Rzeźby betonowe do ogrodu – jak o nie zadbać? Jak konserwować? Poradnik

Metalowa szafka ogrodowa − jak przywrócić jej dawny kolor

8 kwietnia 2024

Pergola metalowa − jak zrobić i jak zabezpieczyć materiał

8 kwietnia 2024

Metalowa szafka ogrodowa − jak przywrócić jej dawny kolor

8 kwietnia 2024

Pergola metalowa − jak zrobić i jak zabezpieczyć materiał

8 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Ancient woman statue looking away. Female white sculpted bust with rosy blossoming flowers. Generate ai

Rzeźby z betonu i inne elementy dekoracyjne jak donice czy poidła dla ptaków to piękne i długowieczne ozdoby. Jak odnowić rzeźby betonowe do ogrodu, aby odzyskały swój dawny blask? Sprawdź wskazówki.

Spis treści:

 1. Jak oczyścić rzeźby betonowe przed konserwacją?
 2. Konserwacja rzeźb betonowych – skuteczne metody i narzędzia
 3. Wybór odpowiednich środków do konserwacji rzeźb betonowych
 4. Krok po kroku: Konserwacja rzeźb betonowych – optymalne techniki
 5. Zabezpieczenie rzeźb betonowych – jak przedłużyć ich trwałość?
 6. Praktyczne wskazówki i porady dotyczące konserwacji rzeźb betonowych

Dlaczego warto ozdobić ogród dekoracjami betonowymi – rzeźbami, figurkami, donicami i innymi elementami małej architektury ogrodowej? Piękne rzeźby z betonu po odpowiedniej konserwacji przetrwają dziesiątki lat. Dodatkowo stworzą doskonałą kompozycję z roślinami i innymi elementami jak pergole, ławki czy altany. 

W artykule przeczytasz, w jaki sposób krok po kroku przeprowadzić malowanie i renowację rzeźb betonowych do ogrodu. Podpowiemy, jak zadbać o rzeźby z betonu, od oczyszczania z glonów i zabrudzeń po zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych. Wskażemy również, które produkty z oferty RAFIL warto wybrać, by nadać nowy wygląd rzeźbom z betonu do ogrodu. 

Rzeźba betonowa inspirowana starożytnym posągiem.

Jak oczyścić rzeźby betonowe do ogrodu przed konserwacją? 

Rzeźby z betonu do ogrodu mogą przybrać formę posągów ludzi, wizerunków zwierząt, dekoracji ze świata roślin czy nawet motywów abstrakcyjnych. Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez uroczych krasnali czy innych baśniowych stworków. Inni stawiają na inspiracje światem starożytnym i zaludniają swoje ogrody posągami greckich bogów, herosów i postaci z mitologii. 

Niezależnie od tego, jaką rzeźbę betonową, wybierzesz, o każdą musisz dbać. Beton to materiał długowieczny i bardzo odporny. Jednak z upływem czasu staje się mniej wytrzymały i traci swój ładny wygląd. Uszkadza go zwłaszcza kontakt z wilgocią, mrozem czy promieniami UV. Beton używany do produkcji dekoracji betonowych – rzeźb czy donic – jest szlachetniejszy niż ten wykorzystywany w budownictwie. Zawiera w sobie środki uszlachetniające i kruszywo – zamiast zwykłego piasku. Dlatego łatwo się go pielęgnuje i odnawia – pod warunkiem że robisz to regularnie. 

Jak oczyścić betonową rzeźbę przed konserwacją? Odpowiednia do tego będzie np. myjka ciśnieniowa, która usunie wszystkie, nawet najtwardsze zabrudzenia. W przypadku szczególnie silnych wykwitów glonów czy plam stosuje się zabieg zwany piaskowaniem, który polega na oczyszczaniu betonowej powierzchni z pomocą strumienia powietrza z odrobinami piasku. 

Konserwacja rzeźb betonowych – skuteczne metody i narzędzia 

Sposób przygotowania betonowych rzeźb do odnowienia zależy od tego, czy beton został uprzednio malowany, czy pozostał bez powłoki. 

Jeśli mamy do czynienia ze starym niemalowanym betonem, należy usunąć luźno związane fragmenty betonu, a podłoże oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń i starannie odtłuścić. Kolejny krok to uzupełnienie ubytków, przeszlifowanie powierzchni i dokładne odpylenie. 

Gdy mamy do czynienia ze starym, ale malowanym betonem, przed rozpoczęciem malowania właściwego wykonaj próbę, aby upewnić się, czy stare podłoże nie będzie reagować z nową powłoką. Oczyść i odtłuść powierzchnię starej powłoki. Usuń luźno związaną, łuszczącą się farbę, całość przeszlifuj i dokładnie odpyl. Fragmenty odsłoniętego betonu zagruntuj jak wyżej oraz zabezpiecz odpowiednimi środkami. 

Wybór odpowiednich środków do konserwacji rzeźb betonowych 

Jakich produktów z gamy RAFIL można użyć do zabezpieczenia i pomalowania rzeźb betonowych? 

Nasza propozycja to RAFIL Chlorokauczuk. Farba tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na ścieranie i uderzenia. Chroni powierzchnie betonowe przed działaniem wody, środków myjąco-odkażających i wybranych substancji chemicznych. Dostępna jest w wielu kolorach, dzięki temu dobierzesz wygląd rzeźby do stylu ogrodu. 

Jeśli chcesz zabezpieczyć rzeźbę, ale pozostawić naturalny kolor betonu, odpowiedni produkt to Lakier Poliuretanowy RAFIL. Długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, odpornością na ścieranie, uderzenia i zarysowania.

Aby zabezpieczyć betonową rzeźbę przed warunkami atmosferycznymi, użyj zestawu RAFIL Na Beton Lakier Poliuretanowy.

Konserwacja rzeźb betonowych – optymalne techniki 

Jak zabezpieczyć rzeźbę betonową? Oto instrukcja krok po kroku z wykorzystaniem zestawu RAFIL Chlorokauczuk

 1. Przed aplikacją farby, powierzchnię rzeźby należy bardzo dokładnie odpylić, a następnie zagruntować farbą z dodatkiem około 25% rozcieńczalnika.
 1. Kolejne warstwy farby nakładaj nierozcieńczone.
 1. W przypadku prac renowacyjnych przed użyciem sprawdź, czy nowa powłoka nie będzie reagować ze starymi podłożami. Nałóż warstwę farby na niewielką powierzchnię i pozostaw na czas od 3 do 6 godzin. Następnie zobacz, czy na pomalowanej powierzchni nie występuje żadna niepożądana reakcja np. czy farba się nie marszczy.
 1. Farbę nakładaj przy użyciu pędzla lub wałka.

Potrzebujesz 2-­3 warstwy wyrobu. Kolejne warstwy nakładaj w czasie od 0,5 do 2 h. Jeśli przekroczysz ten termin, maluj po 5 dniach od zakończenia aplikacji warstwy poprzedniej.

Zabezpieczenie rzeźb betonowych – jak przedłużyć ich trwałość? 

Rzeźby ogrodowe potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Służy do tego zestaw RAFIL Na Beton Lakier poliuretanowy. Jak go zastosować? Oto instrukcja krok po kroku. 

 1. Do opakowania zawierającego RAFIL Na Beton Lakier Poliuretanowy dodaj zawartość utwardzacza i wymieszaj dokładnie oba składniki do uzyskania mieszaniny o jednorodnej konsystencji. Pozostaw ją do homogenizacji na ok. 15 min. Po tym czasie możesz rozpocząć malowanie.
 2. Mieszanina jest przydatna tylko 3 godziny, po tym czasie żeluje.
 3. Kolejne warstwy produkty nakładaj po minimum 24 godzinach. Potrzebujesz co najmniej 1 powłoki, a maksymalnie.
 4. Nie maluj w czasie deszczu, mgły i przy dużej wilgotności.
 5. Produkt nakłada się pędzlem lub natryskowo.

Rzeźba z betonu – praktyczne wskazówki i porady dotyczące konserwacji

O czym jeszcze pamiętać podczas zabezpieczania i konserwacji rzeźb betonowych w ogrodzie? Podczas nakładania preparatów, zwłaszcza gdy używasz metody natryskowej, stosuj środki ochrony osobistej, takie jak okulary ochronne, maskę, odzież robocza. 

Postępuj zgodnie z instrukcją. Dotyczy to w szczególności czasu przydatności danej mieszaniny – rozwiązania, które proponujemy, to produkty dwuskładnikowe. Ich skuteczność zależy od reakcji chemicznej pomiędzy dwoma składnikami. Betonowe rzeźby maluj w pogodny dzień i przy małej wilgotności powietrza. 

Środkami do odnawiania betonowych powierzchni możesz też zabezpieczyć inne elementy architektury ogrodowej, np. betonowe donice czy ławki. 

Rzeźby betonowe do ogrodu to piękne i bardzo dekoracyjne ozdoby. Przy właściwej pielęgnacji i regularnym odnawianiu będą się prezentować efektownie przez wiele lat. W utrzymaniu ich w dobrym stanie pomogą środki RAFIL.

Ostatnie wpisy