Jak i czym pomalować metalowe schody zewnętrzne?

Odnawianie starej metalowej futryny – poradnik krok po kroku

29 stycznia 2022

Klasa korozyjności a wybór farby do metalu – co warto wiedzieć?

31 stycznia 2022

Odnawianie starej metalowej futryny – poradnik krok po kroku

29 stycznia 2022

Klasa korozyjności a wybór farby do metalu – co warto wiedzieć?

31 stycznia 2022
Pokaż wszystkie


Schody zewnętrzne to element, który trudno jest ukryć – najczęściej rzucają się w oczy i mają niebagatelny wpływ na estetykę całego domu. Jeżeli Twoje metalowe schody przestały prezentować się atrakcyjnie, nie załamuj rąk! Dzięki odpowiednim preparatom i kilku praktycznym wskazówkom, szybko i łatwo je odnowisz. Czym pomalować metalowe schody? Jak przygotować się do renowacji? Podpowiadamy!

Metalowe schody do domu – kiedy warto je odnowić?

Metalowe schody  – to ważny element wyposażenia domu. Pełnią nie tylko ważną funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Ponieważ domownicy intensywnie z nich korzystają, każdego dnia schody narażone są uszkodzenia, rysy, zabrudzenia, odpryski farby czy odbarwienia. Co więcej, na zewnątrz schody narażony są na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych, duży poziom wilgoci i promieniowanie UV. Nic dziwnego, że z czasem mogą przestać prezentować się estetycznie.

Jeżeli Twoje metalowe schody (na strych, piętro, do piwnicy) wciąż są bezpieczne, stabilne i dobrze zachowane pod względem technicznym, nie musisz wymieniać ich na nowe. Aby nadać im nowego wyglądu, możesz po prostu odnowić ich kolor, sięgając po specjalistyczną emalię do metalu.

Jak przygotować metalowe schody do malowania?

Aby mieć pewność, że malowanie przebiegnie sprawnie, a jego efekt będzie doskonały, odpowiednio przygotuj schody oraz ich otoczenie.
• Zabezpiecz chodnik, ściany i elementy wokół, które mogłyby zostać zabrudzone lub uszkodzone podczas malowania. Możesz wykorzystać do tego kartony lub specjalną folię malarką.
• Sprawdź powierzchnię schodów, aby upewnić się, że nie wymagają naprawy lub wymiany części bądź modułów.
• Usuń wszystkie przedmioty, jakie znajdują się na schodach (ozdoby, elementy wyposażenia). Jeżeli nie chcesz malować wszystkich części schodów (np. drewnianych poręczy), zabezpiecz je lub zdemontuj.
• Dokładnie wyczyść schody: usuń z nich pozostałości poprzednich farb, brud, kurz, rdzę. Możesz użyć do tego drucianej szczotki, papieru ściernego lub szlifierki.
• Odpyl schody, używając odkurzacza. Upewnij się, że ich powierzchnia jest czysta i sucha.
• Odtłuść schody, sięgając po benzynę ekstrakcyjną lub Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA.
• Zagruntuj powierzchnię, używając produktu Rafil PODKŁAD CHLOROKAUCZUKOWY. Możesz zrobić to ręcznie (przy użyciu pędzla lub wałka) lub mechanicznie (przy pomocy natrysku hydrodynamicznego bądź pneumatycznego).

Po nałożeniu 1 lub 2 warstw podkładu chlorokauczukowego, odczekaj co najmniej 48 godzin. Po tym czasie przeprowadź próbę: pokryj niewielką powierzchnię wybraną emalią i sprawdź, czy zachowuje się ona prawidłowo. Jeżeli nie zauważysz niczego niepokojącego, np. marszczenia się powłoki, możesz pomalować całą powierzchnię schodów.

Czym pomalować metalowe schody?

Aby nadać schodom nowy kolor, sięgnij po Rafil CHLOROKAUCZUK. Przy pomocy wałka, pędzla lub natrysku nałóż cienką warstwę emalii, a następnie odczekaj od 30 minut do 2 godzin. Po tym czasie dołóż kolejną warstwę. Jeżeli uzyskany efekt Cię nie satysfakcjonuje, możesz nałożyć 3 warstwę farby (po ponownym odczekaniu wskazanego czasu).

Marzą Ci się stylowe, czarne metalowe schody? Do Twojego domu pasowałyby metalowe schody białe? A może wręcz przeciwnie – chciałbyś, aby stanowiły wyrazisty akcent kolorystyczny na Twojej elewacji? W każdym z tych przypadków możesz sięgnąć po emalię Rafil CHLOROKAUCZUK, występującą w aż 20 pięknych kolorach.

Jak dbać o metalowe schody do domu?

Kiedy odnowisz swoje schody, zadbaj o to, by jak najdłużej pozostały one w nienagannym stanie. Utrzymuj ich powierzchnię w czystości i nie dopuszczaj do zalegania zabrudzeń na pomalowanej powierzchni.