10 pomysłów na metalowe ozdoby i elementy dekoracyjne w ogrodzie

Jak rozcieńczać farby – kompletny poradnik

25 stycznia 2022

Jak odnowić i pomalować metalowy kwietnik – krok po kroku

27 stycznia 2022

Jak rozcieńczać farby – kompletny poradnik

25 stycznia 2022

Jak odnowić i pomalować metalowy kwietnik – krok po kroku

27 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Czego potrzebujesz, aby Twój ogród zachwycał i zachęcał do wypoczynku? Przemyślanej organizacji? Wyraźnego oddzielenia strefy użytkowej od wypoczynkowej? Szeregu zadbanych, kolorowych i pachnących roślin? Wygodnych i estetycznych mebli ogrodowych? Oczywiście, to wszystko jest niezmiernie ważne, jednak często okazuje się… niewystarczające. Ogród, podobnie jak dom, wymaga detali i ozdób, które zadbają o jego niepowtarzalny charakter. Sprawdź, jakie metalowe ozdoby w ogrodzie sprawdzają się najlepiej i zainspiruj się!

Spis treści

Metalowe elementy w ogrodzie – trejaż

Trejaż to konstrukcja, która przypomina płotek o szeroko rozstawionych szczebelkach. Stosuje się go jako podporę dla roślin pnących – ozdobnych i uprawnych. Przy pomocy trejażu możesz udekorować ścianę budynku lub altany ogrodowej, tworząc na nich „żywy obraz” z róż, winogrona lub bluszczu.

Elementy metalowe w ogrodzie – pergola

Pergola to wolnostojąca konstrukcja, którą możesz ustawić w dowolnym miejscu ogrodu. Najczęściej składa się z dwóch rzędów podpór oraz kratownicy lub rurek, ułożonych w górnej części. Podstawową funkcją pergoli jest podpora roślin pnących, jednak z racji tego, że posiada ona zadaszone „wnętrze”, często stanowi również miejsce do wypoczynku i relaksu – dużą popularnością cieszą się m.in. pergole metalowe z ławeczką.

Ozdoba ogrodu – metalowe kwietniki

Kwietniki, czyli konstrukcje ułatwiające ekspozycję kwiatów, cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL, później na wiele lat o nich zapomniano. Obecnie wracają do łask! Wiszące i stojące kwietniki to prawdziwy hit. Szczególną popularnością cieszą się modele vintage – jeżeli posiadasz taki skarb w swoich zbiorach, nie ukrywaj go! Wyczyść i odmaluj metalowy kwietnik, a następnie z dumą prezentuj go w swoim ogrodzie.

Doniczka z metalu

Doniczki z metalu, czyli detale w ogrodzie

Pozostańmy jeszcze na chwilę w temacie roślin. Równe grządki kwiatów wyglądają estetycznie, jednak… nudno. Aby przełamać rutynę, postaw na kolorowe, metalowe donice! Możesz kupić gotowe modele, lub stworzyć je samodzielnie, malując stare doniczki (lub inne przedmioty, np. wiaderka, garnki, puszki) na soczyste kolory.

Czym malować elementy metalowe w ogrodzie?

Ozdoby ogrodowe narażone są na działanie wysokich temperatur, promieni UV, wiatru i deszczu. Sięgnij po farbę, która sprosta trudnym warunkom i zapewni metalowym elementom estetyczny wygląd przez długie lata. Nasz typ to RAFIL CHLOROKAUCZUK – emalia do metalu, zapewniająca nawet 8 lat ochrony przed rdzą. Pamiętaj o tym, żeby najpierw użyć farby gruntującej RAFIL PODKŁAD CHLOROKAUCUZKOWY, która zwiększy przyczepność emalii.

Metalowe elementy w ogrodzie – huśtawka

Huśtawka ogrodowa to więcej niż zwykły mebel! To doskonałe miejsce do wypoczynku – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co więcej, to także wyjątkowa ozdoba, która nadaje przestrzeni bajkowego nastroju – zwłaszcza, jeżeli zdecydujesz się na zdobioną, metalową huśtawkę o wyrazistym kolorze, np. bieli.

Metalowa balustrada – estetyczne wykończenie werandy lub tarasu

Balustrada to nie tylko konstrukcja wyznaczająca granicę pomiędzy werandą czy tarasem a ogrodem. To także widoczny na pierwszy rzut oka element, który może decydować o charakterze przestrzeni i stać się jej największą ozdobą. Zadbaj o to, by Twoje balustrady prezentowały się estetycznie – odśwież ich kolor, zawieś na nich kwiaty czy lampki. Taki zabieg bez wątpienia odmieni oblicze Twojego ogrodu.

Oświetlenie ogrodowe – ozdoba wieczornego ogrodu

Trudno wyobrazić sobie przytulny, wieczorny ogród bez nastrojowego oświetlenia. W zależności od charakteru, jakim wyróżnia się Twoja przestrzeń, możesz postawić na nowoczesne oświetlenie solarne lub klimatyczne, metalowe latarenki w stylu retro.

Lampki w ogrodzie

Rzeźby z metalu w ogrodzie

Wesoły gnom? Skradający się kot? Abstrakcyjna figura? Jak najbardziej! Metalowe rzeźby to doskonały pomysł na oryginalną ozdobę ogrodu. Dzięki bogatej ofercie bez problemu wybierzesz model, rozmiar i kolorystykę, która najlepiej będzie pasować do charakteru Twojej przestrzeni.

Metalowe ozdoby w ogrodzie – wiszący fotel

Wiszący fotel to ciekawa alternatywa dla huśtawki. Sprawdzi się w mniejszych ogrodach, w których każdy skrawek ziemi jest na wagę złota. Bez problemu możesz ustawić go również na werandzie czy na balkonie. Wiszący fotel składa się z metalowej postawy z hakiem, do którego przytwierdzone jest siedzisko. Ten niebanalny mebel zapewnia nie tylko cudowny wypoczynek na świeżym powietrzu, ale również podkreśla estetykę ogrodu.

Fotel w ogrodzie

Metalowe palenisko lub kominek ogrodowy

Ogień to nieodłączny element nastrojowej, przytulnej atmosfery. Warto jednak obchodzić się z nim odpowiedzialnie! Metalowe palenisko lub kominek ogrodowy pozwolą Ci na bezpieczne rozpalanie ognia w ogrodzie, a przy okazji będą stanowiły wspaniałą ozdobę – nawet wtedy, gdy nie będzie w nich płomieni.

Zobacz inne artykuły