Strona główna
Poradniki

Jak wybierać kolory farb do betonu? Porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Beton to popularny materiał budowlany i wykończeniowy. Jego surowy charakter doskonale komponuje się ze stylem nowoczesnym, industrialnym czy loftowym – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Aby betonowe elementy zyskały niepowtarzalny charakter, możesz nadać im wyrazisty kolor. Jakiej farby użyć do malowania posadzki lub pionowych powierzchni? Jakie kolory farb do betonu cieszą się największą popularnością? Nasz ekspert odpowiada!

Farba do betonu na zewnątrz – kolory posadzki

Chciałbyś odnowić podłogę na tarasie lub balkonie? Marzy Ci się zmiana koloru kostki brukowej w ogrodzie? Doskonałym produktem dla Ciebie będzie Rafil NA BETON Emalia epoksydowa, która występuje w aż 10 kolorach.

Wylewka z betonu na tarasie

Dzięki bogatej palecie możesz z łatwością stworzyć idealną aranżację w swojej przestrzeni przydomowej, ogrodzie czy podwórku. Poznaj nasze propozycje!• Jeżeli chcesz zachować oryginalny kolor posadzki, a przy tym zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie przezroczysty Lakier Poliuretanowy Rafil. Lakier ten możemy stosować do wewnątrz i na zewnątrz, samodzielnie lub w zestawie z emalią epoksydową Rafil.• Aby odnowić powierzchnię i zyskać gładką, jednolitą powłokę przypominająca beton, najlepsza będzie szara farba do betonu. Emalia epoksydowa Rafil występuje w dwóch, modnych odcieniach szarości – klasycznym szarym (farba do betonu szara, kolor RAL 7040) oraz ciemnym i intensywnym antracycie (farba do betonu antracyt, kolor RAL 7024).• Jeżeli jesteś fanem minimalizmu, bez wątpienia cenisz białe i czarne aranżacje. Przy pomocy tych dwóch barw możesz stworzyć modną szachownicę, pasy lub inne wzory, które wyróżnią betonowe podłoże na tarasie w ogrodzie czy innym miejscu. Wybierz Rafil NA BETON Emalię epoksydową w kolorze RAL 9003 (biała farba do betonu na zewnątrz) lub RAL 9005 (farba do betonu czarna).• Masz ochotę na odrobinę szaleństwa? Zachowawcze kolory nie są dla Ciebie? Wspaniale! W palecie Rafil znajdziesz również soczyste, kolorowe farby do betonu – czerwona (RAL 3000), niebieska (RAL 5015), zielona (RAL 6001), brązowa (RAL 3009), a może… żółta (RAL 1003)? Wybór należy do Ciebie! Wybierz swoją ulubioną barwę lub baw się kolorami i mieszaj je w swojej aranżacji.Aby zapewnić betonowej posadzce doskonałą trwałość, emalię epoksydową stosuj wraz z dwuskładnikowym Lakierem Poliuretanowym Rafil NA BETON Połączenie tych dwóch produktów zapewnia odporność powierzchni na uszkodzenia mechaniczne (ścieranie, rysowanie, uderzenia) promieniowanie UV oraz trudne warunki pogodowe (mróz, wysokie temperatury, opady).

Kolory farb do betonu – tynki i elementy pionowe

Ogrodzenie z betonu w kolorze różowym

Chciałbyś nadać nowy kolor betonowemu ogrodzeniu? Planujesz malowanie tynku cementowo-wapiennego? A może chciałbyś odnowić betonowe donice lub inne elementy małej architektury ogrodowej? Poznaj Rafil CHLOROKAUCZUK – wyjątkową emalię do metalu i betonu, występującą w aż 20 kolorach. Jak możesz ją wykorzystać?• Malowanie elementów ogrodzenia – zmiana koloru może odświeżyć otoczenie Twojego domu, a także sprawić, że wysłużony beton zyska świeży, estetyczny wygląd. Najbardziej stylowa farba do betonu? Grafit (Rafil CHLOROKAUCZUK w kolorze RAL 7010)! Ciemny odcień szarości doskonale komponuje się z niemal wszystkimi kolorami, zielenią roślin, naturalnym kamieniem oraz metalem. Malując elementy ogrodzenia na grafit, zyskasz klasyczny, elegancki efekt.• Dotyk koloru – intensywne kolory najczęściej kojarzą się z energią i radością. Chciałbyś, aby pojawiły się one w otoczeniu Twojego domu? Jeżeli brakuje Ci odwagi, by pomalować na czerwono lub zielono całe ogrodzenie, wybranym kolorem możesz pokryć małe elementy, np. ozdoby betonowe. W palecie Rafil CHLOROKAUCZUK znajdziesz piękne odcienie żółci, czerwieni, zieleni czy niebieskiego.• Odświeżenie z bielą – malowanie betonu na jasne kolory to prosty sposób, by dodać mu świeżości i lekkości. Sięgnij po emalię w kolorze bieli (RAL 9003) lub écru (RAL 9010) i użyj jej do odnowienia wybranych elementów w ogrodzie lub na balkonie.Rafil CHLOROKAUCZUK to emalia, która oferuje znacznie więcej niż kolor. Wybierając ją, zapewniasz betonowym elementom doskonałą ochronę – przed różnorodnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi.

Cienie liści na betonie

Planujesz malowanie betonu? W naszej ofercie znajdziesz produkty w bogatej palecie kolorystycznej, która wpasuje się w wiele aranżacji i podkreśli charakter elementów betonowych. Znajdź idealny odcień dla siebie!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Zardzewiały rower to problem wielu miłośników dwóch kółek. Kłopoty pojawiają się zwłaszcza po zimowej przerwie. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, sprawdź domowe sposoby, jak usunąć rdzę z roweru i poznaj polecane farby antykorozyjne, które pomogą zabezpieczyć metalowe części roweru na dłużej!

Nawet jeśli trzymasz rower w domowym zaciszu, może się zdarzyć, że na metalowych elementach pojawi się rdza. Wystarczy kilka przejażdżek po deszczu, wilgoć czy mało staranne oczyszczenie metalowych części.

Jak pozbyć się rdzy z roweru? Jak zadbać o jednoślad, by był mniej podatny na korozję? Czy receptą na zardzewiały rower może być farba do metalu? Sprawdź wskazówki w naszym artykule. 

Malowanie metalowych części to skuteczny sposób na rdzę na rowerze. Polecany produkt to RAFIL Chlorokauczuk

Rozpoznawanie i przyczyny powstawania rdzy

Rdza na rowerze zdarza się często. Powstaje na skutek korodowania – procesu utleniania żelaza i jego stopów, który objawia się rdzawym nalotem. Najczęstszą przyczyną korozji metalu (w tym metalowych części w rowerze) jest wilgoć. Nawet krótka jazda w deszczu naraża rower na kontakt z wodą, co prowadzi do utleniania metalowej powierzchni i powstawania ognisk rdzy – z czasem niedużych, a stopniowo coraz większych. Im dłużej rower jest używany, tym większe ryzyko wystąpienia rdzy. 

Przyczyną występowania rdzy na rowerze jest też niewłaściwe przechowywanie sprzętu. Najlepiej byłoby trzymać rower w suchym miejscu. W praktyce jednak często pozostawia się go na balkonie, w wilgotnym garażu, na klatce schodowej. Dziecięce rowery nierzadko „zalegają” przy domu czy nawet zostają porzucone w trawie przez kilka dni lub tygodni. To idealne środowisko do powstawania rdzy. 

Które rowery są najbardziej podatne na rdzewienie? Nawet sprzęty z ramami aluminiowymi, które są bardziej odporne na korozję, mogą w końcu ulec rdzy. W tym przypadku proces jest jednak wolniejszy. 

Wilgoć działa na wszystkie metalowe części, szczególnie w okresach długiej nieaktywności, np. zimą. Gdy rower przez kilka miesięcy stoi nieużywany, na wiosnę często zauważa się korozję na łańcuchu, tarczach hamulcowych, na kierownicy czy innych elementach. 

Łatwo korozję łapią też łożyska kół, śruby, tarcze hamulcowe, linki przerzutek oraz zębatki. To właśnie te elementy mają najczęstszy kontakt z wodą i zanieczyszczeniami z drogi, co zwiększa ryzyko powstawania rdzy. Metalowe elementy, które znajdują się blisko podłoża, zbierają wilgoć, brud i błoto. Brud zaś przyspiesza proces korozji. W takiej sytuacji wystarczy jeden sezon, aby zobaczyć na metalowych częściach rdzawy nalot. 

Jakie skutki ma korozja w przypadku roweru? Po pierwsze, pogarsza wygląd jednośladu. Co gorsza jednak, mocno wpływa na komfort jazdy i sprawność techniczną jednośladu. Na szczęście rower można przywrócić do stanu sprzed korozji dzięki odpowiednim technikom czyszczenia i konserwacji metalu. W dalszej części artykułu dowiesz się jak usunąć rdzę z roweru. 

Korozję przyspiesza częste korzystanie z roweru w czasie deszczu bez dokładnego osuszania metalowych części.

Jak usunąć rdze z roweru – domowe sposoby

Jak usunąć rdzę z roweru? To klucz, by przedłużyć żywotność sprzętu i zachować jego ładny wygląd. Metod, jak odrdzewić rower jest sporo – do dyspozycji masz sposoby domowe i wiele profesjonalnych środków, od odrdzewiaczy po specjalistyczne farby do metalu.

Domowe metody cieszą się dużą popularnością ze względu na niski koszt i wysoką skuteczność (choć w trudnych przypadkach mogą być niewystarczające). Czym usunąć rdzę z roweru bez profesjonalnych środków?

  1. Jak odrdzewić rower? Wykorzystaj Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy, którego zwykle używa się w kuchni, doskonale sprawdza się także jako środek do usuwania rdzy. Wystarczy rozpuścić 2-3 łyżeczki kwasku w gorącej wodzie, a następnie włożyć do roztworu zardzewiałe elementy roweru – np. łańcuch czy śruby.

Jeżeli nie da się zdemontować niektórych części, przetrzyj je gąbką nasączoną roztworem. Alternatywą jest sok z cytryny zmieszany z solą – taka mikstura daje podobny efekt. Dzięki właściwościom kwasku rdza rozpuszcza się, a metal odzyskuje swój dawny wygląd.

  1. Czym usunąć rdzę z roweru? Sposób z octem

Ocet to kolejny domowy środek, który skutecznie usuwa rdzę. W przypadku demontowalnych elementów, takich jak łańcuch, można je zanurzyć w occie na kilka godzin. Taka kąpiel sprawi, że rdza zacznie odpadać.

Większe elementy, które trudno zdemontować, możesz przetrzeć szmatką nasączoną octem. Ten sposób jest skuteczny i bezpieczny dla rowerowych części.

  1. Co na rdzę na rowerze? Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to skuteczny środek na rdzę. Aby przygotować pastę czyszczącą, zmieszaj sodę z wodą, tworząc gęstą masę. Następnie nałóż ją na zardzewiałe elementy roweru i pozostaw na około dwie godziny.

Po tym czasie usuń rdzę za pomocą szczotki o miękkim włosiu. Efekty powinny być zauważalne już po pierwszym użyciu, a cała procedura jest bezpieczna dla metalowych elementów roweru.

Profesjonalne środki do usuwania rdzy

Oprócz domowych metod w sklepach znajdziesz także specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania rdzy. Ich zaletą jest wysoka skuteczność, ale także bezpieczeństwo stosowania.

Będą to np. środki chemiczne do usuwania korozji z różnych części roweru. Takie preparaty możesz stosować na elementach metalowych jak łańcuch, kierownica czy rama. Produkty te skutecznie rozpuszczają rdzę, a jednocześnie nie niszczą powierzchni metalu. Zwróć jedynie uwagę, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Malowanie roweru chroni metal przed korozją.

Zabezpieczanie roweru przed przyszłą korozją

Oprócz środków do usuwania rdzy polecamy również preparaty konserwacyjne, które zapobiegają ponownemu pojawieniu się korozji. Regularne smarowanie łańcucha czy pokrycie metalowych elementów odpowiednim środkiem ochronnym pozwala na utrzymanie roweru w dobrej kondycji przez długi czas.

Skutecznym sposobem, by uchronić rower przed korozją, a przynajmniej, by zdecydowanie spowolnić jej postęp, są farby antykorozyjne. Do wyboru masz kilka różnych rodzajów farb.

Jeśli zależy Ci na intensywnym kolorze, podpowiadamy, by metalowe części roweru (np. ramę czy kierownicę) pomalować farbą chlorokauczukową np. RAFIL Chlorokauczuk. Ten specjalistyczny rodzaj farby zawiera w swoim składzie żywice chlorokauczukowe. Jest to farba o bardzo wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne, wilgoć, środki chemiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na swoje właściwości często stosuje się ją do malowania powierzchni narażonych na wilgoć i korozję, w tym rowerów.

RAFIL Chlorokauczuk tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. W zestawieniu z produktem RAFIL Podkład Chlorokauczukowy zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną malowanych powierzchni metalowych. Farba ta dostępna jest w 20 żywych kolorach, w tym np. w kolorze czerwonym, zielonym czy niebieskim.

Druga propozycja farby antykorozyjnej to RAFIL Prosto Na Rdzę. To specjalistyczna gruntoemalia 3w1 stosowana bezpośrednio na powierzchnie stalowe i żeliwne eksploatowane na zewnątrz. Ta łatwa w aplikacji, szybkoschnąca farba charakteryzuje się doskonałą przyczepnością i dobrym kryciem. Dzięki trwałej i elastycznej powłoce doskonale chroni powierzchnie metalowe przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i przed korozją. Dostępna jest w wielu kolorach i kilku rodzajach wykończenia – połysk, mat, półmat, młotkowy. Można ją także kupić w sprayu.

Sposobów, jak usunąć rdzę z kierownicy roweru, ramy i innych metalowych części, jest sporo. Pamiętaj, że kluczowe jest zabezpieczenie metalu przed rdzewieniem. Odpowiednie do tego będą środki RAFIL.

Jak usunąć rdzę z roweru? Poradnik

Przeczytasz w 5 min


Ogrodzenie domu już na pierwszy rzut oka wiele mówi o jego mieszkańcach. Zainspiruj się pomysłami na kolory ogrodzeń metalowych i dokonaj w swoim otoczeniu małych-wielkich zmian.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie kolory ogrodzeń metalowych pasują do każdego domu,
- który kolor ogrodzenia metalowego przykuwa wzrok,
- jak wybrać farbę do renowacji metalowego ogrodzenia.

Kolory ogrodzeń metalowych – klasyka i uniwersalizm

Ogrodzenie domu nie tylko wyznacza granice prywatności, ale również świadczy o właścicielu budynku. Dobór stonowanej kolorystyki jest najczęstszym rozwiązaniem, które nigdy nie wychodzi z mody. Niezależnie od rozmiaru bryły, koloru elewacji i elementów dekoracyjnych warto, aby kolor metalowego ogrodzenia był spójny z kolorem dachu, orynnowaniem, a nawet stolarką okienną. Jeśli cenisz proste i efektowne rozwiązania, sprawdź 3 propozycje uniwersalnych kolorów metalowego ogrodzenia:

szary antracytowy półmat – RAL 7016 – jeden z najczęściej wybieranych odcieni, który wspaniale współgra z szarą dachówką i jasną elewacją domu,

czarny głęboki mat – RAL 9005 –barwa, dzięki której otoczenie Twojego domu zachowa klasyczny charakter,

brązowy czekoladowy półmat – RAL 8017 – brązowe odcienie pasują zwłaszcza do drewnianych elementów otoczenia domu, jak również drewnianej elewacji.

Ogrodzenie do nowoczesnego domu

Nietuzinkowy kolor metalowego ogrodzenia domu – odważnie czy z pomysłem?

Coraz częściej zdobimy otoczenie naszego domu odważną kolorystyką, nietuzinkowymi dodatkami lub interesującymi roślinami. Wybór zdecydowanego koloru ogrodzenia metalowego to dobry pomysł, jeśli chcesz, by Twój dom nie przypominał innych budynków. Dostępna kolorystyka produktu Rafil CHLOROKAUCZUK daje Ci spory wybór i bez względu na indywidualne preferencje, jeśli tylko chcesz, możesz sprawić, by Twoje ogrodzenie widoczne było z drugiego końca ulicy.
Oto 4 inspiracje na odważną kolorystykę Twojego metalowego ogrodzenia:

kolor żółty – zdecydowany, słoneczny. Odcień RAL 1003 – żółty sygnałowy połysk – lub RAL 1023 – żółty drogowy połysk – sprawią, że ogrodzenie Twojego domu mocno odznaczy się na tle otoczenia;

kolor czerwony – niebanalny, ognisty, pobudzający kolor czerwony z pewnością przykuje wzrok niejednego przechodnia. Jeśli kochasz odważne rozwiązania, a ten kolor występuje w dodatkach Twojego domu, takich jak okiennice, barwa ta może się świetnie komponować zarówno z jasną, jak i ciemną bryłą domu, a także z drewnianymi dodatkami na elewacji. RAL 3020 – czerwony drogowy połysk – lub nieco bardziej przygaszony RAL 3011 – wiśniowy połysk – dodadzą otoczeniu pobudzającego akcentu;

kolor zielony – doskonale wtapia się w otoczenie, zwłaszcza jeśli posiadasz bujną roślinność. Jeśli w naturalny sposób pragniesz „odgrodzić się” od otoczenia i ukryć swój dom wśród drzew, odcień RAL 6002 – zielony liściasty połysk – będzie dobrym rozwiązaniem;

kolor niebieski – jeśli odcienie koloru niebieskiego przypominają Ci zjawiskowe otoczenie greckich wysp, wiedz, że wdzięczny, grecki błękit śmiało przyjmie się również na naszych rodzimych podwórkach. Odcienie RAL 5012 – niebieski jasny połysk – oraz RAL 5005 – niebieski sygnałowy połysk – sprawią, że charakter Twojego domu będzie niepowtarzalny.

Ogrodzenie w kolorze niebieskim

Renowacja ogrodzenia – jaka farba nadaje się na metalowe ogrodzenie?

Dobór farby przystosowanej do rodzaju podłoża to podstawa. Nie warto testować innych rozwiązań niż te, które są dedykowane do danej powierzchni, sprawdzone i bezpieczne. Jeżeli ogrodzenie Twojego domu jest metalowe i straciło swój dawny blask, jest porysowane lub nawet rdzewieje – nie martw się, to nie ogrodzenie jest do wymiany, ale warstwa farby.
Zanim rozpoczniesz renowację ogrodzenia, pamiętaj o tym, że:

• metalowe podłoże musi być dokładnie oczyszczone, a resztki starej farby usunięte. O tym, jak pozbyć się starej farby z metalowych powierzchni, dowiesz się tutaj,

• dobór metody malowania nie tylko pozwoli zaoszczędzić Ci czas, ale również ułatwi dotarcie do trudniej dostępnych zakamarków ogrodzenia,

• spośród dostępnych farb przystosowanych do warunków zewnętrznych wybierz produkt, który cechuje się dobrą przyczepnością – sprawdź nasze produkty do malowania powierzchni metalowych.

Typowe ogrodzenie

Jeśli wiesz już, jak z głową zabrać się do renowacji metalowego ogrodzenia Twojego domu, pamiętaj o tym, że to detale i dodatki decydują o charakterze Twojego otoczenia i nawet drobna zmiana może zrobić ogromne wrażenie.

Ostatnie wpisy

7 pomysłów na kolor metalowego ogrodzenia domu – inspiracje

Przeczytasz w 5 min

Masz w ogrodzie ławkę z żeliwa? Taki mebel to prawdziwy skarb, zwłaszcza jeśli ma już swoje lata! Jak przeprowadzić malowanie ławki ogrodowej krok po kroku? Jakie produkty będą najlepsze? Zajrzyj do naszego poradnika!

Żeliwna ławka ogrodowa wygląda pięknie. Może być uroczą dekoracją tarasu i różnych zakątków ogrodu. Prezentuje się ładnie w otoczeniu kwitnących róż, hortensji i innych roślin ogrodowych. Aby jednak żeliwo długie lata wyglądało atrakcyjnie, trzeba je regularnie odnawiać.

Malowanie ławki ogrodowej najlepiej zacząć od wyboru produktu do renowacji. Z naszego artykułu dowiesz się, czym pomalować ławkę ogrodową z żeliwa oraz jak się za to zabrać. Podpowiemy, które produkty z szerokiej gamy RAFIL nadają się do malowania metalu na zewnątrz!

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wypróbuj jeden z szerokiej gamy produktów RAFIL, np. RAFIL Chlorokauczuk dostępny w kilkunastu atrakcyjnych kolorach. Sprawdź emalię RAFIL Chlorokauczuk!

Malowanie żeliwa – co trzeba o nim wiedzieć?

Żeliwo jest stopem żelaza i węgla. To trwały i popularny materiał, który wykorzystuje się do wykonywania ogrodzeń, kaloryferów, balustrad, wanien i elementów architektury ogrodowej. Z żeliwa robi się często także ławki ogrodowe, które mogą być w całości żeliwne lub łączyć żeliwo z drewnem.

Jakie właściwości ma żeliwo? Jest trwałe, wytrzymałe, solidne, bardzo twarde. Właśnie dlatego to tak wdzięczny materiał do zastosowań nie tylko wewnątrz, ale przede wszystkim na zewnątrz budynków. Żeliwna brama, balustrada czy właśnie ławka ogrodowa zostaną z nami na lata!

Przeczytaj również: 10 pomysłów na metalowe ozdoby i elementy dekoracyjne w ogrodzie

Największym zagrożeniem dla żeliwa jest podatność na korozję. Ten stop metalu jest bowiem wyjątkowo mało odporny na korodowanie. Aby żeliwna ławka nie straciła atrakcyjnego wyglądu i swoich cennych właściwości, należy ją regularnie odnawiać. Ochronna warstwa farby zabezpieczy żeliwo przed wilgocią i wyeliminuje ryzyko powstawania rdzy.

Malowanie ławki ogrodowej z żeliwa to zadanie, które z łatwością wykonasz samodzielnie. Potrzebujesz jednego lub kilku produktów RAFIL, wałka flokowego lub pędzla oraz wolnego czasu.

Dekoracyjna żeliwna ławka to piękna dekoracja ogrodu. Odnowisz ją, używając produktów RAFIL.

Czym malować żeliwo?

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wybierając odpowiedni produkt do żeliwa, musisz zwrócić uwagę, czy jest przeznaczony na zewnątrz. Żeliwnej ławki nie chowasz przecież na zimę do garażu czy piwnicy – jest na to za ciężka. Musisz więc wybrać produkt, który zabezpieczy żeliwo powłoką odporną na śnieg, deszcz, wiatr, niskie temperatury, ale także gorąco i promieniowanie UV.

Z gamy produktów marki RAFIL polecamy trzy produkty, które idealnie nadają się do malowania ławki ogrodowej z metalu.

{{recomended-product}}

Rafil Chlorokauczuk

Emalia chlorokauczukowa, przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych, które są użytkowane na zewnątrz. Spoiwem do farby chlorokauczukowej jest chlorowany kauczuk, dzięki czemu tworzy ona elastyczną, ale twardą powłokę, wyjątkowo odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

RAFIL Chlorokauczuk to emalia, która nie boi się także zarysowań i uszkodzeń mechanicznych. Twojej ławce ogrodowej zapewni doskonałą ochronę przed korozją, ale aby tak się stało, musisz ją zastosować razem z RAFIL Podkładem Chlorokauczukowym. Tylko w duecie te dwa produkty dają aż 8 lat gwarancji ochrony przed rdzą!

Rafil Podkład Chlorokauczukowy

To farba gruntująca, która jest niezbędna, gdy malujemy metal emalią chlorokauczukową. Użycie gruntu przed położeniem farby nawierzchniowej zwiększa jej przyczepność, zapewnia wysoką trwałość powłoki oraz daje ochronę przed rdzą na wiele lat. 

Rafil Prosto Na Rdzę

Ta gruntoemalia to atrakcyjna alternatywa dla chlorokauczukowej farby do metalu RAFIL Chlorokauczuk. RAFIL Prosto Na Rdzę jest produktem 3w1 – to farba, grunt i podkład w jednym. Oznacza to, że nie musisz przed jej stosowaniem używać innych farb gruntujących ani podkładu.

RAFIL Prosto Na Rdzę nadaje się do malowania elementów żeliwnych znajdujących się na zewnątrz: balustrad, elementów konstrukcyjnych, ogrodzeń oraz żeliwnych mebli takich jak ławka ogrodowa. Nadaje żeliwu odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, słońca, wiatru, niskich i wysokich temperatur. Tworzy powłokę odporną na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Wielką zaletą tego produktu jest to, że doskonale nadaje się do wykonywania zarówno nowych wymalowań, jak i również renowacji starych powłok malarskich. Pomalujesz nim starą ławkę żeliwną, nawet jeśli są na niej ślady rdzy, a nowa powłoka będzie trwała.

Przeczytaj również: Renowacja i malowanie altany ogrodowej krok po kroku

Jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją? Poradnik 

Jak pomalować ławkę ogrodową? Poniżej znajdziesz naszą instrukcję krok po kroku. Przyjęliśmy dwie alternatywne ścieżki: wykorzystanie farby gruntującej Rafil Podkład Chlorokauczukowy i farby Rafil Chlorokauczuk oraz szybszą alternatywę w postaci gruntoemalii Rafil Prosto Na Rdzę.

Jak przygotować ławkę żeliwną do malowania?

  1. Z żeliwnych elementów ławki usuń resztki ziemi, liści, pajęczyny i inne zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć przyczepność farby.
  2. Jeśli ławka była wcześniej malowana, podłoże musisz zmatowić. Użyj do tego papieru ściernego o małej gradacji.
  3. Jeśli poprzednia warstwa powłoki jest w bardzo złym stanie, należy ją całkowicie usunąć. Pomoże w tym w razie potrzeby elektryczna szlifierka.
  4. Zanim zaczniesz malować ławkę, jej powierzchnia powinna być sucha, bez piasku, kurzu, luźnej rdzy, olejów i smarów.
Rdza na ławce
Czym pomalować ławkę żeliwną, która już zaczęła korodować od wilgoci? Rozwiązanie to gruntoemalia Rafil Prosto Na Rdzę.

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 1. Rafil Chlorokauczuk

  1. W pierwszej kolejności oczyszczoną ławkę żeliwną trzeba zabezpieczyć przed korozją, używając produktu Rafil Podkład Chlorokauczukowy. Jeśli tego nie zrobisz, na żeliwnych elementach ławki bardzo szybko powstanie rdza nalotowa, a farba szybko zacznie się kruszyć i odrywać.
  2. Podkład nakładaj pędzlem.
  3. Potrzebujesz 1-2 warstw. Jeśli konieczna jest kolejna warstwa gruntu, nakładaj na mokrą powierzchnię w czasie od 20 minut do 1,5 godziny.
  4. Maluj w temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności powietrza poniżej 80%.
  5. Kolejny etap to nakładanie farby chlorokauczukowej Rafil Chlorokauczuk. Musisz ją nałożyć do 1 godziny od nałożenia podkładu chlorokauczukowego lub po minimum 72 godziny od czasu wyschnięcia warstwy podkładowej.
  6. Potrzebujesz 2-3 warstw farby nawierzchniowej. Każdą kolejną warstwę nakładaj w czasie od pół godziny do 2 godzin od nałożenia poprzedniej. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego czasu, musisz poczekać minimum 5 dni, aż warstwa wyschnie. To konieczne, aby nowa powłoka nie zaczęła się marszczyć.
  7. Unikaj wielokrotnego przeciągania pędzlem, aby nie uszkodzić powłoki.
  8. Ławkę ogrodową pomalowaną farbą chlorokauczukową utrzymuj w czystości, a do zabrudzeń używaj czystej wody i szczotki z miękkim włosiem.

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 2. Gruntoemalia Rafil Prosto Na Rdzę

  1. Ławkę maluj pędzlem z miękkim włosiem lub wałkiem flokowym. Podczas malowania pędzlem unikaj wielokrotnego przeciągania włosiem po żeliwie.
  2. Maluj w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza. Nie stosuj farby przy dużej wilgotności i silnym wietrze.
  3. Potrzebujesz 2-3 warstw farby.
  4. Kluczowe jest nakładanie kolejnych warstw w krótkich odstępach czasu. Nakładaj je w czasie od 2 do 4 godzin. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego terminu, musisz czekać minimum 14 dni od zakończenia aplikacji poprzedniej warstwy. Jeśli nie będziesz tego przestrzegać, farba może zacząć się marszczyć.
  5. Farbę możesz stosować bezpośrednio na niewielkie ogniska rdzy. Trzeba jednak usunąć jak najdokładniej jej luźne warstwy.
Żeliwna ławka ogrodowa
Dekoracyjna żeliwna ławka ogrodowa.

Malowanie ławki ogrodowej z metalu nie jest trudne. Bez problemu wykonasz je samodzielnie. Koniecznie zajrzyj przed malowaniem do naszej instrukcji. Sprawdź też inne produkty RAFIL, które pomogą Ci odnowić metalowe czy betonowe elementy w Twoim ogrodzie, czy wokół domu.

Malowanie ławki ogrodowej z metalu – czym i jak to zrobić?

Przeczytasz w 5 min

Nie ma nic bardziej relaksującego niż wypoczynek na hamaku. Ten sprzęt jest niezastąpiony w ogrodzie i na balkonie. Aby wygodnie z niego korzystać, potrzebujesz odpowiedniego stelaża. W artykule podpowiemy, jak zrobić metalowy stelaż do hamaka i jak go zabezpieczyć przed wilgocią. 

Spis treści:

  1. Planowanie projektu — jak zacząć budowę metalowego stelaża do hamaka?
  2. Wybór materiałów i narzędzi — co będzie potrzebne do budowy stelaża?
  3. Budowa stelaża krok po kroku — skompletowanie i montaż konstrukcji
  4. Pielęgnacja metalowego stelaża — jak dbać o stelaż, aby służył przez wiele sezonów?
  5. Alternatywne stelaże i ich zalety

Do wiszącego hamaka niezbędny jest odpowiedni stojak, czyli stelaż. Rzadko kiedy tkaninę da się rozwiesić pomiędzy drzewami czy belkami. Jeśli nie masz takiej możliwości, stelaż pomoże Ci korzystać z hamaka bez przeszkód. 

Do dyspozycji masz różne materiały na stelaż do hamaka. Metalowa konstrukcja jest wśród nich na pewno najtrwalsza. Wystarczy okresowa konserwacja, czyli pomalowanie go emalią antykorozyjną (np. RAFIL Do Bram i Ogrodzeń), aby stelaż do hamaka metalowy służył Ci naprawdę długo. 

W artykule znajdziesz informacje, od czego zacząć wykonanie konstrukcji stelażu do hamaka metalowego. Podpowiemy, jak zrobić to samodzielnie oraz jak wybrać gotowy stojak na hamak metalowy. Doradzimy, jaką farbą zabezpieczyć sprzęt oraz jak o niego dbać, aby służył przez wiele sezonów.

Hamak najwygodniej jest powiesić na wytrzymałym metalowym stelażu.

Jak zrobić metalowy stelaż do hamaka — planowanie projektu

Kiedyś hamaki rozwieszano pomiędzy dwoma pniami drzew lub przymocowywano do drewnianych belek czy po prostu do haków w ścianie np. werandy. Dziś uniwersalnym rozwiązaniem jest specjalny stelaż. 

Stojaki na hamak wiszący, czyli ten klasyczny, mogą być wykonane z drewna lub z metalu. Obie te opcje mają swoje zalety i wady. Drewniany hamak wygląda naturalnie, można go zrobić samodzielnie lub kupić gotowy. Jest on jednak ciężki i nieporęczny, a do tego, co sezon trzeba go impregnować. 

Hamak na metalowym stelażu waży mniej niż jego drewniany odpowiednik, łatwiej go więc przemieszczać z miejsca na miejsca. Metal jest też zdecydowanie odporniejszy na warunki atmosferyczne, zwłaszcza gdy zabezpieczysz go przed wilgocią emalią antykorozyjną – taką jak RAFIL Do Bram i Ogrodzeń.

Jak zrobić metalowy stelaż do hamaka samodzielnie? Najpierw zrób plan swojego stojaka. Do wyboru masz kilka różnych opcji – prostszych lub bardziej skomplikowanych. My podpowiadamy, aby na początek Twój stojak był jak najprostszy. W najłatwiejszej wersji zrobiony jest z pięciu profili stalowych – trzy stanowią stelaż, a dwa krótsze służą jako podstawki. W opcji nieco trudniejszej, ale efektowniejszej, trzeba użyć długiego profilu stalowego na podstawę i dwóch krótszych na podpórki. Profile muszą być jednak wygięte – najprościej zlecić to firmie, która świadczy usługi w zakresie gięcia rur, profili i kątowników ze stali. Gięcie wykonuje się za pomocą specjalistycznego urządzenia, czyli giętarki.

Hamak. Metalowy stelaż z profili stalowych. Do zabezpieczenia profili użyj farby RAFIL Do Bram i Ogrodzeń.

Wybór materiałów i narzędzi — co będzie potrzebne do budowy stelaża?

Pracę nad stojakiem na hamak metalowym rozpocznij od zgromadzenia niezbędnych narzędzi i materiałów. Zacznijmy od prostszej wersji stelaża z prostych profili stalowych. Potrzebujesz pięciu profili ze stali – mogą mieć wymiary np. 50×30×2 mm. Trzy pierwsze po połączeniu śrubami posłużą Ci do wykonania stelaża. Zwróć uwagę, że długość pomiędzy hakami powinna wynosić ok. 300-320 cm. 

Dwa krótsze profile posłużą do wykonania podstawy hamaka. Powinny mieć długość ok. 80 cm, aby hamak stał stabilnie. Profile stalowe warto kupić ze stali nierdzewnej albo ocynkowanej. Potrzebujesz też do tego śrub montażowych, dwóch haków i karabińczyków do zamontowania hamaka oraz ewentualnie łańcucha do regulowania wysokości i ustawienia tkaniny. 

Jest też druga wersja metalowego hamaka. Wygląda ona bardziej elegancko i nowocześnie. Możesz ją wykonać samodzielnie, jeśli masz możliwość zdobycia profili stalowych, które będą wygięte. Profile kształtuje się przy pomocy giętarki, ale z powodzeniem znajdziesz zakłady, które oferują tego typu usługi. 

Potrzebujesz jednego mocnego profilu stalowego na stelaż. Jego proponowane wymiary to 40×40×2 mm. Dobrze, aby profil był ocynkowany, co przedłuży żywotność stali i zmniejszy jej podatność na korozję. Długość stelaża powinna wynosić od 320 do 360 cm – zmieści się tu standardowy hamak, nawet podwójny. Profil powinien mieć kształt półkola o średnicy np. 125 cm.

Oprócz tego niezbędne będą dwa krótsze, lekko wygięte profile na nóżki. Ich długość to np. 125 cm. Profile montujesz ze sobą przy pomocy śrub. Potrzebujesz też solidnych haków do powieszenia hamaka, karabińczyków oraz linek lub łańcucha do regulacji wysokości hamaka. 

Narzędzia, jakie będą Ci niezbędne do pracy to wiertarka do metalu, ewentualnie piłka do cięcia tego materiału. 

Kolejna ważna sprawa to zabezpieczenie stali przed korozją. Do ochrony polecamy produkt RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. To antykorozyjna emalia do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni metalowych stalowych, ocynkowanych i aluminiowych eksploatowanych na zewnątrz pomieszczeń. Wyróżnia ją zwiększona odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz na uderzenia. 

Aby w pełni zabezpieczyć metal przed korozją, zastosuj RAFIL Do Bram i Ogrodzeń razem z farbą gruntującą RAFIL Podkład Antykorozyjny. Podkład polecany jest pod powierzchnie ocynkowane, stalowe i aluminiowe. Środek doskonale przylega do podłoża, tworzy elastyczną, twardą powłokę, przez co zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną.

Stojak na hamak. Taka konstrukcja może być wykonana z drewnianych kantówek lub profili stalowych.

Budowa stelaża krok po kroku — skompletowanie i montaż konstrukcji 

Gdy masz już zgromadzone wszystkie materiały i narzędzia, sam montaż hamaku nie powinien nastręczyć Ci dużych trudności. Największym wyzwaniem jest połączenie stalowych profili solidnymi śrubami oraz montaż podpórek, które ustabilizują całą konstrukcję. Warto dodać także metalowe zaślepki na śruby. Jeśli hamak ma być mobilny, do jednej z podpórek służących jako nóżki, domontuj niewielkie kółeczka, które pomogą przeciągać hamak z miejsca na miejsce.

Gdy Twoja konstrukcja jest już gotowa, zabezpiecz ją na wypadek korozji. W pierwszej kolejności użyj farby podkładowej RAFIL Podkład Antykorozyjny. Występuje ona w dwóch odcieniach: szary okienny – stosowany pod jasne odcienie farby nawierzchniowej oraz czerwony tlenkowy – pod ciemne odcienie farby nawierzchniowej.

Teraz zabezpiecz stal przy pomocy emalii RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Zwróć uwagę, że każde podłoże przygotowane do malowania powinno być czyste, suche, pozbawione śladów rdzy i zatłuszczeń. Do mycia i odtłuszczania powierzchni metalowych służy wodny roztwór preparatu RAFIL Preparat Do Odtłuszczania.

Pielęgnacja metalowego stelaża — jak dbać o stelaż, aby służył przez wiele sezonów? 

Jak pielęgnować stojak na hamak metalowy? Nawet jeśli konstrukcja jest pomalowana preparatami antykorozyjnymi, na zimę warto dodatkowo zabezpieczyć hamak przed wilgocią, np. chowając do pomieszczenia gospodarczego lub okrywając stelaż. Oprócz tego dbaj, aby stojak był czysty i regularnie usuwaj z niego ziemię, piasek czy inne zanieczyszczenia. 

Alternatywne rozwiązania — gotowe stelaże i ich zalety

Jeśli nie masz smykałki do majsterkowania ani narzędzi niezbędnych do wykonania samodzielnie metalowego stelaża do hamaka, najlepszą opcją jest zakup gotowego stojaka. Trzeba go jedynie skręcić zgodnie z instrukcją, do czego wystarczy śrubokręt lub najlepiej wkrętarka. Pamiętaj, aby stelaż do hamaka – ten gotowy, i ten DIY, zabezpieczyć przed korozją przy pomocy środków RAFIL!

Ostatnie wpisy

Jak zrobić metalowy stelaż do hamaka i jak o niego zadbać?

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie