Jak wybrać farbę do zmiany koloru ogrodzenia? Porady eksperta

Malowanie metalu pistoletem

Malowanie metalu pistoletem natryskowym – porady eksperta

4 października 2020
Odnowiona metalowa balustrada

Renowacja i malowanie metalowej balustrady balkonu – krok po kroku

6 października 2020
Malowanie metalu pistoletem

Malowanie metalu pistoletem natryskowym – porady eksperta

4 października 2020
Odnowiona metalowa balustrada

Renowacja i malowanie metalowej balustrady balkonu – krok po kroku

6 października 2020
Pokaż wszystkie
Malowanie ogrodzenia na czarno


Ogrodzenie wokół posesji nie tylko chroni Twoje mienie, ale także stanowi dekorację całego otoczenia. Niestety z upływem czasu może ono tracić na atrakcyjności. Nie oznacza to jednak, że musisz je wymieniać – wystarczy, że je przemalujesz! Jaka farba okaże się najlepsza do ogrodzenia?

Z tego artykułu dowiesz się:

– jaka farba do ogrodzenia metalowego jest najlepsza,
– czy sama dobra farba do ogrodzenia wystarczy,
– którą farbę do ogrodzenia betonowego wybrać,
– jak dobrać kolor farby do ogrodzenia.

Wybór farby do ogrodzenia metalowego

Dobra farba do ogrodzenia to taka, która została dopasowana do materiału wykonania płotu. Jeśli masz metalowe ogrodzenie, do wyboru masz różne preparaty – jednak inne stosuje się do stali, żeliwa i żelaza, a inne do aluminium i ocynku. Tę pierwszą grupę metali możesz pomalować następującymi farbami do ogrodzeń:
• farby alkidowe (ftalowe),
• farby chlorokauczukowe, np. Rafil CHLOROKAUCZUK,
• farby epoksydowe,
• farby poliuretanowe.
Z kolei elementy z aluminium i ocynku pomalujesz:
• farbami winylowymi (poliwinylowymi),
• farbami akrylowymi,
• farbami akrylowo-lateksowymi,
• farbami poliwinylowo-akrylowymi.

Dostępne są także nowoczesne, uniwersalne farby do malowania ogrodzeń, które nadają się do stosowania na powierzchnie stalowe, aluminiowe i ocynkowane. Taki właśnie jest Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ.

Inne rodzaje farb do ogrodzenia

Aby zapewnić metalowym ogrodzeniom nie tylko estetyczny wygląd, ale też trwałość, przed nakładaniem warstwy dekoracyjnej warto pomyśleć także o warstwie podkładowej, np. Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY. Tę farbę do malowania ogrodzeń należy stosować pod preparat Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ wtedy, gdy masz do czynienia z trudnymi podłożami metalowymi lub wymalowanymi nieznaną farbą.

Malowanie ogrodzenia na czerwono

Tego typu preparat powinien charakteryzować się wysoką przyczepnością do podłoża. Dzięki matowej powierzchni masz pewność, że dekoracyjna farba do ogrodzeń będzie się dobrze trzymać na metalowych powierzchniach. Co więcej, farby podkładowe zwiększają odporność metalu na korozję, co w połączeniu z farbą wykończeniową daje metalowi doskonałą ochronę przed wilgocią.

Ważne!

Podczas malowania metalowego ogrodzenia warto mieć pod ręką także preparat do odtłuszczania. Gruntowne oczyszczenie przęseł przed nałożeniem farby to klucz do pięknej i trwałej warstwy wykończeniowej.

Jaka farba do ogrodzenia z betonu?

Farba do malowania ogrodzeń betonowych? W wielu przypadkach jest to ta sama, którą pokrywa się stalowe, żelazne i żeliwne podłoża. Takim preparatem jest np. Rafil CHLOROKAUCZUK. Wybranie takiej farby do ogrodzenia jest bardzo zasadne, jeśli Twój płot ma betonowe słupki, pomiędzy którymi znajdują się stalowe przęsła – w takiej sytuacji możesz oba elementy pokryć tym samym preparatem, choć z jedną różnicą. Przed malowaniem metalu należy użyć Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY, natomiast na betonie nie jest wymagana taka dodatkowa warstwa.

Jaka farba najlepsza do ogrodzenia? Dobierz kolor!

Czarna farba do ogrodzenia to jedna z najczęściej wybieranych opcji – ciemny płot prezentuje się uniwersalnie, a przy tym się nie brudzi. Dlatego też dużą popularnością cieszą się farby do ogrodzenia grafitowe, antracytowe, szare i brązowe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wybrać jaśniejszych i intensywniejszych barw.

Szczególnie dużo odcieni masz do wyboru w przypadku farby Rafil CHLOROKAUCZUK do metalu i betonu. Oprócz standardowych ciemnych kolorów znajdziesz tu także intensywnie czerwone, żółte, zielone czy niebieskie farby do malowania ogrodzenia, więc bez trudu wybierzesz preparat, który najlepiej dopasuje się do charakteru Twojego domu i posesji.

Zobacz inne artykuły