5 kolorów dachu pasujących do elewacji z elementami drewna

Malowanie bramy

Jak samodzielnie odnowić i pomalować bramę wjazdową – poradnik

25 listopada 2020
Solidne ogrodzenie z betonu

Malowanie ogrodzenia betonowego metodą natryskową – krok po kroku

27 listopada 2020
Malowanie bramy

Jak samodzielnie odnowić i pomalować bramę wjazdową – poradnik

25 listopada 2020
Solidne ogrodzenie z betonu

Malowanie ogrodzenia betonowego metodą natryskową – krok po kroku

27 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Nowoczesny dom z elewacją wykończoną drewnem


Elewacja domu z elementami drewna to estetyczne i nowoczesne rozwiązanie. Coraz częściej właśnie ten surowiec wybieramy jako naturalny dodatek. Aby jednak dom uzyskał trwałe i efektywne wykończenie, warto zastanowić się, jaki kolor dachu pasuje do drewnianego domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

– czy elewacja domu z elementami drewna to dobre rozwiązanie,
– jaki kolor dachu pasuje do drewnianego domu – 5 propozycji,
– czy czarny dach pasuje do drewnianej elewacji.

Elewacja domu z elementami drewna – zalety

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu budownictwo w Polsce i na świecie wyglądało nieco inaczej. Brak dostępności materiałów sprawił, że większość budynków była łudząco podobna do siebie. Dziś, biorąc pod uwagę nie tylko postęp, ale również stale zmieniający się gust, śmiało można stwierdzić, że nowoczesne budownictwo sprzyja architekturze miasta, a także jego obrzeżom.

Połączenia betonu z drewnem, drewna z cegłą czy tynku z elementami drewnianymi nie stanowią już dla fachowców wyzwania. Współczesna architektura dostarcza nam wielu pomysłów, dzięki którym możemy sprawić, aby nasz dom wyróżniał się wśród innych. Zarówno dobór surowca, jak i kolorystyka to główne czynniki, które sprawiają, że dom nabiera unikatowego charakteru.
Elewacja z dodatkiem drewna to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Bez względu na kształt bryły drewniane wykończenie sprawdza się zarówno jako główny surowiec, jak i ten dodatkowy, dekoracyjny element. Granice wykorzystania drewna jako elementu elewacji wyznaczamy jedynie my sami: nasz gust i wyobraźnia.

Kolory dachu, które pasują do drewnianego domu – propozycje

Drewno jest niezwykle pięknym i wdzięcznym surowcem, które z powodzeniem odnajduje się w architekturze krajobrazu. Aby jednak jego rodzaj i kolor pasowały do całości, warto zastanowić się, jaki kolor dachu najbardziej pasuje do drewnianego domu. Jeśli po wielu latach swojej świetności Twój dom przestaje cieszyć oko, warto zadbać o to, aby z otoczeniem współgrała nie tylko elewacja, ale przede wszystkim kolor dachu.

Ważne!

Jeśli decydujesz się na przemalowanie dachu swojego domu, unikaj bardzo wyrazistych i krzykliwych barw, które przytłoczą nie tylko wygląd Twojego domu, ale również jego otoczenie.

Poznaj 5 kolorów dachu, które doskonale współgrają z elewacją z elementami drewnianymi:

1. Biała elewacja domu z elementami drewna oraz czerwona dachówka: jeśli stawiasz na proste i gustowne rozwiązania, klasyka w postaci czerwonej dachówki będzie dobrym rozwiązaniem. Dom, zwłaszcza o prostym kształcie, dobrze komponuje się z dachówką w kolorze RAL 3009 czerwony tlenkowy półmat.
2. Biała elewacja doskonale sprawdza się również w towarzystwie brązowego dachu. Matowy odcień RAL 8017 brązowy czekoladowy połysk – pięknie komponuje się z drewnianymi elementami elewacji, a dom nabiera wyjątkowej przytulności.
3. Miłą odmianą dla oka jest zielony dach. Jeśli Twój dom jest w kolorze białym, beżowym lub écru, a jasne drewniane dodatki nadają mu charakter leśnego domku, zielony odcień farby na dach RAL 6007 zielony ciemny półmat – sprawi, że dom nabierze spójności.
4. Kolor szary króluje zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzach domów. Kolor ten dzięki swojej niezwykłej neutralności sprawia, że fasada domu nabiera klasycznego charakteru, a dobór dodatków daje szerokie pole do popisu. Szara elewacja domu z elementami drewna oraz szary antracytowy dach w odcieniu RAL 7016 to doskonałe rozwiązanie dla pasjonatów prostych form. Dodatkowo wdzięczne trio szarości, bieli oraz drewna sprawia, że dom wpisuje się w charakter eklektyczny.
5. Ostatnią propozycją jest jeden z najczęściej wybieranych kolorów dachu – kolor czarny. Czarna dachówka w odcieniu RAL 9005 czarny głęboki półmat pasuje zarówno do domów, w których dominują drewniane elementy, jak i do tych, w których stanowią one jedynie przyjemny dla oka kontrast. Zastosowanie koloru czarnego na dachówce sprawia, że dom nabiera przyjemnego, efektownego wykończenia, które cenią sobie zwłaszcza minimaliści.

Elewacja z drewna na domu z czarnym dachem

Czarny dach oraz drewniana elewacja domu – klasyka w najprostszym wydaniu

Jak mawiają – czarny pasuje do wszystkiego, a zwłaszcza do czarnego. Nic bardziej mylnego – aby wydobyć czerń dachówki, należy odpowiednio zadbać o ocieplenie bryły elementami dekoracyjnymi. Drewniana elewacja domu świetnie urozmaica każdy projekt. Czarny dach oraz drewniana elewacja to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli cenisz sobie nowoczesność i prostotę. Pozorna surowość czarnej dachówki oraz ciepło, jakie dodają elementy drewniane, to przepis na stylowo urządzony dom, który pasuje do otoczenia.

Zobacz inne artykuły