Jak i czym malować konstrukcje wykonane z aluminium?

Pergola w kolorze czarnym

Zmiana koloru metalowej pergoli ogrodowej – czym pomalować?

3 lipca 2021
Kombajn koszący pole

O czym pamiętać malując maszyny rolnicze?

6 lipca 2021
Pergola w kolorze czarnym

Zmiana koloru metalowej pergoli ogrodowej – czym pomalować?

3 lipca 2021
Kombajn koszący pole

O czym pamiętać malując maszyny rolnicze?

6 lipca 2021
Pokaż wszystkie
Pędzel i puszka gotowe do użycia


Aluminium to materiał, który jest chętnie wykorzystywany w wielu projektach budowlanych. Wykorzystuje się go przede wszystkim w nowoczesnej stolarce (a właściwie ślusarce) okiennej i drzwiowej, w produkcji ogrodzeń, bram garażowych, a także mniejszych konstrukcji, takich jak rynny, okapy dachowe, dachówki profilowane. Bez wątpienia znajdziesz w swoim domu co najmniej kilka elementów wykonanych z tego materiału! Co zrobić, kiedy stracą one estetyczny wygląd? Jak powinno przebiegać malowanie aluminium? Jaką farbę wybrać? Podpowiadamy!

Jaka farba do aluminium? Wybieramy odpowiedni produkt

Jeżeli chcesz odnowić konstrukcję aluminiową, koniecznie sięgnij po emalię, która przeznaczona jest do tego typu powierzchni. Nasz typ to Rafil RADACH FARBA NA DACH. Co ją wyróżnia?

Dostosowana do właściwości aluminium – receptura farby została opracowana z myślą o wyjątkowych wymaganiach powierzchni stalowych, ocynkowanych i aluminiowych.

2w1 – Rafil RADACH FARBA NA DACH to gruntoemalia, czyli produkt, który łączy w sobie właściwości farby i preparatu gruntującego.

Doskonała ochrona – emalia tworzy na malowanej powierzchni powłokę, która chroni aluminium przed korozją (w połączeniu z Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY zapewnia aż 8 lat ochrony przed rdzą!), a także doskonale zabezpiecza je przed najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, mróz, deszcz, wiatr, upał i promienie UV.

Estetyczne wykończenie – Rafil RADACH FARBA NA DACH idealnie sprawdza się nie tylko, jako produkt ochronny, ale także dekoracyjny. W dostępnej palecie znajdziesz 13 kolorów z wykończeniem półmatowym oraz 3 kolory z połyskiem.

Szybkie schnięcie – emalia wyróżnia się krótkim czasem schnięcia. Wystarczy zaledwie 60 minut, aby malowane aluminium było suche w dotyku!

Uniwersalne zastosowanie – farba RADACH może być stosowana zarówno do nowych wymalowań, jak i do odnawiania aluminium, które w przeszłości było już malowane.

Jeżeli cenisz ekologiczne rozwiązania, możesz zdecydować się na użycie emalii Rafil EKO RADACH FARBA NA DACH. Produkt ten wykorzystuje przyjazną środowisku recepturę wodną, która emituje niski poziom lotnych związków organicznych. EKO RADACH występuje w 6 kolorach, z wykończeniem półmatowym.

Przygotowanie aluminium do malowania – o czym pamiętać?

Kiedy wybierzesz odpowiednią farbę, możesz przejść do kolejnego etapu renowacji – przygotowania aluminium do malowania. Powierzchnia, na którą będziesz nanosić emalię, powinna być czysta, sucha, odtłuszczona, pozbawiona starych powłok malarskich oraz śladów rdzy.

Blacha z aluminium

Aby nie zapomnieć o żadnym z ważnych kroków, postępuj według poniższej instrukcji:

1. Jeżeli aluminium było w przeszłości malowane, usuń luźne warstwy starej farby. Możesz zrobić to przy pomocy szczotki z drucianym włosiem, papieru ściernego lub szlifierki.

2. W podobny sposób pozbądź się śladów korozji (zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, np. załamania konstrukcji).

3. Postaraj się dokładnie zmatowić aluminium przy użyciu papieru ściernego.

4. Wyczyść powierzchnię aluminium z brudu oraz pyłu jaki powstał podczas poprzednich etapów pracy. Nie musisz być przesadnie dokładny – drobinki, które pozostaną po tym etapie, usuniesz podczas odtłuszczania.

5. Odtłuść konstrukcję przy użyciu Rafil PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA i wody. Aluminium możesz czyścić np. przy pomocy gąbki lub miękkiej szmatki.

Narzędzia do malowania

Malowanie aluminium w praktyce

Aby uzyskać 8-letnią Gwarancję Ochrony przed korozją, na oczyszczone i odtłuszczone powierzchnie nałóż jedną warstwę Rafil PODKŁAD ANTYKOROZYJNY. Podkład pod malowanie aluminium powinien schnąć 3 do 6 godzin – po tym czasie możesz rozpocząć nakładanie emalii.
Rafil RADACH FARBA NA DACH może być nakładana przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku. Postaraj się, aby pierwsza warstwa produktu była dość cienka. Po upływie co najmniej 6 godzin, możesz nałożyć drugą, kończącą warstwę emalii. Zwróć uwagę, by była ona grubsza od pierwszej – dzięki temu osiągniesz odpowiedni efekt estetyczny. Jeżeli zauważasz taką konieczność, po upływie kolejnych 6 godzin możesz nałożyć trzecią warstwę farby Rafil RADACH.

Zobacz inne artykuły