Strona główna
Poradniki

Sposoby na odnowienie dachu garażu lub wiaty – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:


Garaż lub metalowa wiata garażowa to obiekty, które są szczególnie narażone na ekstremalne warunki pogodowe. Latem – palące słońce. Zimą – mróz, śnieg i lód. Wiosną – roztopy i częste opady deszczu. Nic dziwnego, że biegiem lat ich dachy przestają prezentować się atrakcyjnie, pojawia się na nich rdza i śniedź. Sprawdź, w jaki sposób odnowić nadgryziony zębem czasu garaż metalowy lub metalową wiatę na samochód.

Przygotowanie metalowego dachu do renowacji

Bez względu na to, jakim rodzajem blachy został pokryty dach Twojego garażu lub wiaty, będziesz mógł odnowić go przy pomocy specjalistycznych preparatów Rafil. Zanim jednak przejdziesz do malowania, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię dachu. Postępuj według naszych wskazówek:

• Dokładnie oczyść powierzchnię dachu, usuwając z niego brud, kurz, glony i inne zanieczyszczenia.

• Zajmij się warstwą starej farby. Pozbądź się wszelkich luźnych, łuszczących się fragmentów emalii. Możesz zrobić to przy pomocy szczotki nylonowej, drucianej lub szlifierki.

• Sprawdź, czy na powierzchni metalu nie pojawiły się ogniska korozji. Postaraj się dokładnie usunąć wszystkie ślady rdzy, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca.

• Odpyl powierzchnię dachu, usuwając zanieczyszczenia, jakie powstały na wcześniejszych etapach prac.

• Odtłuść metal przy użyciu Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. W zależności od narzędzi, jakim dysponujesz, możesz nakładać go gąbką, szczotką, ścierką lub myjką wysokociśnieniową.

Pamiętaj, aby do mycia dachu przed malowaniem nie używać zwykłych, domowych detergentów, takich jak płyn do mycia naczyń. Ich składniki mogą wchodzić w reakcję z emalią i obniżać jej właściwości!

Blacha z ogniskami rdzy

Garaż lub wiata metalowa w ogrodzie – gruntowanie

Kiedy metal jest dokładnie oczyszczony, możesz nałożyć na niego warstwę gruntującą. Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY sprawi, że docelowa farba będzie lepiej przyczepiać się do podłoża. Co więcej, skutecznie zabezpieczy dach przed rdzą.
Podkład możesz nakładać przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku (hydrodynamiczny lub pneumatyczny). Wystarczy jedna warstwa produktu.
Po upływie 3-6 godzin możesz przejść do malowania garażu lub wiaty farbą docelową. Jeżeli nie uda Ci się zmieścić w tym przedziale czasowym, emalię nakładaj po upływie 5 dniu od gruntowania.

Czym pomalować dach garażu lub wiaty metalowej na samochód

Kiedy powierzchnia dachu zostanie zagruntowana, możesz zabierać się za jej malowanie. Jaki produkt wybrać? Oto nasze propozycje:

Rafil RADACH FARBA NA DACH – dostępna w 13 kolorach z wykończeniem półmatowym.

Rafil RADACH FARBA NA DACH – dostępna w 3 kolorach, wykończonych w połysku.

Rafil EKORADACH FARBA NA DACH – ekologiczna farba z wodną recepturą, emitującą mniejszą ilość szkodliwych substancji lotnych. Dostępna w 6 kolorach w wykończeniu półmat.

Wszystkie emalie z serii RADACH charakteryzują się najwyższą jakością i przeznaczone są do stosowania na powierzchniach stalowych, ocynkowanych i aluminiowych. Na malowanej powierzchni tworzą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne i na najtrudniejsze warunki pogodowe. Emalie RADACH, stosowane w połączeniu z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM Rafil, zapewniają nawet 8 lat ochrony przed korozją.

Malowanie natryskowe blachy

Malowanie dachu metalowego – krok po kroku

Malowanie dachu zaplanuj na ciepły (lecz nie upalny!), pogodny dzień. Nie rozpoczynaj prac, jeżeli spodziewasz się deszczu, burz lub mgły.

1. Dokładnie wymieszaj emalię. W razie potrzeby sięgnij po Rafil RADACH ROZCIEŃCZALNIK.

2. Przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego nałóż na metal cienką warstwę emalii.

3. Po upływie co najmniej 6 godzin nałóż drugą, grubszą warstwę produktu.

4. Jeżeli uzyskany efekt nie jest dla Ciebie odpowiedni, po upływie kolejnych 6 godzin możesz nałożyć dodatkową, trzecią warstwę farby.

Gotowe! Twój metalowy garaż – używany od wielu lat – zyskał nowy wygląd! Ciesz się jego odświeżonym kolorem i nie martw się o rdzę. Produkty Rafil będą chronić metalowy dach przez długie lata.

Ostatnie wpisy

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

  • Wydajność:
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również


Malowanie elewacji na odcienie żółtego nie jest dziś może najpopularniejszym rozwiązaniem, ale to nie oznacza, że żółta elewacja nie może wyglądać modnie, elegancko i stylowo! W końcu żółty niejedno ma imię. Problem pojawia się czasem wtedy, gdy do żółtej elewacji trzeba dopasować kolory innych elementów aranżacyjnych i konstrukcyjnych wokół domu, np. płotu. Sprawdź, jaki kolor ogrodzenia do żółtego domu będzie najlepszy i czym kierować się przy wyborze odcienia.

Żółty niejedno ma imię – w stronę beżu czy cytryny?

Żółty jest kolorem ciepłym, energetycznym, przyjemnym dla oka, choć oczywiście nie dla każdego i nie w każdym wydaniu. Ma wiele twarzy – od jasnego, zbliżonego do beżu, przez bananowy, po kanarkowy, cytrynowy czy musztardowy. To, jaki kolor wybierzesz na swoją elewację, zależy oczywiście od Twoich upodobań i tego, jakie style domów najbardziej Ci się podobają. Inny kolor będzie mieć dom utrzymany w stylu rustykalnym, a inny w stylu nowoczesnym, minimalistycznym.
Żywy, nasycony odcień żółtego sprawi, że dom będzie z jednej strony wyróżniać się na tle pozostałych, z drugiej, będzie wyglądał na radosny i przyjazny. Jasne, pastelowe odcienie, zbliżone do koloru wanilii czy bananowego szejka, rozjaśnią otoczenie i świetnie sprawdzą się np. w domach utrzymanych w klasycznym stylu. Połączenie bieli, szarości z musztardowymi czy kanarkowymi elementami elewacji (np. pojedynczymi ścianami) będzie pasowało do nowoczesnych, minimalistycznych brył.

Żółta elewacja i szary dach

Warto wiedzieć! Jak łączyć kolory? Ogólne zasady

• Jasne odcienie żółtego i takie, które zbliżają się do pomarańczowego, możesz łączyć z innymi, ciepłymi kolorami, np. brązem, beżem, czerwienią czy oliwkową zielenią.
• Chłodniejsze odcienie, zmierzające w kierunku zieleni, będą komponowały się dobrze z zielenią i szarościami.
Ta wskazówka może Ci się przydać nie tylko podczas dobierania koloru ogrodzenia do żółtego domu, ale też przy wyborze innych elementów wykończenia elewacji.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do żółtego domu? Podstawowe zasady

Sposobów dobierania koloru ogrodzenia do koloru domu jest kilka. Możesz np.:
• pomalować ogrodzenie na kolor, który pojawia się na elewacji,
• postawić na ogrodzenie w kolorze okien, parapetów i drzwi,
• dobrać kolor ogrodzenia do koloru dachu,
• postawić na neutralne odcienie beżu, bieli lub naturalne kolory drewna.

Ważne, by zarówno elewacja, jak i ogrodzenie czy dach miały elementy wspólne – wszystko powinno do siebie pasować. Dobierając kolor ogrodzenia do żółtego domu, weź pod uwagę nie tylko kolor elewacji, ale także odcień balustrad, bramy wjazdowej do garażu, kolory stolarki okiennej i drzwiowej, kostki brukowej oraz innych elementów konstrukcyjnych i ozdobnych wokół domu. Wszystkie te elementy powinny tworzyć harmonijną przestrzeń.

{{recomended-product}}

Jeśli Twój dom ma nowoczesną bryłę i stawiasz na połączenie żółtego, szarości i bieli, lepiej zrezygnuj ze zdobionego płotu czy ogrodzenia z piaskowca. I w drugą stronę – jeśli Twój dom ma klasyczny lub rustykalny charakter i żółtą elewację, nienajlepszym rozwiązaniem może okazać się ogrodzenie z kamiennych gabionów lub szare, metalowe ogrodzenie panelowe.

Ogrodzenie pasujące pod względem koloru do elewacji domów

Jaki kolor ogrodzenia do żółtego domu?

Wiesz już, jakie są ogólne zasady dobierania koloru ogrodzenia do koloru domu. Teraz przejdźmy do konkretów. Oto cztery kolory ogrodzenia, które pasują do żółtego domu:

Nowoczesna szarość – czy wiesz, że żółty i szary to kolory roku Instytutu Pantone 2021? Połączenie mocnego, soczystego odcienia żółtego ze stonowaną, łagodną szarością sprawdza się świetnie nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz budynku. Postaw na takie połączenie zwłaszcza wtedy, gdy Twój dom oraz ogród są utrzymane w nowoczesnym stylu. Możesz zdecydować się np. na ogrodzenie palisadowe, panelowe czy ogrodzenie, które łączy beton i metal. Jeśli chcesz przemalować ogrodzenie na szaro, użyj dobrej emalii, odpornej na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i na powstawanie rdzy. Postaw np. na Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ w kolorze antracytu.

Białe ogrodzenie do żółtego domu – doda lekkości i świeżości całemu otoczeniu. Sprawdzi się przede wszystkim przy domach pomalowanych pastelową, jasną farbą, których elewacja ozdobiona jest białymi elementami. Biały drewniany płot doskonale pasuje do ogrodów utrzymanych w stylu romantycznym, rustykalnym, vintage czy angielskim.

Brązowy płot do żółtej elewacji – jeśli Twój dom ma kolor jasnożółty, pastelowy czy bananowy, a do tego drewniane okna, drzwi i elementy konstrukcyjne (np. drewniane belki), świetnym rozwiązaniem będzie drewniane, brązowe ogrodzenie. Drewno jest surowcem eleganckim, ciepłym, ponadczasowym, a do tego łatwo możesz przemalować je na inny odcień w dowolnym momencie.

Multikolor – rozwiązanie dla osób, które lubią odważne połączenia. Możesz postawić na ogrodzenie np. w kolorze zielonym, czerwonym czy niebieskim, ale pod jednym warunkiem – ten sam odcień musi pojawić się też na innych elementach elewacji lub w aranżacji ogrodu. Kolorowe mogą być np. okiennice, drzwi czy dach. Jeśli chcesz pomalować ogrodzenie wokół swojego domu na inny kolor, postaw np. na farbę Rafil CHLOROKAUCZUK, dostępną w odcieniach czerwieni, błękitów, zieleni, czerni czy żółci.

Jakie inne kolory ogrodzenia będą pasować do żółtego domu? Wszelkie odcienie beżów, w tym także ogrodzenie z kamienia.

4 kolory ogrodzenia pasujące do żółtego domu – inspiracje

Przeczytasz w 5 min

Masz w ogrodzie ławkę z żeliwa? Taki mebel to prawdziwy skarb, zwłaszcza jeśli ma już swoje lata! Jak przeprowadzić malowanie ławki ogrodowej krok po kroku? Jakie produkty będą najlepsze? Zajrzyj do naszego poradnika!

Żeliwna ławka ogrodowa wygląda pięknie. Może być uroczą dekoracją tarasu i różnych zakątków ogrodu. Prezentuje się ładnie w otoczeniu kwitnących róż, hortensji i innych roślin ogrodowych. Aby jednak żeliwo długie lata wyglądało atrakcyjnie, trzeba je regularnie odnawiać.

Malowanie ławki ogrodowej najlepiej zacząć od wyboru produktu do renowacji. Z naszego artykułu dowiesz się, czym pomalować ławkę ogrodową z żeliwa oraz jak się za to zabrać. Podpowiemy, które produkty z szerokiej gamy RAFIL nadają się do malowania metalu na zewnątrz!

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wypróbuj jeden z szerokiej gamy produktów RAFIL, np. RAFIL Chlorokauczuk dostępny w kilkunastu atrakcyjnych kolorach. Sprawdź emalię RAFIL Chlorokauczuk!

Malowanie żeliwa – co trzeba o nim wiedzieć?

Żeliwo jest stopem żelaza i węgla. To trwały i popularny materiał, który wykorzystuje się do wykonywania ogrodzeń, kaloryferów, balustrad, wanien i elementów architektury ogrodowej. Z żeliwa robi się często także ławki ogrodowe, które mogą być w całości żeliwne lub łączyć żeliwo z drewnem.

Jakie właściwości ma żeliwo? Jest trwałe, wytrzymałe, solidne, bardzo twarde. Właśnie dlatego to tak wdzięczny materiał do zastosowań nie tylko wewnątrz, ale przede wszystkim na zewnątrz budynków. Żeliwna brama, balustrada czy właśnie ławka ogrodowa zostaną z nami na lata!

Przeczytaj również: 10 pomysłów na metalowe ozdoby i elementy dekoracyjne w ogrodzie

Największym zagrożeniem dla żeliwa jest podatność na korozję. Ten stop metalu jest bowiem wyjątkowo mało odporny na korodowanie. Aby żeliwna ławka nie straciła atrakcyjnego wyglądu i swoich cennych właściwości, należy ją regularnie odnawiać. Ochronna warstwa farby zabezpieczy żeliwo przed wilgocią i wyeliminuje ryzyko powstawania rdzy.

Malowanie ławki ogrodowej z żeliwa to zadanie, które z łatwością wykonasz samodzielnie. Potrzebujesz jednego lub kilku produktów RAFIL, wałka flokowego lub pędzla oraz wolnego czasu.

Dekoracyjna żeliwna ławka to piękna dekoracja ogrodu. Odnowisz ją, używając produktów RAFIL.

Czym malować żeliwo?

Czym pomalować ławkę ogrodową? Wybierając odpowiedni produkt do żeliwa, musisz zwrócić uwagę, czy jest przeznaczony na zewnątrz. Żeliwnej ławki nie chowasz przecież na zimę do garażu czy piwnicy – jest na to za ciężka. Musisz więc wybrać produkt, który zabezpieczy żeliwo powłoką odporną na śnieg, deszcz, wiatr, niskie temperatury, ale także gorąco i promieniowanie UV.

Z gamy produktów marki RAFIL polecamy trzy produkty, które idealnie nadają się do malowania ławki ogrodowej z metalu.

{{recomended-product}}

Rafil Chlorokauczuk

Emalia chlorokauczukowa, przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych i żeliwnych, które są użytkowane na zewnątrz. Spoiwem do farby chlorokauczukowej jest chlorowany kauczuk, dzięki czemu tworzy ona elastyczną, ale twardą powłokę, wyjątkowo odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

RAFIL Chlorokauczuk to emalia, która nie boi się także zarysowań i uszkodzeń mechanicznych. Twojej ławce ogrodowej zapewni doskonałą ochronę przed korozją, ale aby tak się stało, musisz ją zastosować razem z RAFIL Podkładem Chlorokauczukowym. Tylko w duecie te dwa produkty dają aż 8 lat gwarancji ochrony przed rdzą!

Rafil Podkład Chlorokauczukowy

To farba gruntująca, która jest niezbędna, gdy malujemy metal emalią chlorokauczukową. Użycie gruntu przed położeniem farby nawierzchniowej zwiększa jej przyczepność, zapewnia wysoką trwałość powłoki oraz daje ochronę przed rdzą na wiele lat. 

Rafil Prosto Na Rdzę

Ta gruntoemalia to atrakcyjna alternatywa dla chlorokauczukowej farby do metalu RAFIL Chlorokauczuk. RAFIL Prosto Na Rdzę jest produktem 3w1 – to farba, grunt i podkład w jednym. Oznacza to, że nie musisz przed jej stosowaniem używać innych farb gruntujących ani podkładu.

RAFIL Prosto Na Rdzę nadaje się do malowania elementów żeliwnych znajdujących się na zewnątrz: balustrad, elementów konstrukcyjnych, ogrodzeń oraz żeliwnych mebli takich jak ławka ogrodowa. Nadaje żeliwu odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, słońca, wiatru, niskich i wysokich temperatur. Tworzy powłokę odporną na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Wielką zaletą tego produktu jest to, że doskonale nadaje się do wykonywania zarówno nowych wymalowań, jak i również renowacji starych powłok malarskich. Pomalujesz nim starą ławkę żeliwną, nawet jeśli są na niej ślady rdzy, a nowa powłoka będzie trwała.

Przeczytaj również: Renowacja i malowanie altany ogrodowej krok po kroku

Jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją? Poradnik 

Jak pomalować ławkę ogrodową? Poniżej znajdziesz naszą instrukcję krok po kroku. Przyjęliśmy dwie alternatywne ścieżki: wykorzystanie farby gruntującej Rafil Podkład Chlorokauczukowy i farby Rafil Chlorokauczuk oraz szybszą alternatywę w postaci gruntoemalii Rafil Prosto Na Rdzę.

Jak przygotować ławkę żeliwną do malowania?

  1. Z żeliwnych elementów ławki usuń resztki ziemi, liści, pajęczyny i inne zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć przyczepność farby.
  2. Jeśli ławka była wcześniej malowana, podłoże musisz zmatowić. Użyj do tego papieru ściernego o małej gradacji.
  3. Jeśli poprzednia warstwa powłoki jest w bardzo złym stanie, należy ją całkowicie usunąć. Pomoże w tym w razie potrzeby elektryczna szlifierka.
  4. Zanim zaczniesz malować ławkę, jej powierzchnia powinna być sucha, bez piasku, kurzu, luźnej rdzy, olejów i smarów.
Rdza na ławce
Czym pomalować ławkę żeliwną, która już zaczęła korodować od wilgoci? Rozwiązanie to gruntoemalia Rafil Prosto Na Rdzę.

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 1. Rafil Chlorokauczuk

  1. W pierwszej kolejności oczyszczoną ławkę żeliwną trzeba zabezpieczyć przed korozją, używając produktu Rafil Podkład Chlorokauczukowy. Jeśli tego nie zrobisz, na żeliwnych elementach ławki bardzo szybko powstanie rdza nalotowa, a farba szybko zacznie się kruszyć i odrywać.
  2. Podkład nakładaj pędzlem.
  3. Potrzebujesz 1-2 warstw. Jeśli konieczna jest kolejna warstwa gruntu, nakładaj na mokrą powierzchnię w czasie od 20 minut do 1,5 godziny.
  4. Maluj w temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności powietrza poniżej 80%.
  5. Kolejny etap to nakładanie farby chlorokauczukowej Rafil Chlorokauczuk. Musisz ją nałożyć do 1 godziny od nałożenia podkładu chlorokauczukowego lub po minimum 72 godziny od czasu wyschnięcia warstwy podkładowej.
  6. Potrzebujesz 2-3 warstw farby nawierzchniowej. Każdą kolejną warstwę nakładaj w czasie od pół godziny do 2 godzin od nałożenia poprzedniej. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego czasu, musisz poczekać minimum 5 dni, aż warstwa wyschnie. To konieczne, aby nowa powłoka nie zaczęła się marszczyć.
  7. Unikaj wielokrotnego przeciągania pędzlem, aby nie uszkodzić powłoki.
  8. Ławkę ogrodową pomalowaną farbą chlorokauczukową utrzymuj w czystości, a do zabrudzeń używaj czystej wody i szczotki z miękkim włosiem.

Jak pomalować ławkę ogrodową? Sposób 2. Gruntoemalia Rafil Prosto Na Rdzę

  1. Ławkę maluj pędzlem z miękkim włosiem lub wałkiem flokowym. Podczas malowania pędzlem unikaj wielokrotnego przeciągania włosiem po żeliwie.
  2. Maluj w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza. Nie stosuj farby przy dużej wilgotności i silnym wietrze.
  3. Potrzebujesz 2-3 warstw farby.
  4. Kluczowe jest nakładanie kolejnych warstw w krótkich odstępach czasu. Nakładaj je w czasie od 2 do 4 godzin. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać tego terminu, musisz czekać minimum 14 dni od zakończenia aplikacji poprzedniej warstwy. Jeśli nie będziesz tego przestrzegać, farba może zacząć się marszczyć.
  5. Farbę możesz stosować bezpośrednio na niewielkie ogniska rdzy. Trzeba jednak usunąć jak najdokładniej jej luźne warstwy.
Żeliwna ławka ogrodowa
Dekoracyjna żeliwna ławka ogrodowa.

Malowanie ławki ogrodowej z metalu nie jest trudne. Bez problemu wykonasz je samodzielnie. Koniecznie zajrzyj przed malowaniem do naszej instrukcji. Sprawdź też inne produkty RAFIL, które pomogą Ci odnowić metalowe czy betonowe elementy w Twoim ogrodzie, czy wokół domu.

Malowanie ławki ogrodowej z metalu – czym i jak to zrobić?

Przeczytasz w 5 min


Ogrodzenie domu jest wizytówką całej posesji, dlatego wybór odpowiedniego płotu – jego koloru oraz stylu – to bardzo ważny aspekt aranżowania przestrzeni. Rozsądnym pomysłem jest dopasowywanie ogrodzenia do odcienia dachówki. Sprawdź, jaki kolor ogrodzenia do brązowego dachu będzie odpowiedni i czym jeszcze kierować się podczas wyboru płotu.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie są ogólne zasady dobierania kolorów ogrodzeń i dachów,
- jakie ogrodzenie do brązowego dachu będzie najlepsze.

Jaki kolor ogrodzenia do brązowego dachu wybrać? Ogólne zasady

Brąz jest często wybieranym kolorem dachówki, zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych, jak i przez architektów. To odcień elegancki, przyjemny i dający wiele możliwości aranżacyjnych. Do brązowego dachu można bowiem dobrać zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie ogrodzenia, a paleta barw, która komponuje się z brązem, jest dość szeroka.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie tylko dach i ogrodzenie powinny do siebie pasować. Wybór koloru dachówek oraz płotu powinien być podyktowany także kolorem elewacji, bramy wjazdowej do garażu, murków i słupków, parapetów czy nawet stolarki okiennej i drzwiowej. Styl domu oraz przestrzeni wokół niego powinien być spójny.

Warto również dopasować kolorystykę ogrodzenia do materiału, z którego zostało wykonane. Z innym stylem będzie współgrać ogrodzenie drewniane, z innym palisadowe i z jeszcze innym metalowy, zdobiony płot.

Do jakich domów pasuje brąz?

Brązowa dachówka i brązowe ogrodzenie pasują m.in. do domów utrzymanych w stylu tradycyjnym, wiejskim. W połączeniu z ciepłymi odcieniami elewacji, kostki brukowej czy innych elementów aranżacji tworzą przytulną, kameralną atmosferę. Brązowe ogrodzenie i dach sprawdzą się także w przypadku szkieletowych domów drewnianych czy domów murowanych, a także w przypadku starszych budynków z cegły lub drewna.

Brązowe ogrodzenie i dach domu

Jakie ogrodzenie do brązowego dachu będzie najlepsze?

Pierwszym, oczywistym wyborem ogrodzenia pasującego do brązowego dachu jest ogrodzenie drewniane. Połączenie brązowej dachówki i drewnianego płotu nada przestrzeni lekki, swobodny charakter. Jeśli zdecydujesz się także na drewniane okna oraz drzwi, to elewację pomaluj na biało lub na jasne odcienie beżu. Jeśli drewniane ogrodzenie jest osadzone na betonowych lub kamiennych fundamentach i wzmacniane słupkami z takiego samego materiału, dobrze będzie powtórzyć na nich kolorystykę elewacji lub pomalować je na jasne, naturalne odcienie beżu.

Do brązowego dachu będzie pasować także ogrodzenie z metalu i drewna. Wówczas metalowe wzmocnienia można pomalować dobrą farbą w kolorze szarym, np. Antykorozyjną Emalią Do Bram i Ogrodzeń RAFIL. Takie połączenie sprawdzi się dobrze w domach utrzymanych zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym stylu.

Drewno i gabiony jako budulec ogrodzenia

Surowcem, który dobrze współgra z brązem dachówek, jest także wspomniany wcześniej kamień. Możesz postawić np. na ogrodzenie z drewna i gabionów, czyli metalowych koszy wypełnionych, w tym przypadku, szarymi kamieniami. Jeśli odcień drewna będzie zbliżony do koloru dachu, wówczas na szaro pomaluj np. balustrady i bramę do garażu.

Jeśli dachówka ma kolor brązowy, a elewacja utrzymana jest w chłodnych tonach, możesz zdecydować się także na ogrodzenie, które łączy w sobie np. biel i szarość. Dobrym wyborem może okazać się jasnoszare, metalowe ogrodzenie palisadowe z białymi fundamentami i murkami. Warto jednak, by kolor dachu i ogrodzenia znalazły wspólny mianownik np. w postaci koloru elewacji, odcienia balustrad, parapetów, drzwi czy elementów ozdobnych.

Ważne, by zapamiętać kluczową zasadę – jeśli dach i elewacja są utrzymane w chłodnych tonach, ogrodzenie również powinno mieć chłodne barwy. Połączenie ciepłych odcieni elewacji i dachówki oraz chłodnego koloru płotu (lub odwrotnie) jest ryzykowne i nie zawsze pozwala na uzyskanie harmonijnej aranżacji przestrzeni. Źle będzie wyglądał np. biało-szary płot i beżowa lub żółta elewacja, a do tego brązowy dach i np. drewniane, ozdobne belki.

Ostatnie wpisy

Jaki kolor ogrodzenia będzie najlepszy do brązowego dachu domu?

Przeczytasz w 5 min


Rośliny doniczkowe zawsze były w dobrym stylu, ale dopiero w ostatnich latach zapanowała na nie prawdziwa moda! Księgarniane półki uginają się od poradników na temat uprawy roślin, media społecznościowe zalewane są zdjęciami amatorskich upraw, a balkony, tarasy i ogrody zachwycają kolorami, kształtami i zapachami królujących w nich kwiatów. Wraz z popularnością roślin na znaczeniu zyskały także dodatki do nich – donice, pergole oraz… kwietniki. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się tym ostatnim. Jak odnowić stary metalowy kwietnik? Jaką farbą go pomalować? Podpowiadamy!

Kwietnik metalowy – ozdoba w stylu vintage

Kwietniki to elementy dekoracyjne, które pozwalają na ciekawą ekspozycję roślin – stanowiąc dla nich podwyższenie, ozdobną podstawę lub konstrukcję do zawieszenia na ścianie, balustradzie czy ogrodzeniu.

Czas największej popularności kwietników przypadał na czasy PRL. Trudno wyobrazić sobie wnętrza z lat 60. czy 70. bez bujnych paproci zawieszanych pod sufitem (kwietnik metalowy wiszący) lub ustawianych na specjalnie zaprojektowanych stojakach. Niestety, po kilku dekadach kwietniki stały się passe i odeszły w zapomnienie.

Od kilku lat możemy obserwować wielki powrót wzornictwa czasów PRL, a także rosnące zainteresowanie amatorską uprawą roślin. Nic dziwnego, że trendy te przecięły się i przypomniały nam o stylowej ozdobie z poprzedniej epoki, czyli kwietnikach. Obecnie są one jedną z najbardziej pożądanych ozdób – zarówno w ogrodach, jak i na werandach czy tarasach.

Metalowe kwietniki vintage

Jak odnowić stary metalowy kwietnik? Przygotowanie

Kwietnik, który zamierzasz odnowić, powinien być pusty! Jeżeli znajdują się w nim rośliny, powinieneś wyjąć je z konstrukcji i przenieść w inne, bezpieczne miejsce.

Kiedy opróżnisz kwietnik, możesz zabrać się za jego oczyszczanie. Przygotuj kilka starych kartonów lub folię malarską, drucianą szczotkę (przydatna może okazać się również szlifierka), papier ścierny, ściereczkę oraz preparat do odtłuszczania metalowych powierzchni (np. benzynę ekstrakcyjną lub Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA). Gotowe? W takim razie bierz się do dzieła:

• Zabezpiecz podłoże (niezależnie od tego, czy będziesz przeprowadzać prace na trawie, kostce brukowej, płytach betonowych czy innej nawierzchni) – rozłóż kartony lub folię malarską i upewnij się, że nie będą się przesuwać.
• Umieść kwietnik w przygotowanym miejscu i oczyść go z luźnych fragmentów starej farby, brudu, kurzu, glonów, rdzy i wszelkich innych zanieczyszczeń.
• Sięgnij po papier ścierny i postaraj się jak najbardziej zmatowić powierzchnię kwietnika – dzięki temu zapewnisz farbie lepszą przyczepność.
• Usuń pył, jaki powstał podczas oczyszczania i matowienia powierzchni.
• Odtłuść metal, używając wybranego preparatu oraz miękkiej ścierki.

Kiedy Twój kwietnik jest oczyszczony i odtłuszczony, możesz przejść do malowania.

Roslina powieszona w kwietniku

Jak pomalować kwietnik metalowy?

Kwietnik metalowy będzie wymagał użycia specjalistycznej farby, która zabezpieczy materiał przed działaniem wody, czynników atmosferycznych oraz urazów mechanicznych. Nasza propozycja to RAFIL CHLOROKAUCZUK – emalia, która zapewnia doskonały efekt estetyczny (występuje w aż 20 odcieniach!) oraz wieloletnią ochronę metalu przed rdzą (w połączeniu z PODKŁADEM CHLOROKAUCZUKOWYM RAFIL).

Kiedy wybierzesz odpowiedni rodzaj oraz kolor farby, możesz pomalować swój kwietnik metalowy na ścianę, balustradę lub stojący. Wystarczy, że będziesz podążał za naszą instrukcją:
• Przy pomocy wałka gąbkowego lub pędzla pokryj metalową powierzchnię warstwą podkładu chlorokauczukowego..
• Następnie od razu (do 1 godziny) nałóż pierwszą, cienką warstwę farby. Staraj się, aby kwietnik był równomiernie pokryty emalią we wszystkich miejscach. Unikaj wielokrotnego przeciągania pędzlem w jednym punkcie, aby nie było nierówności.
• W czasie od 0,5 do 2 godzin nałóż kolejną warstwę, trzymając się zasad z wcześniejszego punktu.

Po całkowitym wyschnięciu powierzchni metalowej, możesz cieszyć się nowym obliczem kwietnika! Umieść w nim ulubione kwiaty i ozdób swój ogród lub taras w oryginalny sposób.

Ostatnie wpisy:

Jak odnowić i pomalować metalowy kwietnik – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie