Jak dobrać kolor rynny do dachu? Porady i inspiracje

Renowacja i malowanie bramy garażowej – porady eksperta

24 lipca 2020
Ciemna furtka i ogrodzenie

Zmiana koloru metalowej furtki ogrodowej – krok po kroku

25 lipca 2020

Renowacja i malowanie bramy garażowej – porady eksperta

24 lipca 2020
Ciemna furtka i ogrodzenie

Zmiana koloru metalowej furtki ogrodowej – krok po kroku

25 lipca 2020
Pokaż wszystkie
Brązowy spadzisty dach i brązowa rynna

Jaki kolor rynny będzie pasować do czarnego dachu, a jaki kolor rynny dobrać do antracytowej dachówki? Zapoznaj się ze wskazówkami, jak wybrać najlepszą farbę do rynny i dachu.

Spis treści:

  1. Jak kolor rynny wpływa na estetykę domu?
  2. Jaki kolor rynny pasuje do czarnego dachu?
  3. Jaki kolor rynny dobrać do dachówki antracytowej?
  4. Jaki kolor rynny do czerwonego dachu?
  5. Jak dobrać kolor rynny do dachu w innych kolorach?
  6. Podsumowanie

Kolory rynien zdecydowanie wpływają na wygląd całego domu i ogólne wrażenia estetyczne. Właśnie dlatego dobór koloru orynnowania trzeba starannie przemyśleć. Nawet elegancki i pięknie wykończony z zewnątrz budynek będzie się źle prezentował ze niewłaściwie dobranymi rynnami.

W artykule znajdziesz informację, jaki kolor orynnowania dobrać do najpopularniejszych odcieni dachu: czarnego, antracytowego i czerwonego. Podpowiemy także, kiedy można pokusić się o rynny kontrastowe do kolorystyki dachu, a kiedy dobrze, by wtapiały się odcieniem w elewację.

Jak kolor rynny wpływa na estetykę domu?

Dlaczego dobór koloru orynnowania ma tak duży wpływ na wygląd domu? Rynny, podobnie jak parapety czy profile okienne i drzwi to elementy stosunkowo niewielkie, ale doskonale widoczne, zwłaszcza na tle jasnej elewacji domu. Od projektu architektonicznego oczekujemy, aby był spójny i pełen harmonii. Niewłaściwie dobrana kolorystyka detali architektonicznych skutecznie tę harmonię zaburza.

Jakimi zasadami rządzi się wybór koloru rynien? Najprostsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie to wybór rynien dokładnie w tym samym kolorze, co odcień pokrycia dachowego, np. dachówki czy blachodachówki. Masz wtedy pewność, że rynna i dach stworzą udaną i harmonijną kompozycję.

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, najlepiej po prostu wybrać ten sam kolor RAL na orynnowanie i pokrycie dachowe – poniżej znajdziesz więcej informacji, jak to zrobić. Jeśli odnawiasz dach, malując go na inny kolor, pamiętaj, aby przemalować również rynny – najlepiej użyć do tego dokładnie tej samej farby.

Ten sam kolor dachu i orynnowania da efekt nowoczesnej bryły, co docenią zwolennicy ładu i harmonii. Niektórzy idą jeszcze krok dalej i decydują się na stolarkę okienną i drzwiową, a czasem także bramę garażową, podbitkę czy balustrady w kolorze pokrycia dachowego i rynien. Dom będzie wtedy prezentował się szykownie i elegancko.

Czy rynny i dach zawsze muszą być w tym samym kolorze? Nie zawsze. Jest to po prostu rozwiązanie najbezpieczniejsze. Istotne, aby oba kolory współgrały ze sobą i pasowały do elewacji budynku. Możesz jednak zdecydować się na inne pomysły.

Ciekawym rozwiązaniem jest wybór orynnowania w kolorze elewacji. Dzięki temu rynny stają się niemal niewidoczne, a cała bryła – minimalistyczna, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku bardzo nowoczesnych domów.

Jeśli oczekujesz niepowtarzalnego efektu, możesz również pokusić się o wybór koloru orynnowania kontrastowego do barwy pokrycia dachowego. Jeśli np. dach jest czarny, a elewacja biała, świetnym akcentem będą rynny w kolorze miedzianym czy ceglastym – idealne do domu w stylu industrialnym. Takie niestandardowe rozwiązania pasują do minimalistycznej i nowoczesnej architektury.

Jaki kolor rynny pasuje do czarnego dachu?

Przy wyborze koloru rynny do dachu kieruj się oznaczeniami RAL. Jest to system numerowania barw stosowany między innymi w przemyśle farbiarskim i lakierniczym. Numeracja RAL jest niezależna od producenta farby. Jest zwykle stosowana też przez producentów dachówek – zarówno ceramicznych, jak i blaszanych. Najlepiej, jeśli kolor rynien, dachu, parapetów ma identyczną numerację RAL. Różnice w odcieniach mogą powodować, że odmalowane elementy będą wyglądały jak wypłowiałe.

Jeśli planujesz przemalowanie rynny, tak aby pasowała do czarnego dachu, ale nie znasz numeru jego koloru RAL, możesz wybrać uniwersalną farbę na dach w odcieniu głębokiej czerni – RAL 9005.

Czarny dach i rynna w tym samym kolorze
Sprawdzonym rozwiązaniem jest dobór koloru orynnowania identycznego z kolorystyką dachu.

Jaki kolor rynny dobrać do dachówki antracytowej?

Zasada doboru koloru rynny do dachu obowiązuje bez względu na barwę dachówki. Do poszycia budynku w odcieniu antracytu zwykle pasują farby o numeracji RAL 7016 lub 7024. Ale uwaga – te dwa odcienie subtelnie się różnią, więc warto najpierw sprawdzić, który kolor będzie lepszy, malując fragment rynny na wybraną barwę. Jeśli od początku znasz numerację RAL dachówki, od razu sięgnij po produkt w tym samym kolorze.

Jeśli planujesz malowanie całego pokrycia dachowego, wybierz jedną farbę do zewnętrznych powierzchni metalowych: aluminiowych, stalowych i ocynkowanych. Wówczas osiągnięty efekt będzie kolorystycznie spójny. Farba na dach Rafil RADACH może być stosowana do wymalowań nowych powierzchni i renowacji starych powłok malarskich na dachach, elementach orynnowania i parapetach.

Gruntoemalia RAFIL RADACH FARBA NA DACH tworzy elastyczne i szybkoschnące warstwy, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na działanie czynników atmosferycznych – promieni UV, wody opadowej i wysokich temperatur. W zestawieniu z PODKŁADEM ANTYKORYZYJNYM RAFIL zapewnia długotrwałe zabezpieczenie przed rdzą. Farba jest dostępna w wersji z dwoma różnymi stopniami połysku: półmat i połysk. W wersji półmatowej znajdziesz aż 13 kolorów RAL, wśród nich różne odcienie czerni, antracytu oraz szarości i kilka odcieni z palety czerwonej. W opcji z połyskiem są to 3 kolory RAL – RAL 7024, RAL 8017 i RAL 9005.

Dach i podbicie w ciemnym kolorze
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tego samego koloru na pokrycie dachowe, orynnowanie i podbitkę. Proponowana farba to RAFIL RADACH FARBA NA DACH.

Porada

Wykończenie farby do rynny może być półmatowe lub z połyskiem. Zwróć na to uwagę przy doborze emalii.

Jaki kolor rynny do czerwonego dachu?

Chętnie stosowanym kolorem dachów w Polsce jest czerwień imitująca barwę tradycyjnej cegły. Dachówki ceramiczne i blaszane mają oczywiście rozmaite odcienie, różnie nazywane przez producenta, na przykład:
mahoń może odpowiadać barwie 3013 z palety RAL,
brąz ceglasty/ceglany może być odpowiednikiem barwy 8004 z palety RAL,
wiśniowa barwa dachu może idealnie pasować do rynny w kolorze RAL 3011.

Czerwona rynna i dach
Chętnie stosowanym kolorem dachów w Polsce jest czerwień imitująca barwę tradycyjnej cegły.

Ceglasty, mahoniowy czy wiśniowy dach to propozycja przede wszystkim do domów w stylu tradycyjnym, rustykalnym, a także do współczesnych dworków. Czerwony dach pięknie komponuje się z tradycyjnym wiejskim budownictwem, z zielenią i naturalnymi materiałami jak cegła, kamień czy drewno. Daje też duże możliwości doboru elewacji – od białych po kremowe, beżowe, szare, a nawet całkiem ciemne.

Jak dobrać kolor rynny do dachu w innych kolorach?

Innymi popularnymi kolorami dachów i tym samym rynien są odcienie zieleni, niebieskiego i brązu. Zasada doboru farb do ich malowania jest taka sama jak powyżej – kolory z palety RAL powinny być identyczne.

Pamiętaj!

Bardzo ważne są numery RAL dachu i rynny – powinny być takie same, by odcienie się nie różniły w żadnym stopniu. W przeciwnym razie elementy dachu mogą wyglądać jak wyblakłe lub pożółkłe.

Oczywiście od każdej reguły można robić odstępstwa. Dlatego jeśli sądzisz, że na przykład grafitowa rura spustowa będzie zbyt mocno wyróżniać się na tle białej elewacji lub chcesz nieco rozjaśnić ciemną fasadę budynku, możesz pomalować rynny i elementy systemu odprowadzającego wodę z dachu na biało.

Biała rynna i czarny dach
Białe orynnowanie dopasowane do ceglanej elewacji na zasadzie kontrastu. Aby osiągnąć taki efekt, użyj do pomalowania rynien farby RAFIL RADACH FARBA NA DACH.

„Bezpiecznym” kolorem rynien jest uniwersalny odcień ocynkowanej blachy RAL 9006, który współgra z wyglądem większości budynków jednorodzinnych. Najważniejsze, aby efekt był przemyślany i aby rynny pasowały do kolorystyki innych elementów budynku – stolarki okiennej, drzwiowej, cokołów, balustrad i oczywiście elewacji oraz dachu.

Podsumowanie

Kolor orynnowania ma ogromne znaczenie dla estetyki domu. Nie warto zdawać się na przypadek w jego wyborze. Jeśli oczekujesz bezpiecznego rozwiązania – postaw na orynnowanie w kolorze pokrycia dachowego, a być może także podbitki dachowej, stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli masz ochotę na eksperymenty – wybierz inny kolor, pamiętając, że wszystkie elementy domu muszą ze sobą współgrać. Szeroki wybór kolorów farb RAFIL pomoże Ci w wyborze idealnego odcienia rynien do dachu!