory dachu?

Jasne kolory oraz modne pastelowe odcienie to bardzo subtelne i delikatne rozwiązanie. Dzięki nim pokrycie dachowe wygląda estetycznie i pozwala wyróżnić twój dom spośród innych.

Dach w jasnych kolorach jest dobrym rozwiązaniem ze względu na komfort mieszkańców. Im ciemniejszy odcień, tym szybciej pokrycie dachowe się nagrzewa. W praktyce oznacza to, że jeśli wybierzesz jasny kolor dachu, absorbcja ciepła nie będzie tak intensywna. Barwy takie jak czerń lub bordowa czerwień sprawią, że dach w słoneczne dni będzie nagrzewał się bardzo szybko, znacząco podnosząc temperaturę na poddaszu.

Jasne kolory dachu z łatwością dopasujesz do kolorów elewacji, a także dodatkowych elementów takich jak rynny, okna dachowe, a nawet kostka brukowa. To również dobre rozwiązanie, jeśli bierzesz pod uwagę wygląd całego domu na tle otoczenia, w którym mieszkasz. Jasne kolory – na przykład delikatny odcień brązu czy szarość – prezentują się naturalnie i zawsze będą chętnie wybierane.

Kolor dachu a elewacja

Gdy wybierasz odpowiedni odcień, zwróć uwagę na jego spójność z elewacją. Dobrze, jeśli kolor ścian jest jaśniejszy od pokrycia dachowego, a odcień dachu pojawia się także w innych elementach. Pamiętaj, że dom to nie tylko elewacja oraz pokrycie dachowe. To także stolarka okienna, drzwi, taras czy elementy dekoracyjne. Odcienie powinny być podobne, aby tworzyły jednolitą całość.

Jasne kolory dachu – takie jak brąz czy szarość – doskonale komponują się z naturalnym drewnem, który występuje w elewacji domu czy stolarce okiennej. Z kolei jasnoszary dach będzie świetnie pasować do elewacji w odcieniu kości słoniowej, a także naturalnego kamienia na przykład przed wejściem. Okna mogą być czarne, białe lub w kolorze naturalnego drewna. Tego typu odcienie będą także pasować do kostki brukowej w szarym kolorze. Dzięki temu wygląd całego domu zyska na spójności. Z kolei dach w ciepłych kolorach będzie dobrze komponował się z elewacją w kolorze żółtym, beżowym lub ecru.

Świetnym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniej farby do dachu, dzięki której wykończysz także inne elementy. Dobrym pomysłem jest np. Farba na dach „Radach”. Dzięki takiej farbie na dach, którą wykorzystasz także do zabezpieczenia takich materiałów jak blachy ocynkowane, z łatwością pomalujesz rynny, parapety oraz inne elementy na zewnątrz. W ten sposób stworzysz jednolitą całość, a pokrycie dachowe będzie wizualnie pasować do całego domu.

Dach a otoczenie domu

Dom to nie tylko elewacja oraz dach, ale także otoczenie, w jakim się znajduje. Jeśli planujesz budowę w miejscu, w którym jest wiele drzew, krzewów i zieleni – jasne kolory dachu będą idealnie się komponować z otoczeniem. Pstrokata czerwień czy głęboka czerń nie będą oddawały piękna natury tak dobrze jak jasne odcienie dachu. Dzięki takiej kolorystyce zyskasz subtelny oraz naturalny efekt. Dom będzie wyglądać jak uzupełnienie całości naturalnego otoczenia.
Wybierasz kolor dachu? Zwróć także uwagę na ogrodzenie domu. Dach w odcieniu jasnej szarości będzie prezentować się doskonale wraz z czarną konstrukcją oraz słupkami z naturalnego kamienia.

Szary odcień dachu

W jakich stylach sprawdzi się jasny dach?

Niezależnie od tego, w jakim stylu jest twój dom, pokrycie dachowe w jasnych kolorach okaże się strzałem w dziesiątkę. To bardzo uniwersalne rozwiązanie.

Jasna elewacja i ciemniejszy dach

Jasny dach jest częstym wyborem osób, które mieszkają w domu typu stodoła. Szary dach, który z daleka kojarzy się nawet ze srebrem, doskonale komponuje się z elewacją imitującą naturalne drewno. Uzupełnieniem mogą być duże przeszklenia, co razem daje atrakcyjny efekt. Co istotne, pastelowe oraz jasne odcienie sprawdzą się w rozbudowanych konstrukcjach. To doda całości efektu „lekkości”. Im jaśniejszy kolor – tym mniej przytłoczy wygląd twojego domu.

Na pewno wyróżnisz swój dom spośród innych, jeśli zdecydujesz się na dach oraz elewację w tym samym kolorze – białym. To rozwiązanie dość odważne, jednak coraz częściej spotykane w nowoczesnych projektach.

Dach domu w jasnych kolorach – zainspiruj się!

Przeczytasz w 5 min


Czy istnieje jeden rodzaj emalii, który będzie odpowiedni dla wszystkich metalowych powierzchni? Niestety nie – i to właśnie ta zasada powinna przyświecać każdemu, kto chce wybrać dobrą farbę do metalu!

Planując malowanie, w pierwszej kolejności należy uwzględniać potrzeby i wymagania konkretnych powierzchni – czy są one narażone na wilgoć, skrajne temperatury, uderzenia, zarysowania, korozję? Dopiero po odpowiedzi na te pytania i wyborze odpowiedniego systemu, można zająć się kolejną kwestią, którą stanowią kolory farb do metalu. Zapraszamy na przegląd rozwiązań oferowanych przez Rafil, ze szczególnym uwzględnieniem możliwych zastosowań, korzyści oraz dostępnej palety kolorystycznej.

Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ. Farba do metalu – antracyt na ogrodzeniu (i nie tylko)

Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ to emalia, która pełni funkcję ochronną i dekoracyjną. Na malowanej powierzchni tworzy elastyczną powłokę, która chroni metal przed uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Emalia charakteryzuje się zwiększoną odpornością na zróżnicowane warunki pogodowe, takie jak opady, wiatr czy promieniowanie UV. Oznacza to, że z powodzeniem możesz sięgnąć po nią, jeżeli planujesz malowanie elementów, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych w stopniu umiarkowanym lub średnim. Oto przykłady możliwego zastosowania:
• bramy, furtki, ogrodzenia, metalowe przęsła;
• balustrady zewnętrznych klatek schodowych;
• barierki metalowe na balkonach, tarasach, werandach;
• metalowe meble ogrodowe i balkonowe;
• metalowe ozdoby zewnętrzne.

Farba Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ, w połączeniu z produktem Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed rdzą. Sięgając po ten zestaw, możesz mieć pewność, że metal będzie chroniony przed korozją przez nawet 10 lat!

Malowanie bramy pędzlem

W jakich kolorach występuje ta farba do metalu? Czarny, antracytowy i brązowy to barwy, które pozwalają na tworzenie minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji z półmatowym wykończeniem. Dodatkową, niezwykle stylową propozycją jest matowa farba do metalu Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ w kolorze z czarnym, z wykończeniem głęboki mat.

Rafil RADACH FARBA NA DACH. Niezwykle wytrzymała farba do metalu i kolory z połyskiem

Rafil RADACH FARBA NA DACH to wyjątkowy produkt, o doskonałych właściwościach ochronno-dekoracyjnych. Na malowanym metalu tworzy szybkoschnącą powłokę (farba jest sucha w dotyku już po godzinie od malowania!), która wyróżnia się wysoką elastycznością i odpornością na czynniki pogodowe.

Emalia RADACH zapewnia najwyższą odporność na warunki na atmosferyczne, dzięki czemu sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach. Chroni metal przed działaniem wody, promieniowania UV, niskich temperatur. Możesz malować nią takie powierzchnie, jak:
• aluminiowe, stalowe lub ocynkowane dachy;
• rynny, parapety okienne i balkonowe;
• ogrodzenia, bramy, furtki.

W połączeniu z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM Rafil emalia RADACH zapewnia 8 lat ochrony metalu przed korozją.

Rafil RADACH FARBA NA DACH występuje w następujących wariantach kolorystycznych:

• w wersji połysk – antracyt, brąz, czerń;

• w wersji półmat – w 13 zróżnicowanych stonowanych kolorach (m.in. farba do metalu w odcieniu białym, ceglanym, zielonym czy srebrnym)

Bogata paleta Rafil CHLOROKAUCZUK. Farba do metalu – biała, żółta, niebieska

Emalia Rafil CHLOROKAUCZUK to doskonałe rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz wysokiej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, a jednocześnie zależy Ci na dostępie do bogatej palety barw. Emalia tworzy na malowanej powierzchni elastyczną powłokę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

CHLOROKAUCZUK możesz zastosować, jeżeli chcesz odnowić stalowe, aluminiowe lub ocynkowane elementy zewnętrzne, takie jak:
• budowle i elementy architektury ogrodowej (np. blaszane szopy czy garaże);
• ogrodzenia, płoty i barierki;
• maszyny i urządzenia mechaniczne (np. rowery czy sprzęt gospodarski).

Zaleca się, aby emalia stosowana była na PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY Rafil – połączenie to gwarantuje nawet 8 lat ochrony metalu przed korozją.

Malowanie rynny pędzlem

CHLOROKAUCZUK występuje w aż 20 intensywnych odcieniach – od bieli, przez żółć, czerwień, brąz, zieleń, niebieski, aż po szarości i czerń. Farba zapewnia efekt intensywnego połysku.

W ofercie Rafil znajdziesz produkty, które sprostają Twoim oczekiwaniom – zarówno technicznym, jak i estetycznym. Czy już wybrałeś swój typ?

Ostatnie wpisy:

Kolory farb do metalu – przegląd rozwiązań i zasady doboru

Przeczytasz w 5 min

Betonowa podłoga w garażu lub magazynie jest narażona na intensywne użytkowanie i kontakt z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Czym malować beton, by skutecznie zabezpieczyć jego powierzchnię? Podpowiadamy, po jaką farbę do posadzek betonowych warto sięgnąć i jak jej używać, by uzyskać trwały efekt.

Z tego artykułu dowiesz się:

• czym malować beton,
• jak przygotować betonową posadzkę do malowania,
• jak pomalować posadzkę farbą do betonu.

Farba do betonu, czyli czym pomalować posadzkę

Choć betonowe posadzki cechują się dużą wytrzymałością, z powodu intensywnego użytkowania często pojawiają się na nich ubytki, pęknięcia, a także trudne do usunięcia tłuste plamy. Beton w garażu lub warsztacie może mieć kontakt z chemikaliami – smarem, olejem silnikowym, benzyną czy różnego typu rozpuszczalnikami.

Chcesz zabezpieczyć betonową posadzkę, by jak najdłużej zachowała dobry stan techniczny? Obecnie najlepszym z dostępnych rozwiązań są epoksydowe farby do betonu. Te preparaty na bazie żywic tworzą trwałą, szczelną i antypoślizgową powłokę, która jednocześnie poprawia estetykę pomieszczeń.

Emalie epoksydowe do posadzek betonowych, takie jak te z serii Rafil BETONMAL, są utwardzane chemicznie. Na ich dwuskładnikową formułę składają się farba do betonu i utwardzacz. Dzięki nim uzyskana powłoka doskonale znosi obciążenia mechaniczne, co ma szczególne znaczenie w warsztatach mechanicznych, halach produkcyjnych, magazynach i garażach. Przy malowaniu elementów betonowych na zewnątrz budynku warto zastosować warstwę lakieru BETONMAL, która będzie chronić powłokę przed promieniowaniem UV.

Uwaga

Ze względu na drażniące opary żywicy epoksydowej w trakcie malowania powierzchni farbą do betonu należy chronić skórę i oczy, korzystając z rękawic i okularów ochronnych.

Malowanie posadzki z betonu

Jak przygotować podłoże przed nałożeniem farby do betonu?

Przed przystąpieniem do malowania betonu konieczne jest właściwe przygotowanie powierzchni – tylko to gwarantuje nienaganną przyczepność farby do podłoża. O czym pamiętać, zanim zaczniesz malowanie? Pierwszy krok to oczyszczenie posadzki:
• Jeśli malujesz nowy i czysty beton – upewnij się, że beton jest suchy, odtłuść podłoże i przy pomocy szpachelki usuń warstwę mleczka cementowego. Na koniec odpyl całą powierzchnię.

• Jeśli malujesz stary beton – starannie oczyść podłogę z zanieczyszczeń i luźnych kawałków betonu. Jeśli powierzchnia była wcześniej malowana, usuń łuszczące się resztki starej farby. Drobne ubytki i pęknięcia uzupełnij za pomocą szpachli. Następnie przeszlifuj beton na całej powierzchni i dokładnie odpyl.

Po dokładnym oczyszczeniu betonową podłogę należy zagruntować. Jeśli korzystasz z farby do betonu BETONMAL, w tym celu wystarczy rozcieńczyć ją odpowiednim rozcieńczalnikiem w proporcji 5:1. Po zagruntowaniu odczekaj 4 godziny przed nałożeniem nowej warstwy.

Porada eksperta

Aby posadzka wyróżniała się jeszcze lepszą antypoślizgowością, na zagruntowaną powierzchnię możesz wysypać piasek kwarcowy. Następnie pokryj całość dwoma warstwami farby do betonu.

Konserwacja posadzki z betonu

Malowanie betonowej posadzki – instrukcja

Po starannym przygotowaniu podłoża, możesz zabrać się do malowania. Farbę do posadzek betonowych możesz nakładać na dwa sposoby: ręcznie, przy pomocy pędzla lub wałka, bądź metodą natryskową. Do przygotowania mieszaniny są potrzebne dwa produkty: RAFIL Betonmal Emalia Posadzka oraz RAFIL Betonmal Utwardzacz.
1. Dokładnie wymieszaj oba składniki, a następnie wlej utwardzacz do wiadra z emalią.
2. Przy pomocy mieszadła połącz ze sobą oba preparaty, tak by uzyskać jednolity kolor i gładką konsystencję.
3. Po upływie pół godziny nałóż pierwszą warstwę i pozostaw do wyschnięcia.
4. Przed aplikacją kolejnej warstwy odczekaj 24 godziny i ponownie przygotuj mieszaninę emalii i utwardzacza.
5. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia powłoki. Gotowe!

Ostatnie wpisy:

Konserwacja betonu – jak pomalować betonową posadzkę?

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie