Czym skutecznie odtłuścić metal przed malowaniem? Porady eksperta

Różowy metalowy kwietnik

6 pomysłów na kolorowe, metalowe kwietniki w domu i ogrodzie

20 czerwca 2021
Bluszcz rosnący na betonowej powierzchni

Jak wybierać kolory farb do betonu? Porady eksperta

22 czerwca 2021
Różowy metalowy kwietnik

6 pomysłów na kolorowe, metalowe kwietniki w domu i ogrodzie

20 czerwca 2021
Bluszcz rosnący na betonowej powierzchni

Jak wybierać kolory farb do betonu? Porady eksperta

22 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Druciana szczotka w użyciu


Planujesz malowanie metalowej powierzchni? Zanim zabierzesz się za nakładanie farby, solidnie przygotuj podłoże! Metal wymaga oczyszczenia z wszelkiego brudu i kurzu, usunięcia poprzednich warstw farby, a także dokładnego odtłuszczenia. Jak się za nie zabrać? Czego unikać? Podpowiadamy!

Spis treści:

Czym najlepiej odtłuścić metal? Tego unikaj!

Niestety, dość często spotykaną praktyką jest pomijanie tego kroku lub odtłuszczanie metalowych powierzchni przy użyciu nieodpowiednich preparatów. Wiąże się to z dwoma podstawowymi problemami:

nieskutecznym oczyszczeniem metalu z tłuszczu – powierzchnia, która nie została dokładnie odtłuszczona, nie przyjmie równomiernie nowej powłoki; farba szybko zacznie się łuszczyć i odchodzić od metalu;

narażaniem swojego bezpieczeństwa podczas pracy z niesprawdzonymi, łatwopalnymi, żrącymi lub toksycznymi substancjami.

Zdecydowanie odradzamy sięgania po środki nieprzeznaczone do metalu, pochodzące z niepewnego źródła (np. przechowywane przez długi czas w niepodpisanych pojemnikach, w zakamarkach garażu lub piwnicy).

Czym odtłuścić powierzchnię? Metal, stal, aluminium

Jeżeli zastanawiasz się, czym odtłuścić metal, aby zachować bezpieczeństwo i osiągnąć najlepsze rezultaty, mamy dla Ciebie gotową odpowiedź – Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. Przy jego pomocy skutecznie odtłuścisz różnorodne metalowe powierzchnie. Możesz stosować go do stali, stali ocynkowanej oraz aluminium. Wykorzystasz go do oczyszczenia:
• metalowych przęseł ogrodzeniowych, bram, furtek;
• metalowych elementów pokrycia dachowego;
• metalowych mebli oraz innych elementów architektury ogrodowej;
• metalowych barierek balkonowych, tarasowych czy werandowych;
• metalowych balustrad na zewnętrznych i wewnętrznych klatkach schodowych;
• innych metalowych elementów wokół domu, np. rynien.

Czyszczenie powierzchni

Co ważne, Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA usuwa nie tylko tłuszcz, ale także, inne, niepożądane zabrudzenia czy naloty. Używając go na powierzchni przeznaczonej do malowania, za jednym razem pozbędziesz się brudu, kurzu, mchu, glonów oraz oczywiście warstwy tłuszczu. Dzięki temu zyskujesz podwójnie – oszczędzasz czas i energię, a także otrzymujesz pewność, że powierzchnia jest dokładnie oczyszczona i gotowa na nakładanie wybranej emalii.

Czym najlepiej odtłuścić metal – narzędzia

Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA może być używany z niemal wszystkimi popularnymi narzędziami i nakładany różnymi technikami. W zależności od tego, jakim wyposażeniem dysponujesz oraz tego, jak mocno zabrudzona jest powierzchnia, którą chcesz przygotować do malowania, możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję. Możliwości są następujące:

• Gąbka lub ściereczka

Ta metoda najlepiej sprawdzi się przy lekko lub średnio zabrudzonych powierzchniach. Preparat nanieś na materiał lub gąbkę, a następnie przecieraj miejsca, które chcesz odtłuścić.

• Szczotka

Do bardziej zabrudzonego lub zatłuszczonego metalu możesz użyć szczotki, która skutecznie usunie nie pożądane warstwy. Preparat możesz nanieść na powierzchnię przy pomocy pędzla, a następnie całość dokładnie wyczyścić szczotką.

• Myjka ciśnieniowa

Ta opcja sprawdzi się nawet przy mocno zabrudzonym metalu. Myjki używaj zgodnie z zaleceniami producenta.

Niezależnie od tego, na którą technikę się zdecydujesz, jedna warstwa PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil wystarczy, by skutecznie przygotować metal do malowania.

Proces odtłuszczania metalu

Porada eksperta: jak przygotować PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA?

Wiesz już, czym najlepiej odtłuścić metal przed malowaniem. Pora, by dowiedzieć się, jak przygotować preparat do użycia. Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA to koncentrat, z którego przygotujesz gotowy do użycia roztwór. Jedna 0,5-litrowa butelka koncentratu może zostać wymieszana z 40 litrami wody – taka ilość roztworu wystarczy, by odtłuścić nawet 40 m2 powierzchni (w zależności od stopnia zabrudzenia metalu).

Odtłuszczając i oczyszczając metal z brudu, mchu oraz glonów, doskonale przygotujesz jego powierzchnię do malowania. Nie bagatelizuj ani nie pomijaj tego kroku! Dzięki zastosowaniu PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA Rafil farba będzie mogła dokładnie pokryć malowaną powierzchnię, a co za tym idzie – dłużej zachować estetyczny wygląd oraz swoje właściwości.

Zobacz inne artykuły