Strona główna
Poradniki

10 pomysłów na metalowe ozdoby i elementy dekoracyjne w ogrodzie

Przeczytasz w 5 min
Z tego artykułu dowiesz się:

Czego potrzebujesz, aby Twój ogród zachwycał i zachęcał do wypoczynku? Przemyślanej organizacji? Wyraźnego oddzielenia strefy użytkowej od wypoczynkowej? Szeregu zadbanych, kolorowych i pachnących roślin? Wygodnych i estetycznych mebli ogrodowych?

Oczywiście, to wszystko jest niezmiernie ważne, jednak często okazuje się… niewystarczające. Ogród, podobnie jak dom, wymaga detali i ozdób, które zadbają o niepowtarzalny charakter. Sprawdź, jakie metalowe ozdoby w ogrodzie sprawdzają się najlepiej i zainspiruj się!

Metalowe elementy w ogrodzie – trejaż

Trejaż to konstrukcja, która przypomina płotek o szeroko rozstawionych szczebelkach. Stosuje się go jako podporę dla roślin pnących – ozdobnych i uprawnych. Przy pomocy trejażu możesz udekorować ścianę budynku lub altany ogrodowej, tworząc na nich „żywy obraz” z róż, winogrona lub bluszczu.

Elementy metalowe w ogrodzie – pergola

Pergola to wolnostojąca konstrukcja, którą możesz ustawić w dowolnym miejscu ogrodu. Najczęściej składa się z dwóch rzędów podpór oraz kratownicy lub rurek, ułożonych w górnej części. Podstawową funkcją pergoli jest podpora roślin pnących, jednak z racji tego, że posiada ona zadaszone „wnętrze”, często stanowi również miejsce do wypoczynku i relaksu – dużą popularnością cieszą się m.in. pergole metalowe z ławeczką.

Ozdoba ogrodu – metalowe kwietniki

Kwietniki, czyli konstrukcje ułatwiające ekspozycję kwiatów, cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL, później na wiele lat o nich zapomniano. Obecnie wracają do łask! Wiszące i stojące kwietniki to prawdziwy hit. Szczególną popularnością cieszą się modele vintage – jeżeli posiadasz taki skarb w swoich zbiorach, nie ukrywaj go! Wyczyść i odmaluj metalowy kwietnik, a następnie z dumą prezentuj go w swoim ogrodzie.

Doniczka z metalu

Doniczki z metalu, czyli detale w ogrodzie

Pozostańmy jeszcze na chwilę w temacie roślin. Równe grządki kwiatów wyglądają estetycznie, jednak… nudno. Aby przełamać rutynę, postaw na kolorowe, metalowe donice! Możesz kupić gotowe modele, lub stworzyć je samodzielnie, malując stare doniczki (lub inne przedmioty, np. wiaderka, garnki, puszki) na soczyste kolory.

{{recomended-product}}

Czym malować elementy metalowe w ogrodzie?

Ozdoby ogrodowe narażone są na działanie wysokich temperatur, promieni UV, wiatru i deszczu. Sięgnij po farbę, która sprosta trudnym warunkom i zapewni metalowym elementom estetyczny wygląd przez długie lata. Nasz typ to RAFIL Chlorokauczuk – emalia do metalu, zapewniająca nawet 8 lat ochrony przed rdzą. Pamiętaj o tym, żeby najpierw użyć farby gruntującej RAFIL Podkład Chlorokauczukowy, która zwiększy przyczepność emalii.

Metalowe elementy w ogrodzie – huśtawka

Huśtawka ogrodowa to więcej niż zwykły mebel! To doskonałe miejsce do wypoczynku – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co więcej, to także wyjątkowa ozdoba, która nadaje przestrzeni bajkowego nastroju – zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na zdobioną, metalową huśtawkę o wyrazistym kolorze, np. bieli.

Metalowa balustrada – estetyczne wykończenie werandy lub tarasu

Balustrada to nie tylko konstrukcja wyznaczająca granicę pomiędzy werandą czy tarasem a ogrodem. To także widoczny na pierwszy rzut oka element, który może decydować o charakterze przestrzeni i stać się jej największą ozdobą. Zadbaj o to, by Twoje balustrady prezentowały się estetycznie – odśwież ich kolor, zawieś na nich kwiaty czy lampki. Taki zabieg bez wątpienia odmieni oblicze Twojego ogrodu.

Oświetlenie ogrodowe – ozdoba wieczornego ogrodu

Trudno wyobrazić sobie przytulny, wieczorny ogród bez nastrojowego oświetlenia. W zależności od charakteru, jakim wyróżnia się Twoja przestrzeń, możesz postawić na nowoczesne oświetlenie solarne lub klimatyczne, metalowe latarenki w stylu retro.

Lampki w ogrodzie

Rzeźby z metalu w ogrodzie

Wesoły gnom? Skradający się kot? Abstrakcyjna figura? Jak najbardziej! Metalowe rzeźby to doskonały pomysł na oryginalną ozdobę ogrodu. Dzięki bogatej ofercie bez problemu wybierzesz model, rozmiar i kolorystykę, która najlepiej będzie pasować do charakteru Twojej przestrzeni.

Metalowe ozdoby w ogrodzie – wiszący fotel

Wiszący fotel to ciekawa alternatywa dla huśtawki. Sprawdzi się w mniejszych ogrodach, w których każdy skrawek ziemi jest na wagę złota. Bez problemu możesz ustawić go również na werandzie czy na balkonie. Wiszący fotel składa się z metalowej postawy z hakiem, do którego przytwierdzone jest siedzisko. Ten niebanalny mebel zapewnia nie tylko cudowny wypoczynek na świeżym powietrzu, ale również podkreśla estetykę ogrodu.

Fotel w ogrodzie

Metalowe palenisko lub kominek ogrodowy

Ogień to nieodłączny element nastrojowej, przytulnej atmosfery. Warto jednak obchodzić się z nim odpowiedzialnie! Metalowe palenisko lub kominek ogrodowy pozwolą Ci na bezpieczne rozpalanie ognia w ogrodzie, a przy okazji będą stanowiły wspaniałą ozdobę – nawet wtedy, gdy nie będzie w nich płomieni.

Galeria zdjęć

No items found.
Polecany produkt

RAFIL Chlorokauczuk

  • Wydajność:
    12
    m2 / L
  • Stopień połysku:
    Efekt młotkowy
    Połysk
    Półmat
    Mat
Szczegóły produktu
Porada eksperta
Pliki do pobrania
No items found.

Powiązane produkty

No items found.

Przeczytaj również

Malowanie ogrodzenia wokół domu nie tylko podnosi jego estetykę, ale też zabezpiecza przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Zanim jednak przejdziesz do nakładania farby nawierzchniowej, dobrze przygotuj podłoże, wyczyść je i pomaluj podkładem antykorozyjnym. Sprawdź, jak krok po kroku zabezpieczyć ogrodzenie przed niszczeniem i uszkodzeniami.

Krok 1. Przygotowanie powierzchni ogrodzenia do malowania

Zanim położysz na ogrodzenie jakikolwiek produkt, musisz dobrze przygotować powierzchnię do malowania. Bez dokładnego wyczyszczenia ogrodzenia, żaden impregnat czy farba nie spełnią swoich funkcji. Emalie będą źle się rozprowadzały, mogą szybko zacząć odpadać, rozwarstwiać się i kruszyć, a przede wszystkim nie zabezpieczą dobrze malowanej powierzchni.

Szlifowanie elementu z metalu

Co musisz zrobić, żeby przygotować ogrodzenie do malowania? Oto najważniejsze czynności:

  • Usuń ogniska rdzy – możesz przeszlifować papierem ściernym miejsca, na których wystąpiła rdza, albo usunąć ją szczotką nylonową.
  • Usuń stare, luźne powłoki malarskie – nie musisz szlifować całego ogrodzenia, jeśli większość powierzchni jest w dobrym stanie. Jeśli jednak stare warstwy farby łuszczą się, kruszą czy odpadają, usuń je papierem ściernym lub szlifierką.
  • Dokładnie odpyl powierzchnię, np. odkurzaczem.
  • Usuń wszelkie zanieczyszczenia – zwłaszcza tłuste plamy np. po smarze. To bardzo ważny etap przygotowywania ogrodzenia do malowana. Odtłuszczanie zwiększa przyczepność oraz trwałość impregnatów i farb nawierzchniowych, ułatwia ich rozprowadzanie i podnosi estetykę powłok malarskich. Do czyszczenia ogrodzenia wykorzystaj np. Preparat Do Odtłuszczania RAFIL – możesz go stosować do odtłuszczania powierzchni ocynkowanych, stalowych i aluminiowych. Preparat usuwa brud, tłuszcz, glony oraz mech i przygotowuje podłoże do malowania. Oczyszczoną powierzchnię należy obficie spłukać wodą. Po wszystkim poczekaj, aż ogrodzenia całkowicie wyschnie. Dopiero gdy podłoże będzie czyste i suche, możesz przejść do malowania podkładem antykorozyjnym.

Wskazówka! Kiedy malować ogrodzenie?

Aby malowanie ogrodzenia przebiegło sprawnie i było efektywne, powinno być przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Temperatura powietrza powinna oscylować w przedziale 10-25° C. Unikaj malowania zarówno w dni deszczowe, wilgotne czy mgliste, jak i upalne, bardzo słoneczne. Nie maluj ogrodzenia, gdy dzień wcześniej padał deszcz, gdy zanosi się na pogorszenie pogody. Delikatny wiatr może sprzyjać wysychaniu farby, jednak zbyt silny utrudni pracę.

Krok 2. Malowanie podkładem antykorozyjnym

Żeby zabezpieczyć ogrodzenie przed działaniem promieni UV, wilgoci, zmiennych temperatur czy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a tym samym przed powstawaniem rdzy, zastosuj dobry podkład antykorozyjny. Taki produkt dodatkowo przygotuje powierzchnię do położenia farby nawierzchniowej, która będzie dobrze trzymać się podłoża i łatwo się rozprowadzać. Żeby dobrze zabezpieczyć podłoże, użyj Podkładu Antykorozyjnego RAFIL. Możesz stosować go na podłoża ocynkowane, stalowe i aluminiowe. Produkt tworzy na malowanej powierzchni matową, elastyczną powłokę. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością, a w połączeniu z dedykowaną przez producenta farbą zapewnia długotrwałą ochronę antykorozyjną. W zależności od tego, jaki kolor farby nawierzchniowej wybierzesz, zastosuj podkład w odcieniu „szary okienny” (pod jasne farby) -lub „czerwony tlenkowy” (pod ciemne farby).

Malowanie ogrodzenia ciemną farbą

Krok 3. Malowanie ogrodzenia farbą

Ostatni etap prac to malowanie ogrodzenia farbą nawierzchniową. Nałożenie odpowiedniej emalii nie tylko podnosi estetykę ogrodzenia, ale też zabezpiecza powierzchnię przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Do malowania wybierz Antykorozyjną Emalię Do Bram i Ogrodzeń RAFIL, która jest przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych, które znajdują się na zewnątrz. Farba tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na uderzenia. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a do tego zapewnia długotrwały efekt dekoracyjny. W połączeniu z podkładem antykorozyjnym tworzy silne zabezpieczenie przed korozją.

{{recomended-product}}

Wskazówka! Czym pomalować ogrodzenie?

Zarówno podkład antykorozyjny, jak i farbę nawierzchniową możesz nakładać pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym. Wałek przyda Ci się do malowania większych, płaskich powierzchni. Jeśli ogrodzenie jest ozdobne, ma dużo elementów dekoracyjnych i trudno dostępnych zakamarków, postaw na mały, okrągły pędzel. Malowanie natryskowe pozwoli Ci pokryć ogrodzenie farbą szybko i dokładnie, jednak podczas malowania ustaw za ogrodzeniem, płytę pilśniową lub dużą tekturę, które zapobiegną rozpylaniu farby po drugiej stronie metalowych przęseł czy siatki.

Przed użyciem któregoś z produktów, przeczytaj dokładnie instrukcję. Dowiesz się z niej, ile warstw impregnatu czy farby nałożyć i jakie zachować odstępy czasowe. Zwykle, by w pełni pokryć ogrodzenie farbą, konieczne jest nałożenie minimum 2 warstw, w odstępach kilku godzin.

Jak prawidłowo zabezpieczyć ogrodzenie – instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Jeśli masz dom o określonym charakterze, takim jak elewacja z czerwonej cegły, sprawdź, jak za pomocą koloru dachu wydobyć jego piękno.

Elewacja z czerwonej cegły zaczerpnięta z architektury europejskiej

Trend domów z czerwonej cegły rośnie w siłę i coraz więcej Polaków decyduje się na zbudowanie lub kupno domu o takim właśnie charakterze. Niepowtarzalny styl elewacji z czerwonej cegły sprawia, że chętnie czerpiemy z europejskiego wzorca. Szeregowe domy jednorodzinne zbudowane z cegły kojarzą się nie tylko z ponadczasową klasyką, ale również wnoszą do architektury klimat sielanki i spokoju.

Jeśli inspiruje Cię ten tradycyjny styl budownictwa lub właśnie wraz z rodziną dokonaliście zakupu wymarzonego domu z czerwonej cegły, poznaj wskazówki, jak tchnąć w ceglaną bryłę nutę indywidualizmu.

Czy wiesz, że...

Domy mające elewację z cegły słynne były zwłaszcza w latach 60., w państwach, takich jak Holandia, Belgia czy Anglia. Do tej pory charakterystyczna architektura widoczna jest zarówno w centrum miast, jak i na prowincjach.

Jaki kolor dachu pasuje do czerwonej cegły – inspiracje

Mimo niezaprzeczalnego uroku domów zbudowanych z czerwonej cegły piękno i surowość tego materiału sprawiają, że dobór koloru dachu pasującego do elewacji staje się mocno ograniczony. O ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zabrania zmiany koloru dachu, śmiało możesz zdecydować o tak istotnym akcencie swojego domu.

Jeśli Twój wymarzony dom z czerwonej cegły wzorowany na klasycznej, angielskiej architekturze nie spełnia w stu procentach Twoich oczekiwań, musisz wiedzieć, że jest sposób, aby zrealizować zakładaną wizję. Decydując o kolorze dachu, warto pamiętać o tym, że to decyzja na długie lata.

Wymiana pokrycia dachowego jest kosztowna i nie zawsze konieczna. Jeśli stan blachy na dachu Twojego domu jest nadal zadowalający, a jedynie marzysz o zmianie koloru, z pomocą przyjdzie Ci RAFIL Radach Farba Na Dach, dostępna w wielu kolorach. Jeśli zależy Ci, aby stonować charakter domu, idealnym rozwiązaniem będzie kolor dachu w odcieniu RAL 9005 czarny głęboki półmat.

Czerń doskonale współgra z dominującą czerwienią elewacji, tworząc uniwersalną całość. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również połączenie czerwonej cegły z klasycznym odcieniem szarości. Przemalowując dach na odcień RAL 7016 szary antracytowy półmat, postawisz na nowoczesność, piękno i elegancję w jednym, a Twój dom świetnie wpasuje się w otoczenie.

Dom z cegły i ciemny dach

Dom z czerwonej cegły w parze z ceglanym dachem

Jeśli nie satysfakcjonują Cię dotychczasowe rozwiązania i chcesz, aby Twój dom już z daleka sprawiał wrażenie przytulnego, pamiętaj o tym, że domy w tonacji monochromatycznej nadal są w cenie. Śmiało możesz postawić na jednolity wygląd domu, dobierając do czerwonej cegły... ceglany kolor dachu! Dobór ceglanego dachu do surowej elewacji to doskonałe rozwiązanie, które sprawi, że wizerunek domu stanie się niezwykle spójny.

Jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach, więc aby ceglana bryła domu wręcz zapraszała do środka swoją estetyką, warto pokusić się o efekt w postaci elementów dekoracyjnych, takich jak balustrady czy ogrodzenie w innym kolorze. Jeśli szukasz inspiracji, które przybliżą Cię do stworzenia wymarzonego wizerunku domu, więcej pomysłów odnajdziesz w zakładce Poradniki.

Czerwony dom z cegły i dach

Kolory dachu pasujące do elewacji z czerwonej cegły

Przeczytasz w 5 min

Pergola metalowa w ogrodzie to rozwiązanie, które nie tylko pięknie się prezentuje, ale także pełni ważne funkcje praktyczne – daje podporę roślinom (bardzo popularnym elementem architektury wielu ogrodów jest pergola na winogrona metalowa), zapewnia cień w upalne dni, a także może stanowić osłonę przed opadami deszczu. Niestety, w związku ze stałym narażeniem na działanie czynników atmosferycznych, metalowa pergola ogrodowa może z czasem stracić atrakcyjny wygląd. Jak ją odnowić? Po jakie produkty sięgnąć, aby pomalować pergolę? Sprawdźmy!

Metalowa pergola w ogrodzie pod lupą

Pergola to konstrukcja, którą zalicza się do elementów małej architektury ogrodowej. Najczęściej składa się ona z dwóch rzędów słupków, połączonych przy pomocy kratki i zakończonych zadaszeniem. Dość popularne są również minimalistyczne pergole, składające się z dwóch łuków, połączonych szczebelkami.

Brązowa pergola w ogrodzie

W ogrodach najczęściej spotyka się pergole wykonane z drewna lub metalu (stali nierdzewnej lub ocynkowane). Nieco rzadziej napotkać można na konstrukcje, w których łączone są różne materiały budowlane – np. cegła (wykonane są z niej słupy) i metal (na szczebelkach i zadaszeniu).

Gdzie ustawiana bywa pergola metalowa? Na tarasie, w nasłonecznionym punkcie ogrodu (np. modele, w których zainstalowane jest siedzisko) lub nad wejściem na posesję.

Pergola metalowa w ogrodzie – jak przygotować do renowacji?

Jeżeli chcesz odnowić swoją pergolę i nadać jej nowy kolor, postępuj według poniższych wskazówek.

  1. Zabezpiecz otoczenie, w którym znajduje się pergola. Folią malarską zakryj ściany, posadzkę i inne elementy, które mogłyby zostać uszkodzone lub zabrudzone podczas pracy.
  2. Z powierzchni metalowej pergoli ogrodowej usuń luźne warstwy starej farby, rdzę oraz zabrudzenia. Możesz wykorzystać do tego celu drucianą szczotkę lub szlifierkę.
  3. Kiedy usuniesz powierzchowny brud i rdzę, zmatuj powierzchnię pergoli papierem ściernym. Jeżeli chcesz, na tym etapie możesz również sięgnąć po szlifierkę.
  4. Dokładnie odpyl i odtłuść metalowe powierzchnie. Aby mieć pewność, że pergola jest dokładnie oczyszczona, możesz użyć RAFIL Preparatu Do Odtłuszczania i ściereczki, gąbki lub myjki wysokociśnieniowej.
  5. Gotowe! Twoja pergola tarasowa metalowa może zostać bezpiecznie i efektywnie pomalowana na nowy kolor.

Odpowiednie przygotowanie powierzchni to klucz do uzyskania idealnego efektu podczas prac renowacyjnych. Nie spiesz się, postaraj się być dokładny i solidny – nowy wygląd Twojej pergoli z pewnością zrekompensuje Ci ten trud!

Biała pergola w ogrodzie

Czym pomalować pergole? RAFIL Chlorokauczuk

Jeżeli chcesz, aby Twoja pergola była chroniona przed wpływem czynników atmosferycznych, a przy tym zachwycała oryginalnym kolorem, sięgnij po RAFIL Chlorokauczuk. Emalia występuje w aż 20 kolorach, z wykończeniem na wysoki połysk. Do wyboru masz m.in. różne odcienie żółci, zieleni, czerwieni czy niebieskiego. A ponadto również bazowe barwy, takie jak biel, szarości czy czerń.

RAFIL Chlorokauczuk, stosowany na warstwę gruntującą produktu RAFIL Podkład Chlorokauczukowy, zapewnia metalowi nawet 8 lat ochrony przed rdzą. Dodatkowo emalia tworzy na malowanej powierzchni niezwykle trwałą powłokę – powierzchnia pergoli będzie dzięki niej odporna na uderzenia czy zarysowania, a także na trudne warunki pogodowe.

{{recomended-product}}

RAFIL Do Bram i Ogrodzeń a metalowa pergola ogrodowa

Preferujesz matowe lub półmatowe wykończenie i neutralne kolory? Doskonałym wyborem dla Ciebie będzie emalia RAFIL Do Bram i Ogrodzeń. Produkt występuje w trzech kolorach z wykończeniem półmatowym – szarym antracytowym, głębokiej czerni i czekoladowym brązie. Do wyboru masz również wersję matową, w kolorze intensywnej czerni.

RAFIL Do Bram i Ogrodzeń stosuj na powierzchnię zagruntowaną przy użyciu RAFIL Podkład Antykorozyjny – dzięki temu zapewnisz swojej pergoli nawet 10 lat doskonałej ochrony przed rdzą. Dodatkowo zabezpieczysz ją przed rysami czy odpryskami oraz czynnikami atmosferycznymi, takimi jak opady, wiatr, mróz czy promienie UV.

Zmiana koloru metalowej pergoli ogrodowej – czym pomalować?

Przeczytasz w 5 min

Trudno wyobrazić sobie ozdobny ogród w stylu boho czy romantycznym bez huśtawki ogrodowej – metalowej czy żeliwnej. Ten piękny element dekoracji ogrodowej lubią też dzieci! W artykule pokazujemy krok po kroku, jak wykonać samodzielnie malowanie huśtawki ogrodowej.

Huśtawki ogrodowe – metalowe, kute czy żeliwne – to wyposażenie, które zapewnia nie tylko odpoczynek i dobrą zabawę. To także jedne z najpopularniejszych elementów ozdobnych, nadających niepowtarzalny klimat ogrodom, tarasom czy werandom.

Jak sprawić, aby huśtawki ogrodowe metalowe przez długi czas cieszyły oczy? Troskliwie o nie dbając i odnawiając przy pomocy sprawdzonych produktów do metalu. Sprawdź, jak przeprowadzić renowację huśtawki ogrodowej krok po kroku!

Krok 1: Przygotowanie do renowacji — zabezpieczenie otoczenia

Przygotuj miejsce, w którym będziesz pracować! Upewnij się, że pozostałe elementy architektury ogrodowej są zabezpieczone i nie grozi im uszkodzenie czy zabrudzenie farbą. Możesz zakryć je folią lub obłożyć kartonami. Zabezpiecz także podłoże – zwłaszcza jeżeli będzie pracować na kostce brukowej lub płytach chodnikowych, z których trudno będzie usunąć ewentualne zabrudzenia.
Kiedy Twoje otoczenie jest odpowiednio przygotowane, czas zająć się huśtawką! Nie sięgaj jednak od razu po pędzel i farbę. Wpierw konieczne będzie dokładne jej oczyszczenie!

Wybór odpowiednich narzędzi do renowacji huśtawki ogrodowej

Huśtawkę ogrodową – metalową albo żeliwną – możesz pomalować przy pomocy wałka, pędzla albo natryskowo. Która metoda będzie najlepsza? To zależy od powierzchni i rodzaju huśtawki. Jeśli jest lekka i ażurowa, malowanie przy pomocy natrysku pneumatycznego będzie oznaczało dużo strat farby. Lepszym rozwiązaniem będzie malowanie pędzlem lub wałkiem.

Większe i płaskie powierzchnie najlepiej malować wałkiem, który daje lepszy efekt dekoracyjny. Trudno dostępne miejsca można pomalować pędzlem, który dotrze w najmniejsze zakamarki.

Jeśli decydujesz się na wałek, zwróć uwagę, aby używać miękkiego wałka flokowego lub innego przeznczonego do aplikacji farb olejnych. Przed malowaniem koniecznie sprawdź, czy farba dobrze przylega do wałka i czy efekt dekoracyjny, jaki to narzędzie pozostawia, jest dla Ciebie akceptowalne.

Chcesz przeprowadzić konserwację huśtawki ogrodowej, malując ją pędzlem? Przyda Ci się pędzel o miękkim włosiu. Ważne, aby przy malowaniu pędzlem unikać wielokrotnego przeciągania, co prowadzi do zmiękczenia poprzedniej warstwy.

Jeśli malujesz metodą natrysku pneumatycznego, zalecana lepkość farby (Kubek Forda fi 4 mm) w przypadku np. farby RAFIL Chlorokauczuk, doskonałej do konserwacji huśtawki ogrodowej to 25­35 sek. Dodatek rozcieńczalnika ­ do 25%, a ciśnienie natrysku ­ 0,3­0,5 MPa. Potrzebujesz 2-3 warstw farby.

Krok 2: Huśtawki ogrodowe metalowe – czyszczenie

Jak skutecznie wyczyścić metalową huśtawkę? Oto nasze porady:

  • Pozbądź się starej, odstającej farby, dokładnie przecierając powierzchnię huśtawki drucianą szczotką.
  • Jeżeli po pierwszym czyszczeniu nadal zauważasz brud lub rdzę, ponownie użyj szczotki i postaraj się usunąć je z powierzchni huśtawki. To ważny etap, ponieważ zabrudzenia mogą pogorszyć przyczepność, a w konsekwencji spowodować wady powłoki i przedwczesne jej odchodzenie od podłoża.
  • Pomimo dokładnego czyszczenia wciąż dostrzegasz duże ogniska korozji? Pomocna może okazać się szlifierka! Użyj jej, aby usunąć grube warstwy rdzy z metalu.
  • Po oczyszczeniu huśtawki przejdź do matowienia powierzchni. Użyj do tego celu szlifierki lub papieru ściernego. Postaraj się dokładnie przetrzeć wszystkie zakamarki, zgięcia, łączenia i inne miejsca, do których dostęp jest utrudniony.
  • Usuń pył, który powstał podczas czyszczenia i szlifowania – możesz zrobić to na przykład przy pomocy odkurzacza. Powierzchnia metalowej huśtawki powinna być wolna od kurzu, piasku, luźnej rdzy, olejów, smarów, zendry walcowniczej i innych zanieczyszczeń.
  • Odtłuść powierzchnię huśtawki przy użyciu odpowiedniego preparatu (np. RAFIL Preparat Do Odtłuszczania). Podczas tego etapu z metalu usunięte zostaną również ostatnie pozostałości po pyle, kurzu czy brudzie. RAFIL Preparat Do Odtłuszczania Usuwa Brud i Tłuszcz, odtłuszcza metalową powierzchnię i przygotowuje podłoże do malowania. Preparat dostępny jest w koncentracie do przygotowania 1,25% roztworu roboczego. Nakłada się go gąbką, szczotką, pędzlem lub tkaniną.
Huśtawki dla dzieci wymagające renowacji
Stara huśtawka metalowa przed malowaniem wymaga usunięcia starych powłok i dokładnego oczyszczenia powierzchni.
Warto wiedzieć!
Huśtawki ogrodowe metalowe (rozkładane lub o stałej konstrukcji) mogą wymagać rozkręcenia i rozłożenia na części. Jeżeli dysponujesz odpowiednimi narzędziami i czujesz się na siłach, aby to zrobić – zdecydowanie warto! Dzięki temu będziesz mógł dotrzeć do wszystkich zakamarków, w których może kryć się rdza lub zabrudzenia.

Krok 3: Malowanie huśtawki ogrodowej z metalu

Do pomalowania huśtawki będziesz potrzebować odpowiedniej emalii oraz podkładu – przeznaczonej do metalu, gwarantującej odporność na trudne warunki pogodowe i uderzenia, na które huśtawka jest nieustannie narażona. Najlepszym wyborem bez wątpienia będzie system RAFIL Chlorokauczuk.

{{recomended-product}}

RAFIL Podkład Chlorokauczukowy w połączeniu z emalią RAFIL Chlorokauczuk zapewnia aż 8 lat skutecznej ochrony metalu przed korozją, odporność na uszkodzenia mechaniczne (rysy, uderzenia) i zmienne warunki atmosferyczne.

Pierwszy etap to pomalowanie huśtawki farbą gruntującą RAFIL Podkład Chlorokauczukowy. Tworzy ona matową, elastyczną powłokę, a przede wszystkim zwiększa przyczepność farby, co finalnie podnosi jej właściwości antykorozyjne. Jeśli pozostawisz podłoże bez zabezpieczenia farbą gruntującą, narazisz huśtawkę na szybkie powstawanie rdzy nalotowej.

Podkład możesz nakładać przy użyciu pędzla. Wystarczy jedna warstwa (możesz zdecydować się na dwie warstwy, jeżeli huśtawka jest szczególnie narażona na rdzę, np. ma stały kontakt z wilgocią)

Po godzinie od nałożenia podkładu możesz pomalować huśtawkę emalią RAFIL Chlorokauczuk. Stworzy ona powłokę odporną na zarysowania, uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Emalia wyróżnia się zwiększoną odpornością na trudne warunki atmosferyczne.

Optymalne powinny okazać się 2-3 warstwy produktu. Do malowania możesz wykorzystać pędzel, wałek lub natrysk. Pamiętaj, aby kolejne warstwy produktu nakładać w czasie od pół godziny do dwóch godzin. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać zalecanych czasów, kolejną warstwę możesz nałożyć po minimum 5 dniach.

Gotowe! Huśtawka jest odpowiednio przygotowana do malowania! Możesz mieć pewność, że farba będzie idealnie przylegać do jej powierzchni, dzięki czemu długo zachowa trwałość.

Huśtawka ogrodowa w stylu retro
Żeliwna huśtawka ogrodowa w stylu romantycznym.

Porady dotyczące konserwacji huśtawki po renowacji

Aby huśtawka długo zachowała swój piękny wygląd, trzeba o nią właściwie dbać. Najważniejsze zadanie to regularna konserwacja huśtawki ogrodowej. Codzienna pielęgnacja huśtawki (np. z żeliwa) ogranicza się do przecierania jej wilgotną, ale nie mokrą chusteczką.

Co jakiś czas obejrzyj dokładnie całą huśtawkę. Oczyść ją starannie z piasku, ziemi, mchu czy glonów oraz innych zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie huśtawki na zimę lub schowanie jej w miarę możliwości pod zadaszenie.

Huśtawki ogrodowe metalowe dla dzieci najczęściej malowane są na wyraziste, żywe odcienie, np. czerwień, zieleń czy żółć. Wypoczynkowe huśtawki dla dorosłych – wręcz przeciwnie! Ich barwy zwykle ograniczają się do podstawowych – brązu, czerni, bieli czy szarości. Niezależnie od tego, na jaki kolor chcesz pomalować swoją huśtawkę, bez problemu znajdziesz go w palecie RAFIL Chlorokauczuk – ochronno-dekoracyjnej emalii do metalu.

Odnawianie metalowej huśtawki ogrodowej – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Zobacz wszystkie