Jaki kolor ogrodzenia będzie najlepszy do brązowego dachu domu?

Antracytowe ogrodzenie w nowoczesnym stylu

Nowoczesne ogrodzenie domu w kolorze antracytu – inspiracje

28 listopada 2020
Czarny dach i ogrodzenie domu

Kolory ogrodzenia pasujące do czarnego dachu – inspiracje

30 listopada 2020
Antracytowe ogrodzenie w nowoczesnym stylu

Nowoczesne ogrodzenie domu w kolorze antracytu – inspiracje

28 listopada 2020
Czarny dach i ogrodzenie domu

Kolory ogrodzenia pasujące do czarnego dachu – inspiracje

30 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Ogrodzenie składające się z drewna i cegły


Ogrodzenie domu jest wizytówką całej posesji, dlatego wybór odpowiedniego płotu – jego koloru oraz stylu – to bardzo ważny aspekt aranżowania przestrzeni. Rozsądnym pomysłem jest dopasowywanie ogrodzenia do odcienia dachówki. Sprawdź, jaki kolor ogrodzenia do brązowego dachu będzie odpowiedni i czym jeszcze kierować się podczas wyboru płotu.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jakie są ogólne zasady dobierania kolorów ogrodzeń i dachów,
– jakie ogrodzenie do brązowego dachu będzie najlepsze.

Jaki kolor ogrodzenia do brązowego dachu wybrać? Ogólne zasady

Brąz jest często wybieranym kolorem dachówki, zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych, jak i przez architektów. To odcień elegancki, przyjemny i dający wiele możliwości aranżacyjnych. Do brązowego dachu można bowiem dobrać zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie ogrodzenia, a paleta barw, która komponuje się z brązem, jest dość szeroka.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie tylko dach i ogrodzenie powinny do siebie pasować. Wybór koloru dachówek oraz płotu powinien być podyktowany także kolorem elewacji, bramy wjazdowej do garażu, murków i słupków, parapetów czy nawet stolarki okiennej i drzwiowej. Styl domu oraz przestrzeni wokół niego powinien być spójny.

Warto również dopasować kolorystykę ogrodzenia do materiału, z którego zostało wykonane. Z innym stylem będzie współgrać ogrodzenie drewniane, z innym palisadowe i z jeszcze innym metalowy, zdobiony płot.

Do jakich domów pasuje brąz?

Brązowa dachówka i brązowe ogrodzenie pasują m.in. do domów utrzymanych w stylu tradycyjnym, wiejskim. W połączeniu z ciepłymi odcieniami elewacji, kostki brukowej czy innych elementów aranżacji tworzą przytulną, kameralną atmosferę. Brązowe ogrodzenie i dach sprawdzą się także w przypadku szkieletowych domów drewnianych czy domów murowanych, a także w przypadku starszych budynków z cegły lub drewna.

Brązowe ogrodzenie i dach domu

Jakie ogrodzenie do brązowego dachu będzie najlepsze?

Pierwszym, oczywistym wyborem ogrodzenia pasującego do brązowego dachu jest ogrodzenie drewniane. Połączenie brązowej dachówki i drewnianego płotu nada przestrzeni lekki, swobodny charakter. Jeśli zdecydujesz się także na drewniane okna oraz drzwi, to elewację pomaluj na biało lub na jasne odcienie beżu. Jeśli drewniane ogrodzenie jest osadzone na betonowych lub kamiennych fundamentach i wzmacniane słupkami z takiego samego materiału, dobrze będzie powtórzyć na nich kolorystykę elewacji lub pomalować je na jasne, naturalne odcienie beżu.

Do brązowego dachu będzie pasować także ogrodzenie z metalu i drewna. Wówczas metalowe wzmocnienia można pomalować dobrą farbą w kolorze szarym, np. Antykorozyjną Emalią Do Bram i Ogrodzeń RAFIL. Takie połączenie sprawdzi się dobrze w domach utrzymanych zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym stylu.

Drewno i gabiony jako budulec ogrodzenia

Surowcem, który dobrze współgra z brązem dachówek, jest także wspomniany wcześniej kamień. Możesz postawić np. na ogrodzenie z drewna i gabionów, czyli metalowych koszy wypełnionych, w tym przypadku, szarymi kamieniami. Jeśli odcień drewna będzie zbliżony do koloru dachu, wówczas na szaro pomaluj np. balustrady i bramę do garażu.

Jeśli dachówka ma kolor brązowy, a elewacja utrzymana jest w chłodnych tonach, możesz zdecydować się także na ogrodzenie, które łączy w sobie np. biel i szarość. Dobrym wyborem może okazać się jasnoszare, metalowe ogrodzenie palisadowe z białymi fundamentami i murkami. Warto jednak, by kolor dachu i ogrodzenia znalazły wspólny mianownik np. w postaci koloru elewacji, odcienia balustrad, parapetów, drzwi czy elementów ozdobnych.

Ważne, by zapamiętać kluczową zasadę – jeśli dach i elewacja są utrzymane w chłodnych tonach, ogrodzenie również powinno mieć chłodne barwy. Połączenie ciepłych odcieni elewacji i dachówki oraz chłodnego koloru płotu (lub odwrotnie) jest ryzykowne i nie zawsze pozwala na uzyskanie harmonijnej aranżacji przestrzeni. Źle będzie wyglądał np. biało-szary płot i beżowa lub żółta elewacja, a do tego brązowy dach i np. drewniane, ozdobne belki.

 

Ostatnie wpisy