Jak wybrać farbę do malowania aluminium? Porady eksperta

Różne kolory farb

Kolory farb do metalu – przegląd rozwiązań i zasady doboru

28 czerwca 2021
Malowanie betonu wałkiem

Jak odnowić i czym pomalować chodnik betonowy? – porady eksperta

30 czerwca 2021
Różne kolory farb

Kolory farb do metalu – przegląd rozwiązań i zasady doboru

28 czerwca 2021
Malowanie betonu wałkiem

Jak odnowić i czym pomalować chodnik betonowy? – porady eksperta

30 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Dach z aluminium

Aluminium to metal o wielu zaletach. Jest lekki, a przy tym mało podatny na korozję. Aby w pełni zabezpieczyć je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i odświeżyć jego wygląd, aluminium warto malować. Jaka farba do aluminium będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Spis treści:
1. Malowanie aluminium – farba RAFIL RADACH
2. Malowanie aluminium – jaki podkład?
3. Czym pomalować aluminium? Farba RADACH w praktyce
4. Czy aluminium można malować proszkowo?
5. Malowanie aluminium sprayem – najważniejsze informacje

Aluminium to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych – wyjątkowo odporny na rdzę, lekki i wytrzymały. Producenci chętnie wykorzystują je między innymi do produkcji pokryć dachowych, rynien, stolarki drzwiowej czy okiennej.

Pomimo wielu zalet aluminium, jak każdy rodzaj metalu, wymaga regularnego odświeżania, aby zachować estetyczny wygląd i właściwości. Jak powinno wyglądać malowanie aluminium? Jaka farba będzie najlepsza do tego celu? Nasz ekspert podpowiada!

Malowanie aluminium – farba RAFIL RADACH

Do malowania aluminium należy używać tylko produktów do tego przeznaczonych. W żadnym wypadku nie wystarczy „zwykła” emalia do metalu! Używając nieodpowiedniego produktu, możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i spowodować więcej szkód niż pożytku. Przed wyborem farby koniecznie upewnij się, czy producent dopuszcza stosowanie jej na powierzchnię aluminium!

W ofercie RAFIL znajdziesz emalię, która doskonale sprawdza się w malowaniu aluminium – to RAFIL RADACH FARBA NA DACH, wysokiej jakości farba poliwinylowo­akrylowa, odpowiednia na powierzchnie metalowe, w tym aluminiowe, odznaczająca się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz odpornością na działanie korozji, światła, wody i innych czynników atmosferycznych.

Czym jeszcze wyróżnia się ten produkt? Oto najważniejsze zalety RAFIL RADACH:

• Szybki czas schnięcia – malowana powierzchnia jest sucha w dotyku po upływie zaledwie godziny.

• Zabezpieczenie przed korozją – farba, stosowana wraz z podkładem antykorozyjnym, zapewnia doskonałą ochronę przed rdzą. Metal chroniony jest nawet przez 8 lat!

• Ochrona nawet przed najtrudniejszymi warunkami – emalia zapewnia najwyższy poziom ochrony przed zmiennymi, skrajnymi czynnikami atmosferycznymi. Częste opady? Mróz? Palące słońce? RAFIL RADACH doskonale radzi sobie w każdych warunkach.

• Bogata oferta kolorów – emalia RAFIL RADACH występuje w dwóch typach wykończenia – półmat (w 13 kolorach do wyboru) oraz połysk (w 3 kolorach do wyboru).

• Uniwersalne zastosowanie – farba może być używana do malowania powierzchni aluminiowych, a także stalowych i ocynkowanych. Sięgnij po nią, kiedy malujesz metal po raz pierwszy, jak i wtedy, gdy odnawiasz powierzchnie malowane w przeszłości inną emalią.

• Wiele powierzchni – RAFIL RADACH FARBA NA DACH może posłużyć do malowania wielu elementów znajdujących się na zewnątrz Twojego domu i narażonych na ekstremalne warunki pogodowe. Przy jej pomocy odnowisz dach, rynny, parapety, a także aluminiowe okna czy drzwi.

Parapet z aluminium
Farba RAFIL RADACH FARBA NA DACH nadaje się także do malowania parapetów zewnętrznych.

Malowanie aluminium – jaki podkład?

Malowanie aluminium bez podkładu to zły pomysł. Aby osiągnąć optymalne efekty krycia i ochrony metalu, farbę RADACH stosuj razem z PODKŁADEM ANTYKOROZYJNYM RAFIL. Produkt ten tworzy elastyczną, wysoko przyczepną powłokę, do której z łatwością przylega emalia. Podkład wzmacnia ochronne działanie farby – stosowanie tych dwóch produktów jednocześnie to ośmioletnia gwarancja ochrony metalu przed korozją.

RAFIL PODKŁAD ANTYKOROZYJNY można stosować na powierzchnie aluminiowe, ale też ocynkowane i stalowe. Farbą warto zabezpieczyć powierzchnie narażone na rdzewienie czy wymalowane nieznaną emalią. Zwróć uwagę, że podkład dostępny jest w dwóch odcieniach. Jeden z nich to szary okienny stosowany pod jasne odcienie farby nawierzchniowej. Drugi – czerwony tlenkowy przeznaczony jest pod ciemne odcienie farby nawierzchniowej.

Rynna z aluminium
RAFIL PODKŁAD ANTYKOROZYJNY można stosować na powierzchnie aluminiowe, ocynkowane i stalowe. Dosonale sprawdzi się więc do malowania rynien.

Czym pomalować aluminium? Farba RADACH w praktyce

Jak malować aluminiowe powierzchnie? Skorzystaj z naszego przewodnika krok po kroku:

1. Oczyść metal z warstw starej, luźnej farby, brudu, kurzu i rdzy (możesz użyć do tego polerki lub drucianej szczotki). Podłoże przeznaczone do malowania powinno być czyste, suche i bez śladów korozji.

2. Przetrzyj powierzchnię papierem ściernym, aby ją zmatowić.

3. Usuń pył, a następnie dokładnie odtłuść aluminium (np. przy pomocy Rafil PREPARATU DO ODTŁUSZCZANIA). Preparat nie tylko odtłuszcza, ale także usuwa brud, glony, mech i inne zanieczyszczenia, a także przygotowuje aluminiową powierzchnię do malowania. Nakłada się go gąbką, pędzlem, szczotką lub tkaniną.

4. Przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku rozprowadź jedną warstwę PODKŁADU ANTYKOROZYJNEGO.To gruntująca farba do aluminium, która poprawia przyczepność właściwej farby do podłoża, a także poprawia jej właściwości antykorozyjne. W szczególności trzeba nią pokryć wszystkie powierzchnie pomalowane wcześniej nieznaną substancją.

5. Odczekaj od 3 do 6 godzin i nałóż pierwszą, cienką warstwę RAFIL RADACH. Upewnij się, czy wszystkie elementy (w tym miejsca trudno dostępne) zostały pokryte farbą. Emalię możesz nakładać przy użyciu dowolnego narzędzia – pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego (w zależności od sprzętu, jakim dysponujesz i rozmiaru malowanej powierzchni).

6. Odczekaj co najmniej 6 godzin i nałóż drugą, nieco grubszą warstwę emalii. Jeżeli uzyskany efekt dekoracyjny nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, po kolejnych 6 godzinach możesz nałożyć kolejną warstwę.

7. Nakładając kolejne warstwy farby do aluminium, zwracaj uwagę, aby na malowanej powierzchni nie osadziły się pyłki, kurz czy inne zanieczyszczenia, które mogą zmniejszyć przyczepność farby.

8. Nie maluj w czasie mgły, deszczu i przed burzą. Temperatura otoczenia powinna wynosić od 5 stopni do 25 stopni przy wilgotności powietrza poniżej 80 %. Temperatura malowanego podłoża nie może być niższa niż 10 stopni i wyższa niż 35 stopni.

Gotowe! Twoje aluminiowe powierzchnie będą prezentować się doskonale przez naprawdę długi czas, a Ty możesz być spokojny o ich bezpieczeństwo. Profesjonalne produkty RAFIL ochronią metal przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi!

Czy aluminium można malować proszkowo?

Jedną z metod zabezpieczenia aluminiowych powierzchni jest malowanie proszkowe aluminium. Technika ta polega na pokryciu aluminium cząsteczkami farby i żywicy przy użyciu natrysku elektrostatycznego. Pokryte proszkiem elementy umieszcza się następnie w specjalnym piecu, gdzie ulegają stopieniu i zmieniają się w gładką, twardą powłokę. Powierzchnia staje się tez bardzo odporna na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Jak widać z przytoczonego opisu, malowanie proszkowe aluminium to proces, którego nie da się przeprowadzić w domu. Odbywa się on w specjalnych lakierniach proszkowych, które świadczą usługi malowania proszkowego. Odpowiednią farbę do aluminium dobiera się, biorąc pod uwagę powierzchnię do malowania oraz jej przeznaczenie – czy będzie znajdować się na zewnątrz, czy wewnątrz budynku.

Metoda malowania proszkowego aluminium jest wydajna i efektywna. Zapewnia gładką, odporną powłokę o jednakowej grubości. Konieczne jest tu jednak użycie specjalistycznego sprzętu oraz posiadanie odpowiednich umiejętności.

Malowanie aluminium sprayem – najważniejsze informacje

W sklepach spotkasz środki do malowania aluminium sprayem. Czy to dobry pomysł? Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. Malowanie aluminium sprayem nie pozwala na pokrycie powierzchni jednolitą powłoką. Nie utworzysz w ten sposób grubej warstwy ochronnej, aluminium nie będzie więc zabezpieczone przed korozją i trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Spraye nadają się jednak do celów dekoracyjnych. Można z ich pomocą wymalowywać różne wzory. Mogą być też niezłym sposobem na punktowe poprawki na aluminiowych powierzchniach czy innych elementach z tego metalu.