Renowacja i malowanie metalowej balustrady balkonu – krok po kroku

Malowanie ogrodzenia na czarno

Jak wybrać farbę do zmiany koloru ogrodzenia? Porady eksperta

5 października 2020
Rdza na metalowym dachu

Rdza na dachu domu – jak oczyścić i pomalować dach?

7 października 2020
Malowanie ogrodzenia na czarno

Jak wybrać farbę do zmiany koloru ogrodzenia? Porady eksperta

5 października 2020
Rdza na metalowym dachu

Rdza na dachu domu – jak oczyścić i pomalować dach?

7 października 2020
Pokaż wszystkie
Odnowiona metalowa balustrada


Dla osób mieszkających w mieście balkon jest małym azylem – miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu i relaksu w ciepłe dni. Aby czas na nim spędzany był jak najprzyjemniejszy, warto zadbać o estetykę otoczenia. Zacznij od malowania balustrady balkonu, by była piękna i skutecznie chroniona przed korozją.

Z tego artykułu dowiesz się:

– od czego zacząć renowację balustrady metalowej,
– czy warto stosować podkładową farbę do malowania balustrady balkonu,
– jak malować metalową balustradę.

Malowanie balustrady na balkonie – zacznij od oczyszczania

Pierwszym punktem renowacji balustrady metalowej na balkonie powinna być ocena stanu podłoża. Bez wątpienia będzie wymagało ono oczyszczenia, jednak stopień zaawansowania prac będzie tu zależny od kilku aspektów.

Jeśli poprzednie warstwy malarskie są złuszczone i odpadają, należy je dokładnie usunąć – możesz posłużyć się papierem ściernym, a w szczególnych sytuacjach nawet szlifierką. Podobnie powinno się pozbyć wszelkich śladów korozji.

W przypadku, gdy poprzednie warstwy dobrze trzymają się podłoża, można przejść do kolejnego etapu oczyszczania w czasie renowacji balustrady metalowej. Zanim nałożysz jakiekolwiek preparaty, balkonowe przęsła muszą być wolne od kurzu, pyłu, piasku, tłustych śladów i innych zanieczyszczeń – warto więc przemyć całą barierkę balkonu środkiem Rafil PREPARAT DO ODTŁUSZCZANIA. Kiedy już powierzchnia jest czysta i sucha, możesz przejść do kolejnych kroków malowania balustrady na balkonie.

Malowanie balustrady na zielony kolor

Nakładanie podkładowej farby do malowania balustrady balkonu

Następnym etapem renowacji balustrady metalowej jest nakładanie podkładu – w tym przypadku świetnie sprawdzi się Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY, charakteryzuje się on wysoką przyczepnością do podłoża. Tworzy jednolitą, matową powłokę i sprawia, że dekoracyjna farba będzie dobrze się trzymać.

Dodatkowo podkładowe farby do malowania balustrady balkonu nadają metalowi także większą odporność na korozję, co ma kluczowe znaczenie w przypadku przedmiotów znajdujących się na zewnątrz budynków, stale narażonych na zmienne warunki atmosferyczne.

Ważne!

Farba podkładowa dostępna jest w dwóch kolorach do wyboru. Jeśli planujesz wykończyć barierkę jasną farbą dekoracyjną, wybierz podkład w odcieniu szarym okiennym. Z kolei do ciemniejszych warstw końcowych odpowiedni okaże się podkład w kolorze czerwonym tlenkowym.

Malowanie metalowej balustrady – prace wykończeniowe

Malowanie balustrady balkonu zacznij od wyboru odpowiedniej farby – świetnie sprawdzi się tutaj farba na ogrodzenie, którą nakłada się przecież na metalowe powierzchnie narażone na takie same czynniki atmosferyczne. Strzałem w dziesiątkę okaże się Rafil DO BRAM I OGRODZEŃ, czyli uniwersalny preparat do stali, aluminium i podłoży ocynkowanych.

Samodzielne odnawianie balustrady

Przed malowaniem balustrady odpowiednio się przygotuj:

• Dokładnie wymieszaj farbę i pamiętaj, by mieszać ją co godzinę podczas pracy;

• W razie potrzeby dodaj do farby odrobinę rozcieńczalnika – zdarza się bowiem, że podczas długiego magazynowania rozpuszczalnik ulatnia się z farby i należy go uzupełnić, by zyskać idealną do malowania konsystencję;

• Zadbaj, by na zewnątrz panowały odpowiednie warunki atmosferyczne – podczas malowania balustrady balkonu należy unikać deszczu i upałów;

• Zaopatrz się w miękki pędzel lub wałek przeznaczony do malowania metalu.

Farbę do malowania balustrady balkonu należy nałożyć dwukrotnie, zachowując odstęp ok. 3 godzin pomiędzy poszczególnymi warstwami. Pamiętaj jednak, że wysoka wilgotność powietrza oraz niska temperatura wydłużają czas schnięcia, więc w takich warunkach warto odczekać nieco dłużej, by osiągnąć pożądany efekt. Na całkowite utwardzenie powłoki należy poczekać 3 dni. Po tym czasie możesz w pełni cieszyć się z odnowionego balkonu.

Ostatnie wpisy: