Malowanie metalu pędzlem bez smug – poradnik eksperta

Matka i dziecko malują pokój

LZO w farbach – co oznacza ich zawartość w produkcie?

17 lutego 2021
Nowoczesny i jasny dom oraz ogrodzenie

Kolor ogrodzenia a otoczenie domu – o czym pamiętać, wybierając kolor?

19 lutego 2021
Matka i dziecko malują pokój

LZO w farbach – co oznacza ich zawartość w produkcie?

17 lutego 2021
Nowoczesny i jasny dom oraz ogrodzenie

Kolor ogrodzenia a otoczenie domu – o czym pamiętać, wybierając kolor?

19 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Malowanie pędzlem ogrodzenia


Ogrodzenia, bramy, dachy i inne metalowe powierzchnie wymagają szczególnej ochrony. Powinny zostać zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych specjalistyczną farbą, która pozwoli uniknąć korozji. Zobacz, jak prawidłowo malować metal pędzlem – bez smug i zacieków.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jak przygotować podłoże do malowania metalu pędzlem,
– jakie farby są odpowiednie do malowania metalu pędzlem bez smug i zacieków,
– jakie wskazówki warto wziąć sobie do serca podczas pracy.

Malowanie metalu pędzlem – jak prawidłowo przygotować podłoże?

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest niezbędne, aby pomalować metal pędzlem bez smug czy nieestetycznych zacieków. Dlatego przed przystąpieniem do pracy przygotuj powierzchnię w kilku prostych krokach:

1. Jeśli odnawiasz bramę czy dach, który był już wcześniej malowany, zacznij od usunięcia starej powłoki w miejscach, w których jest uszkodzona. Luźną, łuszczącą się lub pokruszoną farbę trzeba zeszlifować.

2. Możesz (ale nie musisz) zeszlifować całą starą warstwę farby lub lakieru, zostawiając goły metal.

Usuwanie rdzy

3. Metodą mechaniczną pozbądź się ognisk rdzy – wykorzystaj do tego celu papier ścierny lub szczotkę nylonową do rdzy. Możesz także pomóc sobie specjalnym preparatem.

4. Jeśli zależy Ci na gładkiej powierzchni i malowaniu metalu pędzlem bez smug i najmniejszych defektów, ponownie zeszlifuj podłoże.

5. Dokładnie odpyl i oczyść metal, usuwając wszystkie luźne cząsteczki, a następnie umyj całą powierzchnię za pomocą Preparatu do Odtłuszczania marki Rafil.

6. Jeśli to konieczne, zastosuj preparat gruntujący o działaniu antykorozyjnym np.: Rafil Podkład Antykorozyjny.

Tak przygotowane podłoże jest gotowe na przyjęcie pierwszej warstwy farby.

Farby odpowiednie do malowania metalu pędzlem bez smug i zacieków

Dobra farba ma ogromne znaczenie dla wygody pracy oraz estetyki uzyskanego efektu. Wybieraj produkty, które wyróżniają się dużą przyczepnością, aby farba nie spływała z powierzchni podczas malowania metalu pędzlem. Emalia powinna chronić przed korozją oraz szkodliwym działaniem wody. Najlepiej sięgać po preparaty dedykowane konkretnym powierzchniom metalowym.

Do wyboru masz na przykład farbę Radach marki Rafil, która została opracowana z myślą o malowaniu dachów, rynien oraz parapetów. Wykazuje wysoką odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych – nie niszczeje pod wpływem promieniowania UV, deszczu, śniegu i wilgoci. Nadaje się zarówno do powierzchni stalowych i aluminiowych, jak i ocynkowanych.

Malowanie metalowego dachu

W przypadku bram, płotów i metalowych balustrad lepiej sprawdzi się farba Rafil do bram i ogrodzeń, która pełni funkcję zarówno ochronną, jak i dekoracyjną. Może być stosowana także do malowania metalowych elementów mebli ogrodowych – na przykład ławek. Zapewnia trwałą ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych i korozją oraz estetyczne wykończenie detali w Twoim ogrodzie.

Malowanie metalu – wskazówki, jak malować bez smug

1. Wybierz dobrą pogodę do malowania – słońce nie może grzać zbyt mocno, aby powłoka nie zaczęła pękać. Idealny będzie bezwietrzny, suchy dzień z temperaturą powietrza pomiędzy 15 a 20°C.

2. Aby malować bez smug, przede wszystkim kup dobrej jakości pędzle z miękkiego włosia syntetycznego (nylonu lub poliestru). Pomogą Ci w uzyskaniu jednolitej powłoki. Wielkość i typ pędzli będzie zależał od rodzaju konstrukcji – mniejsze sprawdzą się do malowania detali i wszelkich zakamarków, a większe do sporych powierzchni, takich jak dach.

Malowanie siatki pędzlem na żółty kolor

3. Podczas nakładania farby pędzlem zwróć uwagę, aby wykonywać ruchy w tym samym kierunku, na przykład z góry na dół. Kolejne pasy powinny lekko na siebie nachodzić.

4. Pilnuj, aby nie nabierać na pędzel zbyt dużej ilości farby – może to być jednym z powodów powstawania smug na metalowych powierzchniach. Zdecydowanie lepiej będzie zastosować kilka cienkich warstw.
5. Po wyschnięciu poprzedniej warstwy emalii wykonaj szlifowanie międzywarstwowe. Wygładzisz powierzchnię z wszelkich nierówności i usuniesz smugi po malowaniu.