Strona główna
Poradniki

Czym zabezpieczyć i pomalować metalową altanę ogrodową?

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Choć obecne trendy ogrodowe stawiają na drewno, wciąż można spotkać miłośników sprawdzonej klasyki. Metalowe altany do ogrodu nie tylko nadają aranżacji zielonej przestrzeni romantyczny charakter, ale również odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i długą żywotnością. Zobacz, jak odnowić taką konstrukcję, by nie traciła na estetyce z upływem lat!

Kiedy warto się zdecydować na pomalowanie metalowej altany ogrodowej?

Wykonaną z metalu konstrukcję należy koniecznie zabezpieczyć i pomalować przed postawieniem w ogrodzie. Dlaczego? Panujące na zewnątrz warunki pogodowe, a w szczególności wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć, mogą zaszkodzić temu materiałowi, doprowadzając do jego korozji i utraty estetyki. Jedynym sposobem na odizolowanie metalu od nich jest właściwe zabezpieczenie przy użyciu odpowiednich preparatów. Jeśli chcesz mieć pewność, że altana jest optymalnie chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych, powtarzaj ten zabieg co kilka lat i zawsze, gdy zauważysz ślady odspojenia emalii od podłoża bądź rdzy.

Czym pomalować metalową altanę?

Aby metalowa altana w ogrodzie zyskała jak najlepszą ochronę przed wilgocią oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, musisz pomalować ją farbą przeznaczoną do tego materiału. Uważaj tylko na to, by wybrać właściwą. Okazuje się bowiem, że należy ją dopasować do konkretnego rodzaju materiału, gdyż emalie do metali żelaznych i nieżelaznych cechują się nieco innymi właściwościami fizykochemicznymi.

Niebieska altana

Malowanie metalowej altany w ogrodzie – praktyczne wskazówki

Chcesz, aby farba spełniła swoją funkcję i nie tylko nadała altanie pożądany kolor, lecz również zapewniła jej ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją? Jeśli przeprowadzisz proces malowania zgodnie z naszymi wskazówkami, osiągniesz satysfakcjonujący efekt. Zobacz, jak zabezpieczyć metalową altanę ogrodową krok po kroku!

  1. Oczyść powierzchnię — Farba będzie się dobrze trzymać podłoża tylko wtedy, gdy będzie ono odpowiednio przygotowane do jej aplikacji. Jak to zrobić?

    • Jeśli na powierzchni znajduje się rdza, usuń jej luźne fragmenty przy użyciu papieru ściernego lub drucianej szczotki. Podobnie w przypadku starej farby, która się łuszczy i odchodzi całymi płatami. Miejsce malowania powinno być wolne od wszystkich elementów, które odspajają się od powierzchni.
    • Tak wyczyszczone podłoże dokładnie odpyl. Możesz wykorzystać w tym celu odkurzacz.
    • Na koniec czas na odtłuszczenie, czyli usunięcie z powierzchni drobnych cząsteczek tłuszczu lub innych zabrudzeń, które mogłyby zmniejszyć przyczepność farby. Pomoże Ci w tym woda z płynem do mycia naczyń, benzyna ekstrakcyjna lub specjalny Preparat do Odtłuszczania RAFIL.
  2. Zastosuj podkład — Gdy odtłuszczone i opłukane wodą podłoże wyschnie, możesz nanieść na nie podkład. Jego zadanie polega na wyrównaniu powierzchni w taki sposób, by ułatwić aplikację właściwej farby, zapewnić jej optymalną przyczepność, a jednocześnie poprawić estetykę gotowej powłoki. W tym celu możesz skorzystać z farby gruntującej RAFIL Podkład Chlorokauczukowy. Preparat ten jest nie tylko wydajny, ale również wygodny w aplikacji, gdyż można go nanosić przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku.
  3. Pomaluj farbą nawierzchniową — Gdy podkład wyschnie, możesz przystąpić do pomalowania metalowej altany ogrodowej farbą w wybranym wcześniej kolorze. Gwarancją uzyskania trwałej powłoki jest zastosowanie farby kompatybilnej z wcześniej naniesionym podkładem.
  4. Jeśli użyłeś podkładu chlorokauczukowego, dobrym wyborem będzie farba RAFIL Chlorokauczuk. Dostępny w szerokiej palecie kolorów preparat pokryje powierzchnię elastyczną warstwą ochronną, która zapewni metalowi ochronę przed korozją na długi czas. Zwróć również uwagę na pogodę w dzień, w którym zaplanowałeś malowanie ogrodzenia. Lepiej przełożyć pracę na inny dzień jeśli:

    • niedługo będzie padać lub altana nie wyschła jeszcze po wcześniejszych opadach,
    • jest mgliście,
    • temperatura powietrza jest wyższa niż 25°C lub niższa niż 10°C,
    • wieje silny wiatr.

{{recomended-product}}

Zaaplikowana w takich warunkach farba nie wyschnie dokładnie, a tym samym nie będzie się trzymać podłoża. W efekcie malowanie i tak trzeba będzie powtórzyć, bo efekt nie będzie zbyt estetyczny, a metalowa altana nie została odpowiednio zabezpieczona.

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

RAFIL Chlorokauczuk

  • Wydajność:
    12
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Malowanie natryskowe pozwala nanosić farbę szybciej, wygodniej i wydajniej. Duże znaczenie ma tu jednak właściwa technika malowania oraz odpowiednie przygotowanie produktu. Jak rozcieńczyć farbę do malowania pistoletem? Sprawdź instrukcję krok po kroku. 

Malowanie natryskowe to zdecydowanie najszybsza metoda aplikacji farby, szczególnie na dużych powierzchniach takich jak ściany, bramy garażowe czy dachy. Farba jest nanoszona równomiernie i cienko, co pozwala na szybkie pokrycie całej powierzchni bez konieczności ponownego malowania.

Malowanie natryskowe zapewnia gładkie, jednolite wykończenie bez smug i zacieków, które często powstają podczas malowania pędzlem lub wałkiem. Co więcej, zużyjesz mniej farby niż podczas tradycyjnego malowania. Dzieje się tak, ponieważ produkt nanosi się precyzyjnie na powierzchnię, bez rozchlapywania i spływania. Farba nie kapie, a do tego szybko dociera w trudno dostępne miejsca jak narożniki czy zakamarki. 

Największym wyzwaniem przy malowaniu natryskowym jest odpowiednie przygotowanie farby, która powinna być rzadsza niż fabryczny produkt. Jak rozcieńczyć farbę do malowania pistoletem? Piszemy o tym w artykule. 

jak-rozcienczyc-farbe-do-malowania-pistoletem
Najlepsza metoda malowania dachu to natrysk. Proponowany produkt to RAFIL RADACH Farba Na Dach.

Wybór odpowiedniego rozcieńczalnika

Do rozprowadzania farby natryskowo służy specjalny pistolet. Można z jego pomocą nanosić farby akrylowe, lateksowe, olejne, bejce, lakiery, lakierobejce czy impregnaty. Należy jednak zadbać o to, by farba do pistoletu malarskiego, nie była zbyt gęsta i nie zatkała dyszy. Z kolei zbyt rzadki środek zacznie spływać, przez co na ścianie pojawią się smugi. 

Właściwe rozcieńczenie farby pozwoli aplikować ją wygodnie i szybko, bez tworzenia na powierzchni kropelek oraz smug. 

Z czym rozrabiać farbę do pistoletu malarskiego? 

Wybór rozcieńczalnika zależy od rodzaju farby. Preparat musi być do niej przeznaczony. Takie informacje sprawdzisz w specyfikacji technicznej produktu lub na instrukcji dołączonej do opakowania. 

Zwykłe farby lateksowe czy akrylowe rozcieńcza się wodą. Do wielu innych produktów dedykowane są specjalne rozcieńczalniki. Jeśli np. planujesz malować dach farbą RAFIL Radach Farba Na Dach, produkt odpowiedni do jej rozcieńczenia to RAFIL Radach Rozcieńczalnik. Służy on także do rozcieńczania farb RAFIL Podkład Antykorozyjny oraz RAFIL Do Bram i Ogrodzeń.

Rozcieńczalnik należy dozować do produktu małymi porcjami. Po dodaniu każdej porcji, produkt rozcieńczany należy starannie wymieszać oraz przed aplikacją sprawdzić, czy lepkość robocza wyrobu odpowiada wymaganej i zalecanej przez producenta. Rozcieńczalnik należy też dozować dokładnie według wskazań zawartych na etykiecie i karcie technicznej farby. 

Wybierając produkt do malowania natryskowego, zwróć uwagę, czy metoda malowania jest dozwolona w przypadku danej farby. Odpowiednią informację znajdziesz na opakowaniu farby oraz w kartach technicznych dostępnych np. na stronie producenta. 

jak-rozcienczyc-farbe-do-malowania-pistoletem1
Malowanie natryskowe jest najwydajniejszą i najszybszą metodą malowania dużych powierzchni metalowych.

Proporcje i technika mieszania farby 

Na czym polega malowanie natryskowe? Na sprzęt do tego rodzaju aplikacji powłoki malarskiej składa się:

  • pistolet malarski;
  • agregat malarski ze sprężarką;
  • przewód łączący oba urządzenia – wąż ciśnieniowy i dysza;
  • regulator ciśnienia;
  • filtr do pistoletu malarskiego.

Niezbędne będą także środki ochrony osobistej, takie jak kombinezon ochronny i maska. Sprzęt do malowania natryskowego można kupić lub wypożyczyć, co będzie zdecydowanie bardziej opłacalne przy malowaniu okazjonalnym. 

Zwróć uwagę, że wyróżniamy kilka rodzajów malowania natryskowego i wybór odpowiedniego produktu jest od tego uzależniony. 

  • Natrysk powietrzny niskociśnieniowy HVLP – farba rozprowadzana jest tu z pomocą powietrza o niskim ciśnieniu, maksymalnie 0,9 bar. Powstaje delikatny strumień farby, odpowiedni np. do części samochodowych, listew, stolarki budowlanej oraz do lekkich i rzadkich farb oraz lakierów. 
  • Natrysk pneumatyczny – rozprowadzanie farby przy pomocy sprężonego powietrza pod ciśnieniem od 3 do 6 bar. Podczas malowania wytwarza się brudząca mgiełka, a nanosić w ten sposób można tylko rzadkie powłoki, np. lakiernicze. 
  • Natrysk hydrodynamiczny – w tej metodzie pistolet malarski wyrzuca farbę pod bardzo wysokim ciśnieniem, sięgającym nawet 250 bar. Nie wykorzystuje się do tego powietrza, dzięki czemu nie powstaje mgiełka. To najpopularniejsza metoda natryskowego malowania powierzchni. 

W jakich proporcjach rozcieńczyć farbę do malowania natryskowego? 

Szczegółowe informacje znajdziesz w kartach technicznych danego produktu. Najczęściej jest to od 5% do 10% składu gotowej farby. Trzymaj się ściśle tych instrukcji, aby zbyt gęsta farba nie zatkała dysz pistoletu, a zbyt rzadka nie spowodowała nieestetycznych zacieków. 

Warto też pamiętać, że przed wlaniem do pistoletu farbę natryskową trzeba przefiltrować. W ten sposób usuniesz z niej grudki i zanieczyszczenia, które mogłyby zatkać dysze. Dobrze jest też zrobić test na niewielkiej powierzchni, sprawdzając, czy stopień rozcieńczenia farby i siła krycia jest odpowiednia.

Testowanie konsystencji i aplikacja

Jak sprawdzić, czy farba do pistoletu jest odpowiednio rozcieńczona? Profesjonaliści używają odpowiedniego sprzętu – lepkościomierza. 

Lepkościomierz to inaczej kubek wypływowy lub kubek Forda. Wygląda jak niewielki metalowy pojemnik. Służy do mierzenia lepkości cieczy aplikowanych produktów takich jak farby czy lakiery. Standardowy kubek Forda wykonuje się na podstawie międzynarodowej normy określającej działania służące do określenia lepkości przy użyciu kubka Forda DIN – DIN EN ISO 2431.

Jak działa lepkościomierz? 

Pojemnik ma na dole dziurkę, najczęściej jest to 4 mm przy pojemności 100 ml. Pomiaru dokonuje się przez napełnienie kubka rozcieńczoną farbą i zmierzenie czasu swobodnego wypływu całego materiału z kubka przez otwór znajdujący się w na jego dnie. Czas wypływu farby określa lekkość cieczy. Im dłużej farba wypływa, tym jest mniej lepka.

Jak używać kubka wypływowego? 

  1. Wypełnij kubek farbą. Przed wlaniem farby do pojemnika dobrze ją wymieszaj.
  2. Umieść kubek wypływowy z rozcieńczoną farbą na płaskiej powierzchni.
  3. Zwróć uwagę, że lepkość mierzymy w temperaturze pokojowej – ok. 20 stopni Celsjusza. Temperatura powietrza ma bardzo duży wpływ na lepkość produktu.
  4. Włącz stoper, aby zmierzyć czas, w jakim farba wypływa z kubka.
  5. Zapisz otrzymany wynik.
  6. Porównaj czas wypływu farby z optymalnym czasem zalecanym przez jej producenta. Np. lepkość farby RAFIL Radach Farba Na Dach to od 98 do 125 sekund mierzone w kubku Forda 4 mm.
  7. Jeśli czas wypływu farby jest krótszy niż zalecany przez producenta, oznacza to, że farba jest za gęsta i należy ją dodatkowo rozcieńczyć. I odwrotnie – jeśli Twój czas jest dłuższy, farba jest zbyt rozcieńczona.

{{recomended-product}}

Po uzyskaniu odpowiedniej lepkości i sprawdzeniu, czy jest optymalna, możesz przystąpić do malowania. Farbę nanosi się zachowując zalecaną odległość między pistoletem a malowaną powierzchnią. Musisz też unikać zbyt długiego zatrzymywania się w jednym miejscu, ponieważ prowadzi to do zacieków.

Wiesz już, jak rozcieńczyć farbę do pistoletu oraz jak sprawdzić, czy produkt ma odpowiednią lepkość. Życzymy Ci udanego malowania i zapraszamy do skorzystania z oferty produktów RAFIL!

Jak rozcieńczyć farbę do malowania pistoletem? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 5 min

Masz w ogrodzie ławkę z żeliwa? Taki mebel to prawdziwy skarb, zwłaszcza jeśli ma już swoje lata! Jak przeprowadzić malowanie ławki ogrodowej krok po kroku? Jakie produkty będą najlepsze? Zajrzyj do naszego poradnika!

Żeliwna ławka ogrodowa wygląda pięknie. Może być uroczą dekoracją tarasu i różnych zakątków ogrodu. Prezentuje się ładnie w otoczeniu kwitnących róż, hortensji i innych roślin ogrodowych. Aby jednak żeliwo długie lata wyglądało atrakcyjnie, trzeba je regularnie odnawiać.

Malowanie ławki ogrodowej najlepiej zacząć od wyboru produktu do renowacji. Z naszego artykułu dowiesz się, czym pomalować ławkę ogrodową z żeliwa oraz jak się za to zabrać. Podpowiemy, które produkty z szerokiej gamy RAFIL Nadają Się Do malowania metalu na zewnątrz!

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wypróbuj jeden z szerokiej gamy produktów RAFIL, np. RAFIL Chlorokauczuk dostępny w kilkunastu atrakcyjnych kolorach.

Sprawdź emalię RAFIL Chlorokauczuk!

Malowanie żeliwa – co trzeba o nim wiedzieć?

Żeliwo jest stopem żelaza i węgla. To trwały i popularny materiał, który wykorzystuje się do wykonywania ogrodzeń, kaloryferów, balustrad, wanien i elementów architektury ogrodowej. Z żeliwa robi się często także ławki ogrodowe, które mogą być w całości żeliwne lub łączyć żeliwo z drewnem.

Jakie właściwości ma żeliwo? Jest trwałe, wytrzymałe, solidne, bardzo twarde. Właśnie dlatego to tak wdzięczny materiał do zastosowań nie tylko wewnątrz, ale przede wszystkim na zewnątrz budynków. Żeliwna brama, balustrada czy właśnie ławka ogrodowa zostaną z nami na lata!

Przeczytaj również: 10 pomysłów na metalowe ozdoby i elementy dekoracyjne w ogrodzie

Największym zagrożeniem dla żeliwa jest podatność na korozję. Ten stop metalu jest bowiem wyjątkowo mało odporny na korodowanie. Aby żeliwna ławka nie straciła atrakcyjnego wyglądu i swoich cennych właściwości, należy ją regularnie odnawiać. Ochronna warstwa farby zabezpieczy żeliwo przed wilgocią i wyeliminuje ryzyko powstawania rdzy.

Malowanie ławki ogrodowej z żeliwa to zadanie, które z łatwością wykonasz samodzielnie. Potrzebujesz jednego lub kilku produktów Rafil, wałka flokowego lub pędzla oraz wolnego czasu.

Dekoracyjna żeliwna ławka to piękna dekoracja ogrodu. Odnowisz ją, używając produktów RAFIL.

Czym malować żeliwo?

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wybierając odpowiedni produkt do żeliwa, musisz zwrócić uwagę, czy jest przeznaczony na zewnątrz. Żeliwnej ławki nie chowasz przecież na zimę do garażu czy piwnicy – jest na to za ciężka. Musisz więc wybrać produkt, który zabezpieczy żeliwo powłoką odporną na śnieg, deszcz, wiatr, niskie temperatury, ale także gorąco i promieniowanie UV.

Z gamy produktów marki RAFIL Polecamy Trzy Produkty, które idealnie nadają się do malowania ławki ogrodowej z metalu.

RAFIL Chlorokauczuk

Emalia chlorokauczukowa, przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych, które są użytkowane na zewnątrz. Spoiwem do farby chlorokauczukowej jest chlorowany kauczuk, dzięki czemu tworzy ona elastyczną, ale twardą powłokę, wyjątkowo odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

RAFIL Chlorokauczuk To Emalia, która nie boi się także zarysowań i uszkodzeń mechanicznych. Twojej ławce ogrodowej zapewni doskonałą ochronę przed korozją, ale aby tak się stało, musisz ją zastosować razem z RAFIL Podkładem Chlorokauczukowym. Tylko w duecie te dwa produkty dają aż 8 lat gwarancji ochrony przed rdzą!

{{recomended-product}}

RAFIL Podkład Chlorokauczukowy

To farba gruntująca, która jest niezbędna, gdy malujemy metal emalią chlorokauczukową. Użycie gruntu przed położeniem farby nawierzchniowej zwiększa jej przyczepność, zapewnia wysoką trwałość powłoki oraz daje ochronę przed rdzą na wiele lat. 

RAFIL Prosto Na Rdzę

Ta gruntoemalia to atrakcyjna alternatywa dla chlorokauczukowej farby do metalu RAFIL Chlorokauczuk. RAFIL Prosto Na Rdzę jest produktem 3 w 1 – to farba, grunt i podkład w jednym. Oznacza to, że nie musisz przed jej stosowaniem używać innych farb gruntujących ani podkładu.

RAFIL Prosto Na Rdzę nadaje się do malowania elementów żeliwnych znajdujących się na zewnątrz: balustrad, elementów konstrukcyjnych, ogrodzeń oraz żeliwnych mebli takich jak ławka ogrodowa. Nadaje żeliwu odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, słońca, wiatru, niskich i wysokich temperatur. Tworzy powłokę odporną na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Wielką zaletą tego produktu jest to, że doskonale nadaje się do wykonywania zarówno nowych wymalowań, jak również renowacji starych powłok malarskich. Pomalujesz nim starą ławkę żeliwną, nawet jeśli są na niej ślady rdzy, a nowa powłoka będzie trwała.

Przeczytaj również: Renowacja i malowanie altany ogrodowej krok po kroku

Jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją? Poradnik 

Jak pomalować ławkę ogrodową? Poniżej znajdziesz naszą instrukcję krok po kroku. Przyjęliśmy dwie alternatywne ścieżki: wykorzystanie farby gruntującej RAFIL Podkład Chlorokauczukowy i Farby Rafil Chlorokauczuk Oraz Szybszą Alternatywę W Postaci Gruntoemalii Rafil Prosto Na Rdzę.

Jak przygotować ławkę żeliwną do malowania?

  1. Z żeliwnych elementów ławki usuń resztki ziemi, liści, pajęczyny i inne zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć przyczepność farby.
  2. Jeśli ławka była wcześniej malowana, podłoże musisz zmatowić. Użyj do tego papieru ściernego o małej gradacji.
  3. Jeśli poprzednia warstwa powłoki jest w bardzo złym stanie, należy ją całkowicie usunąć. Pomoże w tym w razie potrzeby elektryczna szlifierka.
  4. Zanim zaczniesz malować ławkę, jej powierzchnia powinna być sucha, bez piasku, kurzu, luźnej rdzy, olejów i smarów.
Rdza na ławce
Czym pomalować ławkę żeliwną, która już zaczęła korodować od wilgoci? Rozwiązanie to gruntoemalia Rafil Prosto Na Rdzę.

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 1. RAFIL Chlorokauczuk

  1. W pierwszej kolejności oczyszczoną ławkę żeliwną trzeba zabezpieczyć przed korozją, używając produktu Rafil Podkład Chlorokauczukowy. Jeśli tego nie zrobisz, na żeliwnych elementach ławki bardzo szybko powstanie rdza nalotowa, a farba szybko zacznie się kruszyć i odrywać.
  2. Podkład nakładaj pędzlem.
  3. Potrzebujesz 1-2 warstw. Jeśli konieczna jest kolejna warstwa gruntu, nakładaj na mokrą powierzchnię w czasie od 20 minut do 1,5 godziny.
  4. Maluj w temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności powietrza poniżej 80%.
  5. Kolejny etap to nakładanie farby chlorokauczukowej Rafil Chlorokauczuk. Musisz ją nałożyć do 1 godziny od nałożenia podkładu chlorokauczukowego lub po minimum 72 godziny od czasu wyschnięcia warstwy podkładowej.
  6. Potrzebujesz 2-3 warstw farby nawierzchniowej. Każdą kolejną warstwę nakładaj w czasie od pół godziny do 2 godzin od nałożenia poprzedniej. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego czasu, musisz poczekać minimum 5 dni, aż warstwa wyschnie. To konieczne, aby nowa powłoka nie zaczęła się marszczyć.
  7. Unikaj wielokrotnego przeciągania pędzlem, aby nie uszkodzić powłoki.
  8. Ławkę ogrodową pomalowaną farbą chlorokauczukową utrzymuj w czystości, a do zabrudzeń używaj czystej wody i szczotki z miękkim włosiem.

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 2. Gruntoemalia RAFIL Prosto Na Rdzę

  1. Ławkę maluj pędzlem z miękkim włosiem lub wałkiem flokowym. Podczas malowania pędzlem unikaj wielokrotnego przeciągania włosiem po żeliwie.
  2. Maluj w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza. Nie stosuj farby przy dużej wilgotności i silnym wietrze.
  3. Potrzebujesz 2-3 warstw farby.
  4. Kluczowe jest nakładanie kolejnych warstw w krótkich odstępach czasu. Nakładaj je w czasie od 2 do 4 godzin. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego terminu, musisz czekać minimum 14 dni od zakończenia aplikacji poprzedniej warstwy. Jeśli nie będziesz tego przestrzegać, farba może zacząć się marszczyć.
  5. Farbę możesz stosować bezpośrednio na niewielkie ogniska rdzy. Trzeba jednak usunąć jak najdokładniej jej luźne warstwy.
Żeliwna ławka ogrodowa
Dekoracyjna żeliwna ławka ogrodowa.

Malowanie ławki ogrodowej z metalu nie jest trudne. Bez problemu wykonasz je samodzielnie. Koniecznie zajrzyj przed malowaniem do naszej instrukcji. Sprawdź też inne produkty RAFIL, które pomogą Ci odnowić metalowe czy betonowe elementy w Twoim ogrodzie, czy wokół domu.

Malowanie ławki ogrodowej z metalu – czym i jak to zrobić?

Przeczytasz w 5 min

Wybór koloru pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji, którą podejmiesz podczas budowy domu. Kolor dachu wpływa na ogólny wizerunku budynku, dlatego dobrze przemyśl, jaki odcień blachy lub dachówek pokryje twój dach.

Najpopularniejsze kolory i kryteria wyboru

Najbardziej popularnymi kolorami dachów są: brąz, czerwień i czerń. Najprawdopodobniej wynika to z tradycji oraz z chęci lub konieczności wpasowania się w sąsiedzkie zabudowania. Taki wybór barw nie ma większego zastosowania praktycznego, przeważają tutaj raczej względy estetyczne. Ale brązy i czerwienie to nie wszystko. Coraz częściej stawia się na dużo jaśniejsze kolory, jak np. różne odcienie szarości.

Wybór kolorów zewnętrznych płaszczyzn budynku jest ważny i mocno wpływa na jego estetykę. Umiejętnie dobrane i połączone ze sobą kolory, mogą dodać piękna nawet najzwyklejszemu domowi. Z drugiej strony, źle dobrane kolory dadzą poczucie chaosu i będą „gryzły w oczy”.

Nawet jeśli plan zagospodarowania przestrzennego twojej okolicy nie określa rygorystycznie koloru dachu, warto wziąć pod uwagę otoczenie, w jakim znajduje się budynek. Nie jest to zobowiązujące, lecz dobrze, jeśli wygląd twojego domu wpisuje się w estetykę budynków „po sąsiedzku”.

Co warto wziąć pod uwagę przy łączeniu kolorów?

Jednym z pierwszych kolorowych elementów twojego domu będzie dach. To właśnie do niego będziesz dopasowywać barwę pozostałych elementów. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor dachu wybrać, aby pasował do kominów, okien, a co najważniejsze, do elewacji, zdecyduj się na neutralne, uniwersalne barwy.

Nie oznacza to, że musisz wybierać między czernią a czerwienią. Jest wiele nowoczesnych pomysłów na kolory dachu, które będą pasować do większości elewacji. Dobrym pomysłem są odcienie szarości. Ta neutralna barwa jest niezwykle uniwersalna i będzie współgrała zarówno z elewacją białą i kremową, jak i z bardziej odważnymi kolorami (np. zielenią).

Oprócz koloru elewacji zadbaj również o dobre zaplanowanie kolorów mniejszych elementów, takich jak okna i kominy. Wbrew pozorom ich skomponowanie z kolorem dachu nie jest bez znaczenia dla ostatecznego efektu estetycznego. Pamiętaj, że piękno tkwi w prostocie. Wyjdź zatem z założenia, że kolorów nie powinno być więcej niż trzy. Jeśli dach jest szary, a ściany budynku kremowe, niech okna i komin będą w tym samym kolorze.

Jasna elewacja i dach w kolorze brązu

Kolor dachu a elewacja

Najważniejsze, aby barwa pokrycia dachowego dobrze komponowała się z kolorem elewacji. Tutaj także sprawdzi się złota zasada, która głosi, że „mniej znaczy więcej”. W praktyce oznacza ona wybór kolorów o mniejszym natężeniu i raczej stonowanych niż krzykliwych.

Jeśli nie zależy ci na spektakularnym efekcie kontrastowym, wybierz barwy, które są neutralne i uniwersalne. Brązowy i kremowy lub popielaty i rozmyta zieleń to zawsze bezpieczne połączenia, które będą przyjemne dla oka. Pamiętaj, że kolor elewacji będziesz wybierać, kiedy dach będzie już gotowy. Miej także na uwadze, że zmiana koloru elewacji jest łatwiejsza w wykonaniu niż zmiana barwy pokrycia dachowego.

Czy można zmienić kolor dachu?

Jeśli kupiłeś dom, którego kolor dachu nie spełnia twoich oczekiwań lub jeśli po prostu masz ochotę na zmianę wizerunku swojego domu, nic nie stoi na przeszkodzie. Na rynku dostępnych jest sporo produktów, za pomocą których odmienisz swój dach.

Farba do malowania pokryć dachowych musi być produktem do „zadań specjalnych”. Pamiętaj, że będzie narażona na ekstremalne warunki użytkowania:

  • wysoka wilgotność
  • bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury
  • zanieczyszczenia powietrza
  • zasolenie (w zależności od rejonu, w jakim znajduje się twój dom)
  • duże natężenie światła

Biorąc pod uwagę te czynniki, wybierz farbę dobrej jakości, która przetrwa na dachu długi czas bez utraty swoich właściwości.

Taki produkt, oprócz nadania nowego koloru, musi spełniać funkcję zabezpieczającą dach. Do malowania pokryć dachowych możesz użyć farb poliwinylowych, które są odpowiednie do malowania stali zwykłej i ocynkowanej. Taki preparat dodatkowo chroni przed korozją, którą powoduje wilgoć oraz zabezpiecza przed zarysowaniami i wpływem kwaśnego deszczu.

Produktem, który sprawdzi się w tej roli jest farba na dach RAFIL Radach. Farba tworzy szybkoschnące powłoki, które charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Ponadto cechuje ją dobra wytrzymałość mechaniczna, elastyczność oraz odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, światła słonecznego, UV, „kwaśnego deszczu”, wilgoci, wody i czynników chemicznych. Pamiętaj jednak, ze nawet najlepsza farba to nie wszystko. Podczas zmiany koloru dachu, podejdź do tematu kompleksowo. Przygotuj odpowiednio powierzchnię i zwróć szczególną uwagę na fachowość wykonania. Nawet najlepszy produkt, jeśli nie potraktujesz go zgodnie z zaleceniami producenta, może nie spełnić twoich oczekiwań.

Fachowiec malujący dach natryskowo

Wybór koloru dachu jest uzależniony od wielu czynników. Weź je pod uwagę i ciesz się estetyką barw. W końcu dach, oprócz funkcji praktycznych, spełnia także rolę estetyczną. Jeśli jednak nie jesteś zadowolony z obecnego wyglądu twojego pokrycia dachowego, możesz użyć profesjonalnych farb i w stosunkowo łatwy sposób zmienić go według swojego uznania.

Jak wybrać kolor dachu? - porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
  • Karta techniczna – zapis tworzony przez producenta, dotyczący konkretnego wyrobu, jego przeznaczenia, charakterystyki i stosowania.
  • Symbol wyrobu – każdy wyrób posiada dany symbol, który określa typ rodzaj i jego kolor, na tej podstawie wyrób jest identyfikowany.
  • Gęstość – masa 1 cm3 wyrobu oznaczana piknometrycznie w temp. 20°C; dla wyrobów dwuskładnikowych jest to wartość średnia, po zmieszaniu składników.
  • Punkt zapłonu (ang. flash point) – jest to najniższa temp. materiału malarskiego, w której wytworzy on pary substancji palnych wystarczających do zapłonu w określonych warunkach zapłonu.
  • Zużycie teoretyczne (ang. theoretical spreading rate) – wartość (i/m2; kg/m2; m2/l; m2/kg) podawana w danych technicznych farby; arytmetyczny wynik zależności zawartości substancji nielotnej i specyfikowanej grubości powłoki malarskiej.
  • Zużycie praktyczne - zależy od wielu czynników, między innymi od zużycia teoretycznego, chropowatości podłoża, metody i warunków nakładania, wielkości i rodzaju malowanej powierzchni, a także roli powłoki w zestawie; określa się iloczynem współ- zużycia praktycznego i zużycia teoretycznego farby.
  • Czas przydatności wyrobu do stosowania (ang. pot life) – max. czas, w którym wyrób lakierowy po zmieszaniu z utwardzaczem zachowuje swoje właściwości i nadaje się do nanoszenia na podłoże.
  • Czas schnięcia (ang. drying time) czas przejścia ciekłej powłoki malarskiej w stałą powłokę o określonych własnościach fizycznych i mechanicznych w danej temp.
  • Porowatość (ang. porosity) – zależy w głównej mierze od użytego pigmentu, charakteryzuje ją obecność w powłoce otworków i kanalików sięgających do podłoża.
  • Przepuszczalność (ang. permeability) – charakteryzuje zdolność przepuszczania gazów lub par przez powłokę, zależy od własności fizykochemicznych, grubości powłoki.
  • Przyczepność (ang. adhesion) – zdolność powłoki do wiązania się z podłożem lub poprzednią warstwą.
  • Trwałość powłoki (ang. durability) – przypuszczalny czas „życia” powłoki malarskiej do pierwszej głównej renowacji.
  • Wydajność - powierzchnia (w m2), która może być pokryta daną ilością wyrobu lakierowego tworzącego powłokę o wymaganej grubości; zależy od warunków stosowania, złożoności geometrycznej konstrukcji, warunków atmosferycznych itp.
  • Powłoka termoodporna – odporna na długookresowy wpływ temp. powyżej 150°C.
  • Emalia (ang. top coat) – wyrób malarski pigmentowany o wysokich walorach dekoracyjnych, zwłaszcza barwie i połysku. Jako warstwy nawierzchniowe – emalie – muszą być odporne na wpływ zewnętrznych czynników korozyjnych np. promieniowanie słoneczne.
  • Farba (ang. primer) – materiał malarski pigmentowany, tworzący powłokę kryjącą – która ma przede wszystkim spełniać funkcje ochronne. Farby tego typu (gruntujące, przeciwrdzewne) nanoszone są bezpośrednio na podłoże i zawierają składniki powstrzymujące procesy korozyjne. Powinny charakteryzować się głównie dobrą przyczepnością do podłoża.
  • Farba do czasowej ochrony – chroni czasowo przed działaniem czynników atmosferycznych i korozyjnych (najczęściej przez okres 6 m-cy na czas montażu, transportu, składowania).
  • Farba, emalia tiksotropowa – zawiera dodatki powodujące efekt zmniejszania się lepkości pozornej (upłynnienie) w czasie działania naprężeń ścinających (mieszanie, rozcieranie pędzlem).
  • Farba na gorzej przygotowane podłoże (ang. surface tolerant) – przeznaczona do gruntowania, tolerująca gorzej przygotowane powierzchnie. Posiada właściwości: stabilizacji, przetwarzania i penetracji rdzy.
  • Farby chemoutwardzalne (ang. chemical curing paints) – produkt malarski składający się z dwu lub trzech składników (żywica + utwardzacz) mieszanych bezpośrednio przed aplikacją.
  • Farba grubopowłokowa (ang. high build) – materiał malarski dający grubszą powłokę suchą niż powszechnie stosowane materiały.
  • Lakier (ang. varnish) – wyrób malarski niepigmentowany dający w efekcie powłokę przeświecalną.
  • Pigmenty (ang. pigments) – są to substancje nierozpuszczalne w spoiwie farby a ulegające w nim zdyspergowaniu. Charakterystyczne dla nich są następujące własności: barwa, zdolność krycia, niekiedy zdolności ochronne i przeciwrdzewne.
  • Rozcieńczalnik (ang. thinner) – lotna ciecz nie rozpuszczająca substancji błonotwórczej. Po dodaniu do materiału malarskiego nie powoduje niekorzystnych objawów. Dodatek rozcieńczalnika wymagany może być w przypadku nadmiernego zgęstnienia wyrobu wskutek zbyt długiego lub nieodpowiedniego przechowywania. Należy jednak pamiętać, że dodatek nawet małej ilości rozcieńczalnika może spowodować duże zmiany w grubości powłoki (szczególnie dla wyrobów tiksotropowych).
  • Rozpuszczalnik (ang. solvent) – ciecz rozpuszczająca substancje błonotwórczą (spoiwo). Przy doborze rozpuszczalnika zwrócić trzeba uwagę m. in. na: zdolność rozpuszczania, lotność, temp. zapłonu, toksyczność, zapach itp.
  • Substancja nielotna; części stałe (ang. solids) – łączna zawartość substancji błonotwórczych, pigmentów, wypełniaczy i innych składników materiału malarskiego pozostająca na powierzchni malowanej w procesie schnięcia powłoki.

Terminy, określenia, nazwy

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie