Jak odnowić słupki betonowe? Zrób to sam!

Żeliwne meble

Jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją? Poradnik malowania żeliwa

31 lipca 2023
jak zabezpieczyć stal przed korozją

Jak zabezpieczyć stal przed korozją? Skuteczne metody

5 października 2023
Żeliwne meble

Jak zabezpieczyć żeliwo przed korozją? Poradnik malowania żeliwa

31 lipca 2023
jak zabezpieczyć stal przed korozją

Jak zabezpieczyć stal przed korozją? Skuteczne metody

5 października 2023
Pokaż wszystkie
jak odnowić słupki betonowe

Choć ogrodzenia betonowe uznaje się za trwałe i odporne, materiał ten pod wpływem warunków atmosferycznych może niszczeć. Podpowiadamy więc, jak odnowić słupki betonowe ogrodzenia, by wyglądały jak nowe. Pomogą Ci w tym farby do malowania słupków betonowych RAFIL. Dzięki nim efekt będzie naprawdę satysfakcjonujący!

Spis treści:

  1. Jak przygotować słupki betonowe przed renowacją?
  2. Usuwanie starej powłoki z betonowych słupków – skuteczne metody i narzędzia
  3. Wybór odpowiedniej farby do malowania słupków metalowych
  4. Jak odnosić słupki betonowe? Techniki malowania
  5. Zabezpieczenie odnowionych słupków betonowych – jak przedłużyć trwałość efektu?
  6. Praktyczne wskazówki i porady dotyczące renowacji słupków betonowych

Beton to popularny materiał wykorzystywany przy budowie ogrodzeń. Wykonuje się z niego zarówno całe panele, jak i poszczególne elementy płotów i parkanów. Betonowe słupki stanowią uniwersalne podparcie dla ogrodzeń drewnianych, a także wykonanych z innych materiałów. 

Podpowiadamy, jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe, aby spełniały swoje zadanie przez długie lata. 

jak odnowić słupki betonowe
Betonowe słupki ogrodzeniowe odnowisz przy pomocy farby RAFIL Chlorokauczuk. 

Jak przygotować słupki betonowe przed renowacją?

Nie ma konieczności demontowania betonowego ogrodzenia. Malowanie słupków betonowych odbywać się będzie bezpośrednio przy ogrodzeniu. Na początek zadbaj o odpowiedni dostęp do elementów ogrodzenia, które będziesz odnawiać. Odsuń lub przytnij gałęzie, które rosną  bezpośrednio przy ogrodzeniu oraz usuń inne przeszkody, które mogą Ci wchodzić w drogę podczas pracy.  

Pamiętaj, że na betonie dość łatwo osiadają warstwy drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek czy sadza. Nieestetyczną warstwę potrafią stworzyć też mikroorganizmy, np. glony lub porosty. Dlatego malowanie słupków betonowych dobrze jest poprzedzić solidnym myciem myjką ciśnieniową. Pozwoli to odsłonić powierzchnię, którą następnie pokryjesz farbą.  Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, aby słupki zdążyły wyschnąć – beton bowiem nie może być mokry w czasie malowania.

jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe
Betonowe słupki po renowacji będą wyglądać jak nowe. 

Usuwanie starej powłoki z betonowych słupków – skuteczne metody i narzędzia

Żeby nowa farba dobrze się trzymała, pięknie się prezentowała i równo pokryła betonową powierzchnię, konieczne jest dokładne  oczyszczenie słupków ze starych powłok.  Jak zrobić to wydajnie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. 

Stare powłoki można usuwać drucianą szczotką lub papierem ściernym. Szczotka sprawdzi się szczególnie w przypadku słupków pokrytych farbą łuszczącą się, która łatwo odchodzi od powierzchni. Papier ścierny natomiast pozwala wyrównać powierzchnię, a w przypadku, kiedy dotychczasowa powłoka jest równa i dobrze się trzyma – zmatowić ją przed kolejnym malowaniem. 

Szlifowanie można wykonywać ręcznie albo przy użyciu dodatkowych narzędzi, takich jak wiertarka, wkrętarka z odpowiednią końcówką lub mechaniczna szlifierka. Po zakończeniu przygotowań będziesz mieć pewność, że nowa farba do malowania słupków betonowych pokryje je dokładnie i estetycznie.

jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe
Betonowe słupki pomogą też stworzyć ogrodzenie w stylu klasycznym czy rustykalnym. 

Wybór odpowiedniej farby do malowania słupków betonowych

Jaką farbę do malowania słupków betonowych wybrać? Produkty marki RAFIL gwarantują doskonałą ochronę betonu i świeży wygląd przez długie lata. Wybierz ten, który najlepiej nadaje się do powierzchni, jaką pokrywasz, oraz zapewni efekt estetyczny, jaki chcesz uzyskać. 

Warto sięgnąć po RAFIL CHLOROKAUCZUK – farbę do malowania słupków betonowych, która pozwala pomalować beton na wysoki połysk. Jej zaletą jest dostępność w aż 20 kolorach, co daje szerokie pole do popisu.

Beton doskonale zabezpiecza także RAFIL NA BETON Zestaw Lakier poliuretanowy. Jest to preparat dwuskładnikowy, który doskonale chroni przed wodą, ale także agresywnymi substancjami chemicznymi. Można stosować go razem z produktem RAFIL NA BETON Zestaw Emalia epoksydowa. To także dwuskładnikowa substancja, która wytwarza powłokę odporną na wodę, środki myjąco-odkażające oraz substancje chemiczne. Emalia dostępna jest w 10 kolorach, lakier natomiast występuje w wersji bezbarwnej.

Przy pomocy farby RAFIL Chlorokauczuk odnowisz betonową podmurówkę ogrodzenia. 

 Jak odnowić słupki betonowe? Techniki malowania

Jak odnowić stare słupki betonowe? Farbę chlorokauczukową, lakier lub emalię możesz nanosić na beton przy pomocy kilku technik. 

Najprostszą jest oczywiście malowanie pędzlem lub wałkiem. Jeśli słupki są proste, o dużych, płaskich powierzchniach, najlepiej wybrać pędzel lub wałek o odpowiedniej szerokości, aby  nanosić farbę równomiernie. 

Jak odnowić betonowe słupki ogrodzeniowe, jeśli są nierówne, z zagłębieniami lub elementami ozdobnymi? Potrzebny będzie zestaw mniejszych pędzli, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Beton można wygodnie malować przy pomocy natrysku. Pozwala on pokryć słupek równą warstwą substancji kryjącej. Rozproszona farba dociera do wszystkich zakamarków i schnie nieco szybciej niż po malowaniu pędzlem.

jak odnowić stare słupki betonowe
Stare ogrodzenie po renowacji środkami RAFIL będzie wyglądać jak nowe. 

Zabezpieczenie odnowionych słupków betonowych – jak przedłużyć trwałość efektu?

Jeżeli na etapie malowania dostrzeżesz, że na słupkach widać pęknięcia lub ubytki, uzupełnij je. Możesz np. zaszpachlować je gotową mieszanką lub samodzielnie przygotowanym betonem albo użyć specjalnej żywicy. Malowanie pozwoli zakryć miejsca, w których robione były wypełnienia, a bez spękań i szczelin beton będzie odporniejszy na działanie wody i mrozu.

Jednak największe znaczenie dla długotrwałej ochrony betonu ma dobór i odpowiednia aplikacja farby, żywicy lub lakieru. Jeśli sięgniesz po produkty marki RAFIL, w każdym przypadku zyskujesz pewność długotrwałej i skutecznej ochrony. Trwałe i elastyczne powłoki na lata zabezpieczą powierzchnię betonu, tworząc skuteczną barierę przede wszystkim przed wilgocią, ale także mrozem i nadmiernym nasłonecznieniem. Nowoczesne farby i lakiery podnoszą także odporność betonu na urazy mechaniczne i zarysowania. Stanowią też barierę nie do przeniknięcia dla mikroorganizmów.

Praktyczne wskazówki i porady, jak odnowić słupki betonowe

Jak odnowić stare słupki betonowe? Malowanie na powietrzu trzeba zaplanować na pogodny i suchy dzień. Pamiętaj, że beton nie może być mokry. Warto też dopilnować, aby temperatura podczas malowania nie była zbyt niska, ani nadmiernie wysoka. Zarówno chłód, jak i gorąco źle wpływają na schnięcie specjalnej farby do betonu, a przez to i na trwałość powłoki. Najlepszy będzie więc pogodny wiosenny lub jesienny dzień.

Choć niekiedy może być to trudne, ze względu na ukształtowanie terenu, ustawienie budynku czy rosnącą roślinność, postaraj się, aby słupki betonowe od ogrodzenia nie znajdowały się w zacienionym miejscu. Brak wentylacji i światła oraz wilgoć sprzyjają rozwojowi organizmów, które z czasem niszczą beton lub psują efekt estetyczny. Betonowe słupki – tak jak i całe ogrodzenie – warto raz na kilka lat umyć ciśnieniową myjką.

Estetycznie odnowione betonowe ogrodzenie może przez długie lata cieszyć oko i stanowić ozdobę. Jeżeli przed Tobą prace przy renowacji ogrodzenia – koniecznie zapoznaj się z asortymentem produktów RAFIL i ciesz się ze wspaniałych efektów swojej pracy.