Brązowa elewacja może mieć różne odcienie – od jasnego, zbliżonego do beżu, przez ciemniejsze i chłodne barwy, po głęboki odcień ciemnej czekolady. Wiele zależy od tego, jakimi materiałami jest pokryta. Odpowiedź na pytanie, jaki kolor dachu do brązowej elewacji będzie najlepszy, nie jest więc jednoznaczna. Sprawdź, jak poradzić sobie z dopasowaniem odcieni, aby podkreślić wygląd Twojego domu.
Brązowy dach a brązowa elewacja – podpowiadamy jakie połączenie najlepiej się sprawdzi
Brązowe elewacje mogą mieć odcienie od ciemnoczekoladowych po jasne, chłodne kolory, zbliżone do beżu. Znaczenie ma m.in. to, czy ściany domu zostały pokryte farbą elewacyjną, drewnem, czy może płytkami lub cegłami. Zanim odpowiemy na pytanie, jaki kolor dachu do brązowej elewacji będzie najlepszy, warto najpierw zastanowić się, co to w ogóle znaczy „brązowa elewacja”. Od tego, jaki odcień mają lub będą mieć ściany Twojego domu, zależeć będzie kolor dachu. Inny kolor będzie bowiem pasować do ścian pokrytych drewnem, a inny do ciemnych cegieł.
Ciemnobrązowe elewacje widuje się rzadziej w porównaniu z elewacjami w innych odcieniach tego koloru, choć widok ciemnobrązowego domu zapewne nikomu nie jest obcy. Ciemny odcień często mają ściany starych domów z drewna – zwłaszcza tych, które powstały dziesiątki lat temu (albo jeszcze wcześniej). Oczywiście ciemny brąz jak najbardziej może być wykorzystywany na elewacjach także w nowoczesnym budownictwie, choć takie rozwiązanie nierzadko jest realnym wyzwaniem aranżacyjnym – należy uważać, by bryła budynku wizualnie nie stała się zbyt ciężka i smutna. Ciemnobrązowe mogą być nowoczesne domy drewniane, a także te wykonane z cegły. Rzadko natomiast maluje się ściany ciemną, brązową farbą.
Jaśniejsze, ciepłe odcienie brązu można spotkać np. na elewacjach domów drewnianych albo murowanych, które częściowo pokryto drewnem. Drewniane mogą być zarówno całe ściany (wszystkie lub tylko wybrane), jak i fragmenty elewacji, np. między oknami lub wokół jednego piętra.
A co z murowanymi ścianami, które mają zostać pomalowane farbą elewacyjną? We współczesnym budownictwie brązowe, murowane elewacje mają raczej odcienie pastelowe, jasne i zgaszone, takie jak odcień kawy z mlekiem – zbliżone raczej do beżu niż koloru gorzkiej czekolady.
Warto wiedzieć!
Brąz doskonale łączy się z bielą – zwłaszcza w przypadku ciemnych odcieni. Aby dodać bryle lekkości, możesz pomalować na biało np. filary, pojedyncze ściany, drzwi czy bramę wjazdową do garażu.
Brązowa elewacja – jaki kolor dachu będzie do niej pasować?
Zmiana koloru dachu i dopasowanie odcienia do elewacji nie stanowi dzisiaj większego problemu. Emalię taką jak Rafil RADACH możesz wykorzystać nie tylko do malowania dachu, ale też rynien, parapetów ogrodzenia i innych powierzchni z metalu. Dzięki temu do brązowej elewacji domu dopasujesz nie tylko dach, ale także inne elementy budynku czy otoczenia. Do wyboru masz kolory, takie jak wiśniowy, czerwony tlenkowy, brązowy orzechowy, ceglany, mahoniowy, czarny, różne odcienie szarości, srebrny, biały czy ciemny zielony.
A teraz przyjrzyjmy się poszczególnym połączeniom kolorystycznym.
Jaki kolor dachu do ciemnobrązowej elewacji?
Jeśli elewacja Twojego domu ma lub będzie miała kolor ciemnej czekolady, możesz zdecydować się np. na dach o podobnym odcieniu lub na pomalowanie dachówki na kolor czarny bądź ciemnoszary. Dobrze sprawdzi się jednak przemycenie koloru dachu na innych częściach domu lub dodanie jaśniejszych elementów, które ożywią nieco bryłę. Jaśniejsze mogą być np. gzymsy i opaski gzymsowe, bonie, listwy przyokienne czy drzwi.
Innym rozwiązaniem jest pomalowanie dachu na kolor ciemnozielony. Zwłaszcza jeśli elewacja jest lub będzie drewniana. Takie połączenie może nadać budynkowi nieco rustykalny charakter, który jeszcze bardziej podkreślą np. zielone drzwi.
Jaki kolor dachu do ciepłej, drewnianej elewacji?
Jeśli ściany domu pokryte są drewnem w ciepłym odcieniu, dach może mieć ciemniejszy odcień brązu. Świetnie sprawdzi się np. kolor orzechowy.
Jako przeciwwaga do jasnego odcienia drewna bardzo dobrze będzie wyglądać także dach w kolorze szarym. Możesz wybierać spośród różnych odcieni szarości dostępnych w palecie farby Rafil RADACH, takich jak szary grafitowy, szary antracyt, lub ewentualnie jaśniejszy – szary okienny.
Jeśli lubisz nieco bardziej rustykalne rozwiązania, do brązowej elewacji wybierz farbę w kolorze ceglanym, wiśniowym lub mahoniowym.
Jaki kolor dachu do beżowej elewacji?
Beż co prawda wymyka się nieco z kategorii brązów, ale warto poświęcić chwile temu kolorowi, ponieważ zdecydowanie jest jednym z częściej wybieranych odcieni elewacji. To barwa stonowana, bezpieczna i uniwersalna. Będą do niej pasować zarówno dachówki w odcieniu ciemnego brązu, jak i w kolorze mahoniowym, ceglanym, czerwonym czy zielonym, a nawet czarnym. W tym wypadku będziesz mieć największe pole manewru.
Biała elewacja z brązowymi elementami a kolor dachu
Połączenie bieli i brązu na elewacji daje dużo możliwości wyboru farby na dach. Sporo zależy m.in. od tego, jaki odcień będą mieć brązowe wstawki. Jeśli część elewacji będzie pokryta np. drewnianymi panelami w ciepłych odcieniach, dach również powinien być pomalowany farbą w ciepłym kolorze. Może to być np. kolor ceglany. Dobrze byłoby, aby w takim przypadku podobny odcień miały np. ramy okien.
Jeśli elewacja będzie łączyć biel i ciemnobrązowe cegły, dach może mieć odcień orzechowy, ewentualnie szary. Możesz zdecydować się także na połączenie bieli, brązu i szarości – wówczas Twój dach może mieć kolor ciemnoszary, a nawet czarny.
Zastanawiając się, jaki kolor dachu wybrać do brązowej elewacji, weź też pod uwagę kolor i rodzaj ogrodzenia, bramy wjazdowej do garażu, drzwi, okien czy elementów aranżacyjnych w ogrodzie. Dobrze byłoby, gdyby cała przestrzeń miała elementy wspólne i jeden motyw przewodni.
Ostatnie wpisy:
- Jak zrobić garaż blaszany? Instrukcja krok po kroku
- Renowacja kostki brukowej – co musisz wiedzieć? Sprawdzone porady
- Farba do ocynku – czym pomalować parapet zewnętrzny?
- Jak zabezpieczyć metal przed korozją? Kilka porad dla domowych majsterkowiczów
- Gdzie wyrzucić puszki po farbie? Zasady utylizacji odpadów malarskich